Linux pocetnik

_Dzudista_

Početnik
Poruka
5
Pozdrav svima. Novi sam na ovom forumu i zelim malo da istrazujem i da se posvetim ovom operativnom sistemu. Dugi niz godina koristim windows o.s. i u jednu ruku me je smorio,a u drugu zelim nesto novo,zeljan sam znanja.O Linuxu sam citao poslednjih par dana,i mnogo mi djeluje zanimljiv i ima mnogo toga da se istrazuje
Sad me zanima od cega poceti,na sta obratiti paznju,sta mi je osnovno sto trebam da naucim?
Nadam se da ce mi neko pomoci,pocetak je uvijek najtezi,imajte razumijevanja [emoji4]

Послато са SM-G955F уз помоћ Тапатока
 
Што се тиче рада на Линукс базираним оперативним системима од чега ћеш почети зависи шта тачно желиш да научиш. Ако је то само питање истраживања и простог коришћења оперативног система слободно почни од живих верзија Убунтуа (поскидаш различите верзије Убунтуа- разлике су у односу на прединсталирано радно окружење) прво кроз неку виртуалну машину испробаш и упознаш се са радом, инсталацијом програма, специфичним програмима... након тога кад се мало опустиш и упознаш можеш инсталирати и непосредно на тврди диск...
Наравно осим Убунтуа ту су и разне друге ГНУ/Линукс дистрибуције које су намењене за почетнике...

Да се разумемо, Убунту можеш да користиш чак и ако желиш дубље да се упознаш са самим системом- подешавањима у текстуалном моду (на самим конфигурацијским фајловима) ....
Иначе постоје и специјализовани форуми како на локалном нивоу тако и на глобалном посвећени одређеним дистрибуцијама на којим је најлакше доћи до решења специфичних програма...

Такође бих могао да препоручим и Сербиан који је у суштини малко препаковани Дебиан баш из разлога дебианове политике раздвајања складишта по нивоима истестираности пакета (стабилни, тестинг, експериментални) али и политике где се кориснику не дају аутоматски корена (администраторска) права....

Како било добродошао у свет Линукса па што не будемо знали - научићемо заједно...
 
Hvala,bolje te nasao [emoji4]
Prvo moram da ga instaliram,da to naucim jer ne znam kako i sto ahahaha..
Da pogledam neki tutorijal
Hvala na predlozima,skidacu redosledom kao sto si rekao

Imam 2 pitanja koja me trenutno na samom pocetku interesuju :
1. Jel bezbjedniji od windowsa sto se tice virusa i tako toga?
2. Posto neki ljudi pricaju kako se hakerski poslovi(takozvani bijeli hakeri)mogu nauciti preko njega,da li je istina i da li je to moguce da se nauci?

Послато са SM-G955F уз помоћ Тапатока
 
Такође бих могао да препоручим и Сербиан који је у суштини малко препаковани Дебиан баш из разлога дебианове политике раздвајања складишта по нивоима истестираности пакета (стабилни, тестинг, експериментални) али и политике где се кориснику не дају аутоматски корена (администраторска) права....

Na ovo nemam odgovor,niti razumijem,jednog dana mozda,ko zna,hahaha [emoji1]

Послато са SM-G955F уз помоћ Тапатока
 
Hvala,bolje te nasao [emoji4]
Prvo moram da ga instaliram,da to naucim jer ne znam kako i sto ahahaha..
Da pogledam neki tutorijal
Hvala na predlozima,skidacu redosledom kao sto si rekao

Imam 2 pitanja koja me trenutno na samom pocetku interesuju :
1. Jel bezbjedniji od windowsa sto se tice virusa i tako toga?
2. Posto neki ljudi pricaju kako se hakerski poslovi(takozvani bijeli hakeri)mogu nauciti preko njega,da li je istina i da li je to moguce da se nauci?

Послато са SM-G955F уз помоћ Тапатока

Упутство за инсталацију Убунтуа само обрати пажњу да има две стране са различитим начинима инсталације- кадбудеш прорадио оба начина и разумео разлике неће ти требати много па да схватиш да су и остали графички инсталери слични (за друге дистрибуције)...
к
1. Што се тиче безбедности - безбедан је колико и корисник, али оно што збуњује кориснике јесте чињеница да вируси писани за виндосвсу не могу да се извршавају на Линуксу...
2. рецимо да постоји гомила дистрибуција чија је намена тестирање пробојнисти како оператиних система тако и мрежа...... наравно да може да се научи али товећ завииси од самог корисника да ли жели са тим да се петља или не...
 
Pripremam se polako za instalaciju.
U ove 2-3 dana trebam da odradim bekap windows sistema i svih podataka koje imam,za svaki slucaj,na svoju ruku radim sve pa da se posle ne kajem ako nesto zeznem. Ovako sam onda bez pritiska [emoji1][emoji1]

Interesuje me jel ovo i dalje sve ovako,kao sa ovog linka? (Post od prije 3 godine)
Nzm koliko linuxa ima,da li je ovsj najbolji za mene ili?
Kaze da je ovo osnovno,za pocetnika.
LINK :
https://kompjuteras.com/kako-instalirati-linux-mint-u-dual-boot-varijanti-sa-windowsom/

Ocu da imam i Windows i Linux za pocetak,dok ne
naucim ponesto, pa cemo lako posle.. [emoji4]

Veliki pozdrav za tb,hvala ti sto mi pomazes

Послато са SM-G955F уз помоћ Тапатока
 
Ovo sto si rekao oko Uputstva za Instalaciju Ubuntua te nisam bas razumio,sve mi nekako djeluje kao da pricas na Spanski
Slab sam oko svega [emoji21]

Послато са SM-G955F уз помоћ Тапатока
 
Screenshot from 2017-10-28 12-40-11.jpg


Evo pposle 24h bilo je bas puno ovih errora ... ne znam sta da radim, ovoliko muke nisam imao na win 7,8 i 10 nikada ...

Imam sledeca pitanja , koristim sada ubuntu 17.10 , ok je , gnome mi se dopada ,deluje ok i dobro je sto su iybacili unity nervirao me je pre...

Posto sam ein user nativno , zelim par pitanja da postavim pa ko je voljan neka odgovori...

1. Grafa je amd 7850 , cuje se cudan zvuk non stop... ne znam da li su drajveri legli ali mislim da radi na 100% i da nije to to... kako najlakse da dodjem do drajvera, koji repo da ubacim da povuce i instalira ili i to moram rucno ...

2. Zelim olaksanu metodu instaliranja paketa , bey dosadnih komandi znaci jednostavno kao na androidu ili winu

3. Gde su fina podesavanja tipa kao CP na winu ... moram li to da dodatno instaliram :eek:

4. Zvuk sam namestio, tu nema problema... koristim Logitech easycall desktop sa mikrofonom , jes da svetli crvena lampica nema veze bar radi ... sa druge strane Audigy 2 ne prepoznaje , ne baca zvuk / nema drajvera , ni basic :eek: na zvucnike znaci da se oprostim od 2.1 100W sistema...

5. Font na Firefoxu je ocajan... moze li neka preporuka da lepo u jednom prozoru skalira kao na winu , ff ...

6. cpu usage je ok... ram usage je ok bar za sada... rekao bih da je manje zahtevan od wina ali opet je i daleko rasterecen , cini mi se da teletabis os ima sanse ali opet ovo je malte ne isto kao i pre par godina ...
Evo otvoren FF i dva taba, ram usage je skoro 3GB ... na Winu sa otvorenih par programa je usage toliki ... :rumenko: nemam frku ima 8GB rama, 6 core cpu ... ali rekao bih da mu fale gpu drajveri a da sada fura neke drljave basic i da je zato malo trom ... ili je takav i dalje ubuntu :roll:

Hvala, pomozite mi...

Jos jedna stvar ... ne ynam do cega je ali periferija usb tastatura i mis, rade poyadi na ploci samo na usb 3.0 ... na 2.0 nista ,,, ne reaguje, wtf ... :dash:

Takodje bt 4.0 ne radi, ne prepoznaje ... kako da sredi tu zurku sa usb 2.0 ... kao da su mrtvi portovi, sistem ne vidi hw nakacenu na usb 2.0 :think:

Promenim kezboard lazout i moram da restartujemsistem , ooooooo kakva retardirana nakaza ....
 
Poslednja izmena:
или се правиш наиван или ниси избацио своју слику...
Тражиш како да инсталираш пакете без досадних команди а на слици је видљиво да у пречицама имаш активан неки софтверски центар за управљањем пакетима (инсталацији и деинсталација).

Стицајем околности последњу верзију Убунтуа нимам ни скидао тако да нисам упућен какво је стање по питању проблема и решења истих али видим да се доста корисника жали на 17.10 што ће и бити случај бар још неколико недеља док не испеглају оно што су пропустили пре проглашења "стабилног" издања...
Ако желиш стабилни систем (јест да је досадно стабилан) инсталирај Дебиан (можеш и Сербиан -Дебиан са КДЕ) па би ствари требало да су мирније.
Ако имаш инсталирaн Синаптик (Synaptic) драјвере и све друге потрепштине покушај да нађеш кроз њега (тако ћеш најлакше и инсталирати).

А ако ти је баш потребно увећање складишта са новим пакетима то можеш постићи додавањем одговарајућих складишта (ppa) које можеш наћи на страници https://www.ubuntuupdates.org/ppas
али добро обрати пажњу да додаш складиште баш за 17.10 односно верзију Убунтуа коју имаш инсталирану...

Што се тиче Фајерфокса, да постао је огроман потрошач РАМ-а и ту изгледа нема помоћи...
 
или се правиш наиван или ниси избацио своју слику...
Тражиш како да инсталираш пакете без досадних команди а на слици је видљиво да у пречицама имаш активан неки софтверски центар за управљањем пакетима (инсталацији и деинсталација).

Стицајем околности последњу верзију Убунтуа нимам ни скидао тако да нисам упућен какво је стање по питању проблема и решења истих али видим да се доста корисника жали на 17.10 што ће и бити случај бар још неколико недеља док не испеглају оно што су пропустили пре проглашења "стабилног" издања...
Ако желиш стабилни систем (јест да је досадно стабилан) инсталирај Дебиан (можеш и Сербиан -Дебиан са КДЕ) па би ствари требало да су мирније.
Ако имаш инсталирaн Синаптик (Synaptic) драјвере и све друге потрепштине покушај да нађеш кроз њега (тако ћеш најлакше и инсталирати).

А ако ти је баш потребно увећање складишта са новим пакетима то можеш постићи додавањем одговарајућих складишта (ppa) које можеш наћи на страници https://www.ubuntuupdates.org/ppas
али добро обрати пажњу да додаш складиште баш за 17.10 односно верзију Убунтуа коју имаш инсталирану...

Што се тиче Фајерфокса, да постао је огроман потрошач РАМ-а и ту изгледа нема помоћи...

moja je to slika , tj SS ... ima ubuntu svoj store ali tu nema drajvera za amd... ne znam ni koje drajvere je instalirao ni gde to mogu da pogledam , zato i pitam...

Hvala za ovo ppa , to mi je trebalo :bye:

Sada je na SSD-u ,,, mogu misliti kako se mrcvari na obicnom hddu ... par godina nisam ubuntu koristio ali sada mi deluje ozbiljnije.

Reci mi jos jednu stvar, kako instaliram Gnome extenzije, video sam par zaista mocnih extenzija ;)
 
moja je to slika , tj SS ... ima ubuntu svoj store ali tu nema drajvera za amd... ne znam ni koje drajvere je instalirao ni gde to mogu da pogledam , zato i pitam...

Hvala za ovo ppa , to mi je trebalo :bye:

Sada je na SSD-u ,,, mogu misliti kako se mrcvari na obicnom hddu ... par godina nisam ubuntu koristio ali sada mi deluje ozbiljnije.

Reci mi jos jednu stvar, kako instaliram Gnome extenzije, video sam par zaista mocnih extenzija ;)

Неке можеш да инсталираш кроз софтеврски центар (споменух ли ти да инсталираш Синаптик?) а после са "алатом за лицкање" можеш даље а управљаш са екстензијама и да их даље подешаваш...
Кроз исти алат можеш да дођеш и на страницу : https://extensions.gnome.org на којој ће наћи мало већи број додатака за гном шел при чему ћеш моћи да поприлично измениш Гном шел до непрепознатљивости али и да себи олакшаш рад....

Што се тиче проблема са брзином на SSD чини ми се да ту има неких додатних подешавања која решавају тај проблем... али ћеш то морати да потражиш по нету (има и домаћих упутстава па ти неће бити неки проблем да нађеш)....
 
Pogledajte prilog 461161

Evo pposle 24h bilo je bas puno ovih errora ... ne znam sta da radim, ovoliko muke nisam imao na win 7,8 i 10 nikada ...

Imam sledeca pitanja , koristim sada ubuntu 17.10 , ok je , gnome mi se dopada ,deluje ok i dobro je sto su iybacili unity nervirao me je pre...

Posto sam ein user nativno , zelim par pitanja da postavim pa ko je voljan neka odgovori...

1. Grafa je amd 7850 , cuje se cudan zvuk non stop... ne znam da li su drajveri legli ali mislim da radi na 100% i da nije to to... kako najlakse da dodjem do drajvera, koji repo da ubacim da povuce i instalira ili i to moram rucno ...

2. Zelim olaksanu metodu instaliranja paketa , bey dosadnih komandi znaci jednostavno kao na androidu ili winu

3. Gde su fina podesavanja tipa kao CP na winu ... moram li to da dodatno instaliram :eek:

4. Zvuk sam namestio, tu nema problema... koristim Logitech easycall desktop sa mikrofonom , jes da svetli crvena lampica nema veze bar radi ... sa druge strane Audigy 2 ne prepoznaje , ne baca zvuk / nema drajvera , ni basic :eek: na zvucnike znaci da se oprostim od 2.1 100W sistema...

5. Font na Firefoxu je ocajan... moze li neka preporuka da lepo u jednom prozoru skalira kao na winu , ff ...

6. cpu usage je ok... ram usage je ok bar za sada... rekao bih da je manje zahtevan od wina ali opet je i daleko rasterecen , cini mi se da teletabis os ima sanse ali opet ovo je malte ne isto kao i pre par godina ...
Evo otvoren FF i dva taba, ram usage je skoro 3GB ... na Winu sa otvorenih par programa je usage toliki ... :rumenko: nemam frku ima 8GB rama, 6 core cpu ... ali rekao bih da mu fale gpu drajveri a da sada fura neke drljave basic i da je zato malo trom ... ili je takav i dalje ubuntu :roll:

Hvala, pomozite mi...

Jos jedna stvar ... ne ynam do cega je ali periferija usb tastatura i mis, rade poyadi na ploci samo na usb 3.0 ... na 2.0 nista ,,, ne reaguje, wtf ... :dash:

Takodje bt 4.0 ne radi, ne prepoznaje ... kako da sredi tu zurku sa usb 2.0 ... kao da su mrtvi portovi, sistem ne vidi hw nakacenu na usb 2.0 :think:

Promenim kezboard lazout i moram da restartujemsistem , ooooooo kakva retardirana nakaza ....

A el si ti ovo instalirao u nestabilnoj Windows Insider verziji?

Koje error-e ti recimo prijavljuje?
napiši neki pa da znamo da se zajebavaš...

windows si UŠTEDEO da korišćenjem nestabilne verzije a na LINUX-u nemaš uštedu pa "nisi dobar ništa"?
a vidiš ja sam jako zadovoljan sa MATE okruženjem mislim generalno GNOME
i nisam imao nikakvih problema

ali sa onim Vista kompatibilnim (after XP) systemima eno svaki dan nešto novo nadjem
pa me čudi da tebi ti Vista kompatibilci rade kako treba?

Ja ono nisam doživljavao sa XP-om a i ni sa 98SE

- - - - - - - - - -

5. font od Microsofta možeš da preuzmeš preko Ubuntu sofverskog centra RESTRICTED-EXTRAS
a da se ne lažemo ceo Windows ima tri normalna fonta

Ako ti trebaju svi nikakv problem ako već imaš instaliran Windows krš na kompu
otvori Cau i pritisni F3
C:/Windows/Fonts pa iskopiraš u home/Deki1987/.fonts (koji kreiraš direktno iz Caje)

znači tačka-fonts direktorijum, vidljiv sa CTRL H

ovo je za počtnike a pošto tebi ovi koraci ništa neće biti jasni najbolje RESTRICTED-EXTRAS
 
Poslednja izmena:
A el si ti ovo instalirao u nestabilnoj Windows Insider verziji?

Koje error-e ti recimo prijavljuje?
napiši neki pa da znamo da se zajebavaš...

windows si UŠTEDEO da korišćenjem nestabilne verzije a na LINUX-u nemaš uštedu pa "nisi dobar ništa"?
a vidiš ja sam jako zadovoljan sa MATE okruženjem mislim generalno GNOME
i nisam imao nikakvih problema

ali sa onim Vista kompatibilnim (after XP) systemima eno svaki dan nešto novo nadjem
pa me čudi da tebi ti Vista kompatibilci rade kako treba?

Ja ono nisam doživljavao sa XP-om a i ni sa 98SE

- - - - - - - - - -

5. font od Microsofta možeš da preuzmeš preko Ubuntu sofverskog centra RESTRICTED-EXTRAS
a da se ne lažemo ceo Windows ima tri normalna fonta

Ako ti trebaju svi nikakv problem ako već imaš instaliran Windows krš na kompu
otvori Cau i pritisni F3
C:/Windows/Fonts pa iskopiraš u home/Deki1987/.fonts (koji kreiraš direktno iz Caje)

znači tačka-fonts direktorijum, vidljiv sa CTRL H

ovo je za počtnike a pošto tebi ovi koraci ništa neće biti jasni najbolje RESTRICTED-EXTRAS

Kakve ima veze ako je side bz side uz w10 ... to ide posebno iako je na ssd'u...

BTW koristim Stable w10 , nisam vise na insajderu... nemam ja problem sa butovanjem nego sa onim sto sam napisao ...:rtfm:

Ti izgleda imas jedno 10 accounta na krstarici, zar je to normalno :roll:
 
Оно што ти је написао Сивоњски мудрац је најбржи начин да пребациш своје омиљене фонтове са Виндовса на Линукс, само бих ти напоменуо да прескочиш Цају- у питању је управник датотекама за Мате радно окружење а ти имаш Гном шел где се користи Наутилус при чему су избачене неке мени омиљене опције које су постојале у неким ранијим верзијама Наутилуса а које још увек постоје у Цаји (Цаја је замрзнути наутилус из 2010. године ;) ).
 
Оно што ти је написао Сивоњски мудрац је најбржи начин да пребациш своје омиљене фонтове са Виндовса на Линукс, само бих ти напоменуо да прескочиш Цају- у питању је управник датотекама за Мате радно окружење а ти имаш Гном шел где се користи Наутилус при чему су избачене неке мени омиљене опције које су постојале у неким ранијим верзијама Наутилуса а које још увек постоје у Цаји (Цаја је замрзнути наутилус из 2010. године ;) ).

hvala :)
 
Evo da ne zagadjujem onu temu gde se Prorok pRoserava :rotf: da nastavimo ovde lepo...

Naime, kliknem iz uefi boot opcije ubuntu i sve lepo krene da ucitava ali odjednom zaglavi i ne mice se.

WP_20171104_00_00_05_Rich_LI.jpg


Ovako ostane po 15 minuta i nista, mrtvo, probao sam par forica iz recovery ali nista ne pomaze... provera fileova kaze sve je na mestu, oporavak gruba opet sve ok :think:

Sta jos da probam, neki savet?

 
Poslednja izmena:
Прво би могао да даш неку информацију:
- на који начин је инсталиран убунту, (на засебну партицију као "дуал бут", у оквиру Виндовса- раније био врло популаран начин за испробавање линукса, или у вирталној машини)...
- на који начин је одрађено покретње система односно да ли се покреће из Груба (при чему се бира који ће се оперативни систем покренути) или неки други начин...
- да ли је Убунту радио пре након инсталације и ако јесте да ли су вршене веће измене - типа замене вајланда са Xorg или неке друге...
- уколико Груб није основни програм за избор оперативног система - односно уколико Убунту није инсталиран на засебној партицији на тврдом диску већ на ССД да ли могуће да је на Виндовсу био нека надоградње која је могла да поремети претходна подешавања?
 
ok.

Instalirao sam ga uz win 10 na ssd-u

Pokrece se preko uefi - boot options sa f12 i radilo je pre azuriranja w10 ... ne znam zasto azuriranje win 10 poremeti ubuntu... frub je ok, ono cudo iz recoverya kaze da je sve ok

Nisam nikakve izmene vrsio... instalirao sam par extenzija za gnome ali nije to nista strasno

Sta da radim ? :roll: odlucio sam se za Ubuntu Gnome od sada, i samo LTS :rtfm:
 
ok.

Instalirao sam ga uz win 10 na ssd-u

Pokrece se preko uefi - boot options sa f12 i radilo je pre azuriranja w10 ... ne znam zasto azuriranje win 10 poremeti ubuntu... frub je ok, ono cudo iz recoverya kaze da je sve ok

Nisam nikakve izmene vrsio... instalirao sam par extenzija za gnome ali nije to nista strasno

Sta da radim ? :roll: odlucio sam se za Ubuntu Gnome od sada, i samo LTS :rtfm:

И даље ми није јасно како си га тачно инсталирао да ли преко Вубија (инсталација из виндовса) или си креирао другу партицију и њу припремио за Убунту (поставио фајл систем на ext4 и ту посадио системску партицију- или пак цео систем).
Мало ме буни то што ти је надоградња Виндовса онемогућила покретање Убунтуа. Дакле или си Убунту инсталирао преко Вубија - из виндовса или си нешто побрљавио при инсталацији/деинсталацији неког пакета везаног за подизање систем (али је то мање вероватно).

Мој ти је савет да линукс или покренеш преко Виртуал бокса или да га посадиш на посебне партиције (креирају се две партиције једна за систем а друга за корисничке податке (/home).

Пошто ти се већ допада Гном шел и при том се одлучиш за инсталацију Убунту 16.04 (обзиром да је то последње ЛТС издање) обрати пажњу па преузми Убунту Гноме 16.04 који долази са чистим Гном шелом за разлику од Убунту 17.10 који долази са малко преуређеним Гном шелом...


И прескачи ту опцију инсталације из виндовса - тај Вуби је просто ту као могућност да се омогући корисницима да испробају нешто ново а да при том не чачкају око партиција...
Покрени систем са диска (усб-а) и изврши партиционисање тврдог диска - ССД-а па тек онда крени са инсталацијом, уз мало пажње при партицонисању брзо ћеш повезати разне могућности које даје линукс - инсталација система на више партиција где је једна за систем "/" (данас не мање од 30-40 гб без обзира што неки и даље живе на нивоу из 2005.године) и једну за корисничке налоге "/home" где се смештају кориснички налози са свим корисничким подешавањима и подацима . На тај начин чак и при промени дистрибуције твоји подаци остају нетакнути јер само форматираш системску партицију а корисничку само прикачиш у току инсталације система - а ако подесиш да ти кориснички налог има исти назив као и претходни пут имаћеш и све своје податке и подешавања разних програма одмах доступним...

Обзиром да данас постоји гомила игара које се могу играти на Линуксу преко Steam-a али и неких других сервиса, корисничка партиција може да буде и већа од 100гб... ....
 
Poslednja izmena:
Ne podnosi mVM, ne znam nije to to ...

Na flash sam turio iso preko rufusa i izabrao da bude instaliran na ssd uz win10 ..

Evo bas ovako.

Capture.JPG


ili da odradim kao on da napravim jednu ext4 i jednu swap particiju na ssd-u ? jel to pametnije? mada ja mislim da to se odradi i kada se prva opcija chekira , tj odradi ubuntu sam ... ili gresim?

 
Poslednja izmena:
Ne podnosi mVM, ne znam nije to to ...

Na flash sam turio iso preko rufusa i izabrao da bude instaliran na ssd uz win10 ..

Evo bas ovako.

Pogledajte prilog 462582

ili da odradim kao on da napravim jednu ext4 i jednu swap particiju na ssd-u ? jel to pametnije? mada ja mislim da to se odradi i kada se prva opcija chekira , tj odradi ubuntu sam ... ili gresim?

локалне заједнице корисника Убунтуа у Србији које иако је рађено за старију верзију Убунтуа лепо описује процес инсталације.
Видео клип који си поставио може да послужи осим у делу где је навео партиционисање јер је поставио две партиције и то СВАП- помоћна меморија и системска --- на твом рачунару са 8гб РАМа СВАП партиција је скоро па непотребна. с друге стране системска партиција данас већ мора да буде бар 30гб или уколико почнеш више да истражујеш линукс да дођеш у ситуацију да ти недостаје довољно простора у системској партицији.
Такође на видео клипу није обрађен корисничка партиција "/home" у којој се смештају кориснички подаци....

Имај на уму да ако желиш од неког оперативног система да ти омогући комотну употребу рачунара мораш да омогућиш и том оператвном систему довољно простора....
 
Dobro jutro svima!
Mene interesuje Kali Linux.
Korisnik sam windowsa, nisam imao dodira sa drugim operativnim sistemima osim što imam android telefon. :P
Dakle pročitao sam da može da se stavi na usb i tako funkcioniše bez integrisanja na interni hard disk.
Moja su pitanja: Kako podici Sistem sa flesa?
Kako staviti ISO na USB stick I napraviti ga butabilbim?
Putem softpedia sajta imam izbor Iso: Kali Linux 2017.2 (ISO) 64-bitFile size: 2.6 GB
Iso: Kali Linux 2017.2 (ISO) 32-bitFile size: 2.7 GB
Iso: Kali Linux 2017.2 (ISO) 64-bit MATEFile size: 2.6 GB
Iso: Kali Linux 2017.2 (ISO) 64-bit XfceFile size: 2.6 GB
Iso: Kali Linux 2017.2 (ISO) 64-bit EnlightenmentFile size: 2.4 GB
Binary: Kali Linux 2017.2 (img.xz) ArmelFile size: 472 MB
Binary: Kali Linux 2017.2 (img.xz) ArmhfFile size: 585 MB
Iso: Kali Linux 2017.2 (ISO) 64-bit LightFile size: 816 MB
Iso: Kali Linux 2017.2 (ISO) 32-bit Light

Šta da odaberem?
 
Пази ако већ не знаш ништа о Линуксу нити како да поставиш ИСО слику на усб зашто мислиш да ће ти Кали линукс уопште требати, односно да ћеш са њим ишта постићи?
Предлог ти је да се позабавиш упознавањем са основним знањима по питању рада на рачунару и оперативним системима у целину, мрежама... па тек онда да се упустиш у изучавање могућности које нуде дистрибуције као што је Кали линукс...
 
Odlican je Ubuntu Gnome, zadovoljan sam ali sam greskom u Storeu obrisao neki app vezan sa Software update, sada nemam onu app koja obavestava da ima novih azuriranja , ahahahahah :hahaha:

Kako da vratim :think:

E da , root sam bio stavio da bude 20GB za sistem valjda je dovoljno, home je na oko 4Gb ... ne planiram nista posebno, tako da bice to dovoljno ali nisam pravio swap particiju, sve je proslo super a zauzece ram memorije retko kad ide preko 4GB.

Mozda swap i nije potreban vise, 8GB ram imam... ili gresim?
 
Odlican je Ubuntu Gnome, zadovoljan sam ali sam greskom u Storeu obrisao neki app vezan sa Software update, sada nemam onu app koja obavestava da ima novih azuriranja , ahahahahah :hahaha:

Kako da vratim :think:

E da , root sam bio stavio da bude 20GB za sistem valjda je dovoljno, home je na oko 4Gb ... ne planiram nista posebno, tako da bice to dovoljno ali nisam pravio swap particiju, sve je proslo super a zauzece ram memorije retko kad ide preko 4GB.

Mozda swap i nije potreban vise, 8GB ram imam... ili gresim?

покренеш синаптик и у претрази укуцај software update и провери шта ће ти све бити понуђено, ту се негде крије твој пакет - а можда не би било згорег да провериш подешавања "software update" па можда откријеш да је довољно да лупиш неко чекирање.... Бем ли га нисам скоро користио Убунту...

Корисничку партицију гледај да креираш са малко више РАМа како би могао да се лепо размахнеш по питању испробавању како разних програма тако и неких других могућности...
И да, на Убунту се више не користи посебна партиција за СВАП...
 

Back
Top