Православне молитве

Изабран од древних времена да будеш претеча и крститељ Спаситељу света — Христу Богу, Јоване Богославни, теби, који си прославио прославившег те Господа, приносимо похвалне песме као највећем између свих од жена рођених, као ангелу у телу, као проповеднику покајања, а ти пошто имаш велику слободу пред Господом, ослобађај нас од сваке невоље и побуђуј на покајање, нас који ти с љубављу кличемо:
Радуј се, велики Јоване, пророче, претечо и крститељу Господњи!
 
МОЛИТВА СВЕНАРОДНОГ ПОКАЈАЊА
светог Николаја Жичког


Кајемо се прво за себе у свему што згрешисмо и Божју Реч прекршисмо и образ окаљасмо било лагањем или крадењем, било злобом и пакошћу, било развратом или отимањем, било пијанством и ждерањем или варањем и коцкањем, било псовањем и хуљењем светиње или клеветањем и оговарањем ближњих својих, било маловерством или саблажњавањем својих ближњеих! Кајемо се за безбројне грехове своје, знане и незнане, вољне и безвољне, било словом или делом или помишљу, било јавне или тајне, кајемо се и молимо Бога, да нам опрости и да због нас не казни сав народ наш и сву државу нашу. Скрушено се кајемо, опрости нам, Господе!

Потом, кајемо се за све грехе оних духовника и свештеника који у чему год згрешише пред Господом Богом и Светим Савом, било да малаксаше у вери или у страху Божјем; било да небрижљиви бише у делу Господњем или да ослабише у љубави братској. Уколико се они не кају, кајемо се ми за све што је зло пред Богом у срцу, на језику или у владању њиховом. Скрушено се кајемо, опрости им Господе!

Кајемо се за грехе оних наших народних првака и вођа, који заборавише да су Свеци српски основали ову државу и да је ово света земља, и који заборавише да су истакнути за прваке и вође једног светог и мученичког народа, па без страха Божијег и љубави према народу злоупотребљаваше своју власт на народну привремену несрећу а на вечну пропаст и проклетство себе и свога порода. Скрушено се кајемо, опрости им, Господе!

Кајемо се за грехе оних учитеља и књигописаца и књигопреводилаца, који омладини југословенској показаше клизав пут разних белосветских фантазера и фразера, пут безбожан и неморалан, који води народе у крв и злочин и уништење, на радост сатане и његових паклених сила. Скрушено се кајемо, опрости им Господе!

Кајемо се за грехе свих оних српских синова и кћери, који презреше дух и искуство и памет и веру и светињу и поштење и доброту свога народа, и примише туђинску лудост и непоштење и сваку јевтину робу, да тиме замене чисто злато народно, у стотинама ватри опробано. Скрушено се кајемо, опрости им, Господе!

Кајемо се и за све неправде свих неправедних судија и кметова, и порезника и шумара, и закупаца и прекупаца, увозника и извозника! Кајемо се за злобу свих злотвора, за пороке порочних, за страсти страсних, за убиства убица, за насиље насилника, за увреде деце према родитељима; кајемо се за свађе и деобе међу слабијим, и за све немилости имућних наспрам сиромашних, и за све баналности и вулгарности које се могу чути или видети по кафанама, по позориштима и разним игралиштима широм свете земље наше, под чијом се кором скривају села многих милиона војника и Мученика за Крст Часни и Слободу Златну. Скрушено се кајемо, опрости им, Господе!

Кајемо се и за све оне чија је душа подељена и чији је карактер неутврђен, те Свеце славе а Свеце псују, Крсту се клањају а Крст псују, пост држе а пост псују, Богу се мола а Бога руже, Црквом се хвале а у цркву не иду, Српство величају а Србе цепају, државом се поносе а државу штете. Ај, Боже велики, за све њих ми Ти приносимо скрушено и плачно покајање. Ако Ти није довољно покајање наше за браћу нашу, покај и њих, Господе благи. И не допусти, Царе и Творче Неба и земље, да се бич гнева Твога праведнога, којиму све дане бијеш охоле и безбожне, спусти на народ слуге Твога светога Саве и мученика твога кнеза Лазара. Слава Ти, Боже наш, слава Ти Творче и Спаситељу наш на век века. Амин.​
 
Молитва после Светог Причешћа

Твоје свето Тело, Господе Исусе Христе Боже наш, нека ми буде на живот вечни, и пречасна крв Твоја на отпуштење грехова. Нека ми ово причешће буде на радост, здравље и весеље; и на Твом страшном другом доласку удостоји ме грешника да станем с десне стране славе Твоје, заступништвом пречисте Матере Твоје и свих светих твојих.​
 
Молитва
Господе Исусе Христе помилуј ме грешнога.


Молитва је обраћање Богу. У разним видовима постоји у већини пелигија света.


Молити се - то значи налазити се у оном нарочитом стању, у којем духовно начело човека улази у тајанствени и непосредни додир са Богом и оностраним, невидљивим светом. Бити у молитвеном стању могуће је у свим животним околностима. Али најпријатније услове за молитву треба тражити у осамљењу.



Постоје четири степена молитве:

  1. Први степен-молитва телесна, стајање, читање.
  2. Други степен је молитва у којој су речи повезане са умом (пажљива молитва).
  3. Трећи степен је када свака реч молитве "одјекује" не само у уму већ и у срцу. Ако се у молитви изражава нека молба онда се у срцу осећасилна жеља за тим што се тражи.
  4. Четврти степен је молитва без речи, стајање пред Господом у миру и потпуној преданости


Као што је дисање важно, тако је важна и молитва. Молимо се свуда и на сваком месту где год за то осетимо потребу. Можемо се молити у осами, на пустом месту, својој соби, канцеларији у храму. Где год да се молимо важно је да молитву чинимо ради Бога а не ради људи. Да би што више напредовали и нашли мир у срцу и души важно је молити се за опраштај својих грехова. На почетку и на крају сваке молитве, при помињању Пресвете тројице ми се крстимо. Богу се треба молити увек а Црква својим верницима препоручује да се редовно моле ујутру и увече. Ујутру да би молитвом започели дан а увече да сагледавши дан који је прошао, замоле Бога за мирну и спокојну ноћ.
 
molio sam se davno al sam odustao

МОЛИТВА ЗА ОТВОРЕЊЕ УМА


Господе Исусе Христе, учитељу мудрости, молим Ти се, отвори очи срца мог, да бих слушао реч Твоју и разумео је, и творио свету вољу Твоју која је у њој откривена нама грешним и безумним људима. Господе Боже Спаситељу мој, пошто си дошао на земљу да тражиш и спасеш пропале, не скривај од мене заповести Своје, јер и ја пропадам у тами незнања закона Твога, него отвори очи ума мога да бих разумео чудеса учења Твога, и кажи ми непознатости и тајне мудрости Твоје. У Тебе се уздам, Боже мој, да Ти светлошћу знања Свога просветиш ум мој и разум, да бих не само читао написано него га и вршио. Молим ти се, и са сузама припадајући вапијем Ти: Господе, просвети ме, научи ме, уразуми ме, да свету реч Твоју и житија Светаца Твојих читам не на грех, него на обновљење и просвећење, на освећење и спасење душе моје, и на наслеђе вечнога живота. Амин.
 
Molim se...

- - - - - - - - - -

..vecinom bez reci..

Молитва је побожно управљање душе човекове Богу, или беседа срца са Богом, кроз коју, представљајући невидљиво Бога пред собом, човек излива пред Њим осећања своје душе. Она је уздизање ума и срца Богу; њоме човек узлеће у хорове анђела и постаје учесник њиховог блаженства...
(О молитви - патријарх српски Павле)
 
Молитва је побожно управљање душе човекове Богу, или беседа срца са Богом, кроз коју, представљајући невидљиво Бога пред собом, човек излива пред Њим осећања своје душе. Она је уздизање ума и срца Богу; њоме човек узлеће у хорове анђела и постаје учесник њиховог блаженства...
(О молитви - патријарх српски Павле)


Molitva je lek za dusu i mislim kako je potrebna svakome od nas..
 
Evo jedna od...

МОЛИТВА ЗА СПАСЕЊЕ ОД СТРАХА

Спаси ме Боже мој, од страха који ме понижава и срамоти као Твоје створење. Нека ме не уплаши ни дан ни ноћ; јер Твој је дан и Твоја је ноћ. Нека ме не уплаши ни гора ни вода; јер горе си Ти саздао и водама си Ти поставио међе. Нека ме не уплаши ни звер из горе, ни звер из воде; јер све су звери Твоје Господе. Нека ме не уплаши ни сан у ноћи, ни привиђење на дану; јер Ангел Твој стоји ми с десне стране. Нека ме не уплаши ни невидљиви противник Твој, Боже вечни; јер Ти си га победио крстом Твојим часним. И смрт нека ме не уплаши, Христе мој свесилни, јер Ти си смрт смрћу попрао, и васкрсењем цео свет као седмоструком светлошћу обасјао. Страх ме прати као сенка. У подне сенка од дрвета се губи. Кад се сунце дигне високо изнад свих предмета на земљи, онда се сенка губи. Кад је сунце на своме истоку или западу, ниже од високих планина, тада су сенке најдуже.

И Ти, Господе мој, кад си нижи виду моме од ма каквих висина земаљских, сенке се купе око мене, дуге и мрачне и плаше срце моје. А кад Те сагледам узвишена изнад свих висина, сенке се губе и страх ме оставља. О, Свеци Божји, узнесите молитве ваше за мене грешног, да се спасем од страха безумнога. Ангеле Божји, милостиви молитвениче, стави много тамјана у златну кадилницу Твоју, и окади молитве за све богобојажљиве, и за мене грешног. Слава Ономе који седи на вечном престолу
славе, слава му навек. Амин!
 
МОЛИТВА ЗА ОТВОРЕЊЕ УМА


Господе Исусе Христе, учитељу мудрости, молим Ти се, отвори очи срца мог, да бих слушао реч Твоју и разумео је, и творио свету вољу Твоју која је у њој откривена нама грешним и безумним људима. Господе Боже Спаситељу мој, пошто си дошао на земљу да тражиш и спасеш пропале, не скривај од мене заповести Своје, јер и ја пропадам у тами незнања закона Твога, него отвори очи ума мога да бих разумео чудеса учења Твога, и кажи ми непознатости и тајне мудрости Твоје. У Тебе се уздам, Боже мој, да Ти светлошћу знања Свога просветиш ум мој и разум, да бих не само читао написано него га и вршио. Молим ти се, и са сузама припадајући вапијем Ти: Господе, просвети ме, научи ме, уразуми ме, да свету реч Твоју и житија Светаца Твојих читам не на грех, него на обновљење и просвећење, на освећење и спасење душе моје, и на наслеђе вечнога живота. Амин.

zvuci primamljivo taj vecni zivot al kako da budem siguran
 
Modlitwa

Čuj pesmu, Gospode ,
ka tebi sam podigao glas i danas.
Ti si svuda, sve je ti ,
i kamen, neka ti ne bude teško.

Kroz pesmu šaljem krik, Gospode,
jer ti očigledno sve možes dati,
Dakle, molim te da mi ponovo daš šansu,
Život ponovo.

Samo jednom mahni,
Tebi je to samo jedna misao,
Počeću ponovo svoj život,
preklinjem za božanski gest.

Za tebe sam podižem pesmu Gospodnju,
da li čujes moj glas moleći?
Još jednom pusti me od početka,
daj mi život ponovo.

Nemoj više gubiti vreme,
Znam gorčinu izgubljenih dana,
Dakle, molim te da mi ponovo daš šansu,
daj mi život ponovo.

A ako ne možes dati život,
Proživeo sam ono bitno
ova ljubav koja je istekla u nama,
Proživeo sam ono bitno

Da li čuješ pesmu, Gospode,
ka tebi sam podigao glas i danas .
Ti si hleb, ptica, možda Sunce,
nemoj biti kamen...

 
Молитва
Господе Исусе Христе помилуј ме грешнога.


Молитва је обраћање Богу. У разним видовима постоји у већини пелигија света.


Молити се - то значи налазити се у оном нарочитом стању, у којем духовно начело човека улази у тајанствени и непосредни додир са Богом и оностраним, невидљивим светом. Бити у молитвеном стању могуће је у свим животним околностима. Али најпријатније услове за молитву треба тражити у осамљењу.



Постоје четири степена молитве:

  1. Први степен-молитва телесна, стајање, читање.
  2. Други степен је молитва у којој су речи повезане са умом (пажљива молитва).
  3. Трећи степен је када свака реч молитве "одјекује" не само у уму већ и у срцу. Ако се у молитви изражава нека молба онда се у срцу осећасилна жеља за тим што се тражи.
  4. Четврти степен је молитва без речи, стајање пред Господом у миру и потпуној преданости


Као што је дисање важно, тако је важна и молитва. Молимо се свуда и на сваком месту где год за то осетимо потребу. Можемо се молити у осами, на пустом месту, својој соби, канцеларији у храму. Где год да се молимо важно је да молитву чинимо ради Бога а не ради људи. Да би што више напредовали и нашли мир у срцу и души важно је молити се за опраштај својих грехова. На почетку и на крају сваке молитве, при помињању Пресвете тројице ми се крстимо. Богу се треба молити увек а Црква својим верницима препоручује да се редовно моле ујутру и увече. Ујутру да би молитвом започели дан а увече да сагледавши дан који је прошао, замоле Бога за мирну и спокојну ноћ.
Ovo je sve u redu, valjda je tako. Samo je pogrešna boldovana rečenica. Ona treba da glasi ovako: "Kao što je za nas vernike važno disanje, tako je važna i molitva". Ja kao nevernik uopšte ne osećam potrebu za molitvom. A, znaš, kada malo bolje razmislim, uopšte ne sumnjam čega bi se vernik odrekao, ako bi morao da bira.
 
Ovo je sve u redu, valjda je tako. Samo je pogrešna boldovana rečenica. Ona treba da glasi ovako: "Kao što je za nas vernike važno disanje, tako je važna i molitva". Ja kao nevernik uopšte ne osećam potrebu za molitvom. A, znaš, kada malo bolje razmislim, uopšte ne sumnjam čega bi se vernik odrekao, ako bi morao da bira.

de si Stanco srce moje
nije pogrešna rečenica
Misli se na disanje tokom molitve, to jest specifično disanje - uzdah i izdah koji prate reči
jer kako kažu u opisu - ​spusti se Um u srce
na Isuse Hriste sine božji se udahne
a na pomiluj me grešnog izdahne
isti je princip i kod joge i meditacije
A Bole je opisao Isihazam - Molitvu srca, koji neki nazivaju i ''pravoslavna joga''
i meni je to najlepša molitva u hrišćanstvu
 
Poslednja izmena:

Back
Top