Cutanje

shoshanima

Početnik
Poruka
16
Ћутање је одиста последица и плод царског и благородног васпитања. Ко је
научио да ћути, тај је научио и да говори, јер пре је ћутање плод велике
благоразумности, него разборито говорење. Отуда, ко не зна да ћути, не
зна ни да говори. Младом је човеку ћутање увек сигуран украс, а посебно
када се не смућује док слуша другога, нити се истрчава, него, макар му
се беседа и не допадала, пажљиво чека да тај који говори заврши, па ни
онда не износи сместа своје противљење, него, како Есхин каже, причека
да види има сабеседник нешто да дода или измени и повуче. А они који
одмах, противећи се, прекидају друге и упадају у реч не слушајући друге и
не марећи што њих не слушају, непристојно се опходе.

"Ћутање је мајка пажње, преворница небеских врата, кључ раја" (Јован Лествичник).

Ћутање је знак целомудреног опхођења и једино оно не носи за собом покајање.
Ћутање и неуке чини разумним и смерним. Боље је ћутати него говорити и
блажен је који је то знање примио. Који ћути бољи је од онога који
говори, па макар тај и добро зборио. Женама је ћутање украс. Научи да
ћутиш или да говориш оно што је боље од ћутања.

Пословица каже да је плата за ћутање осигурана. Који чува своја уста, он не пушта
жалости у душу своју. Благо се излива када уста затворена. Ћутљив и
разуман удостојиће се части. Може ко да говори, а да не буде красан и
може ко да ћути, а да се нађе мудар (Сирах). Збори ако имаш шта боље од
ћутања, а љуби тиховање, где је ћутање боље од говора (Григорије
Богослов). У ћутању нема ни жалости ни муке. Ко је оћутао није се
покајао, а многи који су говорили јесу. Држање језика и старцу и младићу
част доноси.

Речима својим постави јарам и ограду и устима својим дугу преворницу. Ако ти
је беседа разумна, одговори ближњем, а ако није, нека ти се рука нађе на
устима. Соломон се мољаше Богу да постави стражу крај уста његових и
печат на усне његове.

И Давид тражаше стражу устима својим и да му се ограде двери усана његових.

Ћутање језика је дрво живота, а ко га сачува испуниће се духом. Смрт и живот
налазе се у руци језика, а који језик држи, јешће од плодова његових.

Добро је ћутање у право време, јер оно ништа друго није до мати премудрих мисли. Добар дух бежи од многословља.


Многоречитост пустоши душу и, према казивању Светих Отаца, благодат оставља таквог човека као што голуб одлеће од склоништа где се ложи пећ, да не би испрљао своја крила чађу и гарежом. А губитак благодати је највећи од свих губитака. Свети оци говоре: “Тиховање сабира – а речи растачу”. Тиховање је тајна будућег века. У тиховању долази до сусрета душе с Богом. Господ је рекао: “За сваку празну реч коју рекну људи ће дати одговор” (Мт 12, 36), то јест за сваку сувишну и празну реч, а колико је злих и лажљивих речи у многословљу! Зато ће као тужилац чоеков на Страшном суду постати његове сопствене речи. Свети Оци говоре:

“Ћути о ономе што не знаш. Не тврди оно у шта ниси уверен. А о ономе што знаш говори кратко. Штавише, мед је укусан у малим количинама, а у великим изазива мучнину.”

Када бисмо знали да нам се речи враћају, уопштено говорећи, као бумеранг, схватили бисмо да човеку није дат само језик да би могао говорити, већ и усне да би задржале бујицу речи. Ћутање је тешко. Један од светих каже да неколико година треба човеку да би се научио говорити. Но неколико десетлећа ја се учим ћутању! И још нисам до краја освојио ту вештину”.


Pitam vernici kako se oni bore za cutanje i do koji stepen su stigli kako se bore protiv praznoslovije i blebetanje?
 
Ovaj uvodni post i nije cutljiv. Da si ovo govorio, trajalo bi dobrih 5 minuta.
Razmisli o tome.

Lepim recima i opazanjima mozes vise usreciti druge ljude nego cutanjem.
+ Svako ume da cuti, a retko ko ume lepo da govori.

itd.

Sad cu da se povucem jer je "zenama cutanje ukras", a meni je naravno najvaznije od svega da budem ukrasna.

Pozz
 
Ovaj uvodni post i nije cutljiv. Da si ovo govorio, trajalo bi dobrih 5 minuta.
Razmisli o tome.

Lepim recima i opazanjima mozes vise usreciti druge ljude nego cutanjem.
+ Svako ume da cuti, a retko ko ume lepo da govori.

itd.

Sad cu da se povucem jer je "zenama cutanje ukras", a meni je naravno najvaznije od svega da budem ukrasna.

Pozz

To ne kaze ja nego sveti oci i ja ne razume sve zato i pita

- - - - - - - - - -

pa svi cute komunikacija je prerasla u dopisivanje i to jalovo

I to je neka vrsta komunikacija e za novo ja pita praznoslovlje i mnogoslovlje i kaze ovo

Облик греха речју јесте празнословље, навика да се говори о непотребном и празном, да се своје и туђе сећање пуни случајним отпацима. Празнословље је жеља да се говори, која прелази у навику. Уколико празнослов не каже све што је хтео, осећа да је болестан и разбијен, као алкохоличар без вина. Празнословље удаљава благодат Божију. Празнослов постаје бреме за околину, због тога треба да се учимо великој науци - ћутању. Празнослов је непријатељ своје душе и крадљивац туђег времена

Брбљивац у дубини душе сматра да он већ све зна и да му преостаје само једно: да учи друге. У ствари, многи људи причају само зато што се нису научили да ћуте. Свети Оци су тврдили да човек који је од овог великог дара - речи - начинио разоноду за себе, личи на блудника. Зато је брбљив човек одвратан људима, туђ Богу.

- - - - - - - - - -

Nije svako cutanje "konstruktivno" i vredno borbe.
A kada ocutis, osetis :) tisinu, onda se prepustis cutanju

To kako naci ravnoteza i kad ucutati
„После разговора сам се често кајао, а после ћутања – никада.“.
 
To kako naci ravnoteza i kad ucutati
„После разговора сам се често кајао, а после ћутања – никада.“.

Pitanje nije tesko ali odgovor nije jednostavan. Svi smo mi neuravnotezeni :).
Umjerenost u hrani i picu zavisi samo od nas ali umjerenost u razgovoru zavisi i od sagovornika. Ako hoces da si umjeren onda moras da se prilagodis a ne da cutis.
Ova izreka sto si je uzela za primer puno bi bolje zvucala kad bi se malo prilagodila tj. preradila. "Posle razgovora sam se cesto kajao sto nisam bolje rekao, objasnio"
 
Kad nema sta da se kaze, najbolje je da se cuti.
Opet, kad ti neko dodje u goste npr., ne mozes da cutis, ali mozes da precutis ono sto smatras besmislenim razgovorom i povedes ka nekoj drugoj temi.
Ipak, tesko je cutati jer ono pretpostavlja neki mir i red, a kad nesto nije u redu, covek ne moze (i ne treba) da cuti jer ispada kao da krije a to je najgore i ne vodi nicemu.
Dakle, nije ni svako cutanje dobro, ali u kontekstu teme kako sam shvatila, da, dobro je i prava mudrost i umestnost koja se tesko dostize i povezana je s nekim mirom.
 
Pa vecinom je tako, ali ako neko pocne da prica npr. protiv crkve i slicno pa se "zaboravi" u tome, ti moras da skrenes temu, a ne ide da se ubedjujes i da mu bude neprijatno u tvojoj kuci. Ipak, to je retkost.
 
Doći kod vernika u kuću i pričati protiv crkve???

Takvog gosta treba ispratiti za svagda.

Ateista sam ali pričati protiv crkve u kući vernika, ne odobravam.

ali zato odobravaš pričati svašta čim se izadje iz kuće vernika

- - - - - - - - - -

zasto pa i on prica u korist crkve u kuci nevernika

ako si baš, baš, ono ateista nemoj ići na slave to je protivno tvojim ubedjenjima zar ne :D
 
ali zato odobravaš pričati svašta čim se izadje iz kuće vernika

- - - - - - - - - -



ako si baš, baš, ono ateista nemoj ići na slave to je protivno tvojim ubedjenjima zar ne :D

jeste al ni ne mogu ici na slave jer je ni ne slavim takvo je pravilo
slavio sam dok je bilo ,,zabranjeno,, al mi niko nije dolazio od ovih sto poceli da slave 90-ih
 

Back
Top