Непознати споменик

Мислим да је то надгробни споменик.

Што се тиче датовања, рекао бих да је у питању период пре 20. век, па можда чак и пре 19. века, али то није лако одредити без додатних података.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Уз извињење, ево и додатних информација. Делује као надгробни споменик. Откривен је, зарастао у трње и коров, у околини Младеновца, према Смедеревској Паланци,.
Није читљив садржај (можда професионалцима јесте), претпостављам да преко знакова са предње стране може да се одреди приближно време и ко га је подигао.
 
Poslednja izmena:
Мислим да је то надгробни споменик.

Што се тиче датовања, рекао бих да је у питању период пре 20. век, па можда чак и пре 19. века, али то није лако одредити без додатних података.

Тако и мени изгледа... али мало је опипљивих доказа да са више сигурности тврдимо нешто. У сваком случају, пре нешто новије, него старије...

Уз извињење, ево и додатних информација. Делује као надгробни споменик. Откривен је, зарастао у трње и коров, у околини Младеновца, према Смедеревској Паланци,.
Није читљив садржај (можда професионалцима јесте), претпостављам да преко знакова са предње стране може да се одреди приближно време и кога је подигао.

Нешто би се морало моћи прочитати. Ако ти је негде близу, и ако имаш времена, отиђи опет па можда назреш која су слова. Нема ту чак неког ни текста, а и ако је било, камен је онда ту оштећен. Бар тако делује на слици. Сигурно ћеш назрети која су слова, од ових видљивих, у питању. То запиши. Споменик је свакако занимљиво откриће.

Да ли знаш нешто више о тој локацији. Да ли је било ту када какво гробље? Да ли је та локација нека шума, поље, да ли је поред пута, или даље од пута? Све то питам, јер покушавам да разумем контекст у коме се јавља. Ако је гробље, могуће да је још таквих споменика у околини, а можда је само неки усамљени крајпуташ.

Ако си већ заинтересован, узми попиши димензије. ;)
 
Уз извињење, ево и додатних информација. Делује као надгробни споменик. Откривен је, зарастао у трње и коров, у околини Младеновца, према Смедеревској Паланци,.
Није читљив садржај (можда професионалцима јесте), претпостављам да преко знакова са предње стране може да се одреди приближно време и ко га је подигао.

ovaj drugi 1700 i neka
 
Тако и мени изгледа... али мало је опипљивих доказа да са више сигурности тврдимо нешто. У сваком случају, пре нешто новије, него старије...
На основу сличних споменика које сам имао прилике видети широм земље, рекао бих да је из 19. века, али чисто на основу изгледа, ако изоставимо чињеницу да споменик још стоји усправно итд., буквално може бити из било код времена од тамо негде 12. (можда и раније) до почетка 20. века. Српске земље су пуне стилски сличних споменика.

- - - - - - - - - -

Уз извињење, ево и додатних информација. Делује као надгробни споменик. Откривен је, зарастао у трње и коров, у околини Младеновца, према Смедеревској Паланци,.
Није читљив садржај (можда професионалцима јесте), претпостављам да преко знакова са предње стране може да се одреди приближно време и ко га је подигао.
Нажалост, ти крстови на предњој страни нам не говоре баш много, осим то да је вероватно реч о надгробном споменику неког хришћанина.

Да ли можда имате још слика?

Ево шта ја видим (бело сигурно, жуто мање):

споменик.jpg
 
Poslednja izmena:
На основу сличних споменика које сам имао прилике видети широм земље, рекао бих да је из 19. века, али чисто на основу изгледа, ако изоставимо чињеницу да споменик још стоји усправно итд., буквално може бити из било код времена од тамо негде 12. (можда и раније) до почетка 20. века. Српске земље су пуне стилски сличних споменика.

- - - - - - - - - -


Нажалост, ти крстови на предњој страни нам не говоре баш много, осим то да је вероватно реч о надгробном споменику неког хришћанина.

Да ли можда имате још слика?

Ево шта ја видим (бело сигурно, жуто мање):

Pogledajte prilog 461826
taj krst je gvozdeni krst.verovatno neki vojnik
 
На основу сличних споменика које сам имао прилике видети широм земље, рекао бих да је из 19. века, али чисто на основу изгледа, ако изоставимо чињеницу да споменик још стоји усправно итд., буквално може бити из било код времена од тамо негде 12. (можда и раније) до почетка 20. века. Српске земље су пуне стилски сличних споменика.

- - - - - - - - - -


Нажалост, ти крстови на предњој страни нам не говоре баш много, осим то да је вероватно реч о надгробном споменику неког хришћанина.

Да ли можда имате још слика?

Ево шта ја видим (бело сигурно, жуто мање):

Pogledajte prilog 461826

https://www.google.rs/url?sa=i&rct=...aw0dsCE9uwCMnqK2MlzWgcad&ust=1509564529635160

- - - - - - - - - -

Мислим да је то надгробни споменик.

Што се тиче датовања, рекао бих да је у питању период пре 20. век, па можда чак и пре 19. века, али то није лако одредити без додатних података.

small.jpg
 
Уз извињење, ево и додатних информација. Делује као надгробни споменик. Откривен је, зарастао у трње и коров, у околини Младеновца, према Смедеревској Паланци,.
Није читљив садржај (можда професионалцима јесте), претпостављам да преко знакова са предње стране може да се одреди приближно време и ко га је подигао.

Стара планина је препуна таквих крстова од камена, одн.каменова са урезаним крстом или крстовима.Стоје на ливадама (урасли такође и свакако), на неким местима са одличним видиком... Мислим да су тако некад обележавали света места, напр. место некадашњег црквишта, или место добро за будућу цркву.. стављали су их и поред "записа"- светог дрвећа које је имало функцију светилишта и молитвеног места..Трајнији су него дрво свакако..

Постоји тема где смо својевремено направили збирку разних облика крстова https://forum.krstarica.com/showthread.php/699681-Крстови-називи-и-облици

Што се другог камена, са натписом, тиче..не мора да се ради о погребном камену одређеног појединца, може бити урезано име постављача камена који је нека врста донатора, што би данас рекли.
Такав је овај пример:

Испред дрвета - записа (староверног светилишта које је и хришћанска црква прихватила, па литије на сеоску заветину опходе дрво) на каменну је име оног који је поставио камен, као неки "дупликат" обележја центра светог места., "олтара".... Тај терен је подложан громовима, и за усамљени храст је питање месеца или године кад ће нестати, а камен остаје.

И споменик кнезу Станоју има неке сличности, украшен камен поред дрвета
250px-Spomenik_knezu_Stanoju.jpg

https://sr.wikipedia.org/wiki/Споменик_кнезу_Станоју
 
Poslednja izmena:

Back
Top