Glasanje na temu TRENUTNI LEK

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Poruka
51.038
Neću mnogo da kudim zbog lošeg odziva, ali ... šta se to dešava s vama, pisci?

Na ovaj konkurs stigle su TRI priče, pa ćete glasati po sistemu 2, 1 ... do petka, 3. novembra, do 21 h.

- - - - - - - - - -

Priča br. 1

***

Двеста килограма ме је отвореним шакама ударало по глави и врату. Равномерно, рутински, као веслачи у кајаку. Четири велике полицијске шаке. Не знам колико је трајало, престао сам да осећам бол, све се полако успорило, нестао је звук. Између удараца сам на њиховим лицима видео мир. Више од мира, мртвило. Ударали су не померајући ни један мишић на лицу. Роботи, зомбији мртви ко зна откад. Онда сам између удараца погледао њу. Видео сам безизраз, спокој, као да чека да супа проври.
И помислио сам: боже, хвала ти што ћу умрети жив.

- - - - - - - - - -

Priča br. 2

APOTEKARKA

Tamnu kosu boje divljeg kestena, oniža i šeprtljavog hoda, a uz to naočare neznatne dioptrije, pa da se čovek i ne okrene dvaput, Ali nešto u pojavi, nešto u tim sitnim pegicama oko nosa, nešto u stasu i pokretu mamilo je prekid udaha, zastoj u pogledu, strepnju kad se pogledi ukrste... A ukrstili se svaki put neizostavno kao put i pruga, kao oblak i reka, kao sunce i kiša...
Udavala se jednom i nije imala dece... Otad,već duži niz godina nije viđena s muškarcem.
A videlo se kako gleda momke na plaži leti...Itekako...
Ne volim da gnjavim docu, ali posle neke kijavice zaostala mi upala sinusa i nikako sama da prođe... Pravac u apoteku...
Bože kako sam bio zatečen kad sam je ugledao u belom mantilu! Ali...
- Ne da mi se kod lekara za to, ali bih trebao neki antibiotik da smirim upalu sinusa posle kijavice.
Ćutke je sa polica skinula kutijicu, na njoj napisala "1 na 12h" i dala mi s fiskalnim računom.
Platio sam, znajući da se antibiotici izdaju samo na lekarski recept.
- Hteo sam još da vas nešto pitam...
- Pitajte...promuklo je promrsila.
-Neka ,drugi put...
Pocrvenela je! Ženska od četrdeset i koju, pocrvenela kao šiparica...A ja nisam znao šta dalje i samo sam se setio da joj zahvalim:
- Hvala vam najlepše...

Ostalo na tom da nam se pogledi svaki put ukrste kao put i pruga, kao sunce i kiša, kao putevi u ravnici među žitnim poljima...

- - - - - - - - - -

Priča br. 3

TRENUTNI LEK

Nijo sede u raspalu beržeru i zagleda se u Orfeja koji je desnom šakom mandrljao po džepu kožne pilotske jakne.
- Puf pant, ah evo ih,- mirnim glasom gotovo prošaputa Orfej. Zatim iz skupljene desne šake izvadi,očigledno dobro izvežbanim potezom, deo skrivenog sadržaja, a zatim ispruži ispred sebe stisnute obe pesnice.
- U levoj šaci je trenutni lek, - izusti i obrve mu se lagano izviše na gore. - U desnoj, - napravi kraku pauzu radi efekta,- trajni! - Obrve se spustiše i lice Orfeja ponovo postade bezizražajni poker face.
- Biraj.
Nijo se promeškolji u beržeri i začuđeno zapita: - ali, zastade na trenutak, zar tvoja priča ne treba da ima neki uvod, nešto...
- Jok,- prekide ga Orfej i ruke ostaše da vise u vazduhu.
- Kako jok? A da kažeš nešto mudro? U levoj šaci je to i to, simbol ovoga, nečega, šta ti ja znam, u desnoj ovo i ono, bla, truć.
- Slušaj bratanče,- odgovori Orfej, - ne mogu ti opisati koliko puta se ovaj razgovor desio. I u pravu si, obično ti ispričam kratku priču, mučnu ali poučnu, ali večeras mi nešto nije do toga. Nego brate, biraj i ne filozofiraj mnogo, pa ko zna, možda ovoga puta spasimo Zajon.
- Ah shvatam šta hoćeš da kažeš,- reče Nijo, - gledao sam i ja Dan mrmota, mora da ti je strašno dosadno?
- Do nekog trenutka,- klimnu kratko Orfej, - nešto kao kod otvaranja u šahu. Ali u jednom trenutku kreće umetnost, lepota...
- Ok, reče Nijo i brzinom munje uz glasan pljesak udari dlanom desne ruke Orfeja po gornjoj površini jedne od pesnica.
- Pec!
- Aaaa uzviknu Orfej očigledno iznenađen udarcem. Šta ti je, jel si normalan?
- Nisi očekivao a? - zapita Nijo cepajući se lirskim baritonom.
- Ne, - progunđa Orfej trljajuć površinu pocrvenele kože po rubu glatko izbrijane brade. - Ovo si uradio prvi put. To obećava!
- Sve u svemu,- pribra se Orfej i nastavi,- izabrao si trenutni lek.
- Mu? - Začudi se Nijo. - A u drugoj šaci beše šta?
- Trajni, naravno...
- I sad moramo opet iz početka? - zapita Nijo.
- Zašto iz početka?
- Pa... - nastavi Nijo,- trajni lek je prava stvar, zar ne?
- Prava stvar... neprava stvar... ko to zna. Nemoj me terati da krenem sa mudrolijama opet, rekoh ti da večeras nisam raspoložen.
- Bre kakav si to čovek crnjo, daj otvori onda šaku pa da počnemo.
Orfej zadovoljno klimnu glavom otvori levu šaku i na njenoj površini ukaza se papirni smotuljak.
- Čekaj, - skoro zamuca Nijo, - ne treba da bude ovako, treba da bude, mislim, trebalo bi... - Nijo napregnu svoj um do najdubljih grotla podsvesnog i iz tame izbunari sećanje na neki davno odsanjan san.
- Pilula? - Upitno pogleda Orfeja. – U šaci je trebala da bude pilula, zar ne?
- Pilule „odoše“ pre pola sata,- namignu Orfej devojci u uglu sobe.
- A TI Nijo junače! Ti si izvukao, ta – na – na – na! - otpevuši Orfej kako bi dodao na dramatičnosti atmosfere:
- Moj račun za struju! Nikako da stignem da ga platim, a i brod dosta troši, i taaako - otegnuto promrmlja. - Nije mali zadatak, ali Nijo si ti!
Nijo se rezignirano zavali u beržeru i pogleda uprtog u tavanicu uzdahnu: - trenutni lek?
- MOJ trenutni lek. - Odgovori Orfej. - I mi crnci imamo dušu.

- - - - - - - - - -

***
Izvolite, glasajte!
 
Borka predlažem da sabereš poene ovako kako je glasano, pa nek pobednik zada novu temu.
Plus zanima me zašto nema više poetskog konkursa? On je prekinut a bio je u relativno dobrom stanju, barem što se tiče odziva...

Da. Umorih se i demoralisah od čekanja da stignu priče, pa posle i da se glasa.

Poetskog konkursa nema jer je za njega (bilo) opalo interesovanje.
Ta sudbina, po svemu sudeći, čeka i prozni konkurs. Dakle, danas ću proglasiti pobednika i otvoriti novi konkurs sutra uveče.
Ukoliko opet ne bude više od 3 priče, neko vreme ćemo pauzirati.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top