Mrtvilo novih generacija

Upravo je to poljski scenario.OK,smaraću malo...Poljaci su se ulaskom u EU đuture iselili,najčešće u UK.Toliko ih je bilo da su faktički sami sebi srezali platu tamo.Za to vreme poslodavci u Poljskoj su,kao i naši,bili tvrdoglavi sve dok nisu potpuno ostali bez radne snage.Umesto da naprave očajan potez i uvezu radnu snagu iz vukojebina(rezultate takvih poteza vidimo u FR,UK,BE pa i DE),ipak su povećali plate do te mere da je sada kupovna moć(koja je najvažnije merilo)u Poljskoj i UK ista.Rezultat?Poljaci se vraćaju nazad,sve OK.

Naši poslodavci vrlo dobro znaju da ih čeka isti scenario ali koriste trenutnu situaciju jer...Zašto da ne?



Ne baš.Navešću primer drvne industrije,dve godine sam proveo tu.Satnica je prošle godine bila 140 a ove 180 RSD.Žestoko manjkaju sa radnom snagom i posao koji su/smo ranije radila trojica danas rade dvojica.U takvim uslovima povišica je bezvredna i zato sam batalio.

Sa druge strane u ugostiteljstvu je već neko vreme višak radne snage(tačnije od 2015.godine)i globalno je doživelo težak krah iz kojeg će se teško izvući.

Kod nas ne kontaju da loppvluk ne može da traje zauvek. Neko mora da privređuje da bi se te pare stvarale. Bilo bi super kad bi to bilo i kod nas, no mi večito teramo neki inat umesto da se aktiviramo.

To je, u suštini, dužnost sindikata, ali iskreno - ne znam ništa o tome kako funkcionišu. Mada, s obzirom na to koliko ljudi odlazi iz naše zemlje - sumnjam da rade kako treba.
 
Ajmo realno da pogledamo, ako se neko dete rodi kao buntovnik isti taj buntovnik se gusi u njemu. Sto u skoli sto kod roditelja koji su pod uticajem skole... "Prestani da pises i slusas ta sranja, uzmi uci nesto. Nece te to hraniti, pogledaj kako Draganova deca imaju sve petice. Njegova Mina je medju petoro dece u drzavi koja je dobila stipendiju od vlade. A sta ti radis, zamisljas i pises kako je zivot lep...",
"Ali mama, ne zelim da ucim nesto sto me ne zanima. Mina i ja nismo isti...",
"Prekini, tvoj jedini posao je da ucis a ti ni to ne radis. Uzimaj knjigu i radi nesto."
Kraj.
Ovo je istina koja nas okruzuje...
U Dead Poets Society-ju se sve to zavrsava sa samoubistvom.
 
Ako je neučenje simbol bune nije ni čudo što nam je ovako.


Sta znaci "neucenje"? Kakvo samo povrsno razmisljanje o sticanju znanja. Samo u skoli covek moze da se obrazuje? Rec je o tome da se u skoli ne ostvarujemo na poljima na kojima bi trebalo da se ostvarujemo. Skola se ne bavi nama a 5-6 sati dnevno provodimo tamo. Skola sa ovakvim sistemom rada kao sto je kod nas, ubija kreativni duh kod nas dece, sve je u ponavljanju i dobijanju ocena. A gde smo mi? Revolucionari i umetnici se ne radjaju u skolama, to da upamtis. 80% stvari koje znam, sam sam otkrivao. Uzivao sam citajuci knjige i poeziju sa kojom mogu da se poistovetim a ne onu sto mi profesor da. To i dalje radim... I zbog toga bivam kaznjen sa jedinicom jer sam "lenj".
 
Kod alternativaca bez izuzetka primećujem manjak kulture.Kada nešto ili neko nije po njihovim zamislima postaju najgori šoder,kmeče i vređaju bez ustručavanja...U suštini bili bi dobri diktatori.


Ja nikoga nisam vredjao niti sam kmecao. Ja sam samo rekao da imate povrsno razmisljanje o sticanju obrazovanja. Ja nisam pogresio, to je cinjenica... To je normalno, 70% populacije u Srbiji razmislja isto kao i vi. Sve je to normalno.
 
Društvene mreže i jesu projekat kontrole mase. Pogledajte koliko ljudi je nezadovljno trenutnim režimom i umesto da izadju i izraze svoje nezadovoljstvo na ulici, mnogi će ostaviti komentar i tako smatrati da su uradili epohalnu stvar i zadovoljiti se time. Sve u svemu mislim da sam dovoljno rekla :)
 
Nisam ni rekao za tebe već generalno.Dovoljno je da pogledaš ekipu koja nije mogla da prihvati Trump-ovu pobedu a i ove naše što su protestovali samo kada je lepo vreme.Cvetići rasli na Mocart kuglama i jedni i drugi,simboli bunta i anarhije.
 
Da ne odugovlačim,s**em se na revolucije,anarhiste,bajke o nekakvom sistemu,političare i svakog uhljeba pojedinačno.

Ja se borim za bolju učinkovitost,za manje sati provedenih na poslu da bih imao više vremena za porodicu,sebe,za druženje i provod...A nikako za što više para i bezumno razbijanje od rada.Kraće rečeno-džabe ti Rolex ako nemaš vremena.Ende.
 
Nisam ni rekao za tebe već generalno.Dovoljno je da pogledaš ekipu koja nije mogla da prihvati Trump-ovu pobedu a i ove naše što su protestovali samo kada je lepo vreme.Cvetići rasli na Mocart kuglama i jedni i drugi,simboli bunta i anarhije.


Sa tim se potpuno slazem. Ima ona cuvena: "Revolucije se ne dizu punog stomaka."
Za mene ono nisu bili protesti bez obzira sto je izaslo 300.000 ljudi. Nagluplji moguci protesti za koje znam. Kada zavrse sa fakultetom i poslom idu na proteste, u fazonu: "Radim do 4, u 6 okupljanje ispred skupstine, kuci u 10."

- - - - - - - - - -

Da ne odugovlačim,s**em se na revolucije,anarhiste,bajke o nekakvom sistemu,političare i svakog uhljeba pojedinačno.

Ja se borim za bolju učinkovitost,za manje sati provedenih na poslu da bih imao više vremena za porodicu,sebe,za druženje i provod...A nikako za što više para i bezumno razbijanje od rada.Kraće rečeno-džabe ti Rolex ako nemaš vremena.Ende.


Svi to zele u Srbiji, ali je nemoguce. Rec je o tome da je sve trulo, od temelja do krova...
 
Zapravo moguće je ali ne znam još koliko.Bavim se obradom drveta i jedan radnik radi sa mnom.Plaćam ga solidno(objašnjavao sam na nekoj drugoj temi kakva je situacija sa radnom snagom).Trenutna norma nam je skromnih 200 m³ mesečno,oko 10 m³ dnevno što u najgorem slučaju traje 7 sati.Zimi je ta norma čak 4 puta manja.Moj problem je kako povećati normu a i dalje ostati u okviru tih 6/7 sati bez zapošljavanja novih radnika.Do povećanja norme će neminovno doći jer:

-Država će sigurno uzimati sve veći procenat.Dovoljno je da samo poveća cenu goriva(što stvara ostale povišice)i već mi reže zaradu.
-Možda postanem roditelj,možda se preselim,možda se razbolim(daleko bilo)...Život je nepredvidiv i valja biti spreman.
-Imam ideje o novim poslovima i unapređenju postojećeg.Naravno,sve to košta.

Najlakše je upregnuti radnika ali do sada nikoga nisam terao da radi ono što ja prvi ne bih.Time bih zabio autogol jer i ja radim s njim a posao je nemoguće raditi sam.
 
Nema bunta, nema glasa, mladost se gubi medju okvirima supljeg stasa, mi smo svi samo mrtva masa...

Navodno je Sokrat u svoje vreme rekao sledeće: "The children now love luxury; they have bad manners, contempt for authority; they show disrespect for elders and love chatter in place of exercise. Children are now tyrants, not the servants of their households. They no longer rise when elders enter the room. They contradict their parents, chatter before company, gobble up dainties at the table, cross their legs, and tyrannize their teachers."

Dakle eto, deca su nevaspitani besposličarski hedonisti još od Sokratovog vremena. Pitanje je, da li je svaka generacija zaista lošija od prethodne, što bi značilo da smo od Sokratovog vremena nazadovali do te mere da nas stari Grci ne bi prepoznali kao ljude već bi mislili da smo neka vrsta bezdlakih majmuna, ili se jedna priča vrti u krug bez kraja i konca? :D
 
Navodno je Sokrat u svoje vreme rekao sledeće: "The children now love luxury; they have bad manners, contempt for authority; they show disrespect for elders and love chatter in place of exercise. Children are now tyrants, not the servants of their households. They no longer rise when elders enter the room. They contradict their parents, chatter before company, gobble up dainties at the table, cross their legs, and tyrannize their teachers."

Dakle eto, deca su nevaspitani besposličarski hedonisti još od Sokratovog vremena. Pitanje je, da li je svaka generacija zaista lošija od prethodne, što bi značilo da smo od Sokratovog vremena nazadovali do te mere da nas stari Grci ne bi prepoznali kao ljude već bi mislili da smo neka vrsta bezdlakih majmuna, ili se jedna priča vrti u krug bez kraja i konca? :D

Ma to je ista priča uvek i svuda, društva na vrhuncu prosperiteta su u opadanju i dekadenciji. Teška vremena stvaraju snažne ljude, snažni ljudi stvaraju dobra vremena, dobra vremena stvaraju slabe ljude, slabi ljudi stvaraju loša vremena. I tako u krug. :D
 
Poslednja izmena:

Back
Top