Piščeva blokada ili lenjost

Kiss_me

Aktivan član
Poruka
1.516
Ne mogu za sebe reci bas da sam pisac, ali recimo da pokusavam. Naime, mozda bi do sada na tom polju od mene nesto i bilo, da nije te blokade. Imam dva zapoceta romana, za oba celu pricu u glavi, ali prosto nemam snage da ih zavrsim. Napisala sam i nekoliko kratkih prica i mislim da mi ta kraca forma vise odgovara, jer sam nestrpljiva po prirodi i mozda je i to jedan od razloga sto ne zavrsavam te romane, tj prosto me nervira sto moram cekati da ih zavrsim. Kad bih imala neki carobni stapic da reci iz moje glave prebacim na papir, mislim da bi mi najvise odgovaralo ;)

Imate li vi slicnih "problema"?
 
Probleme te vrste verovatno ima većina pisaca, u manjoj ili većoj meri...jedan savet...piši kraće forme...malo po malo...pa ako baš želiš da to jednog dana bude roman...lako je posle umetnuti veze među pričama...pa mi živimo u postmoderni...tako mnogi rade...pozz
 
Evo prva glava jednog od mojih zapocetih romana, pa prosudite sami, da li ovo vredi da se ipak malo "poteram" na rad :)

“Znate jedan od onih dana kada vam bas nista ne polazi za rukom, a ako nesto i uradite do kraja, ispadne polovicno. E bas takav je meni ovaj dan. Bela kosulja koju sam potopila mi je pozelenela od zelenih zrnaca iz praska, jer sam je stavila u suvise toplu vodu i predugo tamo drzala. Vecera mi je zagorela i imala je ukus supe a samo sam jaja i uprzeni sir zacinila Vegetom umesto soli. Ipak, nedam se omesti. U inat svim pehovima i ovom danu, uzimam i zapocinjem ovo moje pisanije.
Na TV-u trabunjaju likovi koji misle da mnogo znaju o erotici i musko-zenskim odnosima, a u stvari su suvise plitki i za pojavljivanje u javnosti. Ne zelim nikog da vredjam, i ako se nekada desi da citaju ovo, evo u napred im se izvinjavam.
Sve u svemu petak je, nije 13. ali bas tako izgleda...''

Pisanje mi prekida zvonjava telefona na koju pokusavam da se oglusim, ali me dekoncentrise i javljam se. Sa druge strane dopire cvrkutav glas moje prijateljice Jovane:
- Hej Suzi, hajde samnom sutra moliiiiim te, ali kad te molim. Ne zelim to propustiti nikako. Znas kako je sladak na slici?!. - Zbunjeno gledam ispred sebe i polako se pribirajuci pustim neki tudj glas.
- Cek, cek polako, prvo mi reci o cemu pricas? Gde da idem sa tobom i ko te je toliko izbezumio, i sta ne zelis da propustis? - Cujem kako je duboko uzdahnula i sad vec smirenije odgovara. - Secas se onog tipa sto sam ga upoznala preko interneta, juce sam ti pricala?

»Oh ne, samo ne poznanstvo preko interneta!« Kao nemi film, pred ocima mi se odvija moj zivot u zadnjih godinu i nesto dana. Zarekla sam se, nikada vise necu dozvoliti ni jednom muskarcu da me toliko zaludi, a posebno ne muskarcu kojeg upoznajem tim putem. Ne poricem, i dalje konzumiram taj medij, ali iskljucivo kao komunikaciju sa osobama koje vec stvarno, ili bar jako dugo poznajem, tj. sa kojima vec dugo chatujem.
Jedan od takvih je i lik pod nadimkom »toro«. On je u stvari bosanac koji zivi u Torontu i jedna prava »jarancina«. Sa njim se uvek nasmejem do suza.

Kao kroz maglu cujem Jovanin glas - Hej, je li ti dobro? Ajde pristani molim te. Znas kako se zove? Zove se Nenad! Hahaha, prosto nisam mogla da verujem! – »Oh, ne jos jedan Nenad!« Pomislim u sebi ili bolje reci provristim. Da, to ime cu pamtiti celog zivota. Toliko obicno i svakodnevno a toliko puno znacenja i gorcine za mene. – E reci mi jos samo da je iz Sevilje, pa da decka zamrzim i ne znajuci ko je i sta je. – mozda i previse grubo odgovaram, iako grubost nije bila upucena Jovani, a to je ona i sama znala.
-Ma ne nije iz Sevilje, ali pitacu ga da ne poznaje nekog tamo. - Znajuci o cemu pricam, malo me je zadirkivala.
- Neka hvala, nemoj coveku kvariti dan. Nego, aj sad mi reci gde to treba da idemo, i sta cu ti ja u svemu tome? Pa nisi mala, mozes i sama da se sretnes sa njim.
-Pa mogu, ali znas da jedino sa tobom sve delim i da jedino tebi verujem. I znas koliko mi fali samopouzdanjam a ovo mi je prvi sastanak na slepo, a... ti ipak imas iskustva. I zamisli da lik sa slike nije on vec neki opasni razbojnik koji je upravo izasao iz zatvora i sad preko interneta upoznaje nove zrtve, predstavljajuci se kao mladi, lepi, i inteligentan biznismen i to jos skolovan u inostranstvu.
Znala je koliko je volim i da sam uvek tu za nju i ovog puta je to upotrebila. Naravno, uspelo joj je. – Ok, ok ici cu sa tobom, ali cim utvrdim da si u sigurnim rukama napustam te. Pa nisam ti ja bebisiterka, a Boga mi ni provodadzijka.

Obe smo se glasno nasmejale, jer zna koliko sam puta odbrusila navalentnim mladicima koji su me molili da ih upoznam sa njom.

Jovana je inace prelepa i zgodna crnka koja bi, samo da je svesna svoje lepote i energije kojom zraci, mogla najmanje pola Beograda da vrti oko malog prsta.
Upoznale smo se na fakultetu i negde od trece godine, nase prijateljstvo je jacalo iz dana u dan. Pre neki dan smo racunale koliko se mi vec u stvari intenzivno druzimo, i shvatile smo da je proslo vec pet godina. Ponekad se smejemo same sebi kad posle visecasovnog razgovora zakljucimo da smo jedna drugoj ispricale bukvalno svaki dodir i poljubac sa nekim muskarcem, i naravno, cim se nesto tako i desi, prvo sto uradimo kad doticni »ispari« iz nase okoline je, da bar posaljemo onoj drugoj sms sa »kratkim obavestenjem«.
Ona je u pocetku krenula na chat sa namerom da se svako muskarcu tamo osveti za ono sto je Nenad uradio meni, ali malo po malo i kao i vecinu, i nju je osvojio taj nacin komunikacije. Mislim da ni ona sam nikada nije ni sanjala da ce pozeleti da upozna licno nekog muskarca kojeg tamo sretne.

Nas razgovor mi je razbio svaku daljnju zelju za pisanjem i od jednom sam shvatila da vec dvadeset minuta samo buljim u jednu tacku. Misli su mi odlutale do Nenada i Spanije, ali su se vratile i u proslost. Boze, kako sam se naivno upustila u igru sa njim. Iz skroz nevine price, pune sale i smeha, prolila sam reke suza i bola. Sada je vec to polako iza mene, ali jos uvek, u ovakvim trenutcima osetim kako mi se grlo stegne i oci napune suzama. Ne zelim vise da placem, ali ni da osecam. Ma kako nazvala emociju koja je protkala nase poznanstvo, da li ljubav, prijateljstvo ili nesto trece,vise je ne zelim.
Znam, mozda ce i ceo moj zivot on biti prisutan tu negde, ali sada zelim da zaboravim.
 
Ja ili pisem ili ne pisem.
Kad pisem uglavnom je to pisanje pod nekakvom "prisilom", spopadnu me ideje, nema sanse da onda ne dohvatim papir i olovku. Ono sto izadje, realizuje se bez ikakvog mog plana. Nekad se bas zapanjim odakle mi to. I uopste se ne opterecujem kad ne pisem, jer moj mozak radi za mene i dok ja "ne znam". Isti je slucaj i kad su crtezi u pitanju.

Medjutim, ako hoces ozbiljno da se bavis pisanjem, jedini moj savet je: PISI, PISI, PISI!
Nekad kad nemam nikakve ideje, uzmem papir i olovku i opet se iznenadim. :)
Za ozbiljno pisanje potrebna je potpuna posvecenost.
Ja sebe do sada nisam uzimala za ozbiljno, medjutim, zahvaljujuci nekim mojim novim spoznajama i samospoznajama, ono sto se meni desava je faza umetnika u nastajanju. A na meni je da se odlucim, hocu li tome biti posvecena ili ne. Hocu li se razvijati ili ne.
Prosto ko pasulj. ;-)
 
Kiss_me:
Ne mogu za sebe reci bas da sam pisac, ali recimo da pokusavam. Naime, mozda bi do sada na tom polju od mene nesto i bilo, da nije te blokade. Imam dva zapoceta romana, za oba celu pricu u glavi, ali prosto nemam snage da ih zavrsim. Napisala sam i nekoliko kratkih prica i mislim da mi ta kraca forma vise odgovara, jer sam nestrpljiva po prirodi i mozda je i to jedan od razloga sto ne zavrsavam te romane, tj prosto me nervira sto moram cekati da ih zavrsim. Kad bih imala neki carobni stapic da reci iz moje glave prebacim na papir, mislim da bi mi najvise odgovaralo ;)

Imate li vi slicnih "problema"?

I jedno i drugo... Recimo... Dugo nisam pisao i ne mogu da se nakanim da ponovom počnem... Izašao sam iz štosa i priča u poslednje vreme ne teče kako bih ja to želeo...

E, da: I meni više odgovara kratka forma. :D
 
Dont_Break_The_Oath:
Da, samo sto na zalost nemaju svi potpune ambicije da se bave iskljucivo pisanjem nego misle i na svoju egzistenciju sa strane, sto je po meni prava izdaja sopstvenih misli i sopstvenog naboja za pisanjem.

Može i tako da se gleda. A može i drugačije.

Ko treba da piše, kome je talenat (ili usud, opet zavisi s koje strane gledaš) toliko velik i taj unutrašnji poziv toliko jak, taj će pisati, makar i kao cinovnik osiguranja (Kafka), makar i u 50-toj (Sabato). I biće tačno onoliko velik koliko mu je i dato da bude. A kako, i uz koje muke, to samo on zna.

Ko ne treba da piše, kome je literarni talenat osrednji, taj može imati sve vreme ovoga sveta i sva materijalna blagostanja. Možda će piskarati, i tu i tamo ponešto objaviti, ali nikada neće biti ni dobar, ni veliki pisac.

Prosto ko pasulj.

Samo se ne treba zavaravati. Treba sebi priznati istinu. I prihvatiti je. I što pre se takav "pisac" pomiri sa tim, to će biti manje nezadovoljan i manje će mrzeti druge kojima je dato više.

Jer ne bira čovek, nego talenat. Bez njega, uzalud i ambicije i ljubav prema pisanju i najistrajniji rad. S jedne strane Mocart, s druge Salijeri - kao paradigma pravog talenta i darovitog proseka.

Teško mi je da priznam ;) , ali po ovom pitanju se u svakoj reči slažem sa HeBePoBaTaH_-om.
 
Možda nije najbolje poređenje, ali to je kao ono pitanje koje sebi postavi svako u periodu odrastanja, kada proživljava krizu identiteta, pa sumnja da li je heteroseksualac ili homoseksualac. I sad, ide okolo i pita ljude šta misle, pošto im je saopštio neke svoje "sumnjive" emocije, snove, strahove... Pa da li mu to iko može reći? Šta nečije iskustvo tu može da znači tom pubertetliji? Ništa, naravno, može samo da ga još više zbuni. Saznaće sam i to vrlo brzo. A kad sazna, neće više imati nedoumica.

Isto kao kad žene kažu: ne znam, možda sam doživela orgazam. E pa, ako ne znaš, onda nisi. Da jesi, itekako bi znala. I kad ga doživiš, znaćeš. Ako ga doživiš.

Slikovito, zar ne? Nešto mi ide večeras s ovim poređenjima. 8-)

Saznaćeš, Kiss - ako treba. A dotle piši - ako te "tera" :p
 
Hesse:
Kiss_me


P.S.Npr. Lajko Felix je bio izbačen iz muz. škole... ;)

Muzicki talenat, identifikovan kao S gen, vrlo je specifican i prilicno se razlikuje od svih drugih vrsta talenata za umetnosti. Otuda, nije redak slucaj da akademsko skolovanje bukvalno "ubije" taj talenat, cija je najveca odlika spontana kreativnost, ono cuveno "hvatanje u letu" melodije, isl.

Nije bas analogno talentu za pisanje ili slikanje, gde zanatski deo moze samo da dopuni postojeci dar, retko da ga sputa.
 
Sneška, kako ne može da sputa i književni npr. Isto tako može subjektat biti veoma kreativan za razne oblike pisanja, a lenj za izučavanje teorije, istorije...kao i u muzici...i oni imaju teriju muziku (terija književnosti), istorija muzike (književnosti), nauka o harmoniji, nauka kontrapuktu...u književnosti gramatika...dok muzičari imaju i dosta prakse tj. sviranja na instumentu, komponovanja...kao svakodnevno zastupljenu skolsku aktivnost, dok to kod književnosti nije slučaj...više je zastupljeno bubanje...
 
Nismo se razumeli. Prva sam na nekoj od ovih podtema pisala o pogubnom uticaju akademizma, prvenstveno studija knjizevnosti, na ljude koji zele da pisu.

Ali govorim o necem drugom. Da bi pisao, moras citati i tu nema boga. Moras proci ono sto se zove knjizevno nasledje. Drugacije ne mozes ni izgraditi svoj stil. Pozeljno je da znas i ponesto od teorije, jer ti, naprosto, moze olaksati i skratiti put u sopstvenim lutanjima kada je zanatski deo price u pitanju. A to ne mora da bude kroy akademsko obrayovanje, ako je covek dovoljno vredan i disciplinovan, moze i sam sve to da prodje.

Za muziku to bas i nije tako. Nije redak slucaj da su najtalentovaniji izvodjaci jedva znali da citaju note. Njima nije neophodna ni teorija ni istorija muzike. Druga stvar su kompozitori. Znaci, mislila sam na interpretatore.
 
Ja cu samo da napomenem...nedavno izadjoh iz srednje skole...srednjoskoslki program, gledano za knjizevnost, je uzas...tako da ako covek zeli da izucava knjizevnost mora da ide nekim svojim putem...i tako je najbolje...i mislim da je svako ko posecuje ovaj forum izucavao ono sto je on hteo, pisao onako kako se osecao i dozivljavao razne stvari...svi smo mi razliciti...skola nije merilo,itd.
 
Snezana67:
Nismo se razumeli. Prva sam na nekoj od ovih podtema pisala o pogubnom uticaju akademizma, prvenstveno studija knjizevnosti, na ljude koji zele da pisu.

Ali govorim o necem drugom. Da bi pisao, moras citati i tu nema boga. Moras proci ono sto se zove knjizevno nasledje. Drugacije ne mozes ni izgraditi svoj stil. Pozeljno je da znas i ponesto od teorije, jer ti, naprosto, moze olaksati i skratiti put u sopstvenim lutanjima kada je zanatski deo price u pitanju. A to ne mora da bude kroy akademsko obrayovanje, ako je covek dovoljno vredan i disciplinovan, moze i sam sve to da prodje.

Za muziku to bas i nije tako. Nije redak slucaj da su najtalentovaniji izvodjaci jedva znali da citaju note. Njima nije neophodna ni teorija ni istorija muzike. Druga stvar su kompozitori. Znaci, mislila sam na interpretatore.

Nismo se razumeli...u ovom slučaju se slažem...
 

Back
Top