Sastavi, radovi, zadaci i sl.

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Romantizam oznacava nacionalni pokret,knjizevni metod I knjizevno razdoblje,javlja se krajem 18veka.Romatizam kao nacionalni pokret okrenut nacionalnom oslobodjenju,nacionalnoj istoriji I usmenom stvaralastvu kao produktu nacionalnog bica I nacionalnog duha javlja se u kriznim periodima istorije jednog naroda,kada je ugrozen njegov nacionalni indetitet. Romantizam kao knjizevna epoha u mnogim evropskim zemljama poklapa se sa periodom borbe za nacionalno oslobodjenje I nacionalni indetitet.To je doba budjenja nacionalne svesti,stvaranja nacionalnog jezika,otkrivanja bogatstva narodnog stvaralastva. Javlja se kao reakcija na dotad vladajucu misao,poetiku I stvaralacku praksu.Ustaje protiv nekritickog podrzavanja antike,a zalaze se za narodno stvaralastvo kao izvor svezine I uzor na planu tematike,jezika I stila,za potpunu slobodu stvaranja,razmaha maste I oslobodjenje originalne energije.Osudjuje pravila I norme koji okivaju knjizevnost I sputavaju stvaralastvo .Suvom racionalizmu se suprotstavlja osecajnost,osecanja su oslobodjena do te mere da prelaze u strast.Sve ovo “protiv” ima svoju drustvenu osnovu:to je nezadovoljstvo drustvenom stvarnoscu,svetom I zivotom,sukob sa drustvom,nezadovoljstvo sobom I svojim polozajem.Taj sukob I nesklad drustva,te nesavrsenosti,koje diraju u integritet licnosti,izazivaju bezanje od drustva u daleke egzoticne krajeve,u intimni svet zelja I snova. U dozivljaju sveta kod romanticara ima tamnih I svetlih tonova,kao sto u zivotu postoje tamni I svetli trenuci,sumorne slike sveta I pesizma na jednoj strani I strasti,zivota I romanticarskog zanosa na drugoj strani. Romantizam je pre svega lirska knjizevnost u kojoj pesnik izrazava sebe, svoju licnost i svoja osecanja. Ona je u funkciji izrazavanja lirskog subjekta. Izrazavanju pesnikove licnosti podredjen je i pejzaz. Slike prirode prate, odnosno u funkciji su ekspresije osecanja lirskog subjekta. Pored toga romanticarsko stvaralastvo odlikuje muzikalnost stihova, hiperbolizacija osecanja, nemotivisanost zbivanja, fragmentarnost strukture, romanticarska ironija, hibridnost knjizevnih vrsta. Za romantizam je karakteristican zanrovski sinkretizam. Klasicizam insistira na strogo propisanim zanrovskim kanonima i nezamislivo je odstupanje od njih. Romantizam oznacava pobunu protiv takvih stega stvarajući nove oblike i narusavajuci ustaljenu strukturu knjizevnih rodova i zanrova. Romantizam, po prirodi, obradjuje teme koje se mogu smatrati opstim ili vecitim-svet,covek,priroda,prolaznost,vecnost,sloboda,moral,lepota.. Covek i drustvo se u sredistu interesovanja romanticara. Neki romanticari,nemocni da razrase suprotnosti u drustvu, nalaze utociste u lepoti,dalekim egzoticnim krajevima, u svemu cudesnom.Cesto je zatvaranje u intimni svet kao vid bekstva od stvarnosi i konflikta sa drustvom.Ali,postoje i pisci cija je poezija borbena,dinamicna,slobodoumna... Romanticarski pesnik gaji iluziju da je titan i da moze promeniti svet, ali kad sazna koliko je svet oko njega obican i ne moze da ga prati u njegovoj titanskoj nadmoci, romanticarski pesnik poredi svoju sudbinu sa Prometejevom, a svoju misiju sa prometejskom. :) ....ne znam wishe:D
 
U Ahilevoj licnosti se suceljavaju osecanja raspolozenja,gnev i tuga,unutrasnji sukobi i lomovi.On je tip neobuzdanog i sujetnog heroja koga lako moze da zaslepi ljubav ili mrznja..Ahilovo junastvo je izuzetno,on je ljuti i bespostedni ratnik,takav ratnik nema milosti prema protivnicima..Ali Ahelej gaji snazna osecanja prema Brisejidi....
Hektor najhrabriji branilac Troje,izmedju Ahila i Hektora nema razlike: i jedan i drugi su na glasu,hvale i jednog i drugog,po snazi oni su ravni jedno drugom. Ali po moralnim osobinama Hektor je ratnik branilac,borac,dostojanstven... To je neshto ukratko:D Nzm wishe,jer nisam josh radila to delo:D
 
Ok Ljudi slusajte! Posto vidim da je jako puno molbi na sastave ali ne bas tako mnogo odgovora, pokusacu da vam dam neke savete kako biste sami pocneli da pisete sastave... pod jedan, ako je delo iz gradiva to gradivo mora da se zna i pred pismeni ponovi, pod dva, kad je slobodna tema, uzmite onu za koju profesor/nastavnik kaze da je najlaksa... kada pisete sastav uvek morate da znate sta o necemu da mislite, da su vam jasne misli, i da cvrsto stojite iza svojih stavova. Jer profesor ne moze da smanji ocenu ako je rad dobro napisan (bez materijalnih gresaka, a pogotovo ne gramatickih),a on se ne slaze sa vasim misljenjem i stavom. Lepo oblikujte recenice. Verovatno vec i jeste, ali ako neko slucajno nije, procitajte prethodne sastave i pokusajte da ih kopirate. Kod vecine profesora od kljucnog znacaja je zakljucak, koji bi trebao da bude jezgrovit, i zaokruzi sve sto ste rekli u uvodu i razradi. Nadam se da sam vam pomogla, i pokusajte sami da pisete, bice lakse i vama koji trazite sastave i nama koji ih pisemo...
 
U Ahilevoj licnosti se suceljavaju osecanja raspolozenja,gnev i tuga,unutrasnji sukobi i lomovi.On je tip neobuzdanog i sujetnog heroja koga lako moze da zaslepi ljubav ili mrznja..Ahilovo junastvo je izuzetno,on je ljuti i bespostedni ratnik,takav ratnik nema milosti prema protivnicima..Ali Ahelej gaji snazna osecanja prema Brisejidi....
Hektor najhrabriji branilac Troje,izmedju Ahila i Hektora nema razlike: i jedan i drugi su na glasu,hvale i jednog i drugog,po snazi oni su ravni jedno drugom. Ali po moralnim osobinama Hektor je ratnik branilac,borac,dostojanstven... To je neshto ukratko:D Nzm wishe,jer nisam josh radila to delo:D
Hvala puno, i ovo je velika pomoc;)
 
Jel moze neko da mi pomogne? Sutra imam pismeni. Pa..ako neko moze da mi napise sastav veceras do 00h, o ''necemu lepom sto mi se dodogilo'', ili jos bolje ''dan koji nikada necu zaboraviti''. Samo da ne bude o ljubavi, a posto sam 6 razred treba mi nesto na tom nivou. Bila bih vam jako zahvalna :)
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top