Koji operativni sistem da instaliram na ovom lap topu?
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikazujem rezultate 1 do 25 od 37

Tema: Koji operativni sistem da instaliram na ovom lap topu?

Aktivan član Wizzzz (avatar)
    Učlanjen
    16.06.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    94

Podrazumevano Koji operativni sistem da instaliram na ovom lap topu?

Imam lap top toshiba satelite c855 s5107.

Specifikacije su:
    Intel core 2020m 2.4 ghz
    500gb hdd
    4 gb rama
    intel hd3000 graficka.

Imam windows 10 64bit instaliran. Pored windows-a imam i kali linux.
    Nesto sam brkao u linuxu i sad nece da boot-uje u windows.

Kako na lap topu nemam neke bitne podatke, resio sam da instaliram novi OS.

Razmisljao sam da instaliram windows 7 ultimate 32 bita. Nekako mi je to najbolji operativni sistem.
    Samo ne znam koju verziju da instaliram, dal sa 32 ili 64 bita.
    Znam da 64 bita podrzava 4gb+ rama.
    Sad posto ja imam 4gb ne znam da li ce mi sistem koristiti pun potencijal ram memorije.
    Inace preferiram 32 bita jer zauzima manje rama i ima manje pozadinskih procesa.
    Zanima me samo da li ce prepoznati 4gb rama,

Inace lap top koristim za skajp, internet i ponekad odigram cs.

Sta mi predlazete?

Moderator skura58 (avatar)
    Učlanjen
    11.08.2011.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    625
    Reputaciona moć
    15653

Podrazumevano Re: Koji operativni sistem da instaliram na ovom lap topu?

Ostavi Win 10
    I ja ga imam na laptopu
    Dosta je napredniji od sedmice,
    samo treba da se naviknes

Mnoge stvari radi sam:
    Snimanje na CD/DVD, pregled i obradu slika
    i jos mnogo toga.

Win 7 Ultimate je jedan od najboljih,
    ali nema ove nove opcije

PS:
    Na desktopu imam win8
    sedmicu vise niko ne ugradjuje
    Poslednji put ažurirao/la skura58 : 26.10.2017. u 01:50
    Dobro vidimo samo srcem. Suština je nevidljiva očima.

Veoma poznat Deki1987 (avatar)
    Učlanjen
    19.01.2015.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    179

Po cemu ti je bolji w7 od w10 a koristis laptop ,,, zar nisi primetio da je bolja baterija tj duze traje na W10 a ti bi opet i pored toga da stavis prevazidjeni w7

X64 obavezno, ako imas 4GB rama, nema tu problema, x64 em je bezbednija arhitektura em je stabilnija... niko vise ne koristi 32bitni sistem, pogotovo na 64bitnim procesorima...to je besmisleno.
    Our glory will live in the memory of nations

Učlanjen
    16.06.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    94

Citat Original postavio Deki1987 Pogledaj poruku
    Po cemu ti je bolji w7 od w10 a koristis laptop ,,, zar nisi primetio da je bolja baterija tj duze traje na W10 a ti bi opet i pored toga da stavis prevazidjeni w7

X64 obavezno, ako imas 4GB rama, nema tu problema, x64 em je bezbednija arhitektura em je stabilnija... niko vise ne koristi 32bitni sistem, pogotovo na 64bitnim procesorima...to je besmisleno.
    Lap top uglavnom bez baterije koristim.
    Ubacim je nekad kad ga nosim na predavanja, sto je veoma retko.

- - - - - - - - - -

Citat Original postavio skura58 Pogledaj poruku
    Ostavi Win 10
    I ja ga imam na laptopu
    Dosta je napredniji od sedmice,
    samo treba da se naviknes

Mnoge stvari radi sam:
    Snimanje na CD/DVD, pregled i obradu slika
    i josmnogo toga.

Win 7 Ultimate je jedan od najboljih,
    ali nema ove nove opcije

PS:
    Na desktopu imam win8
    sedmicu vise niko ne ugradjuje
    Ja se iskreno ne secam kad sam poslednji put narezivao cd/dvd.
    Ovo za obradu slika koristim PS.

Imam windows10 od kad je izasao, ali mi se nekako cini da ima suvise bespotrebnih programa.

Elita Sarvaš (avatar)
    Učlanjen
    19.01.2011.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    6
    Reputaciona moć
    2707

Citat Original postavio Wizzzz Pogledaj poruku

- - - - - - - - - -

Imam windows10 od kad je izasao, ali mi se nekako cini da ima suvise bespotrebnih programa.
    Šta ti baba kad imaš djevojku ? Na starom kompu imam sedmicu a
    na novom desetku . Ne vidim ni jedan razlog da sada ubacujem i sedmicu .
    Desetka mi je licencirana i šljaka kao singerica .

Učlanjen
    19.01.2015.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    179

- - - - - - - - - -

Postoje vise edicija w10 ... ne moras pro da koristis, home verzija je odlicna za lap i netbook ... isto tako i enterprise ltsb je moguce da nabacis... to je prilicno cista ogoljena desetka ... dusu dalo za slabije masine.
    Ali ako vec znas sta ti se dopada na w7 , zasto postavljas pitanje sta da instaliras...

- - - - - - - - - -

Citat Original postavio Sarvaš Pogledaj poruku
    bas tako... kao insajder dobio sam i w10 free ... menjao par puta plocu, cpu, grafu, sve proslo bez muke... Inace mislim da MS ide ka open source. .. w10 je jednim delom dokaz... nikada pre nisu delili tako neku verziju wina ...
    Poslednji put ažurirao/la Deki1987 : 25.10.2017. u 14:41

miki208 nije na forumu
    Ponekad ljudi za koje to niko ne bi pomislio, mogu da urade nesto sto niko ne moze da zamisli.
    Moderator miki208 (avatar)
    Učlanjen
    21.01.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    114

A sta si cackao na Linuxu, mozda se nesto oko grub-a zeznulo
    Uvek budi ono sto zaista jesi, pa cak iako odstupas od ostalih. Lepota je razlikovati se.

Učlanjen
    19.01.2015.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    179

Citat Original postavio miki208 Pogledaj poruku
    A sta si cackao na Linuxu, mozda se nesto oko grub-a zeznulo
    100% sa Grubom je oduvek bila zurka

Domaćin
    Učlanjen
    13.09.2017.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Win 7 ili 8 : )

Učlanjen
    19.01.2015.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    179

Citat Original postavio MarvelousBoy Pogledaj poruku
    Win 7 ili 8 : )
    lol. ... blizi je 7mici win 10 nego win 8 , to skapiras kada na w8 kliknes start (donji levi ugao) na ekranu...

Iskusan ljubota (avatar)
    Učlanjen
    12.05.2008.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    6
    Reputaciona moć
    161

obavezno W7,pouzdan,radi dobro...W10 radi prvih mesec dana,nakon toga skuplja update,koj ne možeš da odbiješ,počne da gubi ikonice,da brlja i na kraju toliko uspori sistem da moraš da ga rušiš ponovo...Kad bude izašao w10 piratski,al pouzdan,bez ovih nedostataka,ondak u redu,ali za sada toga još nema,šta god da ti kaže buranija sa foruma...
    Plakao sam kad je progledala Esmeralda...

Učlanjen
    19.01.2015.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    179

Citat Original postavio ljubota Pogledaj poruku
    obavezno W7,pouzdan,radi dobro...W10 radi prvih mesec dana,nakon toga skuplja update,koj ne možeš da odbiješ,počne da gubi ikonice,da brlja i na kraju toliko uspori sistem da moraš da ga rušiš ponovo...Kad bude izašao w10 piratski,al pouzdan,bez ovih nedostataka,ondak u redu,ali za sada toga još nema,šta god da ti kaže buranija sa foruma...

Kazes boranija, nadam se da znas da razlikujes razlicite verzije W10 ...

Baseline editions

Baseline editions are the only editions available as standalone purchases in the retail outlets.

Home
    Windows 10 Home is designed for use in PCs, tablets and 2-in-1 PCs. It includes all consumer-directed features.
    Pro
    Windows 10 Pro adds additional features that are oriented towards business environments and power users. It is functionally equivalent to Windows 8.1 Pro.

Organizational editions

These editions add features to facilitate centralized control of many installations of the OS within an organization. The main avenue of acquiring them is a volume licensing contract with Microsoft.

Enterprise
    Windows 10 Enterprise provides all the features of Windows 10 Pro, with additional features to assist with IT-based organizations, and is functionally equivalent to Windows 8.1 Enterprise.[1][2][3] Windows 10 Enterprise is configurable on three branches, Current branch (CB), Current branch for business (CBB), and Insider Program.
    Education
    Windows 10 Education has the same feature set as Windows 10 Enterprise and is distributed through Academic Volume Licensing.
    Pro Education
    This edition was introduced in July 2016 for hardware partners on new devices purchased with the discounted K–12 academic license. It features a "Set Up School PCs" app that allows provisioning of settings using a USB flash drive, and does not include Cortana, Windows Store suggestions or Windows Spotlight.[5]
    Enterprise LTSB
    Enterprise LTSB is a long-term support version of Windows 10 Enterprise released every 2 to 3 years. They are supported with security updates for 10 years after their release, and intentionally receive no feature updates. Some features, including the Windows Store and bundled apps, are not included in this edition.

Bice tebi veselo, samo skidaj te piratske verzije sa torenta

Ima dosta starih zena i dalje peru ves na ruke... jbg ne znaju da koriste ves masine, sta ces ... tehnika bolan.
    Poslednji put ažurirao/la Deki1987 : 25.10.2017. u 16:36

Ističe se ghost in the shell (avatar)
    Učlanjen
    23.08.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    132

Citat Original postavio Sarvaš Pogledaj poruku
    Ne govorite coveku kokretne stvari-sta moze da se desi realno a to je-Win update NE MOZES da iskljucs na Win 10 i STALNO nesto skida u pozadini...Ako se ne ugasi za aplikacije takodje stalno salje neke podatke-privarnost je prilicno narusena...Blue screenova sma na Win 10 imao milion, na Win 7 NIJEDAN...Multitasking je dosta losiej resen na WIn 10, takodje po meni ceo interfejs je lepsi na Win 7...Nebitno kome je sta bolje-poenta je da coveku treba dati pravu informaciju a ne "eto meni je lepse ovo"a bez argumenata..
    "blagosloveni neka su oni koji nemaju sta da kazu pa cute"

Učlanjen
    19.01.2015.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    179

Citat Original postavio ghost in the shell Pogledaj poruku
    Ne govorite coveku kokretne stvari-sta moze da se desi realno a to je-Win update NE MOZES da iskljucs na Win 10 i STALNO nesto skida u pozadini...Ako se ne ugasi za aplikacije takodje stalno salje neke podatke-privarnost je prilicno narusena...Blue screenova sma na Win 10 imao milion, na Win 7 NIJEDAN...Multitasking je dosta losiej resen na WIn 10, takodje po meni ceo interfejs je lepsi na Win 7...Nebitno kome je sta bolje-poenta je da coveku treba dati pravu informaciju a ne "eto meni je lepse ovo"a bez argumenata..
    Evo ga genijalac...

Daj mi statistiku za te tvoje price... jel win 7 i nema blue screen toliko je stabilan da ga nista ne moze srusiti...

Odakle ti nebuloza da je MT bolji na W7 ,aloooo jel si ti uopste video Task manager na W10 .... da li si video da su processi grupisani sada, da postoji gpu tab itd kako mozes da pises napamet , ima bre ko se razume i smeje se tim vasim glupostima.

Sta to W7 imaa a da nema W10. A znas li sta W10 ima a nema na W7 ?

Ima milion nacina da se odlozi update, ukine auto download app in win Store... Koristi Ent ltsb prilicno cista verzija w10 ... generalno w7 instalirati danas je nebulozno ... da je tako i dan danas bi vozili golf 2 ... ti mozda i vozis ali nemoj da preporucujes drugome... nisu svi kao ti

Aj sto ima paranoika ali zasto ne updateovati win, jel imate za to objasnjenje... zajebe vam se komp... eeeeeee idealno, pa onda i niste za taj komp, cudite se ne rade vam drajveri i ms je kriv za to a nije oem tog hw... itd itd
    Najaci su oni koji cackaju i svakojako smece instaliraju pa se cude kada nesto ne radi ... a jos su mi smesniji oni koji imaju Android a cude se kako MS koristi telemetriju na W10 sta da im kazes... spijunira ih MS a ne spijunira ih Google Genijalci
    Poslednji put ažurirao/la Deki1987 : 25.10.2017. u 16:59

Ističe se ghost in the shell (avatar)
    Učlanjen
    23.08.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    132

Evo ga genijalac...

Daj mi statistiku za te tvoje price... jel win 7 i nema blue screen toliko je stabilan da ga nista ne moze srusiti...

Odakle ti nebuloza da je MT bolji na W7 ,aloooo jel si ti uopste video Task manager na W10 .... da li si video da su processi grupisani sada, da postoji gpu tab itd kako mozes da pises napamet , ima bre ko se razume i smeje se tim vasim glupostima.

Ima milion nacina da se odlozi update, ukine auto download app in win Store... Koristi Ent ltsb prilicno cista verzija w10 ... generalno w7 instalirati danas je nebulozno ... da je tako i dan danas bi vozili golf 2 ... ti mozda i vozis ali nemoj da preporucujes drugome... nisu svi kao ti

Aj sto ima paranoika ali zasto ne updateovati win, jel imate za to objasnjenje... zajebe vam se komp... eeeeeee idealno, pa onda i niste za taj komp, cudite se ne rade vam drajveri i ms je kriv za to a nije oem tog hw... itd itd
    Najaci su oni koji cackaju i svakojako smece instaliraju pa se cude kada nesto ne radi ... a jos su mi smesniji oni koji imaju Android a cude se kako MS koristi telemetriju na W10 sta da im kazes... spijunira ih MS a ne spijunira ih Google Genijalci
    Ti si NEPISMEN!!Ja pricam o MULTITASKINGUa ne o task menageru NAUCI DA CITAS!!Znaci imas otvoreno vise prozora i kad se prebacujes izmedju njih na Win 7 jt o bolje, lepse...Za Blue screenove da znas da citas video bi sta sam napisao na WIn 7 nisam imao godinama nijedan a n aWIn 10 mnogo, za kraci period..Za dalje necu ni da komentarisem-ja pricam konkretnim situacijama-argumentima a Ti se frljas tu s nekim izjavama..."ja ovo ja ono"
    "blagosloveni neka su oni koji nemaju sta da kazu pa cute"

Primećen član MisliM_StvaRnO (avatar)
    Učlanjen
    12.01.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    50

Evo ga genijalac...

Imam original 10-ku,toliko me bila iznervirala da sam morao da pazarim 7-micu a 10-ku ostavim da skuplja prasinu.
    10-ka ne moze da baci 7-micu sa trona nikako,cekamo sledeci OS...Za sada 7-mica radi posao a ono smece od 10-ke nek stavljaju na Tablet-e i Notebook-ove.

Učlanjen
    19.01.2015.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    179

Mozes MT povezati sa Task managerom , ili ne mozes ali to je ipak tvoje neznanje... bolje lepse je na win 7 Aero , ali ako to mislis da je multitasking onda si stvarno ne smesan nego presmesan lik...

Aero Glass je design language care.

Jes lepse ali odakle ti to da je bolje alooooooo

Ime:  Windows7_flip.png
Pregleda: 64
Veličina:  42,7 KB

Jbt buducnost , 3D ono ovo

To sto tebi ne radi ne znaci da je pravilo ... koje konkretne argumente si naveo... to da si video bsod par puta, i ja sam video na w7 mnogo vise puta BSOD nego na w10 pa sta ...

- - - - - - - - - -

Citat Original postavio MisliM_StvaRnO Pogledaj poruku
    Imam original 10-ku,toliko me bila iznervirala da sam morao da pazarim 7-micu a 10-ku ostavim da skuplja prasinu.
    10-ka ne moze da baci 7-micu sa trona nikako,cekamo sledeci OS...Za sada 7-mica radi posao a ono smece od 10-ke nek stavljaju na Tablet-e i Notebook-ove.
    Paz i Golf 2 je upotrebljiv i dan danas... koristi sta hoces , imas izbor Care.

Ali novi hw dolazi sa W10 vec 2 godine a ne sa w7 ... a market share obecava,, proslo je malo vise od 2 godine a W10 je na 35% pa ti vidi ...

Slicna je bila prica i oko W7 kada se pojavio posle neuspesne Viste... svi su kukali kako je sranje W7 .... kad ono ... evo danas koliko ima korisnika XP-a a bio najbolji OS
    Poslednji put ažurirao/la Deki1987 : 25.10.2017. u 18:02

Učlanjen
    16.06.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    94

Drugari hvala vam na savetima.

Instalirao sam windows 10 professional 64bit.
    Imao sam malo poteskoca oko aktivacije ali sam namestio.

Tako je, GRUB me je zeznuo prethodni sistem pa nisam imao vremena da se bakcem

Aktivan član ДраганЖ (avatar)
    Učlanjen
    05.08.2013.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    30

За ових 10ак година груб ме ни једном није зезнуо... Груб зезне сам корисник кад петља око нечег а ни сам не испрати шта петља...
    Иначе слободно инсталирај и Дебиан (Кали је иначе базиран на Дебиану само је прилагођен за тестирање пробојности оперативних система и мрежа)...

Učlanjen
    11.08.2011.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    625
    Reputaciona moć
    15653

X64 8GB RAM (Dell)
    (ne pitaj posto je)

Ali, redovno iskljucijem bateriju iz stuje
    kad se napuni, i ukljucijem je kada padne na 10%

Zasto ???
    Ako je stalno drzite na punjacu, pri vrhu se stvori neka vrsta skrame
    i on posle nezna koliki je stvarni kapacitet.
    Ovo je, inace, preporuka vehunsih strucnjaka
    i osnosi se na sve "punjive: elemente
    Baterije, UPS....

PS: Na desktopu mi je osmica
    na laptopu desetka

PPS: Desetka je, definitivno bolja
    ali, nekako mi je lakse na osmici.
    Navika, valjda
    Poslednji put ažurirao/la skura58 : 26.10.2017. u 01:59

Učlanjen
    11.08.2011.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    625
    Reputaciona moć
    15653

Citat Original postavio ljubota Pogledaj poruku
    To za updating-e ste u pravu.
    Ovih drugih problema nisam imao.
    PS: OS nije piratski

Učlanjen
    19.01.2015.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    179

Citat Original postavio skura58 Pogledaj poruku
    To za updating-e ste u pravu.
    Ovih drugih problema nisam imao.
    PS: OS nije piratski
    Misli na W10 koji neko unapred krekuje pa ga on skida sa torrenta...

Medjutim , kako niko ne ukapira da taj sto to uradi i postavi tako moze svasta u toj custom based instalaciji da stavi ... ljudi bas ne misle o bezbednosti, posle kad se pojave viruscine,spyware,junkware... okrive W10 kako je sranje...
    Poslednji put ažurirao/la Deki1987 : 26.10.2017. u 09:32

Učlanjen
    19.01.2015.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    179

Kada radis sledeci put svezu instalaciju ... W10 home je jos bolji za lap ... manje resursa jede ali ne preterano manje, ali opet ... W10 Enterprise LTSB je po nekima jos bolje resenje... nema cestog azuriranja, sistem je cist ...

To ti je "cisto" kao W7 , nema dosta toga i ako ti ne trebaju MS servisi i pro opcije onda je pun pogodak.

https://www.howtogeek.com/273824/windows-10-without-the-cruft-windows-10-ltsb-explained/

LTSB Gets Security Updates for 10 Years, Without Feature Updates

LTSB Doesn’t Include the Store, Cortana, Edge, and Other Apps

It’s Windows 10 Enterprise, and That Gives You More Control

Naravno MS ne preporucuje ovo svojim korisnicima... ali ako stvarno neko nema potrebu za MS servisima... ja mu toplo preporucujem ovu verziju...

Učlanjen
    16.06.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    94

Ne znam dal' da otvaram novu temu ili da nastavim ovde.

Preuzeo sam windows 10 pro preko tbp, 64 bit verzija od NoS team-a.

Pustio sam da se apdejtuje i sve je bilo ok.

Kada sam krenuo da igram cs 1.6 primetio sam da mi fps opada.
    Pogledao sam u procese i video sam da mi microsoft software protection jede 40% procesora.
    Isao sam na end process ali se ponovo aktivirao.
    Pokretao sam antivirusne programe, koristio scan opciju windowsa ali i dalje radi proces u pozadini i jede mi procesor.

Probao sam u registry da promenim vrednost u 4. Ubio sam proces i vise ne radi u pozadini, ali mi se sada pojavljuje poruka da aktiviram windows....

Da li se neko susretao sa ovim problemom i kako ga je resio?

Učlanjen
    19.01.2015.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    179

Ne znam dal' da otvaram novu temu ili da nastavim ovde.

Preuzeo sam windows 10 pro preko tbp, 64 bit verzija od NoS team-a.

Pustio sam da se apdejtuje i sve je bilo ok.

Kada sam krenuo da igram cs 1.6 primetio sam da mi fps opada.
    Pogledao sam u procese i video sam da mi microsoft software protection jede 40% procesora.
    Isao sam na end process ali se ponovo aktivirao.
    Pokretao sam antivirusne programe, koristio scan opciju windowsa ali i dalje radi proces u pozadini i jede mi procesor.

Probao sam u registry da promenim vrednost u 4. Ubio sam proces i vise ne radi u pozadini, ali mi se sada pojavljuje poruka da aktiviram windows....

Da li se neko susretao sa ovim problemom i kako ga je resio?
    ti zaista ne citas sta se pise ovde ... i nista ne kapiras ?

Zar je toliko tesko ako vec nemas kljuc za w10, lepo skines cist ISO sa ms stranice, ubacis lekic i mirna Backa

Kakav crni torrent i ostala sranja .... dajte ljudi opametite se vise.
    Poslednji put ažurirao/la Deki1987 : 26.10.2017. u 16:37

Slične teme

1. Srpski operativni sistem
    Autor koki u forumu Programiranje
    Odgovora: 20
    Poslednja poruka: 05.07.2011., 01:17
  2. operativni sistem na vasem novom racunaru
    Autor fotograf u forumu Operativni sistemi
    Odgovora: 58
    Poslednja poruka: 24.01.2008., 22:42
  3. Odgovora: 6