civilno sluzenje vojnog roka

Svabov

Buduća legenda
Poruka
25.294
Ocemo li malo o ovome?
Bila je tema na staroj krstarici koliko se secam, ili slicna, ali bilo bi dobro da se sada o ovome prica bez vredjanja i psovanja.
Temu pokrecem iz razloga zato sto i ja treba uskoro da pocnem takvo sluzenje vojnog roka, pa me je to 'nagnalo' da je postavim.
Dakle, da li ste za ili protiv, i naravno ZASTO?
 
PROTIV : Znas brate vec zbog cega , posto radim u VSCG , to su za mene mamini sinovi koji nisu spremni za disciplinu i dril koji nigde nisu imali niti ce imati .

OPRAVDAVAM : Ozenjen , ima porodicu , ima privatan biznis koji moze da radi posle radnog vremena dok sluzi civilno, da ima bolesne roditelje, da je jedini koji radi u kuci , da je debil - znaci nesposoban da drzi metlu kamoli pusku , da ima gusenje prema uniformi i oruzju - ali opravdano bez foliranja , ako je bolestan ili ima psihickih problema .
 
Pozdrav svima,
ovako:

opravdavam: zato sto svako ljudsko bice treba da ima pravo izbora(osim za one koji su se ogresili o zakone - ali to vec nema veze o ovoj temi)

neopravdavam :zato sto ljude u civilnom zloupotrebljavaju kao jeftinu radnu snagu ali i tome ce doci kraj vec 2007-me ukidanjem obaveznog sluzenja vojske.

Zeleo bih i da pitam one koji su protiv civilnog sluzenja(znaci ove iznad mene a i one koji procitaju ovaj post)nekoliko pitanja:

Zbog cega mislite da je svakom potreban dril i disciplina koja "nudi"vojska?

Zbog cega ste protiv da svaki drzavljanin SCG nema pravo izbora da li zeli da sluzi VSCG ili NE?
Zbog cega prisiljavati momke da idu u vojsku (pa makar i na civilno) ako mozemo da imamo moralnu i funkcionalnu profesionalnu vojsku?

Sigurno ce neko vec odogvoriti da je to preko potrebno zbog bezbednosti zemlje ,pa odmah da pitam i za to:
Svi smo bili svedoci proslih ratova i "agresija"(da li nam je stara forma vojske donela pobedu)?
Bez obzira koliko imamo neprijatelja i koliko su oni jaki zbog cega uvek stavljamo u drugi plan naseg najveceg neprijatelja a to je BELA KUGA?

Kada ce se u nasem narodu prevazici misljenje: e ako sam i ja morao da sluzim vojsku sto ne bi i ovi mladi?!!!
Pozdrav svima
 
bass mi uze rec iz usta.
ja sam se licno opredelio za ovo iz nekoliko razloga. JEdan od njih je to sto stvarno smatram da je ratovanje i cela institucija 'vojska' (i ne samo vojska) suluda, pa zbog toga sto planiram da za to vreme zavrsim i ovaj moj faks, tj ako cemo precizno visu skolu, i tako dalje. Ali glavni razlog sto se tice mene JESTE prigovor savesti. Tacno je da se zanimam za vojnu tehniku, i da posedujem odredjeno znanje o tome, ali mislim da to nema veze.
Uostalom, kako neko rece: "ratova nece biti, kada ne bude bilo vojske".
 
Problem je što civilno, da kažemo "služenje" vojske nije bilo zamišljeno kao ispomoć pozorištima, filharmonijama, domovima zdravlja, gradskom komunalnom i tome slično... već da se obuče bez oružja kako bi bili korisni, recimo u slučaju elementarnih nepogoda. Po meni, "vojnike " na civilnom "služenjuu!" vojnog roka bi trebalo upućivati u kasarne gde će biti rasporedjeni u radni vod i raditi poslove koji nemaju veze sa obukom. Tako bi vojnici na služenju vojnog roka imali više vremena za obuku umesto što moraju da tegle lišće, ugalj i tome slično; a u isto vreme bi bio ispoštovan i prigovor savesti...
Toliko
 
whitenicky:
PROTIV : Znas brate vec zbog cega , posto radim u VSCG , to su za mene mamini sinovi koji nisu spremni za disciplinu i dril koji nigde nisu imali niti ce imati .

OPRAVDAVAM : Ozenjen , ima porodicu , ima privatan biznis koji moze da radi posle radnog vremena dok sluzi civilno, da ima bolesne roditelje, da je jedini koji radi u kuci , da je debil - znaci nesposoban da drzi metlu kamoli pusku , da ima gusenje prema uniformi i oruzju - ali opravdano bez foliranja , ako je bolestan ili ima psihickih problema .
sve se razume,svaka cast.....pozz
 
Rade012:
Problem je što civilno, da kažemo "služenje" vojske nije bilo zamišljeno kao ispomoć pozorištima, filharmonijama, domovima zdravlja, gradskom komunalnom i tome slično... već da se obuče bez oružja kako bi bili korisni, recimo u slučaju elementarnih nepogoda. Po meni, "vojnike " na civilnom "služenjuu!" vojnog roka bi trebalo upućivati u kasarne gde će biti rasporedjeni u radni vod i raditi poslove koji nemaju veze sa obukom. Tako bi vojnici na služenju vojnog roka imali više vremena za obuku umesto što moraju da tegle lišće, ugalj i tome slično; a u isto vreme bi bio ispoštovan i prigovor savesti...
Toliko

Potpuno se slazem. Sjajno si srocio ovo, ne bi imao sta da dodam.
Pomenu lisce i ugalj, kad se samo setim.......... Izem ti vojsku!
 
Uvek se trudim da ne pisem ako ne smatram da treba.

e sad, prvo konstatacija da sam poceo prosle nedelje da sluzim civilno, zbog dva razloga,

1. Realan prigovor savesti (grozim se bilo kakvog nasilja, upotrebe oruzija i slicno, treniram bor.vestine ali je to zbog razvoja duha i telesne kondicije a ne da bih "razbio nekoga")

2. Staratelj sam (za neupucene: osoba odredjena od drzave koja MORA da nesto radi) 78-godisnje bake koja je u starackom domu. (opet za neupucenje, ovo kosta oko 20.000 din mesecno, od cega njena "penzija" pokriva oko 8.000, ostatak ja "dotiram").
I sta sad? sta mi je drugo preostalo posto vojsku "ne zanima" (tako mi prokomentarisase) sto sam ja staratelj ali imamm 27 god i ne mogu vise da odgadjam sluzenje. Jedino sto sam mogao je civilno pa posle toga rad "kako znas" da bi se snasao za razliku novca za njen smestaj i moje prezivljavanje.

Ono sto meni nije jasno a na sta ce mi mozda odgovoriti gospoda koja su "za vojsku" je da li spadam i u koju od kategorija koje su naveli? "mamin sin" "lenjivac" ili slicno?

I kako to da drzava moze da placa 100+ hiljada policajaca a ne moze da placa 30 hiljada vojnika? za prosecnu platu policajca koji svaki dan izlaze opasnosti svoj zivot na ulici, vecina bi prihvatila i posao "u kasarni" i to bez problema.

Ja cu svoje odsluziti drzavi onako kako mogu i moram jer drugog resenja nemam.
 
@Srpski - samuraj ......... jako lep nick za nekoga ko ne sluzi redovno vojni rok , sigurno posto treniras AIKIDO mislis da si samuraj ,ali nije rec o niku nego o vojsci . Procitaj moj post br.2 i pogledaj dali se pronalazis tamo ... da si procitao to nebi nista pisao , zato je i postavljena tema da je malo procitas pa tek onda dajes komentar ..Kad procitas moju poruku shvatices u kojoj si grupi onu koju oprevdavam ili onu koju ne opravdavam .
 
Dobro tema je postavljena na neku licnu osnovu, ali se treba zapitati i sta drzava dobija time sto ti sluzis na ovaj ili onaj nacin. Narocito kad se ima u vidu nacin sluzenja civilnog. Prema zakonu bi trebalo da moze da se "sluzi" u humanitarnim delatnostima. Ja znam zdravstvene ustanove, centri za soc. rad i humanitarne organizacija. Vise nema, a pogledajte gde se sve nesluzi?!
Ukinice vojsku onog momenta kad vide da je ovakva kakva je krajnje nerentabilna. Tacnije ko u Sloveniji kad se za civilno opredeli preko 50%-60% i nebudu u mogucnosti da obezbede taj nacin sluzenja u smislu zakona, a ja vec rekoh da ni sad nevidim smisla.
Sve u svemu svi koji su izabrali civilno ne sluze vac otaljavaju.

Pozzzzzzzz
 
Za sluzenje civilnog roka:ako imas love i dokon si mozes da pojebes dosta medicinih sestra ako imas srece da upadnes u neki zdrastvenu ustanovu....nemoj da se lazemo bolje da gledas dobre mlade sestre...nego nekog zaludjenog oficira kome zena nije sinoc dala pa na tebi prazni ....muda...a protiv jer tako se gubi navika naroda da vojska sluzi za ocuvanje zemlje...i svoje slobode....Treba da bude vojska profi tj da su ljudi koji su posveceni tom poslu ceo zivot dobro placeni...IMAJU TOLIKO NEKERETNINA KOJE MOGU PAMETNO DA SE PRODAJU IZDAJU ITD - ali svako hoce da se ogrebe od taj fond:))) a onda bi SVAKI grajdanin koji je sposoban prosao osnovnu obuku a vojska bi imala profi vojnike koji bi bili placeni za svoj posao kao sto je to u svetu...-
 
Ako whitenicky nastavi ovako da daje svoje komentare, mi "ostali" ne bih imali sta da pisemo a da ne ponovimo :roll:


Za mene su oni koji sluze civilno (iz neopravdanih razloga) obicne seka perse koji se kriju ispod maminih suknji (mana su mi iskrenost i otvorenost, zao mi je). Nije mi nikako jasno. Zasto bi izbegli vojno sluzenje? Budi musko, stisni zube, digni glavu, sa ponosom nosi svoju pusku i uniformu......Ne shvatam sta je tu tesko? U cemu je problem? Pa sta, bilo je ratova. Bilo je mnogo gubitaka.......(vecna slava palim borcima)......citate li "borci"? Zahvaljujuci njima mi smo jos uvek tu, zivi i zdravi. Zasto im se ne bi oduzili za sve sto su uradili za nas? Ej, bre, oni su zrtvovali svoje zivote da bi nama obezbedili mir. A kako im to vracate? Mene izjeda dusa sto sam zensko, sto ne mogu da sluzim. Ako budem imala priliku prva cu stati u redove, obuci cu uniformu, uzeti svoju pusku.......uopste mi nece biti tesko jer znam zasto bih to uradila. Ja ne bezim od odgovornosti, od discipline. Ne bezim od sebe! A vi? Od koga vi bezite?
 
Mogu, ja sam sluzio skoro, ali ti ne mozes da zamislis kako je to i treba naglasiti da tvoje komentare treba uzeti sa rezervom.
I jos jedna interesantna stvar. Svako ko je sluzio pre nego sto sam isao u vojsku mi je rekao da ne idem! Ali bas SVAKO! Prosto neverovatno, ali je zaista bilo tako!
 
Da se jos malo nadovezem na predjasnju pricu.
Zasto je to bilo tako. Pa verovatno da su svi oni koji su sluzili brzo uvideli da je to gubljenje vremena i pokajali se. E tako je bilo i samnom. I da se razumemo ja sam ZA sluzenje, ali protiv ovakvog nacina zbog KATASTROFALNIH uslova! Zato ko me god pita za savet ja mu dam odgovor "ma nisi lud!" Nije to neko maltretiranje staresina ili starijih vojnika, koliko losi zivotni uslovi i najvaznije obuka koje NEMA. Bukvalno se ni izvodi i time se gubi osnovna smisao vojske kao takve! Lepo je neko ranije rekao da se satres od silnih obaveza i kome pada na pamet obuka pored sredjivanja kruga za razne svecanosti(non-stop nesto slave), drvljanika, snega, lisca, pozarstava, dzubaje...............
Toliko.
 
belavucica:
Za mene su oni koji sluze civilno (iz neopravdanih razloga) obicne seka perse koji se kriju

znaci ono sve gore navedeno su neopravdani razlozi? hranitelj porodice, iskren prigovor savesti, i slicno?



belavucica:
Budi musko, stisni zube, digni glavu, sa ponosom nosi svoju pusku i uniformu......

zelis da budes musko?

belavucica:
Zasto im se ne bi oduzili za sve sto su uradili za nas? Ej, bre, oni su zrtvovali svoje zivote da bi nama obezbedili mir.

tacno tako, svaka cast njima zbog toga, ali to ne znaci da i ja moram da ratujem, a kako cu da im se oduzim tj mojoj zemlji je sirok pojam. Smatram da bi srbija imala mnogo vise koristi od mene ako bih tih 6 meseci ulozio u razvoj nekog softvera, posto to mi je takoreci zanimanje, nego od mene koji cu da mlatim tamo ko lud ku*ac.
U vojsci jedan whitenickey vredi ko 10 nas obicnih, i vojska i treba da bude sastavljena od takvih ljudi.
 
monte32:
Mogu, ja sam sluzio skoro, ali ti ne mozes da zamislis kako je to i treba naglasiti da tvoje komentare treba uzeti sa rezervom.
I jos jedna interesantna stvar. Svako ko je sluzio pre nego sto sam isao u vojsku mi je rekao da ne idem! Ali bas SVAKO! Prosto neverovatno, ali je zaista bilo tako!

Vidis, ja sam upoznala momke koji su rekli da i nije tako strasno u Vojsci. I takodje one koji su se zalili.......ok, vas izbor.....ja sam samo rekla svoje misljenje.
 
monte32:
Da se jos malo nadovezem na predjasnju pricu.
Zasto je to bilo tako. Pa verovatno da su svi oni koji su sluzili brzo uvideli da je to gubljenje vremena i pokajali se. E tako je bilo i samnom. I da se razumemo ja sam ZA sluzenje, ali protiv ovakvog nacina zbog KATASTROFALNIH uslova!
Katastrofalnih uslova? Uslovi jesu losi ali ne i neizdrzivi.......
Ako hoces pravu obuku idi u neku profesionalnu jedinicu......
 

Back
Top