Slobodan Jovanović - O srpskom nacionalnom karakteru
Prikazujem rezultate 1 do 5 od 5

Tema: Slobodan Jovanović - O srpskom nacionalnom karakteru

Iskusan КласичноЛибералан (avatar)
    Učlanjen
    28.04.2017.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    87

Podrazumevano Slobodan Jovanović - O srpskom nacionalnom karakteru

Jovanović ne sledi dijahroni vektor kroz moderno doba, već "nacionalni karakter" stavlja u ontološku ravan. Dakle, on Srbe modernog doba ne tumači "slavnom i pobedničkom istorijom", formulom koju je nametnuo niz partokratskih ideologija, i sa kojom se kao sa Potemkinovim selima krije zaostalost. Posle toliko "istorija" Jovanović postavlja bitno pitanje: jesmo li se mi civilizovali ili nismo. Dakle, reč je ne o istoriji, već o civilizaciji. Istorije se fabrikuju, prepisuju, dopisuju, krivotvore, ali civilizacija ne, jednostavno je: ne možeš biti civilizovan, ukoliko si necivilizovan. Često se kod nas brkaju civilizacija i istorija, pa se smatra da smo samim kretanjem sa saveznicima iz pobede u pobedu, a u samom protoku vremena i na fonu opšteg napretka u svetu i mi postajali civilizovani.

Jovanović je imao prilike da vidi i doživi šta je ta "naša slavna istorija" učinila njemu, državi i narodu. Iako je tekst pisao 1957., to nije antikomunistički pamflet, nijednom rečju ne optužuje komuniste, niti ih smatra odgovornim za tragedije. Čak je njegova kritičnosti prema "eliti", odnosno vladajućoj klasi komplementarna sa komunističkim kritikama. Razmatranje srpskog nacionalnog karaktera počinje sa nultim nivoom znanja kako nas zatiče Dositej, a okončava ga sa, kako ih on naziva -"mesečarima", odnosno sa "osionim oficirima-crnorukcima" koji su Srbiju i Srbe retardirali u razvoju.

NJegov "Jedan prilog" je presuda jednom veku srpske usamljene svojeglavosti i proćerdanom vremenu, presuda "oduševljenom srpskom nacionalizmu", te stubovima društva - političarima, intelektualcima, oficirima, "omladini" i "starcima", svoj toj "našoj" eliti koja je oblikovala državu i društvo - bez uspeha.

http://www.danas.rs/nedelja.26.html?news_id=361137&title=Slobodan+Jovanovi%C4%87+-+O+srpskom+nacionalnom+karakteru

Наш највећи и свакако најважнији либерал, десничар, националиста. Човек који ни мртав није желео да се врати у Србију.

Паметном доста. Или, боље речено, цивилизованом доста.
    But what is liberty without wisdom, and without virtue? It is the greatest of all possible evils; for it is folly, vice, and madness, without tuition or restraint.

Poznat црна брада (avatar)
    Učlanjen
    31.03.2013.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    301

Podrazumevano Re: Slobodan Jovanović - O srpskom nacionalnom karakteru

Gastarbajterski lament i patetika.Ako vam je lepo tamo gde ste-ne smarajte nas u Srbiji svojim plakanjem sa pričama o civilizaciji.

Veoma poznat Sotir zvani djubre (avatar)
    Učlanjen
    17.02.2015.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    184

Ko mi prica o civilizaciji genocidna zapadna Evropa i severna Amerika fujj
    A ja sam mama samo pio, ubila me je tuga nocas, ne pitaj me gde sam bio, tamo gde je isla ona.........

Iskusan КласичноЛибералан (avatar)
    Učlanjen
    28.04.2017.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    87

Citat Original postavio црна брада Pogledaj poruku
    Gastarbajterski lament i patetika.Ako vam je lepo tamo gde ste-ne smarajte nas u Srbiji svojim plakanjem sa pričama o civilizaciji.
    Боли, знам, боли и мене што смо говеда.

То ипак не значи да реалност треба игнорисати.
    But what is liberty without wisdom, and without virtue? It is the greatest of all possible evils; for it is folly, vice, and madness, without tuition or restraint.

Poznat црна брада (avatar)
    Učlanjen
    31.03.2013.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    301

Što reče Sotir, fašistički Zapad nije mesto za poređenje.

Slične teme

1. Povratak srpskom nacionalnom korpusu
    Autor Molonlabe u forumu Politika
    Odgovora: 75
    Poslednja poruka: 04.07.2013., 10:00
  2. XP na srpskom
    Autor Backy u forumu Operativni sistemi
    Odgovora: 35
    Poslednja poruka: 24.11.2011., 15:22
  3. Odgovora: 3
    Poslednja poruka: 28.03.2010., 22:51
  4. Rehabilitovan Slobodan Jovanović