Senke nad Balkanom, od 22. oktobra

Da je sramotan bio odnos te kraljevine prema ratnim herojima.

Nije bio mnogo bolji ne pre te kraljevine, dovoljno je da se pročita pripovetka Laze Lazarevića Sve će to narod pozlatiti. A nije mnogo bolji odnos ni danas, naprotiv, mnogo je gori. Današnji heroji ne prose na ulici, ali sede u haškom zatvoru i čekaju šta će pre da ih stigne - presuda ili smrt.

Time je ova vlast ( od 5.oktobra nadalje) zauzela prvo mesto u ponižavanju i odricanju od svojih heroja.
 
Da ali fakat je da u to vreme makedonci kad kazem makedonci mislim na regionalnu odrednicu na vardarske makedonce nisu imali razvijenu nacionalnu svest .. koliko je bilo Srba medju njima ?? ja bih rekao jako malo ... oko 100 000 koji su se preselili u Srbiju i mozda jos oko 100 000 koji su ostali dole .. A ja problem vidim u tome sto je Bjelogrlic pomesao babe i zabe jer ovaj njegov makedonac je ratovao na strani Srba znaci po tebi on je onda bio Srbin .. Logicno ? E ali u isto vreme taj isti lik je i VMRO terorista .. znaci bugaras ti bi rekao .. on trazi od Taneta drzavu ako si gledao pita ga gde je nama zemlja mi nismo Srbi .... Da ti prevedem ... Moje pitanje je bilo da li je i ako jeste koliki je broj bio makedonaca koji se nisu osecali kao Srbi a ratovali su na strani Srbije u WW1 .. posto Bjelogrlic baca akcenat upravo na takve i od njih pravi heroje ... I jos jedna stvar to sto ti i dule kazete da su VMRO bili bugarasi pa cekaj covece pa oni su valjda trazili nezavisnu makedoniju a ne makedoniju kao deo Bugarske .. Zar ne ?


Pa kakve to veze ima, mislim i ovk je albanska teroristicka organizacija pa se zalaze za nezavisno Kosovo a ne za Kosovo kao deo Albanije ( barem ne u nekoj ranijoj fazi i barem ne ovako deklerativno) , mislim poznato je vec odavno da Bugari imaju teritorijalne a i neke jos druge pretenzije prema Makedoniji.
Inace sto se tice tadasnjeg VMRO verovatno bi utapanje Makedonije u Bugarsku bila neke sledeca faza.

S obzirom da se taj lik u seriji zove Hadzi Damjan Arsov reklo bi se da je Bugarin po nacionalnoj pripadnosti.

Inace stvarno ne znam koliko se ne Srba (recimo Bugara) iz tadasnje Makedonije odnosno Juzne Srbije borilo borilo na strani Srba tokom prvog svetskog ratanemam taj podatak.
 
Poslednja izmena:
Nije bio mnogo bolji ne pre te kraljevine, dovoljno je da se pročita pripovetka Laze Lazarevića Sve će to narod pozlatiti. A nije mnogo bolji odnos ni danas, naprotiv, mnogo je gori. Današnji heroji ne prose na ulici, ali sede u haškom zatvoru i čekaju šta će pre da ih stigne - presuda ili smrt.

Time je ova vlast ( od 5.oktobra nadalje) zauzela prvo mesto u ponižavanju i odricanju od svojih heroja.


Jedini ko je zbrinuo svoje borce i cak te iz 1914-18 je Tito i to zbog toga jer nije bio Srbin.
 
Taj Vmro je bio vecinski pro bugarska organizacija i ne treba ga mesati sa danasnjom partijom sa istim imenom u Makedoniji.

Тачно. Мада је и тај ВМРО у почетку настао као пробугарска партија, али онда су се поделили, поцепали на две фракције-једну пробугарску (која је у мањини и минорна) и ову са Груевским на челу. Мада, факт је да и ту партију, иако она званично није пробугарска, ипак подржавају многи пробугарски и проусташки елементи у Македонији.

- - - - - - - - - -

Pa kakve to veze ima, mislim i ovk je albanska teroristicka organizacija pa se zalaze za nezavisno Kosovo a ne za Kosovo kao deo Albanije ( barem ne u nekoj ranijoj fazi i barem ne ovako deklerativno) , mislim poznato je vec odavno da Bugari imaju teritorijalne a i neke jos druge pretenzije prema Makedoniji.
.

Грешиш, пријатељу. Циљ УЧК је био јасно прокламован и то није ,,независно Косово", него ,,уједињење свих албанских земаља са Албанијом". Ткз. ,,независно Косово" само је био замишљено као једна фаза до коначног уједињења са Албанијом. На крају краева, симбол УЧК је у себи имао албански грб, поред натписа УЧК. Занимљиво је да је УЧК настала као марксистичко-лењинистичка организација која се позивала на наслеђе комунистичког диктатора Енвера Хоџе.

Е сад, исто то је био циљ ВМРО- прво стварање ,,независне Македоније" која би се, у крајњој фази, прикључила Бугарској.
 
Тачно. Мада је и тај ВМРО у почетку настао као пробугарска партија, али онда су се поделили, поцепали на две фракције-једну пробугарску (која је у мањини и минорна) и ову са Груевским на челу. Мада, факт је да и ту партију, иако она званично није пробугарска, ипак подржавају многи пробугарски и проусташки елементи у Македонији.

- - - - - - - - - -

Грешиш, пријатељу. Циљ УЧК је био јасно прокламован и то није ,,независно Косово", него ,,уједињење свих албанских земаља са Албанијом". Ткз. ,,независно Косово" само је био замишљено као једна фаза до коначног уједињења са Албанијом. На крају краева, симбол УЧК је у себи имао албански грб, поред натписа УЧК. Занимљиво је да је УЧК настала као марксистичко-лењинистичка организација која се позивала на наслеђе комунистичког диктатора Енвера Хоџе.

Е сад, исто то је био циљ ВМРО- прво стварање ,,независне Македоније" која би се, у крајњој фази, прикључила Бугарској.


E jbg sad , sad jos po tebi ispasce da je ovk nekakva levicarska ili pro komunisticka organizacija sto je naravno budalastina i nema veze sa mozgom, ovk je naslednik politike balista , takodje nije ni bitno politicko opredeljenje Albanaca jer bilo koja albanska partija ili politicka organizacija ima istu politiku prema Srbima i ostalim narodima u okruzenja i isti stav po pitanju takozvane velike Albanije, bez obzira kako se oni zvali ili da li naginju vise na ovu ili onu stranu.

Inace da vmro je bio cilj prvo nezaisnost Makedonije , odnosno njeno odvajanje od Srbije a onda eventualno i pripajanje Bugarskoj, plan ovk po pitanju Kosova je isti, mada generalno nece to bas ici glatko kako su oi zamislili, jer cak i medju njima samima ima malo nasuglasica, recimo cu sam negde da se Albanci sa Kosova i Albanci iz Albanije bas i ne gotive mnogo.
 
E jbg sad , sad jos po tebi ispasce da je ovk nekakva levicarska ili pro komunisticka organizacija sto je naravno budalastina i nema veze sa mozgom, ovk je naslednik politike balista , takodje nije ni bitno politicko opredeljenje Albanaca jer bilo koja albanska partija ili politicka organizacija ima istu politiku prema Srbima i ostalim narodima u okruzenja i isti stav po pitanju takozvane velike Albanije, bez obzira kako se oni zvali ili da li naginju vise na ovu ili onu stranu.
Па јесте, настала је као организација левог национализма. Постоји и леви национализам, а не само десни. УЧК је организације левог национализма, баштинила је традицију Енвера Хоџе. То су чињенице, не могу се чињенице негирати зато што се теби идеолошки то не свиђа. ;)

УЧК је настала из ,,Народног покрета Косова", марксистичко-лењинистичке организације чији чланови су били људи који ће касније бити вође УЧК, а један од оснивача им је био лично Хашим Тачи. Енвер Хоџа је утемељивач савременог албанског национализма на који се и УЧК позивала. Наравно, позивали су се и на балисте као албанске националисте, али и на Хоџино наслеђе. У почетку, УЧК је носила албански грб са петокраком. Петокраку су касније склонили, јер је Албанија престала да буде комунистичка држава.

Али факт је да су настали као покрет левог албанског национализма. То што ти верујеш да је све у вези са левицом позитивно је твоја заблуда, али то не може да негира чињенице.

Inace da vmro je bio cilj prvo nezaisnost Makedonije , odnosno njeno odvajanje od Srbije a onda eventualno i pripajanje Bugarskoj, plan ovk po pitanju Kosova je isti, mada generalno nece to bas ici glatko kako su oi zamislili, jer cak i medju njima samima ima malo nasuglasica, recimo cu sam negde da se Albanci sa Kosova i Albanci iz Albanije bas i ne gotive mnogo.

Ок, али можемо да се сложимо да су ВМРО и УЧК имали идентичне циљеве.
 
Vulgarnost je ok ne smeta mi ali zato je to pijancenje zaista iritantno tu se slazem . Ova serija je posle samo nekoliko epizoda stekla status u narodu najbolje serije svih vremena - po meni nezasluzeno .. Ima tu mnogo propusta .. Na primer scena kad Stanko upuca slikara i ovaj ostane bez prstiju umesto da kuka i zapomaze on mrtav ladan izjavi kako cu ja sad da slikam ?? wtf ? ! Pa covek da stvarno ostane bez prstiju pao bi u nesvest a ovaj nije glasa pustio ..
 
Šta mislite o zadnjoj sceni gde princ Đorđe slika crno sunce? Longinovo koplje, crno sunce..da li je previše raznovrsnih simbola?

Ova epizoda mi je bolja od prošle, jače drži pažnju. Prošla je bila potpuni haos, nepovezanost likova, radnje.I slažem se da je preterao sa lokanjem.Ni Bond ne pije toliko, a za njega su fanovi izračunali da bi odavno umro od ciroze jetre

A Tane..Nišlija če ga spase :lol:. On mi je odličan :)
 
Vrlo moguće :) Samo ne kapiram kakve veze on ima sa crnim suncem.

Najveći utisci su mi Mustafa Golubić koji je uspeo da utiče na onog klinca da zamrzi Vrangela , a i Pletikosićev deda zna nešto i to će da kaže negde između dva napada demencije.

Najgore , moja predviđanja da je Kičić - Kaluđer su se obistinila. Znači, neće još da ga ubiju, a baš je loš . Kao i uvek.
 
Joj sto je taj Peaky Blinders meni glupa serija .. odgledao sam prvu sezonu i nisam mogo dalje ... Bolje su Senke ..

Mozda ti serija nije ''legla''. Ali, nema smisla da uporedjujes ove dve serije, nebo i zemlja. Blinders je daleko bolja i ozbiljnija serija. Svi su ''ludi'' za Senkama, jer nikad kod nas nije snimano nista slicno. Iz tog razloga je popularna.
 
Poslednja izmena:
Zato sto je uprkos svemu milion puta bolja od raznih sela sto gore, pasa sto laju i slicnih sadrzaja.

Tako pricaju samo malogradjani nabedjeni ,,intelektualci,, umesto da im je drago sto se afirmise sumadijski seljak oni pljuju i gade se sela iz kog su potekli .. U Selo gori su vrhunski razradjeni likovi , upoznati smo sa svim njihovim osobinama manama i vrlinama a ove ,,hit,, serije Ubice mog oca i Senke nad balkanom nit se zna ko je gde poso nit ko je de doso .. sve nesto nabacano pretenciozno jeftine kopije americkih sranja ...

- - - - - - - - - -

Mozda ti serija nije ''legla''. Ali, nema smisla da uporedjujes ove dve serije, nebo i zemlja. Blinders je daleko bolja i ozbiljnija serija.

Brate jel si gledao Breaking Bad ??

Ti si ih prvi uporedio .. I ja sam ti samo odgovorio da su Senke bolje .. a to i nije puno tesko jer je Peaky krs ... ne vredi 5 para .. koliko je samo jadno uradjena ona scena na kraju prve sezone ti ocekujes sad ce da se izrokaju kad ono ovi se okrenu i odu .. ma vazi i sad ja treba to da svarim ... tu mi se i ogadila serija i presto sam da gledam ... a i pre toga nije bila nesto .. dosadna brate u picku materinu
 
Brate jel si gledao Breaking Bad ??

Ti si ih prvi uporedio .. I ja sam ti samo odgovorio da su Senke bolje .. a to i nije puno tesko jer je Peaky krs ... ne vredi 5 para .. koliko je samo jadno uradjena ona scena na kraju prve sezone ti ocekujes sad ce da se izrokaju kad ono ovi se okrenu i odu .. ma vazi i sad ja treba to da svarim ... tu mi se i ogadila serija i presto sam da gledam ... a i pre toga nije bila nesto .. dosadna brate u picku materinu

Nisam, ali sam naravno cuo za nju. Planiram da odgledam u bududnosti. Ali, tek kad zavrsim Britvase.


Ma ja sam samo rek'o, da je Bjela hteo da uradi nesto u tom fazonu. Ali nije uspeo.
Postujem tvoj misljenje, okej. Ne svidja ti se serija, kapiram. Samo, zelim da kazem, da nmg da se porede. Ovo je bre daleko ozbiljniji projekat. Ako me shvatas sta hocu da ti kazem. O tome ja pricam. To bi ti bilo isto da kazes da ce sad ovi Nemanjici biti bolji od Igre Prestola. Inace, ocekujem da zaseru sa Nemanjicima. Vec sam video drvene zamkove. Sneg na planini, a Cetkovicu nigde snega na kostimu. Za takvu seriju, treba novca.

I ne kazem ja da su Senke lose. Odavno nije nesto ovako ozbiljno snimljeno na ovim prostorima. Ali da uporedjujes Britvase sa Senkama, ne ide. :D
 
Nisam, ali sam naravno cuo za nju. Planiram da odgledam u bududnosti. Ali, tek kad zavrsim Britvase.


Ma ja sam samo rek'o, da je Bjela hteo da uradi nesto u tom fazonu. Ali nije uspeo.
Postujem tvoj misljenje, okej. Ne svidja ti se serija, kapiram. Samo, zelim da kazem, da nmg da se porede. Ovo je bre daleko ozbiljniji projekat. Ako me shvatas sta hocu da ti kazem. O tome ja pricam. To bi ti bilo isto da kazes da ce sad ovi Nemanjici biti bolji od Igre Prestola. Inace, ocekujem da zaseru sa Nemanjicima. Vec sam video drvene zamkove. Sneg na planini, a Cetkovicu nigde snega na kostimu. Za takvu seriju, treba novca.

I ne kazem ja da su Senke lose. Odavno nije nesto ovako ozbiljno snimljeno na ovim prostorima. Ali da uporedjujes Britvase sa Senkama, ne ide. :D

Pogledaj je obavezno .. verovatno najbolja strana serija ikada ..

Ni ja nisam optimista po pitanju Nemanjica al ajde videcemo .. nervira me sto stalno potenciraju kako je Stefan Prvovencani bio prvi srpski kralj a imali smo kraljeve i pre njega .... E sad koliki je budzet serije zaista ne znam ali na primer za ove Carape Kralja Petra RTS je istreso milion evra a za ceo projekat je potrebno 2 milke .. Za Nemanjice nemam ideju kolko kostaju .. U Senkama primera radi imas brdo mega-giga poznatih glumaca pa kontam da im je za honorare trebalo izdvojiti citavo bogatstvo ... Pa ovaj Mustafa Golubic igra u Fargu jbt .. Ne znam otkud Bjelogrlicu tolke pare da stalno nesto snima ..
 

Back
Top