Uverenje vodi u veru, a ubeđenje u bedu

Jasna

Stara legenda
Moderator
Poruka
82.137
Ne znam gde je Slavinski to pokupio, ali je interesantno.

''Uverenje vodi u veru, a ubeđenje u bedu.''

Reči vera i verovati, olako koristmo. Bilo da smo ateisti ili vernici, samo
ubeđenja imamo. I ubeđenja možemo preispitivati do mile volje, jer su
falična. Nastala iz nepotpunog sagledavanja neke pojave ili događaja.
Napamet usvojena i nepromišljena. Mi se u nešto ne možemo uveriti,
jer ne umemo da posmatramo. Prerano sebi nešto objasnimo, donesemo
zaključak. Tako smo odgajani. Prvo su nam ono što posmatramo
objašnjavali roditelji, onda vaspitačice, učitelji, profesori. Sada to radimo
sami. Nikada nismo imali priliku da nešto zaista vidimo i upoznamo,
uključujući i sebe same.

Ako ni o uverenju ne možemo da govorimo, gde je onda vera? Vera je
nešto što u sebe uključuje znanje, koje mi nemamo. Vera je živa i njoj
potvrda ne treba. Sama se potvrđuje. Kada kažu ''Verom se može planina
pomeriti'', to je doslovno tako. Jer vera oživljava misao.
Mi ne znamo šta je to. I o veri imamo samo ubeđenja.
 
vera nije ubedjenje. verovati i biti ubedjen ili ubediti su različite reči.
nije mašta ako ti kažem da postoji večnaja pamjat. ili da je svet beskonačno star. . te da Bog može učiniti da nije bilo ono što je bilo...
to je znanje
jesi li ti ubedjen u tako što ili drugo?

ili drugo

kako svet beskonacno star ako ga je bog stvorio

nema vecne pameti , znanje se stekne pa se zaboravlja

to je dokazano i u kratkoj istoriji covecanstva a kamoli u milijardama godina
 
kako svet beskonacno star ako ga je bog stvorio
istorija sveta ne počinje od trenutka stvaranja. pre toga je bio u božjim mislima i onom delu univerzuma od čega je stvaran. ovaj svet je samo drugo izdanje prethodnog.


nema vecne pameti , znanje se stekne pa se zaboravlja
to je dokazano i u kratkoj istoriji covecanstva a kamoli u milijardama godina
ne brkaj tintaru i večnuju pamjat. zamisli da se nalaziš dve hiljade svetlosnih godina udaljen od zemlje. da stojiš na tlu neke daleke planete i da imaš dovoljno jak teleskop da možeš videti čoveka na ovoj našoj zemlji.

koje vreme bi gledao i koga bi mogao videti?
 
Poslednja izmena:
slicno kao ocekivanje

samo sto je ocekivanje zasnovano na nekim osnovama ( duva vetar ocekujes da ce pomerati lisce)

dok se nada zasniva na nadrealnom stavu da ce poceti duvati vetar koji ce pomerati lisce , sto se nekad i desi

Onda bi nada bila vera da će se očekivano desiti, bez obzira da li trenutne okolnosti pokazuju da je to izvesno. A nada nije vera.
Ahaaa... Nada je slika.
Stanje ili događaj projektovani u bližoj ili daljoj budućnosti.
Slika pomerene planine je Nada.
Akcija - pomeranje planine je Vera.
I sad fali treći element koji je energija, snaga.
Šta bi to moglo biti?
 
Onda bi nada bila vera da će se očekivano desiti, bez obzira da li trenutne okolnosti pokazuju da je to izvesno. A nada nije vera.
Ahaaa... Nada je slika.
Stanje ili događaj projektovani u bližoj ili daljoj budućnosti.
Slika pomerene planine je Nada.
Akcija - pomeranje planine je Vera.
I sad fali treći element koji je energija, snaga.
Šta bi to moglo biti?

Taj treci element moze biti samo Bog. Potrebno je da nas On obaspe svojom Blagodacu (Bozanskom energijom, nestvorenom) da bismo uopste stekli veru, a kasnije je produbljivali, da nam da snage da izdrzimo iskusenja i da duhovno napredujemo. Sa duhovnim napredovanjem sticemo i nadu, a duhovno savrsenstvo podrazumeva da smo stekli ljubav, ali onu pravu cistu i nelicemernu, koja ukljucuje cak i ljubav prema neprijateljima i zlima.
 
Onda bi nada bila vera da će se očekivano desiti, bez obzira da li trenutne okolnosti pokazuju da je to izvesno. A nada nije vera.
Ahaaa... Nada je slika.
Stanje ili događaj projektovani u bližoj ili daljoj budućnosti.
Slika pomerene planine je Nada.
Akcija - pomeranje planine je Vera.
I sad fali treći element koji je energija, snaga.
Šta bi to moglo biti?
volja
 
Pa i napisala si. Ili sam ja tako pročitala. :lol: Čudno čitam u poslednje vreme.
Zapravo si mi pomogla da shvatim šta je to volja.

Lubav neuslovljena

A ja sad pokušavam da shvatim etimologiju VOLJE
DEFINITIVNO JE OD VOLETI
Ali su ipak po smislu dva različita pojma
Nisam ih povezivala do sad
Ju- navede me da filozofiram i naprežem gangliju:zcepanje::cmok2:

- - - - - - - - - -

Volja je za mene POBEDA NAD SVOJIM SLABOSTIMA
 
A ja sad pokušavam da shvatim etimologiju VOLJE
DEFINITIVNO JE OD VOLETI
Ali su ipak po smislu dva različita pojma
Nisam ih povezivala do sad
Ju- navede me da filozofiram i naprežem gangliju:zcepanje::cmok2:

- - - - - - - - - -

Volja je za mene POBEDA NAD SVOJIM SLABOSTIMA
:cmok:

A možda prvo da vidim jesu li uopšte moje?

- - - - - - - - - -

Pogresno; pokusaj ponovo da definises pojam "volja". Ljubav definitivno lnije, ma da moze sadrzati i taj element.

Aj ti pokušaj.
 
Komunisti ce uvek biti protiv pravoslavlja,vere u Boga na nebu i Isusa Hrista.
Cine svetogrdje verujuci u coveka za kog se nije znalo ni ko je ni sta je.
Srbija se deli na pristalice te neidentifikovane osobe i pristalice čiča Draže.

Ovo je, naravno, eklatantan primer kako se religija zloupotrebljava. Komunisti nisu bili posebno protiv bilo koje konfesije, samo su bili mudri, odbacili su metafiziku i mitologiju, a protivili su se mesanju nevladinih religijskih organizacija u drzavne poslove i eksploatraciji ljudske, neobrazovanosti, naivnosti i lakomislenosti.

Naravno, Covek je merilo svega i ko to ne prihvata nije dostojan ljudskog uvazavanja, nije dostosjan zivljenja u ljudskoj zajednici. Ona organizacija ili grupa ljudi koja ne postuje Coveka, koja ga uci da je nistavan i stvoren od prasine, da ne sme biti ponosan, jer je to jedan od smrtnih grehova, da mora da trpi svakojaka ponizenja, ne zaslukzuje ni malo postosvanja, jer ne poseduju humane odlike.

- - - - - - - - - -

:cmok:


Aj ti pokušaj.
Da je moja tema pokusao bih. Naravno, i dalje tvrdim da "volja" nije ljubav.
 
Ovo je, naravno, eklatantan primer kako se religija zloupotrebljava. Komunisti nisu bili posebno protiv bilo koje konfesije, samo su bili mudri, odbacili su metafiziku i mitologiju, a protivili su se mesanju nevladinih religijskih organizacija u drzavne poslove i eksploatraciji ljudske, neobrazovanosti, naivnosti i lakomislenosti.

Naravno, Covek je merilo svega i ko to ne prihvata nije dostojan ljudskog uvazavanja, nije dostosjan zivljenja u ljudskoj zajednici. Ona organizacija ili grupa ljudi koja ne postuje Coveka, koja ga uci da je nistavan i stvoren od prasine, da ne sme biti ponosan, jer je to jedan od smrtnih grehova, da mora da trpi svakojaka ponizenja, ne zaslukzuje ni malo postosvanja, jer ne poseduju humane odlike.

Da je moja tema pokusao bih. Naravno, i dalje tvrdim da "volja" nije ljubav.

Hajde ti onda otvori svoju temu, gde ćeš napisati šta volja jeste, a ovde piši šta nije. :lol:

Postoji mogućnost da sam pogrešila i možda me možeš razuveriti, ali ne tako što ćeš
reći ''e baš nije tako''.

Nego, u vezi ovoga da je Čovek merilo svega.
Na šta tačno misliš kada kažeš Čovek?
Na šta današnji čovek može biti ponosan? Čime smo zaslužili poštovanje?

Ti vidiš jednu stranu, gde religie ne govore baš lepo o čoveku. Ali one jedine mogu nešto
da kažu o Čoveku, kakav bi on mogao da bude. Njega porede sa Bogom.
Čovek je stvoren po slici božijoj. Ali da bi se slika realizovala, potrebna je akcija,
delovanje.
A kakva su naša dela i na čije slike mi danas nalikujemo?

Meni ličimo na zabagovane robote.
 
Ne mozes sluziti Bogu i Mamonu :) Da li je Isus bio bogatas ? Imao je moc da stvara zlat i bisere. A ziveo je kao ribar.

Zato je rekao da je lakse kamili da prodje kroz iglene usi nego da bogatas udje u Carsrtvo Bozije :aha:

Takodje je rekao da je Novac uzrok svih zla. Mislio je na Bogatase, ne na obicne ljude kojima novac sluzi da prezive i zive normalno.

Pohlepa ; )
 
On nije tezio ka bogatstvu nego da ispuni volju Boziju. Da je hteo bio bi najbogatiji na zemlji :lol: Vera je duhovna stvar i ko ocekuje da ce mu Bog baciti tonu para sto veruje u njga, bolje da ne veruje gubi vreme :mrgreen: Bog takve prozre brzo i ne dobiju ni vecni zivot :aha:

Koji su u veri zbog pohlepe i cekaju materijalnu korist od vere. Boga ne vole nego vole ono sto ce im On kao dati ako veruju.

- - - - - - - - - -

A takve vernike je nazvao: Grabljivi vuci u ovcjem ruhu koji ulaze u njegov tor da ugrabe nesto ne zbog vere ni Boga koga kao vole. :rotf:
 
Postoji mogućnost da sam pogrešila i možda me možeš razuveriti, ali ne tako što ćeš
reći ''e baš nije tako''.
Nisam rekao "e bas nije tako", vec da ostajem pri ranijoj tvrdnji. Dakle, nisam terao inat, vec sam pokusao da polemisem, sto i nije tako tragicno kao sto na prvi pogled izgleda.
Nego, u vezi ovoga da je Čovek merilo svega.
Na šta tačno misliš kada kažeš Čovek?



Na šta današnji čovek može biti ponosan? Čime smo zaslužili poštovanje?
Jedan od najznacajnijih sofista klasicne Helade bio je Protagora. Njegov stav: "Čovek je merilo svih stvari, postojećih da jesu, a nepostojećih da nisu" – izazvao je još u Grckoj njegovog doba velike polemike. Ne ulazeci u brojna tumacenja i stavove oko znacenja Protagorinog iskaza, iznecu samo Aristotelovo tumacenje, po kome je Protagora pod pojmom Covek mislio na geneticko bice, a ne individualno. Prema nekim filozofima, Aristotel pod pojam Covek nije podrazumevao robove.
U Marksovoj materijalistickom filosofskom ucenju, pod pojmom Covek podrazumeva se svako ljudsko bice i, teoretski, pridavan je svakom subjektu podjednak znacaj. Naglasavam teoretski.

Ti vidiš jednu stranu, gde religie ne govore baš lepo o čoveku. Ali one jedine mogu nešto
da kažu o Čoveku, kakav bi on mogao da bude. Njega porede sa Bogom.
Ko coveka poredi s bogom i gde? Bogovi se ne izbacuju kao poslenja bagra iz Edenskog vrta.Sta vise, postaavlja se Heruvim s plamenim macem da sasece coveka ako se usudi da se vrati u taj famozni vrt. Naravno, Amere i Britance je pustio da eksploatisu naftu iz tog raja na Zemlji. Drugo, religije uopste ne govore lepo o coveku, pa ga je taj milostivi bog drasticno kaznjavao u toku njegovog visemilenijumsko postojanja (prva knjiga o jedinom bogu Savatiju (Jahveh) potice od pre 1,5 milienijuma stare ere.

Znamo da je za boga postojajo samo jedan narod sa kojim je postigao dogovot o uzajamnoj saradnji.
Čovek je stvoren po slici božijoj. Ali da bi se slika realizovala, potrebna je akcija,
delovanje.
A kakva su naša dela i na čije slike mi danas nalikujemo?

Meni ličimo na zabagovane robote.
Spadamo u bioloski red primata, podvrsta Haplorrhini. Mozda ti znas neku drugu vrstu zivih bica na koje licimo.
 
Znamo da je za boga postojajo samo jedan narod sa kojim je postigao dogovot o uzajamnoj saradnji.
Spadamo u bioloski red primata, podvrsta Haplorrhini. Mozda ti znas neku drugu vrstu zivih bica na koje licimo.

Koj nam je kriv što smo dozvolili da nam zatru našu religiju. Sad naklapamo o Jehovi i njegovom izabranom narodu.

Ti si toliko fokusiran na Jehovu, da ne znam vredi li mi bilo šta drugo pričati. A o njemu mi se ne priča.
 
Koj nam je kriv što smo dozvolili da nam zatru našu religiju. Sad naklapamo o Jehovi i njegovom izabranom narodu.

Ti si toliko fokusiran na Jehovu, da ne znam vredi li mi bilo šta drugo pričati. A o njemu mi se ne priča.

Meni nisu zatrli ništa. Ja sam ponosni pagan. I ne hranim se kako oni koji su nekima nešto zatrli nalažu, već jedem samo ono što uberem. Baš me briga za "izabrani narod", jer mu ne pripadam. Nemam nikakvu obavezu ni prema narodima iz kojih potičem. Znaš li koliko me je tek briga za narode sa kojima nemam ništa?

Ni meni se ne priča... o tom fokusu...
 

Back
Top