pravna pomoć

marija0308

Početnik
Poruka
1
Poštovani,
Da li je u skladu sa Zakonom o radu i Zakonu o načinu određivanja maksimalnog broja zaposlenih u javnom sektoru sledeće pitanje…
U članu 158. Zakona o radu poslodavac je dužan da pre otkaza ugovora o radu, u smislu člana 179. stav 5. tačka 1), zaposlenom isplati otpremninu. Visina otpremnine iz stava 1. ovog člana utvrđuje se opštim aktom ili ugovorom o radu, stim da ne može biti niža od zbira trećine zarade zaposlenog za svaku navršenu godinu rada u radnom odnosu kod poslodavca kod koga ostvaruje pravo na otpremninu.
U članu 171. tačka 6. izmena ugovora o radu ( u daljem tekstu : Aneks ugovora), predviđeni je izmena ugovora o radu u drugim slučajevima utvrđenim zakonom, opštim aktom i ugovorom o radu.
U članu 8. stav 2. Ugovora o radu Opštim aktom i ugovorom o radu mogu da se utvrde veća prava i povoljniji uskovi rada od prava i uskova koji su utvrđeni zakonom, kao i druga prava koja nisu utvrđena zakonom, osim ako zakonom nije drugačije određeno.

Interesuje me da li je moguće povećati iznos otpremnine ANEKSOM UGOVORA O RADU ZAPOSLENOG, OBZIROM DA JE POSTUPAK RACIONALIZACIJE ZAPOČET, a kolektivnim ugovorom i ugovorm o radu nije utvrđena visina otpremnine.
Bilo bi mi jako korisno vaše mišljenje iz razloga što bi se time povećao broj zaposlenih koji bi se sami prijavili kao tehnološki višak, ali problem jeste na koji način povećati iznos otpremnine kada to kod nas nije regulisano ugovorom o radu ili opštim aktom, Zakon o radu kaže ispod kog iznosa se ne sme isplatiti.
Unapred zahvalna
 
Interesuje me da li je moguće povećati iznos otpremnine ANEKSOM UGOVORA O RADU ZAPOSLENOG, OBZIROM DA JE POSTUPAK RACIONALIZACIJE ZAPOČET, a kolektivnim ugovorom i ugovorm o radu nije utvrđena visina otpremnine.
Bilo bi mi jako korisno vaše mišljenje iz razloga što bi se time povećao broj zaposlenih koji bi se sami prijavili kao tehnološki višak, ali problem jeste na koji način povećati iznos otpremnine kada to kod nas nije regulisano ugovorom o radu ili opštim aktom, Zakon o radu kaže ispod kog iznosa se ne sme isplatiti.
Unapred zahvalna

Tehnološki višak proglašava poslodavac a ne sami zaposleni !
 

Back
Top