Svjedok saradnik: Prevrat u Crnoj Gori pokušali Moskva i DF

комшија

Stara legenda
Poruka
90.933
https://www.slobodnaevropa.org/a/sindjelic-svjedocenje-drzavni-udar/28816972.html (VIDEO)

Svjedok saradnik: Prevrat u Crnoj Gori pokušali Moskva i DF

Svjedok saradnik Specijalnog tužilaštva Saša Sinđelić označio je ruskog državljanina i obavještajca Eduarda Šišmakova, kao ključnog inspiratora, organizatora i finansijera pokušaja oružanog prevrata i terorizma u Crnoj Gori planiranog u vrijeme parlamentarnih izbora 16. oktobra prošle godine.

Sinđelić je optužio lidere Demokratskog fronta da su uz pomoć Moskve imali sve resurse za sprovođenje prevrata.

U slobodnom iskazu svjedok saradnik Saša Sinđelić saopštio je da je optuženog ključnog organizatora i finansijera „državnog udara“ Eduarda Šišmakova upoznao dok je boravio u Rostovu na skupu Kozaka. Sve vrijeme svjedočenja Sinđelić je Šišmakova nazivao Edi, rekaviši da ga je Edi početkom 2016. godine prvi put kontaktirao poručujući „da treba srušiti vlast u Crnoj Gori i Mila Đukanovića“.


2A45CE0B-BA0E-43FB-B9BC-DA092B314DDA_w650_r1_s.jpg


Ruskog državljanina i obavještajca Eduarda Šišmakova Sinđelić označio kao ključnog inspiratora, organizatora i finansijera


azlog je bila činjenica da će Crna Gora ući u NATO savez i da je to posljednja prilika da se to onemogući preuzimanjem vlasti od strane Demokratskog fronta.

„Rekao mi je (Edi) da to mora da uspije. Da su to jednostavno tražili ovi lideri Demokratskog fronta. Jer oni ne smiju da promijene vlast bez oružja, pošto se plaše odmazde vlasti i tih kriminalaca, da će ih bukvalno pobiti. Tako je Edi pričao“, rekao je Sinđelić.

Sinđelić je svjedočio da mu je Šišmakov u Moskvi iznio konkretan plan rušenja vlasti u Crnoj Gori na dan parlamentarnih izbora uz korišćenje naoružanih grupa i pristalica opozicionog Demokratskog fronta. Prema planu Šišmakova koji je predstavljen u sudnici, Sinđelić je trebalo da nabavi oružje, za šta je najprije dobio 10.000 dolara, a zatim u još par navrata još nekoliko desetina hiljada dolara, koje je Sinđelić dijelio predstavnicima ekstremističkih i nacionalističkih organizacija u Srbiji koje je angažovao.

Sinđelić je na sljedeći način opisao dijalog sa Šišmakovim o nabavci oružja:

„Tražio je 50 kalašnjikova i 50 pištolja i što više municije. Od ostale opreme nabrojao mi je opremu za specijalnu policiju. U daljoj priči ja sam shvatio da će taj specijalni tim koji dolazi da ponesu sa sobom dodatno drugo naoružanje. Jer je on (Edi) rekao da postoji nešto naoružanja u Crnoj Gori, a da će ti specijalci plaćenici unijeti drugo oružje“.

​Sinđelić tvrdi da mu je Edi naložio da organizuje oko 500 ljudi koji će u manjim grupama doći ranije u Crnu Goru, smjestiti se u Podgorici i biti diskretni do dana izbora kada je trebalo da djeluju. Sinđelić je u dosadašnjem iskazu saopštio da mu Edi (Šišmakov) nije saopštio nijedno ime iz vrha Demokratskog fronta, niti da je on sam poznavao ili čuo za bilo koga iz Demokratskog fronta.

Pročitajte i ovo - Crna Gora i Rusija: Nikad gore od Informbiroa I Šta američki senator zna o 'državnom udaru' u Crnoj Gori?

Sinđelić je naveo da će u akciji preuzimanja vlasti biti angažovano pedeset specijalaca koji su imali zadatak da eliminišu crnogorske specijalne jedinice policije.

„Rekao je da su tih pedeset ljudi tako obučeni da obična policija nema nikakve šanse. Ja mu kažem da imaju sigurno specijalce u Crnoj Gori. On kaže da će oni biti locirani blizu, da oni sve prate, da Crna Gora ima dvije tri hiljade policajaca. Kaže ako slučajno ti specijalci krenu prema Skupštini, oni će njih jednostavno da razbiju, bukvalno satraće ih, uništiće ih. Tako mi je rekao. I kada unište specijalnu jedinicu nikome više iz policije neće pasti na pamet da opali metak“, posvjedočio je Sinđelić koji je ispričao da je dio plana bila eliminacija tadašnjeg premijera Mila Đukanovića.

„Rekao je (Edi) da ne smije da se dozvoli da Đukanović izađe iz Podgorice. On je rekao da oni već duže vrijeme prate njegovo kretanje i da ga treba spriječiti ili u ambasadu ili u centar bezbjednosti, ili spriječiti da helikopterom ode na aerodrom. Taj čovjek (Đukanović) mora biti uhapšen i da mu se sudi. Ako ga neko uhapsi biće nagrađen“, rekao je Sinđelić.

Sinđelić je u svom svjedočenju detaljno opisivao svoje susrete sa ostalim optuženima Mirkom Velimirovićem, nedostupnim Predragom Bogićevićem i Nemanjom Ristićem, kao i penzionisanim komandantom srpske Žandarmerije Bratislavom Dikićem, te kome je dao novac i koliko za organizaciju terorističkih akata.

Svjedočenju Sinđelića prisustvuju ostali optuženi u slučaju „državni udar“, među kojima su lideri Demokratskog fronta Andrija Mandić i Milan Knežević koje je sudija izbacila iz sudnice nakon što su glasno vrijeđali svjedoka saradnika Sinđelića.

Mandić i Knežević su uputili uvrede Sinđeliću u trenutku kada je svjedok saradnik govorio da je „čitava operacija propala zbog izdaje“, da je Šišmakov održavao kontakte sa Demokratskim frontom i da je taj politički savez dobijao novac iz Moskve.

„Operacija je mogla da se sprovede da su ljudi iz Demokratskog fronta imali hrabrosti da izvedu svoje demonstrante na trg i da su im se ovi ljudi iz Srbije pridružili. Međutim kada su ljudi iz Srbije vidjeli da su grupe počele da se hapse oni su pobjegli. Činjenice su, da su zbog kontakata sa Edijem jedini ljudi koji su mogli da nas izdaju lideri Demokratskog fronta i niko drugi. Za sam sastanak Edija i mene mogli su znati samo oni, jer su oni sa njim održavali kontakte“, rekao je svjedok saradnik.

Sinđelić je saopštio da se odlučio da bude svjedok saradnik Specijalnog tužilaštva i da se preda nakon što je neko pokušao da ga ubije.




F4C3A8AB-1352-4001-8DD0-3F84F0A9C036_cx32_cy10_cw68_w144_r5.jpg


Srđan Janković

Nakon rada u pisanim i elektronskim medijima u Srbiji, Beograd napušta 1999. nakon gašenja ovih medija zbog pritiska tadašnjeg režima i ubistva novinara Slavka Ćuruvije. Na RSE radi od novembra 1999. godine.
 

Back
Top