ШАХ

Q. in perpetuum hibernum

Stara legenda
Poruka
87.974
2.jpeg


Ниједна секција о друштвеним играма не може се сматрати ни у каквом смислу адекватном уколико значајно место у њој не заузима шах, ван сваке сумње најпознатија друштвена игра на свету; игра којој мислим да није потребан никакав увод или опис правила.

Тему ћу отворити са класичном партијом између два велемајстора из 1999. године, Каспарова и Топалова:


Које су ваше најинтересантније партије и зашто? Које захвате најчешће користите у шаху? Да ли волите шах, колико и зашто? Каква су ваша искуства са турнирима, уколико их има?
 
Šah je igra u kojoj da bi se zaista napredovalo mora mnogo toga da se slozi u glavu. Zato nije nikakvo preterivanje ako se kaze da jedan velemajstor ima kolicinu znanja ekvivalentnu nekom ko je zavrsio fakultet (drzavni!).
Ovu igru sam dosta igrao u mladosti, ali samo iz zelje za zabavom, bez vecih ambicija. Zato i nisam stigao dalje od 3. kategorije.
 
Pretpostavljam da se pod zahvatima u šahu mislilo na šahovska otvaranja.

Kao beli igram kraljev gambit (1. e4,e5, 2.f4). To nije baš neko
solidno otvaranje ali tako izbegavam da me protivnik uvuče u neke
meni nepoznate vode a paceri su iznenađeni.

Kao crni na 1.e4 odmah prelazim u francusku odbranu sa 1. ...,e6

Na 1. d4 pokušavam protivnika da uvučem u retku Cambridge Springs varijantu
ili Damin gambit.

Volim šah, kupovao sam šahovske knjige i enciklopedije, potrošio mnogo vremena
i stigao samo do MK.
Fakultet sam završio u roku ali za kategoriju u šahu iznad majstorskog kandidata je
potreban i talenat .

Ono što mogu velemajstori to nije za obične smrtnike. Pokojni Miguel Najdorf koji
nikada nije bio svetski prvak u šahu je igrao simultanku na 45 tabli na slepo.
 
Ја играм шах већ шездесет година. Недавно сам провалио сајт: Chess.com Можеш да играш и против компјутера, има десет нивоа, и против људи из целог света који су на том сајту. Пријавиш се,одиграш неку партију, компјутер ти одреди рејтинг и после ти даје противнике са сличним рејтингом. Ако добијеш, рејтинг ти расте и обрнуто. По заставици поред имена противника видиш одакле је. Можеш и да четујеш са њим током партије.
Ових дана сам се примио на онај "Фишеров шах" Chess 960, Пробај прво са компјутером, занимљиво је.
Можеш и да учиш, само треба да се плати.
 
2.jpeg


Ниједна секција о друштвеним играма не може се сматрати ни у каквом смислу адекватном уколико значајно место у њој не заузима шах, ван сваке сумње најпознатија друштвена игра на свету; игра којој мислим да није потребан никакав увод или опис правила.

Тему ћу отворити са класичном партијом између два велемајстора из 1999. године, Каспарова и Топалова:


Које су ваше најинтересантније партије и зашто? Које захвате најчешће користите у шаху? Да ли волите шах, колико и зашто? Каква су ваша искуства са турнирима, уколико их има?

Predavao sam šah 2016/2017, kao sekciju i individualno. Igrao sam više godina drugu saveznu ligu, grupa Vojvodina. Nisam znao da ima ova tema. Ako neko želi da napreduje, ili vaše dete, slobodno se obratite. Daću vam adekvatnu literaturu ili kvalitetne linkove.
 

Back
Top