Vrhunski srpski lekari ispričali su šta je potrebno da bi OSTALI u Srbiji

gost 390446

Iskusan
Poruka
5.726
https://www.krstarica.com/vesti/srb...m_medium=text_link&utm_campaign=banner_header
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Kredit, troje dece i 800 evra mesečna plata nisu mi dovoljni da preživim mesec dana. To je i najveći razlog moje želje da odem odavde. Kao neko ko svakodnevno spašava živote trebalo bi samo time da se bavim, a ne da razmišljam o egzistencijalnim problemima."
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Je li normalno da vrhunski hirurg ima platu 800 evra?
A onaj Bajatovic, koliko, bese, ima plata, i sta on, zapravo, radi??? :think:
 
Зашто се сви српски лекари провлаче на причу о врхунском хирургу?

Имамо довољно лекара са завршеним факсом. Проблем здравства је што их не запошљавају, не дају им специјализације. Нека то реше, па после ћемо да причамо о платама. Није проблем што лекари одлазе у Немачку (Њемачку) него то што се нови не уводе у систем (а има их сасвим довољно на бироу).

Нема већих плата за лекаре. И металостругар у Србији прима 300 евра а у Немачкој (Њемачкој) би примао 3 000 евра.
 
https://www.krstarica.com/vesti/srb...m_medium=text_link&utm_campaign=banner_header
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Kredit, troje dece i 800 evra mesečna plata nisu mi dovoljni da preživim mesec dana. To je i najveći razlog moje želje da odem odavde. Kao neko ko svakodnevno spašava živote trebalo bi samo time da se bavim, a ne da razmišljam o egzistencijalnim problemima."
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Je li normalno da vrhunski hirurg ima platu 800 evra?
A onaj Bajatovic, koliko, bese, ima plata, i sta on, zapravo, radi??? :think:

On ne radi nista. To sto on radi mogu i ja sa 2 nedelje prakse. To je to
 
Ако је у Србији плата за исту врсту и исти обим посла мања осам пута, онда је запослени дебело закинут.

Сви су у овој земљи по том основу дебело закинути.

Само сви заборављају трошкове живота овде и тамо.

Кад се то израчуна разлика и није нека.

Плус што лекари овде не живе само од плате, имају они и "примања".
 
Da li bi doktori trebalo da su placeniji, naravno da bi trebalo, kao sto bi vecu platu trebalo da imaju profesori, vaspitacice, policija, vojska itd... Da li ce imati, naravno da nece, makar ne skoro u zemlji kakva je Srbija. Da smo bogatija zemlja i to bi bila placenija zanimanja. Ako jednog dana budemo nesto sto lici na normalnu zemlju i to ce biti prestizno placena zanimanja. Mada, isto pitanje bi mogli da postave recimo britanski doktori koji su u odnosu na njihove ameriske kolege visetruko manje placeni. Ali oni ne postavljaju, jednostavno znaju gde zive, upisali su fakultet koji su sami zeleli i izabrali to zanimanje.

Ako zelimo bas da budemo surovo brutalni i realni, kako je meni moj bivsi gazda jednom rekao kada sam mu se zalio da mi je plata mala, "ako ti se ne svidja idi". I kada se ogoli, sve se svodi na to. Na zalost ili mozda i na srecu, ne znam ni sam, doktori su jedni od najzastupljenijih visokoskolskih zanimanja na listi Nacionalne sluzbe za zaposljavanje, a svake godine ih jos vise izlazi sa diplomom ovog fakulteta. U ovom trenutku postoji visak ljudi sa diplomom doktora. A na jos vecu zalost 90 odsto zaposljavanja vrsi drzava, pitanje je da li i 10 odsto doktora radi na nekim provatnim klinikama, posto to jos nije razvijeno kod nas. Ovde se ne suocavamo sa time da li cemo imati dovoljno doktora, vec da li cemo imati dovoljno strucnjaka. Realno, kao i u svakom poslu, nije bas svaki doktor strucnjak.

Ipak, pojedini vrhunski doktori su nasli na jedan najodvratniji nacin da kompenzuju taj nedostatak novca u sopstvenim novcanicima. Uzimanje mita od strane doktora je mozda u rangu sa onim kad politicari uzimaju mito, pa mozda cak i gore. Uzimanje para za lecenje, za stavljanje na listu da sto pre dodjes na red za operaciju je odvratno. Kao otac malog deteta suocavamo se sa time da nasa pedijatrica, zena pred penzijom i cenjena u struci, nama odavno ne izdaje recepte. Onda uzima reklamne flajere onih farmaceutskih kompanija pa nam zaokruzuje sta treba da kupujemo od preparata.. Sva sreca u porodici imamo takodje pedijatra, pa imamo to "drugo misljenje". Mnoge stvari nisu neophodne. Sto je najgore, niko nece da rizukuje da svoje dete uskrati za lek, a ovi upravo koriste tu roditeljsku brigu i strah i valjaju razne gluposti kao neophodne lekove, bilo za lecenje ili preventivu. Naravno najveci deo toga nije ni postojao kada smo mi bili mali pa smo nekako preziveli, ali eto, sada izgleda treba pokretna apoteka da se nosi kako bi deca bila dobro.

Da ne govorim o onim raznim drugim slucajevima, gde regularne pacijente koji se lece o trosku osiguranja, pojedini doktori cesto upucuju na privatne ordinacije u kojima rade ili koje su otvorili.
 
Da li bi doktori trebalo da su placeniji, naravno da bi trebalo, kao sto bi vecu platu trebalo da imaju profesori, vaspitacice, policija, vojska itd... Da li ce imati, naravno da nece, makar ne skoro u zemlji kakva je Srbija. Da smo bogatija zemlja i to bi bila placenija zanimanja. Ako jednog dana budemo nesto sto lici na normalnu zemlju i to ce biti prestizno placena zanimanja. Mada, isto pitanje bi mogli da postave recimo britanski doktori koji su u odnosu na njihove ameriske kolege visetruko manje placeni. Ali oni ne postavljaju, jednostavno znaju gde zive, upisali su fakultet koji su sami zeleli i izabrali to zanimanje.

Ako zelimo bas da budemo surovo brutalni i realni, kako je meni moj bivsi gazda jednom rekao kada sam mu se zalio da mi je plata mala, "ako ti se ne svidja idi". I kada se ogoli, sve se svodi na to. Na zalost ili mozda i na srecu, ne znam ni sam, doktori su jedni od najzastupljenijih visokoskolskih zanimanja na listi Nacionalne sluzbe za zaposljavanje, a svake godine ih jos vise izlazi sa diplomom ovog fakulteta. U ovom trenutku postoji visak ljudi sa diplomom doktora. A na jos vecu zalost 90 odsto zaposljavanja vrsi drzava, pitanje je da li i 10 odsto doktora radi na nekim provatnim klinikama, posto to jos nije razvijeno kod nas. Ovde se ne suocavamo sa time da li cemo imati dovoljno doktora, vec da li cemo imati dovoljno strucnjaka. Realno, kao i u svakom poslu, nije bas svaki doktor strucnjak.

Ipak, pojedini vrhunski doktori su nasli na jedan najodvratniji nacin da kompenzuju taj nedostatak novca u sopstvenim novcanicima. Uzimanje mita od strane doktora je mozda u rangu sa onim kad politicari uzimaju mito, pa mozda cak i gore. Uzimanje para za lecenje, za stavljanje na listu da sto pre dodjes na red za operaciju je odvratno. Kao otac malog deteta suocavamo se sa time da nasa pedijatrica, zena pred penzijom i cenjena u struci, nama odavno ne izdaje recepte. Onda uzima reklamne flajere onih farmaceutskih kompanija pa nam zaokruzuje sta treba da kupujemo od preparata.. Sva sreca u porodici imamo takodje pedijatra, pa imamo to "drugo misljenje". Mnoge stvari nisu neophodne. Sto je najgore, niko nece da rizukuje da svoje dete uskrati za lek, a ovi upravo koriste tu roditeljsku brigu i strah i valjaju razne gluposti kao neophodne lekove, bilo za lecenje ili preventivu. Naravno najveci deo toga nije ni postojao kada smo mi bili mali pa smo nekako preziveli, ali eto, sada izgleda treba pokretna apoteka da se nosi kako bi deca bila dobro.

Da ne govorim o onim raznim drugim slucajevima, gde regularne pacijente koji se lece o trosku osiguranja, pojedini doktori cesto upucuju na privatne ordinacije u kojima rade ili koje su otvorili.

Да се мање краде били бисмо богатија земља па би та занимања могла да буду плаћенија.
 
plus profesorska plata na faksu jer svi vrhunski hirurzi uglavnom predaju i na faksu

licno poznajem ORL hirurga koji ima 77000 platu.

i koja je poenta da se neko cima i sa diplomom i specijalizacijom treba da radi tri posla ko cigos u becu?

tako bi mogli i da kazemo nekome ko rinta u magacinu maxija za 25000, pa jbg opali posle maksija jos osam sati u autoperionici i dobacices 50 000 meseno i boli te racku za kafanu gracku.

covek koji je ulozio godine u ucenje i usavrsavanje ima elementarno pravo da ne mora da rinta dva posla dnevno i trosi slobodne vikende.
 
Prvo te je ucjenjivao, pa te zanima gdje mu radi žena, kolika su mu primanja sa strane itd.

Loš neki čovjek ovaj ljekar, kao i svi ostali.

Лош човек овај лекар (љекар).

А остали... има их разних. И добрих и лоших, и пштених и непоштених, не знам зашто генерализујеш да су и сви остал као он.

- - - - - - - - - -

Како по учинку?

По одрађеном пацијенту, или по излеченом пацијенту?

По општем здравственом стању нације, пошто је систем индивидуалног учинка у несређеној Србији тешко утврдити.
 
Лекари треба да буду плаћени по учинку.

A "ucinak" bi bio sta? Izleceni pacijent pretpostavljam. Pa nisu sve bolesti izlecive i ne moze se tako gledati.

S druge strane ako kod nekog (pedijatra, hirurga) dolazi 50 pacijenata dnevno a drugog izbegavaju, to bi mogao da bude neki putokaz za "ucinak" tj. trazenost ili koliko dobro obavlja svoj posao jer ni oni nisu svi isti, ima boljih, ima losijih....

@ tema

Sa placanjem kirije i za jednog je ova plata mala, ukoliko nema reseno stambeno pitanje, ali jedan opet i moze da "prodje" dok porodica zaista tesko tj. nikako ako zena ne radi ili je malo placena.
 
Хирург који има доста операција мора бити плаћенији. Као и медицинска сестра која брине о више пацијената.

Ја бих пре обратила пажњу на квалитет операција и бриге о пацијентима, него о самом броју.

То како поједини раде није за повећање плате, него за затвор.

Само што се они међусобно штите, врана врани очи не вади.
 
Хирург који има доста операција мора бити плаћенији. Као и медицинска сестра која брине о више пацијената.

И аутомеханичар који има више муштерија, и шалтерски радник који има више људи на шалтеру, и продавац који прода више робе, и конобар који услужи више људи и молер који окречи више зидова и саобраћајац који напише више казни и гробар који ископа више рака ...
 

Back
Top