Deklaracijom osuditi rehabilitacije okupatora

Добро дошли

Buduća legenda
Poruka
27.854
ČETVRTAK, 19. OKT 2017, 14:14 -> 14:17
Meho-Omerovic-s.jpg
Meho Omerović (a

Poslanik SDPS Meho Omerović rekao je na konferenciji za novinare u parlamentu da se ta stranka protivi rehabilitaciji onih ljudi koji su otvoreno i direktno bili na strani okupatora i učestvovali ili pomagali u izvršenju teških ratnih zločina.

Dodao je da je poslednji trenutak da se i kao društvo "uzememo u pamet" i da se vratimo istinskim antifašističkim vrednostima na kojima počiva civilizovani svet.
Omerović kaže da je ta stranka namerno odabrala da predlog deklaracije uputi parlamentu upravo kada je u toku obeležavanje i razne manifestacije povodom 73 godine od oslobođena Beograda.
"To je prilika da se još jedanput podsetimo ko je od početka do kraja Drugog svetskog rata bio na pravoj strani, na strani pobednika, a ko je bio na strani fašista", rekao je Omerović i istakao da zbog stotine hiljada mrtvih i porodica onih koji su nevino stradali "ne smemo zaboraviti ko je pobedio u Drugom svetskom ratu".

Naglašava da SDPS zato odlučno osuđuje sve pokušaje revizije istorije čiji smo, kaže, svedoci poslednjih nekoliko godina gde se oni koji su izgubili u Drugom svetskom ratu, koji su bili poraženi sada pokušavaju predstaviti kao pobednici.
"Mi iz SDPS to na ovaj način pokušavamo da sprečimo", dodao je.
Smatra da su zakoni o rehabilitaciji iz 2006. i 2011, a naročito njihova primena, dodatno produbili podele u našem društvu, a da su pojedine rehabilitacije nanele i ozbiljnu nepravdu porodicama nevinih žrtava tokom Drugog svetskog rata.

Zakon, ističe, nije donet da bi se rehabilitovali oni koji su pomagali da se nevini građani Srbije deportuju u logore smrti, od Jajinaca i Banjice do Starog sajmišta, kao ni da bi se rehabilitovao vojni i upravni aparat Srbije koji je napravio okupator i kvislinška vlada na čelu sa Milanom Nedićem.
Postupci i praksa rehabilitacija u poslednjih nekoliko godina, kaže Omerović, stvorili su utisak u najvećem delu javnosti da te rehabilitacije nemaju bukvalno nikakvih granica.
"I onda je to ohrabrilo i dodatno motivisalo ne samo sledbenike i potomke onih koji su otvoreno sarađivali sa okupatorom nego koji su mu ideološki pripadali. Setite se samo Ljotića i Nedića, ljudi koji su flagrantno i direktno zagovarali ideologiju fašizma", navodi Omerović.
Važno je, kaže, što smo se mi kao država Srbija obavezali da nema zastarevanja kada je ratni zločin u pitanju i posebno da nema poništavanja sudskih presuda zbog nekih proceduralnih razloga.

Podsetio je da je SDPS prošle godine podneo sličnu deklaraciju, ali da je povučena zbog izbora.
"Očekujemo da će pre svega one političke partije koje u svom programu imaju socijademokratske i socijalističke i antifašističke vrednosti podržati deklaraciju i one su nam to nagovestile", kaže Omerović.
Dodaje da se podrška može očekivati od SPS-a, PS-a, PUPS-a, LSV-a i još nekih drugih partija i iz opozicije koje u svom programu imaju antifašizam kao ugrađen vrednosni sistem.
Uveren je da bi usvajanje te deklaracije bilo ogroman dug prema žrtvama i onima koji su nam doneli slobodu.
http://www.rts.rs/page/stories/sr/s...racijom-osuditi-rehabilitacije-okupatora.html
***********************************
Клима у Европи је таква да се већ увелико зазире од бујања националиста који могу да произведу већу катастрофу од II Св.рата.
Зато је Србији веома је важно да се ова декларација усвоји у Скупштини и створе се услови за ревизију донетих Закона о рехабилитацијама а стављање ван снаге свих рехабилитација које је Закон произвео.
Ови донешени Закони о рехабилитацији и Закон о изједначавању партизана и четника, требало је да помири завађену Србију.
Међутим, десило се обрнуто. Не само да су четници изједначени са партизанима већ траже да буду признати као и једини антифашисти на овим просторима.
Значи, Закони су донети са злом намером а не потребом.








 
ČETVRTAK, 19. OKT 2017, 14:14 -> 14:17

http://www.rts.rs/page/stories/sr/s...racijom-osuditi-rehabilitacije-okupatora.html
***********************************
Клима у Европи је таква да се већ увелико зазире од бујања националиста који могу да произведу већу катастрофу од II Св.рата.
Зато је Србији веома је важно да се ова декларација усвоји у Скупштини и створе се услови за ревизију донетих Закона о рехабилитацијама а стављање ван снаге свих рехабилитација које је Закон произвео.
Ови донешени Закони о рехабилитацији и Закон о изједначавању партизана и четника, требало је да помири завађену Србију.
Међутим, десило се обрнуто. Не само да су четници изједначени са партизанима већ траже да буду признати као и једини антифашисти на овим просторима.
Значи, Закони су донети са злом намером а не потребом.


АПСОЛУТНО НИСИ У ПРАВУ......... овако нешто може да пише само Мехо а не неко нормалан...тј. неко ко познаје и борбу четника..........
 
Četnici i partizani se ne mogu izjednačavati jer se nisu jednako ni borili ali se slažem da se taj period istraži do poslednjeg dokumenta .

Објасни нам, шта то нагони црвене да Југословенској војсци у отаџбини приписују фашизам и стављају их у исти кош са усташама, балијама и осталим издајницима?
 
Објасни нам, шта то нагони црвене да Југословенској војсци у отаџбини приписују фашизам и стављају их у исти кош са усташама, балијама и осталим издајницима?

Osim JVuO su postojali nedićevci i ljotićevci koji su bili aktivni u saradnji sa okupatorom i gomila drugih frakcija, Đujić sa italijanima. Gomila zarobljenih vojnika JVuO koji su oslobođeni iz nemačkih logora je otišla "u šumu" i to su pravi partizani.
 
Објасни нам, шта то нагони црвене да Југословенској војсци у отаџбини приписују фашизам и стављају их у исти кош са усташама, балијама и осталим издајницима?
ЈВуО формирана је током 1942г. а расформирана декретом краља у септембру 1942г. Нестала је као и да није постојала.
За те две године постојања, потрудила се да почини огромне злочине. То их сврстава уз ове које си побројао.
 
Osim JVuO su postojali nedićevci i ljotićevci koji su bili aktivni u saradnji sa okupatorom i gomila drugih frakcija, Đujić sa italijanima. Gomila zarobljenih vojnika JVuO koji su oslobođeni iz nemačkih logora je otišla "u šumu" i to su pravi partizani.

Нисам сигуран да сам разумео твој одговор на моје питање.

Питање је гласило, зашто многи црвендаћи ЈВуО сврставају у исти кош са издајницима?
 
Нисам сигуран да сам разумео твој одговор на моје питање.

Питање је гласило, зашто многи црвендаћи ЈВуО сврставају у исти кош са издајницима?

Verovatno zato što je Mihailović menjao mišljenje na mesečnom nivou ko je neprijatelj a ko ne.
Ja sam mislio na VKJ, pardoniram..
 
ЈВуО формирана је током 1942г. а расформирана декретом краља у септембру 1942г. Нестала је као и да није постојала.
За те две године постојања, потрудила се да почини огромне злочине. То их сврстава уз ове које си побројао.

Не, деко. То су те лагали у школици, а и после, целога живота.

Видиш, комунисти су победили у револуцији, вољом великих сила, и онда су имали сву моћ да на најгори могући начин оцрне све своје непријатеље. И то су радили деценијама. Затим је то ушло у главу становништву ове земље и сад се као аксиом узимају "злочини и колаборација" којих или није било, или их је било, мање више, у истој мери у којој их је било и од стране комунистичког покрета. Опет, једнима се замера, а другима се не замера. Уколико бисмо имали исте критеријуме према партизанима и припадницима равногорског поректа, никакве издаје ту не би било.
 
Објасни нам, шта то нагони црвене да Југословенској војсци у отаџбини приписују фашизам и стављају их у исти кош са усташама, балијама и осталим издајницима?

Nikakvi crveni ne stavljaju u isti koš ustaše i četnike . Četnici su se 1941 . borili zajedno sa partizanima protiv njemačke vojske
i čak neke gradove oslobodili zajedno . Ustaše i balije su od prvog dana bili na hitlerovoj strani . Četnici nisu imali logore itd .
Sa majčine strane su mi uglavnom bili četnici a sa očeve partizani tako da iz prve ruke znam dosta i o jednima i drugima .
Postavlja se pitanje zašto dio četnika nije htio pristupiti partizanima kad je to zatražio kralj kad im je on u suštini bio
vrhovni komandant .
 
Poslednja izmena:
Не, деко. То су те лагали у школици, а и после, целога живота.
Видиш, комунисти су победили у револуцији, вољом великих сила, и онда су имали сву моћ да на најгори могући начин оцрне све своје непријатеље. И то су радили деценијама. Затим је то ушло у главу становништву ове земље и сад се као аксиом узимају "злочини и колаборација" којих или није било, или их је било, мање више, у истој мери у којој их је било и од стране комунистичког покрета. Опет, једнима се замера, а другима се не замера. Уколико бисмо имали исте критеријуме према партизанима и припадницима равногорског поректа, никакве издаје ту не би било.
То кажеш ти и мислиш да треба да ти поверујемо на бланко. Али тако не кажу документи у архивима: пре свега четнички а потом и остали у Србији и иностранству.
ПС: А у коју су си школицу ти ишао па су те другачије лагали. Завршио си школицу на тој лажи а сада си окренуо ћурак наопако. Немој тако, имај меру.
 
Verovatno zato što je Mihailović menjao mišljenje na mesečnom nivou ko je neprijatelj a ko ne.
Ja sam mislio na VKJ, pardoniram..

'ајде сад да пробамо неком логиком да говоримо (не можемо баш превише о историјским чињеницама, то историчари пишу на ПДФ историја, ми овде само аматерски можемо о историји).

Замисли да си ти део неког покрета отпора у Југославији у другом светском рату. Дакле, имаш нешто мало бораца, неку чету, неке пушке, од превозних средстава имаш коња и воловску запрегу узету од сељака. Решио си да се не педаш непријатељу, већ да будеш у униформи. Које би задатке твоја оружана формација имала? Да ратује са немачком окупационом силом? Са немачком војском? Тешко да би се одлучио на тако нешто. Можда би бранио села твог народа у крајевима са мешовитим становништвом. Дакле, у таквим крајевима би ти то био задатак. У осталим крајевима, ако би тамо имао своју малену војсчицу са пушкама и бајонетима, шта би радио? Вероватно би мировао и чекао неко боље време за акцију или би се решио на неку герилску борбу. Шта мислиш (по твом неком скромном мишљењу невезано за четнике и партизане и усташе и балије), какве би резултате герилске акције имале против непријатеља који учествује у светском рату (против Русије и Америке). Ја мислим да би такве акције биле мање од уједа комарца а ти би своју војску доводио у велики ризик.

- - - - - - - - - -

Nikakvi crveni ne stavljaju u isti koš ustaše i četnike . Četnici su se 1941 . borili zajedno sa partizanima protiv njemačke vojske
i čak neke gradove oslobodili zajedno . Ustaše i balije su od prvog dana bili na hitlerovoj strani . Četnici nisu imali logore itd .
Sa majčine strane su mi uglavnom bili četnici a sa očeve partizani tako da iz prve ruke znam dosta i o jednima i drugima .

Не стављају? Кад у гугл укуцам "усташе и четници" има пуно текстова о томе како је то све исто и како су сви они радили за немце. Наравно, има и оних других текстова, опет, има их 2017. године на интернету, али их деценијама није било, нити је смело да их буде.

- - - - - - - - - -

То кажеш ти и мислиш да треба да ти поверујемо на бланко. Али тако не кажу документи у архивима: пре свега четнички а потом и остали у Србији и иностранству.
ПС: А у коју су си школицу ти ишао па су те другачије лагали. Завршио си школицу на тој лажи а сада си окренуо ћурак наопако. Немој тако, имај меру.

Како на бланко? Покажи ми документа о томе да су припадници ЈВуО били колаборационисти и квислинзи. (кад већ помињеш документа)
 
Имали су Срби герилу и у Првом светском рату и наравно, она није постигла никакав посебан успех. Герила свој максимум може да постигне у моменту када се непријатељ већ повлачи, не кад је у напону снаге.

- - - - - - - - - -

Али кад имаш партијске залуђенике, онда је не постоји жртва којом се људи не би могли подвргнути не би ли се партијаши домогли власти.
 
'ајде сад да пробамо неком логиком да говоримо (не можемо баш превише о историјским чињеницама, то историчари пишу на ПДФ историја, ми овде само аматерски можемо о историји).

Замисли да си ти део неког покрета отпора у Југославији у другом светском рату. Дакле, имаш нешто мало бораца, неку чету, неке пушке, од превозних средстава имаш коња и воловску запрегу узету од сељака. Решио си да се не педаш непријатељу, већ да будеш у униформи. Које би задатке твоја оружана формација имала? Да ратује са немачком окупационом силом? Са немачком војском? Тешко да би се одлучио на тако нешто. Можда би бранио села твог народа у крајевима са мешовитим становништвом. Дакле, у таквим крајевима би ти то био задатак. У осталим крајевима, ако би тамо имао своју малену војсчицу са пушкама и бајонетима, шта би радио? Вероватно би мировао и чекао неко боље време за акцију или би се решио на неку герилску борбу. Шта мислиш (по твом неком скромном мишљењу невезано за четнике и партизане и усташе и балије), какве би резултате герилске акције имале против непријатеља који учествује у светском рату (против Русије и Америке). Ја мислим да би такве акције биле мање од уједа комарца а ти би своју војску доводио у велики ризик.

Amaterski, naravno ali bez emocija prema bilo kome jer je to jedini način da se dođe do nekog objektivnog utiska.
Najkraće rečeno, situacija je horor. Država se raspala, balijanderi i ustaše dezertirali ( očekivano), vladari otišli iz zemlje sa delom vojnog vrha, većina vojske počišćena od tada ultra modernog vermahta. Plus, crveni se aktivirali da preuzmu vlast.
Obzirom da mi kao tadašnjem oficiru kraljevine nisu naklonjeni ni saveznici što znači poraz u najavi u bilo kom razvoju situacije, jedino što ostaje je gerila.
 
quote_icon.png
Оригинал поставио Добро дошли

То кажеш ти и мислиш да треба да ти поверујемо на бланко. Али тако не кажу документи у архивима: пре свега четнички а потом и остали у Србији и иностранству.
ПС: А у коју су си школицу ти ишао па су те другачије лагали. Завршио си школицу на тој лажи а сада си окренуо ћурак наопако. Немој тако, имај меру.

Како на бланко? Покажи ми документа о томе да су припадници ЈВуО били колаборационисти и квислинзи. (кад већ помињеш документа)
Ти као да си јуче бануо на овај Форум па појма немаш шта је све писано о томе ко је са ким сарађивао. Није ваљда да тако брзо заборављаш!?
Ова декларација треба да расветли ,,ко је косио а ко је Швабама воду носио''. А онда ревизија донесених Закона о изједначавању и рехабилитацијама. Можда ће ЈВуО бити стварно антифашистички покрет?
Само лагано и касом, никако галопом.
 
Французи кажу: ,,C'est la vie''! (,,И то је живот'').
Закони су на препад донесени а сада ће натенане да се клупко подвале полако одмотава.

Ne znaš ti ni srpski čestito.A ovaj Meho je iz stranke SDP,to je stranka beogradskih turaka odnsosno poturica.Kakve njihove rezolucje i gluposti.Oni mogu da usvajaju rezolucije o tome kako postati poturica i tako to.
 
Имали су Срби герилу и у Првом светском рату и наравно, она није постигла никакав посебан успех. Герила свој максимум може да постигне у моменту када се непријатељ већ повлачи, не кад је у напону снаге.

- - - - - - - - - -

Али кад имаш партијске залуђенике, онда је не постоји жртва којом се људи не би могли подвргнути не би ли се партијаши домогли власти.
Jel vi namjerno podvodite partizane pod partijaše ? U Istočnoj Slavoniji je srpski narod masovno otišao
u partizane i nisu imali veze sa politikom . Otišli su u partizane prvenstveno zbog ustaškog terora i cijelog rata
su slavili svetog Savu . Moj otac i djeda cijelog rata nisu znali ko je to Tito . Jedni su tvrdili da je to ličnost a drugi da
je to naziv organizacije .
 
Amaterski, naravno ali bez emocija prema bilo kome jer je to jedini način da se dođe do nekog objektivnog utiska.
Najkraće rečeno, situacija je horor. Država se raspala, balijanderi i ustaše dezertirali ( očekivano), vladari otišli iz zemlje sa delom vojnog vrha, većina vojske počišćena od tada ultra modernog vermahta. Plus, crveni se aktivirali da preuzmu vlast.
Obzirom da mi kao tadašnjem oficiru kraljevine nisu naklonjeni ni saveznici što znači poraz u najavi u bilo kom razvoju situacije, jedino što ostaje je gerila.

Е видиш, ја не бих у герилу, већ бих се притајио у шумици и чекао неко боље време. Ако кренеш у герилу против немачке војске, наебаћеш.

Са партизанима је била друга ситуација, јер су они уједно спроводили и револуцију.
 
Osim JVuO su postojali nedićevci i ljotićevci koji su bili aktivni u saradnji sa okupatorom i gomila drugih frakcija, Đujić sa italijanima. Gomila zarobljenih vojnika JVuO koji su oslobođeni iz nemačkih logora je otišla "u šumu" i to su pravi partizani.

Ta saradnja je iznuđena bar kad je reč o Nediću pa i Ljotiću kao i saradnja sa Italijinama od strane naše slavne Dinarske divizije.Ustvari su paradokslano patriote u periodu 1941-1945 bili oni koji sarađivali sa okupatorom a ne oni koji su se borili protiv okupatora jer je ta borba protiv okupatora ustvari bila samo privid i zapravo je bila borba da Jugoslavija kakva je postojala do aprila 1941 ne bude obnovljenja ili da ne dođe do stvaranja srpkse države na srpskom etnografskom području.To je bio cilj velikohrvatse KPJ i u tome su uspeli najviše zahvaljujući upravo Srbima iz onih krajeva čiji je životni interes bio da dođe do obnove KJ ili do stvaranja proširene Srbije a što je i pokušano 40 i nekoliko godina kasnije.
 
Jel vi namjerno podvodite partizane pod partijaše ? U Istočnoj Slavoniji je srpski narod masovno otišao
u partizane i nisu imali veze sa politikom . Otišli su u partizane prvenstveno zbog ustaškog terora i cijelog rata
su slavili svetog Savu . Moj otac i djeda cijelog rata nisu znali ko je to Tito . Jedni su tvrdili da je to ličnost a drugi da
je to naziv organizacije .

Пешадија нису били партијаши, али руководство јесте. Дакле, уз борбу против окупатора, сваки партизан је ратовао и за револуцију. Неко свесно, а неко несвесно.
 

Back
Top