"ЕВО ГДЕ ВОДИ "ДИГИТАЛИЗАЦИЈА": Министар финансија најављује мере према укидању готов

bakonja

Buduća legenda
Poruka
43.538
" ЕВО ГДЕ ВОДИ "ДИГИТАЛИЗАЦИЈА": Министар финансија најављује мере према укидању готовине у Србији?!

10/24/2017 21:29 Фокус 9 Србија Економија

Министар финансија Душан Вујовић изјавио је данас да се залаже за смањење учешћа кеша у српској економији, за који каже да "храни сиву економију" и најавио спремност да размотри стимулативне мере за коришћење безготовинског плаћања.


- Ја сам за то да се битно смањује учешће кеша у српској економији. На Копаоник форуму смо имали прилике да чујемо доста забрињавајуће податке колико се кеша у српској економији користи. Мислим да кеш храни сиву економију, и да није добар, рекао је Вујовић.

Вујовић је то изјавио после излагања на 17. Економском самиту Србије под називом "Мапа пута ка унапређењу конкурентности", на ком је претходног дана амерички "човек за Балкан" Хојт Ји изнео застрашујући низ оптужби на рачун Русије и претњи Србији, о чему више можете да прочитате ОВДЕ.

Рекао је да постоје подаци да Поштанска штедионица и Пошта имају стотине људи који се баве само бројањем новца који се исплаћује у кешу.

- То је потпуно непродуктивно коришћење ресурса, констатовао је Вујовић.

Министарство финансија је, како је казао, спремно да размотри стимулативне мере за коришћење безготовинског плаћања.

- Да дамо нижу стопу ПДВ-а, стимулације, да људи, посебно они који новац добијају из буџета, а то су социјална помоћ, компензација у пољопривреди и пензије, добију директну финансијску стимулацију да би та давања из буџета добијали преко рачуна у Поштанској штедионци или комерцијалним банкама које би потписале уговор о давању рачуна без месечне накнаде и трошкова, објаснио је он.

Наступ министра финанскиа уследио је након сличне изјаве Ане Брнабић, која је пре неколико дана говорила о негативним странама готовине, из угла планиране "дигитализације" Србије.
О превременој пензији

Министар финансија Душан Вујовић указао је данас да, ако се желе променити параметри везано за превремену пензију, морају се мењати параметри целог пензионог система.

Упитан да ли се размисља о ублажавању пенала за одлазак у превремену пензију, Вујовић је објаснио да је то питање суштинске природе пензијског система.

- Не постоје две пензије. Ако рачунате ранију пензију то је нешто друго, пошто очекивано трајање живота ако одлазите у пензију са 60 година је другачије о оног када одлазите у пензију са 65 година. Сви пензиони системи у свету дају две цифре, нагласио је Вујовић који је учествовао на 17. економском самиту.

Према његовим речима, одлазак у превремену пензију морао би да има посебан извор финансирања за тај ранији период.

- У свету се то решава тиме што постоје различити пензиони фондови. Код нас постоји само један, и зато је могуће само да постоји једна пензија која се рачуна од тренутка одласка у пензију, рекао је Вујовић.

"Отужно је што директор Канцеларије за КиМ сваку српску предају представља као победу...". Остатак тешле прозивке на рачун Марка Ђурића прочитајте ОВДЕ.

Извор: Танјуг, Правда
Бонус видео

Отац Тадеј о укидању готовог новца:..."...

Sa :

http://www.pravda.rs/2017/10/24/evo...vljuje-mere-prema-ukidanju-gotovine-u-srbiji/


:think:


Da li se to ostvaruju ona zla prorocanstva ili se opet aktuelizuju "teorije zavera" ?

Sto se tice onih koji "vode drzavu" , od nekih od njih se "moze svasta ocekivati" ...!
 
mozda i da streljaju one koji nemaju posla pa mora da se snalaze da bi preziveli.

gotovinu mogu izbaciti samo one zemlje koje su obezbedili svakog svog stanovnika

a kod nas 2 miliona zaposlenih , toliko i penzionera

a 3 miliona

od cega oni da zive

mada i zapolseni imaju male plate , cesto nedovoljne za normalan zivot , pa i oni moraju da se snalaze
 

Рекао је да постоје подаци да Поштанска штедионица и Пошта имају стотине људи који се баве само бројањем новца који се исплаћује у кешу.


- То је потпуно непродуктивно коришћење ресурса, констатовао је Вујовић.

!

:lol:
Posto ne postoje masine koje to mogu da obave :rotf:
 
Vala nece mi banka uzimati pare za odrzavanje racuna.Dok sam ziv necu otvarati nikakav i nigde racun.Samo pare na ruke i kvit.To je on cuo nesto od Svedjana.Kada bismo mogli da se poredimo sa Svedskim standardom,bilo bi u redu.Ako ukinu novac,nek mi placaju u zlatu,bas me briga.Bimboje nosi onu glavudzu,a nema pojma jel mu je okrenuta napred ili nazad."Ekspert".
 
Poslednja izmena:
mozda i da streljaju one koji nemaju posla pa mora da se snalaze da bi preziveli.

gotovinu mogu izbaciti samo one zemlje koje su obezbedili svakog svog stanovnika

a kod nas 2 miliona zaposlenih , toliko i penzionera

a 3 miliona

od cega oni da zive

mada i zapolseni imaju male plate , cesto nedovoljne za normalan zivot , pa i oni moraju da se snalaze

Predugačko je ovo,hajde da rešimo jedan po jedan problem ako ga uopšte ima u ovome što ste napisali.
 
S aspekta vlasti,Vujović je u pravu,a posebno iz rakursa MMF koji sve mere usmerava na umanjenju konkurentnosti država koje je zgrabio svojim
finansijskim kandžama...
Ja ne vidim ništa loše u sivoj ekonomiji,ali ja sam sklon i inače anarhiji!:mrgreen:
Meni i novac sam po sebi smeta!
Hajd kriptovalute i nekako,ali ovi dinari,evri,dolari...Jednim potpisom i pečatom naštampali milijardu...nečega...Digitalno-pritiskom na enter!:evil:
Stoka vašljiva!
Treba da riknu svi monetarni sistemi i banke da propadnu,pa izpočetka!
 
Da li se to ostvaruju ona zla prorocanstva ili se opet aktuelizuju "teorije zavera" ?

Sto se tice onih koji "vode drzavu" , od nekih od njih se "moze svasta ocekivati" ...!
Nema tu bas neke narocite zavere. Jedino ce da budu uskraceni oni kojima je vrhinac cuvanja novca - slamarica.
Ekonomski nepismeni ce da budu najglasnij.
Promet nekih nelegalnih stvari se obavlja samo na kes... pa mogu da pozdravim trud da se sve to prekine. Ne podrzavam potpuno ukidanje kes placanja.
Uostalom i sami 'papirici' su nekada bili novina cije prihvatanje uopste nije islo lako. Papirni novac kao takav postoji tek nesto preko 300 godina, podlozan je inflaciji itd.
 
Nemam nista protiv ako država uvede razumne poreze.. Digitalni novac jeste budućnost.. Danas već sa uvodjenjem ovog NFC i kartica na dodir ja retko kad nosim kesh jedino kad mi neko nešto plati u kesu a i to postaje retkost.. Država treba novca da bi funkcionisala i neki osnov se mora skupiti kroz poreze a što više ljudi koji izbegavajuporeze to je veci teret na onima koji to ne mogu..štednja je isto tako problematična kod ovih koji pare drže čarapama... Dobro je kad banke imaju pare za sve koji imaju nekih ambicija..
 
Ideja je OK, jer ako bi se prešlo isključivo na digitalni sistem, poslodavci ne bi mogli da drže radnike "na crno", jer ne bi mogli da ih plaćaju (u elektronskom sistemu ne može da prođe nalog za neto platu bez BOP-a, koji se dobija predhodnim podnošenjem PPP PD, koja automatski stvara obavezu predhodnog plaćanja poreza i doprinosa na zarade, pa se tek po tome može izvršiti nalog za neto zaradu). Takođe, ukinulo bi rad "na crno" trgovaca, jer bi se za svaku naplatu (karticom) morao izdati račun za koji se transfer vrši (nemogućnost plaćanja bez izdavanja računa, što automatski znači da trgovac mora platiti PDV na izdati račun ili izvršenu naplatu).
Međutim, šta da rade ljudi koji nemaju prihode (zaradu, penziju, i sl.)? Za sada, oni se dovijaju radeći bilo gde "na crno", jer bi ukidanje mogućnosti rada "na crno" oteralo na prosjački štap polovinu stanovništva Srbije, jer poslodavci koji rade "na crno" (delimično ili u celosti) radije će ugasiti ili iseliti iz zemlje svoje firme, a nastaviti rad u nekoj nedođiji od zemlje u susedstvu, gde mere nisu tako oštre. Naprosto prvo teba povećati zaposlenost, zatim povećati standard standard stanovništva, pa tek tada preduzeti takve mere.
 
mislis da ce zaposleni biti sigurniji,nece niti je to problem,vec uvid i kontrola svacijeg dzepa,na sve provizija,unistavanje malih privrednika i proizvodnje zdravih namirnica,prodaje van sistema,polovne robe,umesto da se protivimo iluminatima zarad globalnog spasa covecanstva mi mislimo dal ce nas prijaviti za stalno,ma idi,eno vucicev brat u kaficu savanova ne prijavljuje,na ruke dnevnica svaki dan
 
mislis da ce zaposleni biti sigurniji,nece niti je to problem,vec uvid i kontrola svacijeg dzepa,na sve provizija,unistavanje malih privrednika i proizvodnje zdravih namirnica,prodaje van sistema,polovne robe,umesto da se protivimo iluminatima zarad globalnog spasa covecanstva mi mislimo dal ce nas prijaviti za stalno,ma idi,eno vucicev brat u kaficu savanova ne prijavljuje,na ruke dnevnica svaki dan

:( neće zaposleni biti sigurniji, zakon o radu je takav, naročito onaj deo o privremenim i povremenim poslovima, kao i o razlozima otkaza, nezakonitom otkazu, ... ali ljudi su tražili evropske zakone, pa sada je, bar taj deo, u skladu sa EU.
Ako se uvede isključivo digitalizacija u platnom prometu, privrednici naprosto neće moći da zaposle radnike "na crno", što je super, ali ih neće ni zapošljavati uopšte, neće se povećati broj radnih mesta. To što bi se ugušili preduzetnici, odnosi se na one koji takođe provlače svoje poslovanje kroz "crne" linije, tj. izbegavaju porez, pa time mogu izaći na tržište sa nižom cenom od one koji imaju privatnici koji legalno posluju, ...
Na kraju će radnici, koji su nekada radili "na crno", a nakon toga za njih više neće biti posla (zbog nemogućnosti da budu plaćeni "na ruke", pomreti od gladi, jer neće imati za šta da kupe ni najosnovnije stvari za život, a naročito kada nestane jeftine robe na tržištu koju nude privatnici sa poslovima "na crno" (oni bi u tom slučaju obustavili svoje poslovanje zbog neisplativosti), a niko ne bi imao para da kupi ponuđenu robu od strane privatnika koji rade legalno (jer bivši radnici više nemaju primanja, a cene na tržištu su više jer svi ponuđači legalno posluju), što znači da bi se ponud povećala, a tražnja otišla na nulu, pa bi legalni privatnici morali da spuste cene, čime bi vremenom ušli u poslovanje sa gubitkom, a zatim bi i oni pozatvarali sve što imaju i svrstali se među one, gore navedene, bivše radnike - socijalne slučajeve.
Ne bi čak opstali ni finansijski moćni strani trgovinski lanci, jer ne bi postojala tražnja za njihovom robom.
Ukratko, bila bi totalna propast.
 

Back
Top