Mošti - Nertruležno telo svetitelja

Nemanja.Jeremic

Početnik
Poruka
42
Vidio sam da ovu temu niko nije obradio ili bar ja nisam našao, pa evo da počnem.

Što se tiče netruležnosti tijela svetitelja kojima religija pripisuje djelovanje Božanske energije, nauka ima svoj odgovor.

Poznato je da su svetitelji živili isposničkim životom, bez prevelike fizikče aktivnosti koji je rezultovao malom količinom tjelesnih masti, kao i malom količinom mišića. Takav način života doveo je do toga da tijelo bude pročišćeno od raznih toksina, i što je najvažnije, rezultovalo je smanjenju velikog broja bakterija prisutnih u organizmu koje su glavni nosioci trulenja tijela.

E sad, kada se tijelo sahrani u alkalnom zemljištu, pa zbog prisutne baze, dolazi do hidrolize triglicerida, odnosno raskida estarskih veza i oslobađanja soli masnih kiselina i glicerola. Ovaj proces zove se saponifikacija. U ovom slučaju, pretvorene masti leševa u sapun zovu se još i "grobni vosak". U ovom procesu može da se javi prijatan miris koji bi vjernici pripisivali svetom miru.

Na sličan način su naše bake pravile domaće sapune od svinjskih masti.

U muzeju u Filadelfiji glavnom gradu pensilvanije postoji izloženo saponifikovano tijelo žene pod nazivom "sapunska dama" (soap lady). Postoje i budistički monasi čija su tijela takođe netruležna.

Dakle netruležna tijela nisu vezana samo za našu religiju, niti za religiju uopšte. To što ostali slučajevi nisu eksponirani u našu javnost dovelo je do toga da narod vjeruje u Božansku silu koja je tijela svetitelja učinila netruležnim.

Koga zanima ova tema, može sve detaljno pretražiti na internetu.
 
Poslednja izmena:
hidroliza - razgradnja molekula hemijskih jedinjenja na 2 fragmenta pod uticajem vode ili vodene pare
triglicerid - estar (estarka veza između) glicerola i tri masne kiseline
glicerol - poliolno jedinjenje, bez moje i mirisa, slatkastog ukusa
masna kiselina - karboksilna kiselina sa dugim nerazgranatim lancem (omega 3, omega 6 i druge m. kiseline)

- - - - - - - - - -

I ako bi neko moga da prebaci temu u pravoslavlje
 
O navodno netruležnim tijelima je raspravljano već više puta . Ne postoje netruležna tijela nego sporo truležna .
O tome se gotovo već sve zna mada pravoslavci hoće da vade oči kad se dohvatimo Vasilija Ostroškog .
Za njega tvrde da po noći šeta po crkvi mada nikako da nam objasne po kojem se to božjem zakoni kosti kreću .
 
"Извађен из јаме потпуно очуваног тијела

Мићановић нам је посвједочио и о оном тешком 6.октобру 1941. године, кад су Италијани организовали вађење из јаме и сахрану посмртних остатака 13 придворачких мученика у градско гробље Подгљивље – догађају чије документарне фотографије је, ексклузивно за наш магазин, уступио „Музеј Херцеговине“ из Требиња. (http://mojahercegovina.com/fotografije-zlocina-u-pridvorackoj-jami-prvi-dio-uznemirujuci-sadrzaj/). Наиме, Обренов брат од тетке видио је својим очима оно што показује и фотографија Данила Сикимића – да је, три и по мјесеца послије смрти, Стијачићево тијело остало потпуно очувано…"
http://mojahercegovina.com/pridvoracke-zrtve-2-obren-stijacic-izmedu-zaborava-i-sna/
 
Demistifikovana „tajna svetaca“...

Mnogo je ljudi koji se pitaju zašto se tela nekih ljudi, koje su neuki ljudi kasnije nazivali „blaženima“ i/ili „svecima“, ne raspadaju dugo vremena posle njihove smrti. Nauka je našla odgovor, kao što je našla odgovore na sva pitanja.

Evo ga, između ostalog, i ovde:




U čemu je kvaka? U stanju ekstremnog posta i odricanja, kao i izbegavanju svih poroka i zemaljskih ugođaja. Takav višegodišnji tretman ćelija doveo je do toga da njihova ćelijska jedra neće osetiti trenutak smrti organizma. Navikla na duge vremenske periode gladi, i iščekivanje hranidbenih čestica, ostaće u čaurama svojih DNK membrana i citoplazmi. Ostaće u svom umrlom i sahranjenom telu. I nakon 40 dana, kada inače počinje faza raspadanja ćelijskih citoplazmi, jedra će svojim prisustvom i privlačnošću „Ima“ čestica u njima održavati sadržaj i formu ćelije. Period može trajati jako dugo, što može zavisiti od prethodnog isposničkog života. Tako da se telo može naći u očuvanom stanju i posle mnogo godina; u celosti, ili neki njegovi delovi. Bez ikakvih tretmana mumifikacije. Normalno, van procesa funkcionisanja. A jedra ćelija su nastavljala sa svojim urođenim sposobnostima razmene informacija, sada već, reklo bi se sa neobične pozicije. Ljudi su oduvek smatrali da su ovakve ljudske jedinke svojim životom zaslužile ovakvo trajanje i smatrali su ih nadnaravnim, bliskim bogu i svemoćnim. Nazivali su ih svecima...

Da vas čujem.

- - - - - - - - - -

O navodno netruležnim tijelima je raspravljano već više puta . Ne postoje netruležna tijela nego sporo truležna .
O tome se gotovo već sve zna mada pravoslavci hoće da vade oči kad se dohvatimo Vasilija Ostroškog .
Za njega tvrde da po noći šeta po crkvi mada nikako da nam objasne po kojem se to božjem zakoni kosti kreću .

Upravo tako. :ok:
 
Tajna svetaca nije nikakva tajna. Sveštenici su gladovanjem i konzumiranjem određenog korenja svesno ubijali bakterije u želucu i time usporavali raspadanje tela. Pronađena je mumija sveštenika koja je bila zatrpana kamenjem, a bila je stara oko 500 godina. Sveštenik se ritualno samozadavio. Naučnici su mumiju detaljno istražili i sve je razjašnjeno. Radi se o znanju i posvećenosti tih sveštenika, a ne ni o kakvim čudima. Takvih je mumija bilo jako puno u Kini i na Tibetu, ali su ih kineske vlasti skoro sve zapalile.

- - - - - - - - - -

jasno kaze religija sta je u pitanju..nije u pitanju pomoc nekakve spoljne bozanske sile..u zemnom zivotu stecena je vlast duha nad telom i dusom..i budista i musliman ako umedu ovo cudo da izvedu truljenje im ne moze nista..:D

Na kraju ipak postanu crvotočivi. Uzalud ih sakrivaju ispod tepiha kao Vasilija Ostroškog...
 
Tajna svetaca nije nikakva tajna. Sveštenici su gladovanjem i konzumiranjem određenog korenja svesno ubijali bakterije u želucu i time usporavali raspadanje tela. Pronađena je mumija sveštenika koja je bila zatrpana kamenjem, a bila je stara oko 500 godina. Sveštenik se ritualno samozadavio. Naučnici su mumiju detaljno istražili i sve je razjašnjeno. Radi se o znanju i posvećenosti tih sveštenika, a ne ni o kakvim čudima. Takvih je mumija bilo jako puno u Kini i na Tibetu, ali su ih kineske vlasti skoro sve zapalile.

- - - - - - - - - -



Na kraju ipak postanu crvotočivi. Uzalud ih sakrivaju ispod tepiha kao Vasilija Ostroškog...

ma mozes ti da pijes samo izvorsku vodu da jedes sve zdravo i da budes dusevan do bola nista ne vredi..dje ti duh..:D
 
Citao sam da su budisticki svestenici na Tibetu toliko razvili kontrolu nad telom i duhom da uopste nikada ne PRDE! :rtfm:

Taj se još nije rodio. Koa i onaj ko će se povampiriti, pardon, uskrsnuti. Nema šanse.

- - - - - - - - - -

aj da ga vidim ako umede da ne kaki..:D

- - - - - - - - - -

telo gospodnje u tridnevlju ispod zemlje takodje je bilo u stanju svetih mosti..:rtfm:

Ne postoji takav.

Ne postoji nikakvo "telo gospodnje". Promašila si temu, nije o tome.

- - - - - - - - - -

Smesi ti se 900 godina zivota......:sad2:

Bilo bi mi dosta jedno 150. Dugo u svakom slučaju.
 
Demistifikovana „tajna svetaca“...

Mnogo je ljudi koji se pitaju zašto se tela nekih ljudi, koje su neuki ljudi kasnije nazivali „blaženima“ i/ili „svecima“, ne raspadaju dugo vremena posle njihove smrti. Nauka je našla odgovor, kao što je našla odgovore na sva pitanja.

Evo ga, između ostalog, i ovde:



Ne znam zašto ove tvrdnje uzimaš kao relevantne. On niti je naučnik, niti se bavi naučno-istraživačkim radom, u smislu da sam otkriva nove činjenice, već donosi neke svoje zaključke na osnovu tuđih radova i otkrića. Čovjek je iz Nevesinja (odakle sam i sam), a po zanimanju je arhitekta. A knjiga koju je napisao i čije tekstove čita na priloženom snimku još nije odobrena za izdavanje...
 
Ne znam zašto ove tvrdnje uzimaš kao relevantne. On niti je naučnik, niti se bavi naučno-istraživačkim radom, u smislu da sam otkriva nove činjenice, već donosi neke svoje zaključke na osnovu tuđih radova i otkrića. Čovjek je iz Nevesinja (odakle sam i sam), a po zanimanju je arhitekta. A knjiga koju je napisao i čije tekstove čita na priloženom snimku još nije odobrena za izdavanje...

Ne znam zašto biblijske nebuloze po kojima je "Zemlja stvorena pre svih nebeskih tela", a "trave na njoj su nikle pre stvaranja Sunca", uzimaš za relevantne. Knjiga čiji autori nisu znali za Severnu i Južnu Ameriku, Australiju i Antarktik. I još mnogo toga. I ja sam arhitekta, i napisao sam i objavio nekoliko knjiga. A potičem iz Nikšića (po ocu) i iz Salcburga (po majci). Sve napisano je i objavljeno. Nema veze ko je šta rekao, nego o čemu se govori. Ovo je gola istina. Ne postoje nikakvi sveci, odnosno ljudi koje neki drugi ljudi proglašavaju za svete. Namaste.
 
Nisam pronasla odgovor na pitanje kako se moglo dogoditi da na isti nacin, u isto vrijeme i u istu zemlju pokopan, na isti nacin ubijen covjek, iz istoga podrucja kao i ostale zrtve, na isti nacin hranjen, istog ili slicnog zanimanja, ne strune !
Hemijske reakcije bi trebale biti slicne ( trigliceridi, masne kiseline i sl.), pripadnost istoj vjeri...imate li vi, kolege, neko objasnjenje ove pojave opisane u poruci broj 6 ove teme?
 
Kakve veze ima sto nisu znali? U 21 veku vise od 90% naucnika imaju neuporedivo vece znanje od autora Biblije, ali ipak svi oni veruju da je sve sto postoji produkt slucaja i da je Bog suvisan i nepotreban entitet.

Kako nema veze? Kao što neću da se uzdam u spasenje preko krvi čoveka koji je jeo meso, mleko i jaja, i čija je krv bila puna mesa, mleka i jaja, jer sam vegan i krv mi je čista, a i ne uzdam se ni u čiju krv i ne zanima me ničija krv, tako itekako ima veze sa time što se neko ko nije znao za pola kontinenata na našoj planeti srznuo da svoje neznanje pripiše bogu kao božje znanje. Tuga. Ne zanimaju me naučnici. Bog, naravno, postoji. Razmera i potpun sklad svih stvari koje nas okružuju ukazuje na to. I nema potrebe verovati u postojanje boga kad je to očigledno. Ali najuzvišenije biće u svim svetovima apsolutno ne interesuje ova mala, svađalački raspoložena i krvožedna ljudska rasa. Neki su naučnici procenili da u svemiru ima više zvezda nego što na Zemlji ima zrna peska. I sad zamisli da su se na tom jednom zrncu peska dve bakterije uhvatile za vratove i očekuju da bog presudi čija je religija prava. A bog se bavi sudarima galaksija...

- - - - - - - - - -

Nisam pronasla odgovor na pitanje kako se moglo dogoditi da na isti nacin, u isto vrijeme i u istu zemlju pokopan, na isti nacin ubijen covjek, iz istoga podrucja kao i ostale zrtve, na isti nacin hranjen, istog ili slicnog zanimanja, ne strune !
Hemijske reakcije bi trebale biti slicne ( trigliceridi, masne kiseline i sl.), pripadnost istoj vjeri...imate li vi, kolege, neko objasnjenje ove pojave opisane u poruci broj 6 ove teme?

U stanju ekstremnog posta i odricanja, kao i izbegavanju svih poroka i zemaljskih ugođaja. Takav višegodišnji tretman ćelija doveo je do toga da njihova ćelijska jedra neće osetiti trenutak smrti organizma. Navikla na duge vremenske periode gladi, i iščekivanje hranidbenih čestica, ostaće u čaurama svojih DNK membrana i citoplazmi. Ostaće u svom umrlom i sahranjenom telu. I nakon 40 dana, kada inače počinje faza raspadanja ćelijskih citoplazmi, jedra će svojim prisustvom i privlačnošću „Ima“ čestica u njima održavati sadržaj i formu ćelije. Period može trajati jako dugo, što može zavisiti od prethodnog isposničkog života. Tako da se telo može naći u očuvanom stanju i posle mnogo godina; u celosti, ili neki njegovi delovi. Bez ikakvih tretmana mumifikacije. Normalno, van procesa funkcionisanja. A jedra ćelija su nastavljala sa svojim urođenim sposobnostima razmene informacija, sada već, reklo bi se sa neobične pozicije. Ljudi su oduvek smatrali da su ovakve ljudske jedinke svojim životom zaslužile ovakvo trajanje i smatrali su ih nadnaravnim, bliskim bogu i svemoćnim. Nazivali su ih svecima...

- - - - - - - - - -

Au, kakav naslov teme - "NeRtruležno telo..." Šta li znači "neRtruležno"? :cepanje:
 
Ne znam zašto biblijske nebuloze po kojima je "Zemlja stvorena pre svih nebeskih tela", a "trave na njoj su nikle pre stvaranja Sunca", uzimaš za relevantne. Knjiga čiji autori nisu znali za Severnu i Južnu Ameriku, Australiju i Antarktik. I još mnogo toga. I ja sam arhitekta, i napisao sam i objavio nekoliko knjiga. A potičem iz Nikšića (po ocu) i iz Salcburga (po majci). Sve napisano je i objavljeno. Nema veze ko je šta rekao, nego o čemu se govori. Ovo je gola istina. Ne postoje nikakvi sveci, odnosno ljudi koje neki drugi ljudi proglašavaju za svete. Namaste.

Ja sam od jednog akademskog građanina očekivao korektan odgovor, a ne nebuloze. Ne znajući kako ćeš se odbraniti od mog pitanja, odnosno ne zajući čime ćeš potkrijepiti navedene tvrdnje, postavljaš kontra pitanje koje se temelji na neosnovanim činjenicama, prebacujući "lopticu" na mene. Na osnovu svega ovoga dajem sebi za pravo da kažem da si nepodoban za bilo kakvu diskusiju. Sa čovjekom čiji je glavni argument to što mi se omaklo slovo viška, nemam o čemu da razgovaram.
 
Poslednja izmena:
Nisam pronasla odgovor na pitanje kako se moglo dogoditi da na isti nacin, u isto vrijeme i u istu zemlju pokopan, na isti nacin ubijen covjek, iz istoga podrucja kao i ostale zrtve, na isti nacin hranjen, istog ili slicnog zanimanja, ne strune !
Hemijske reakcije bi trebale biti slicne ( trigliceridi, masne kiseline i sl.), pripadnost istoj vjeri...imate li vi, kolege, neko objasnjenje ove pojave opisane u poruci broj 6 ove teme?

Pogledao sam pažljivo priložene tekstove i slike. Najzanimljivije mi je to što odjeća čovjeka čije je tijelo navodno netruležno nije uopšte toliko zaprljana, koliko bi trebala biti nakon 3-4 mjececa provedena zajedno sa leševima koji su bili, kako je navedeno, nabacani jedan na drugi. Druga stvar, pogledaj lice tog čovjeka, ono nije nimalo deformisano, posle tog vremenskog peroda. Ne postoji nijedno sačuvano netruležno tijelo, a da nema primijetnih deformiteta. Na osnovu svega ovoga za mene postoje dva objašnjenja. Prvo, da je njegovo tijelo u jami bilo odvojeno od ostatka leševa, na mjestu koje je pogodovalo saponifikaciji (pretpostavljam na nekom bazno vlažnom zemljištu ili čak u baznoj vodi). A drugo, da je ubačeno u jamu neposredo prije iskopavanja.
Sve ovo pridajem sticaju okolnosti. Pa sjeti se samo Vesne Vulović koja je 1972. godina na letu 367 bila jedina preživjela putnica zbog sticaja okolnosti, pa tako mislim i u ovom slučaju.
 

Back
Top