Mrtvilo novih generacija

Ja baš mislim suprotno,klinci znaju da žive.Sve im je na dohvat ruke,uglavnom se ne dele,provode se,p**ke su 'oćne i izgledaju X puta bolje nego pre...I moram da napomenem,klinci ostvaruju bolje rezultate od nas.Dovoljno je pogledati minimum bodova pri upisu na faks ili uostalom u srednju,kriterijumi rastu iz godine u godinu.
 
Ljudi su više sa telefonima, tabletima i kompjuterima. Zabava na dohvat ruke. Pre su ljudi morali zabavu da stvore, pa su i navikli da budu sa različitim ljudima, da od svakog uzmu ono najbolje.

Danas, ako ti nešto nije zanimljivo, odmah telefon u ruke i virtuelni svet.

Verovatno smo zaboravili kako da neke stvari cenimo. A i neke ljude.
 
@ Milorad :

To što dobro izgledaju ne znači da sa njima vredi provoditi vreme. Naravno, ne mislim na sve.

Baš zato što im je sve na dohvat ruke, ne moraju da se trude, pa ne znaju kako posle da se snađu u životu.

U našoj zemlji ima puno, puno talentovanih mladih ljudi, ali sumnjam da su mudriji od mladih ljudi nekada, samo više vole da kenjjaju zbog egocentrizma.

Pre neki dan profesor pitao punu učionicu - koje knjige čitate? Niko nije rekao ništa. Kaže, pre 10 godina ljudi su se ponosili da istaknu šta čitaju, a danas se stide da se jave oni koji čitaju.
 
@ petunija:

Hipici su se u velikom broju okupili ispred Bele kuće i rulja je zapretila da će je demolirati ako smesta ne zaustave rat u Vijetnamu.

Ovi se usr*ali, obavljen telefonski poziv - kraj rata.

Dakle, bunt je postojao i bio je efikasan.

- - - - - - - - - -

Ali slažem se i sa tim da je bunt često bio korišćen samo da bi se ljudi kur*čili kako su pametni, slobodni, opasni...

Da ne ispadne da idealizujem prošlost.
 
@ Milorad :

To što dobro izgledaju ne znači da sa njima vredi provoditi vreme. Naravno, ne mislim na sve.

Kada skontaš da se ružne,normalne i mrak cure isto ponašaju onda ti znači provoditi vreme sa dobrim komadima.

Baš zato što im je sve na dohvat ruke, ne moraju da se trude, pa ne znaju kako posle da se snađu u životu.

Stvari treba odraditi što je jednostavnije moguće a ne kao slepci s kojima sam radio što se k**če ko iz cuga radi više i žešće.Učinkovitost je najbitnija i klinci su to shvatili.

U našoj zemlji ima puno, puno talentovanih mladih ljudi, ali sumnjam da su mudriji od mladih ljudi nekada, samo više vole da kenjjaju zbog egocentrizma.

Mladi ljudi nekada danas rade za minimalac i trpe teška poniženja.Koliko je to mudro?

Pre neki dan profesor pitao punu učionicu - koje knjige čitate? Niko nije rekao ništa. Kaže, pre 10 godina ljudi su se ponosili da istaknu šta čitaju, a danas se stide da se jave oni koji čitaju.

Meni je čitanje naišlo tek posle srednje i ne smatram da sam puno propustio.
 
@ petunija:

Hipici su se u velikom broju okupili ispred Bele kuće i rulja je zapretila da će je demolirati ako smesta ne zaustave rat u Vijetnamu.

Ovi se usr*ali, obavljen telefonski poziv - kraj rata.

Dakle, bunt je postojao i bio je efikasan.

- - - - - - - - - -

Ali slažem se i sa tim da je bunt često bio korišćen samo da bi se ljudi kur*čili kako su pametni, slobodni, opasni...

Da ne ispadne da idealizujem prošlost.
Ajd ne zaebavaj . Kraj rata je bio zato što su Amerikanci imali 56.000 mrtvih .
A ni to nije bilo odlučujuće već to što su i preostali vojnici bili u bezizlaznoj
situaciji . Da su poslate dodatne trupe tek bi bilo mrtvih .
Nisu Vijetnamci sami ratovali nego su uz njih bili Rusi i Kinezi .
 
Mda, "u nase vreme" su svi bili kreativni buntovnici. Kako da ne :lol: Nema nista gore od matoraca koji kritikuju klince i idealizuju svoju mladost...

tačno! o tome i pišem!

- - - - - - - - - -

@ petunija:

Hipici su se u velikom broju okupili ispred Bele kuće i rulja je zapretila da će je demolirati ako smesta ne zaustave rat u Vijetnamu.

Ovi se usr*ali, obavljen telefonski poziv - kraj rata.

Dakle, bunt je postojao i bio je efikasan.

- - - - - - - - - -

Ali slažem se i sa tim da je bunt često bio korišćen samo da bi se ljudi kur*čili kako su pametni, slobodni, opasni...

Da ne ispadne da idealizujem prošlost.

veoma bajkovito zvuči da bi iko poverovao u to..msm i pravo ženskog glasa i tekstilne radnice desile su se pre svega toga..hvala im što smo postale kroz decenije ljudska bića, međutim i za to se zna da je bilo ne baš spontano instruisano..
 
Ja baš mislim suprotno,klinci znaju da žive.Sve im je na dohvat ruke,uglavnom se ne dele,provode se,p**ke su 'oćne i izgledaju X puta bolje nego pre...I moram da napomenem,klinci ostvaruju bolje rezultate od nas.Dovoljno je pogledati minimum bodova pri upisu na faks ili uostalom u srednju,kriterijumi rastu iz godine u godinu.

jeR me ti to zajebavas?? :eek:

- - - - - - - - - -

Ajd ne zaebavaj . Kraj rata je bio zato što su Amerikanci imali 56.000 mrtvih .
A ni to nije bilo odlučujuće već to što su i preostali vojnici bili u bezizlaznoj
situaciji . Da su poslate dodatne trupe tek bi bilo mrtvih .
Nisu Vijetnamci sami ratovali nego su uz njih bili Rusi i Kinezi .

ti si od onih koji veruju da je vijetnamski rat bio vodjen da bi amerikanci pobedili?? :hahaha1: joooj decace
 
Na jutubu ima neki dokumentarac o Njujorku 70 ih. Od kraja šesdesetih Nju JOrk je doživljavao, totalnu recesiiju, porast siromaštva, kriminala itd. Delovi grada su doslovno ličili na Staljingrad, jer vlasnicima zgrada sa stanovima nije odgovaralo, da muku muče, da naplate kirije, pa su spaljivali zgrade i uzimali pare od osiguranja


Pa, u komentarima, neki lik, koji je bio savremenik tog vremena, kaže, kako je bilo strašno mnogo ubistava i nasilja, ali su se po kojekakvim rupama skupljali mladi, muzicirali, izvodili koješta, družili se. Nema više nasilja, ali nema ni kreativnog druženja kao nekada. Ljudski odnosi su postali sterilni i mnogo krhkiji nego pre. Nekako je sve postalo prenapeto i neuravnoteženo nasuprot spontanosti u prošlosti. Prag iritacije je mnogo niži

Tu je i internet odigrao ulogu. Kao što reče van helen, nekad je bilo potrebno sresti se s nekim fizički, danas nije. Ali nije, samo internet kriv, on je samo deo evolucije

Prošlost ne treba idealizovati, ali zbog nekih stvari, potpuno razumem one, koje to čine. Egzistencija je bila stabilnija, a ljudi su bili mnogo vitalnij. Danas, mladi, pa već su nadrndani i nanervirani
 
Bolje su bile ranije generacije, pa i moja, koja je odrastala tamo ranih dvehiljaditih. Ovi klinci danas prebrzo nauče i upoznaju neke stvari, nema tu lepote, istraživanja, postepenog otkrivanja... internet je svakako doprineo da svi postanu uigrani i opsednuti samim sobom, kao i da im pažnja bude kraća od fitilja. Recimo život i tempo generacija od pre sto godina je nama danas potpuno nezamisliv, a tad se živelo mnogo sporije ali i smislenije.
 
Pa, u komentarima, neki lik, koji je bio savremenik tog vremena, kaže, kako je bilo strašno mnogo ubistava i nasilja, ali su se po kojekakvim rupama skupljali mladi, muzicirali, izvodili koješta, družili se. Nema više nasilja, ali nema ni kreativnog druženja kao nekada.
Ovo je kao da kažeš:"Ljudi su se '99 družili u podrumima,danas niko ni sa kim".
 
Ja baš mislim suprotno,klinci znaju da žive.Sve im je na dohvat ruke,uglavnom se ne dele,provode se,p**ke su 'oćne i izgledaju X puta bolje nego pre...I moram da napomenem,klinci ostvaruju bolje rezultate od nas.Dovoljno je pogledati minimum bodova pri upisu na faks ili uostalom u srednju,kriterijumi rastu iz godine u godinu.


*icke nikad bolje ali kada sednes da pricas sa njima... Prazno, unapredjuju maksimalno moguce spoljasnjost, unutra rupcaga. Garantujem da sa 80% odlicnih gimnazijalaca ne mozes da diskutujes ni o jednoj mogucoj temi. Ti rezultati nista bitno ne govore, jer su pritisci oko ocena sa svih strana, ogroman je strah od "neuspeha" medju mojim vrsnjacima. Strah i od roditelja i od profesora, zbog toga su rezultati toliko "dobri". To govori koliko je skolstvo i drustvo lose. Od nas prave "another bricks in the wall...". Niko se ne bavi sustinom, gasimo svoje "ja" prepustajuci se nametnutoj kolotecini...
 
@ Milorad :

Normalni ljudi su normalni zbog svog ponašanja, a ne zbog izgleda. Sa dobrim ribama ne vredi provoditi vreme ako nisu normalne, i ti i one gube vreme.

Stvari brzo mogu da urade samo oni koji imaju dobro znanje danas, a to znanje nisu mogli da steknu na brzinu, već dugogodišnjim radom na sebi.

Mudri ljudi nekada su uspešni ljudi danas. To su ljudi koji su profesionalci u svojoj oblasti zahvaljujući dugogodišnjem radu, a ne kupovanjem diplome.

@ Petunija i Sarvaš :

Suština toga što sam napisao za rat je u većoj slozi ljudi nekada kada je trebalo da se izbore za svoja prava. Prevazilazile su se individualne razlike radi borbe za kolektivno bolje sutra.

@ OrangeC :

Čuo sam da je deo mozga koji je zadužen za primitivno, agresivno ponašanje čoveka sa vremenom počeo da se stanjuje. Taj deo kore mozga je tanji u odnosu na naše pretke, i našim potomcima će biti tanji. Ali će biti potrebno još mnogo, mnogo vremena da se ta promena vidi na globalnom nivou.

I slažem se, manje je kreativnog druženja. Ljudi se danas više druže radi ubijanja slobodnog vremena nego iz zadovoljstva, i brzo se zasite jedni drugih, jer je u sve u današnjem vremenu nestabilno.

@ Paduvreme :

Danas je bitno da škola ima dobru reputaciju. To se postiže tako što imaju gomilu odličnih đaka. A kako oni postaju odlični đaci?

Jedan deo njih - svojim trudom. Drugi, dobar deo njih - poklanjanjem ocena jer su mamini i tatini sinovi. Ta deca pokušaje nastavnika da ih nauče da razmišljaju shvataju kao maltretiranje.

U srednjoj na prvom času srpskog, devojka iz mog razreda poludela jer joj je razredna pred svima rekla koje greške je napravila na pismenom. Na odmoru između časova, devojka zvala ćaleta da dođe po nju, pa joj je ćale upao tokom drugog časa i odveo je iz škole. Zbog tog postupka je ispala faca.

Najgore je to što, u moru nerada i apatije, stradaju đaci koji su se trudili da steknu znanje, jer nisu imali dovoljno podsticaja od strane okoline da se još više razvijaju u odnosu na to koliko su se razvijali. Ja sebe svrstavam u tu grupu, jer sam radio na sebi da ne budem kao oni, ali da sam imaoveći podsticaj, bio bih još bolji. Sad je na meni da se menjam.
 
To su ovi što ostanu u zemlji. Samo jedna zemlja ima još više mladih od nas koji odlaze iz zemlje trbuhom za kruhom, ne znam koja, neka azijska valjda.

A ovi što ostanu - kad vide da radni odnos funkcioniše tako da, ukoliko on neće posao, poslodavac će bez problema naći radnika koji hoće da radi, a posao ne raste na drveću ako nisi u stranci, počinju da se preispituju oko bunta.
 
To su ovi što ostanu u zemlji. Samo jedna zemlja ima još više mladih od nas koji odlaze iz zemlje trbuhom za kruhom, ne znam koja, neka azijska valjda.


A ovi što ostanu - kad vide da radni odnos funkcioniše tako da, ukoliko on neće posao, poslodavac će bez problema naći radnika koji hoće da radi, a posao ne raste na drveću ako nisi u stranci, počinju da se preispituju oko bunta.

To onda i nije bunt...
 
To su ovi što ostanu u zemlji. Samo jedna zemlja ima još više mladih od nas koji odlaze iz zemlje trbuhom za kruhom, ne znam koja, neka azijska valjda.
Upravo je to poljski scenario.OK,smaraću malo...Poljaci su se ulaskom u EU đuture iselili,najčešće u UK.Toliko ih je bilo da su faktički sami sebi srezali platu tamo.Za to vreme poslodavci u Poljskoj su,kao i naši,bili tvrdoglavi sve dok nisu potpuno ostali bez radne snage.Umesto da naprave očajan potez i uvezu radnu snagu iz vukojebina(rezultate takvih poteza vidimo u FR,UK,BE pa i DE),ipak su povećali plate do te mere da je sada kupovna moć(koja je najvažnije merilo)u Poljskoj i UK ista.Rezultat?Poljaci se vraćaju nazad,sve OK.

Naši poslodavci vrlo dobro znaju da ih čeka isti scenario ali koriste trenutnu situaciju jer...Zašto da ne?

A ovi što ostanu - kad vide da radni odnos funkcioniše tako da, ukoliko on neće posao, poslodavac će bez problema naći radnika koji hoće da radi, a posao ne raste na drveću ako nisi u stranci, počinju da se preispituju oko bunta.

Ne baš.Navešću primer drvne industrije,dve godine sam proveo tu.Satnica je prošle godine bila 140 a ove 180 RSD.Žestoko manjkaju sa radnom snagom i posao koji su/smo ranije radila trojica danas rade dvojica.U takvim uslovima povišica je bezvredna i zato sam batalio.

Sa druge strane u ugostiteljstvu je već neko vreme višak radne snage(tačnije od 2015.godine)i globalno je doživelo težak krah iz kojeg će se teško izvući.
 

Back
Top