Samoodbrana

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

mekflaj

Poznat
Poruka
8.254
Pozdrav svima,
Iluzorno je nadati se da će nas policija, ili neko treći spasiti u slučaju životne ugroženosti od strane nekog napadača ili više njih.
Iako mrzim oružje, voleo bih da imam pištolj (za ličnu bezbednost) ali je procedura nabavke komplikovana i ne verujem da bih dobio zeleno svetlo od sistema.

Time mi ostaje samo hladno oružje i borilačka uvežbanost kako bih povećao svoje šanse za opastanak u jednoj takvoj situaciji.

Pa me zanima vežbanje nožem, mačetom i slično. Na šta obratiti pažnju, kako se ispraktikovati?

Imam vojnički američki nož, koji ima zupčanike sa jedne a sečivo sa drugo strane. Na dršci ima kao mali čekić.
Neka moja ideja je da vežem dva jastuka za drvo, jedan bi simulirao nivo stomaka a drugi vrata i da napadam to drvo i tako izgrađujem rutinu.
Iako sam levak, primetio sam da mi je desna ruka jača kada zamahujem nožem.

Koliko ste vi spremni na samoodbranu i da li imate izgrađenu strategiju borbe u slučaju nužde?
Šta imate od kućnog arsenala koji može poslužiti, ili se nadate da će okrenut ključ ulaznih vrata odvratiti eventualne intrudere?
 
Poslednja izmena:
Najjače je oružje mozak . Da sam se pouzdavao u topove , mitraljeze ili kočeve bio bih već odavno mrtav .
Očito je da si bez samopouzdanja . Preporučio bih ti džiu džicu jer lako možeš siledžiji oteti sjekiru i onda
ga držalicom izudarati po guzici a dobićeš i na samopouzdanju kad shvatiš šta sa tom vještinom
možeš da uradiš . Tu vještinu je na svojoj koži osjetio moj prijatelj majstor džudoa kada se školovao
za čuvara ambasada i važnih ličnosti .
 
Krav Maga je takodje dobar izbor.. Ne uci neke fensi poteze nego realne situacije i kako napraviti najvise stete protivniku bez previse muke.
Pricalo se da ce dodji na snagu zakon koji dopusta koriscenje suzavca za samoodbranu, tako da bolje kupi to ako je zakon na snazi.
Takodje mozes uzeti neki elektroshoker..
 
Koliko ja znam zakon ne zabranjuje samopomoc samo je ogranicava na neophodnu.

U tom zakonu se kriju razne egzibicije, pa je jedna od njih da imas prava da se zastitis na odgovarajuci nacin

koji nije definisan. Ili niko ti ne brani da se branis kako mislis da treba, pa i vatrenim oruzjem.
 
Ja se slažem sa autorom teme oko samozaštite jer kad se obezbediš onda si siguran.
Burazeru - instaliraj Linux i neće te boleti glava

Eto resenja Linux ili Unix jos bolje.

Aman,sta je sa vama dvojicom i sa Linux Vs Windows internet keyboard ratovanju? Gori ste neko Ajfonovac Vs S Samsungash. :roll:

Vec vidjam na 3-4 razlicita pdf-a, pisete komentare i tu provlacite paralele Linux Vs Windows... :roll: Wtf?
 
- - - - - - - - - -

Lako je tebi kad si od Lee jevih :) Mi moramo da se branimo cime stignemo,

makar kasperskym.

Makar? Pa skoro mi jedan pisao na IT pdf-u da je Kasperski trenutno najbolja zastita a da moj ESET NOD i nije nesto....

Ontopic - Mekflaj sorry za spam... evo i tebi odgovora - Kloni se noza i borilackih vestina koji obucavaju borenje nozevima. Sta ce ti to? Zelis poseci nekog i zavrsiti u zatvoru? Nije ni to resenje.

Idi prvo treniraj bilo sta realno, goloruke borbe... To ce ti nabiti malo samopouzdanje i veru u sebe a i u druge.

Vidis ti zapravo malo paranoidno percipiras stvarnost, iako ne tvrdim da nisi u pravu da nam ne prete opasnosti svakog dana, casa, trena. Ali i svi mi smo isto ugrozeni kao i ti, zar ne? Nisi ti sad neki diler narkotika, clan mafijaskog klana, jedan od vodja huligana, "opasan lik iz kraja" koji se zamerio mnogima, pa da se toliko cimas oko opasnosti.

Zasto bi bas neko tebe napao? Ono, to zaista moze da se desi, evo bas sada, u ovom trenutku dok ti ovo pisem, ali opet napominjem - moze i svima nama. Da li bi trebalo svi tako da se ponasamo? - Ne. Nije ni to zdravo, tolika ta strepnja.
Mozda te neko ne upuca ili izbode, ne stradas od pistolja ili noza, ali sigurno hoces od stresa i psihosomatskih bolesti.

Dakle, sto je do tebe - kloni se rizicnih mesta, budala, ne provociraj prvi, "ne cackaj mecku" i trebalo bi da prozivis zivot od 100 godina bez vecih problema. Ko se maca lati, od maca i strada, kazu stariji mudri ljudi.

Tebi je trenutno veci problem samopouzdanje i neka anksioznost, katastrofiranje dogadjaja, nego sama opasnost koja ti realno preti.

Ako se nisi nekim ludacima zamerio, nema onda razloga za toliku zabrinutost. A da bi malo digao samopouzdanje i stekao iluziju da se mozes odbraniti od "sudnjeg dana", odi na neki boks, kikboks, BJJ, rvanje, ili najbolje - MMA.

To je sasvim dovoljno za psihicki zivot, a eto imaces sigurno i prakticne koristi, ako zatreba, zlu ne trebalo sto se kaze. Poboljsanje fizickog zdravlja, doterivanje linije, upoznavanje novih osoba na treningu ti je samo jos dodatan plus - tercijarna korist (primarna je jacanje samopouzdanja, sekundarna je realna prakticna ucenja radi odbrane na ulici).

Pozz
 
hvala na odgovorima.

ovaj moj nož ima napred veoma dobru oštricu, kao mač je.
vežbam u sobnim uslovima, pokušavam preciznije da ciljam.
napao sam praznu plastičnu flašu, direktno frontalno i proburazio je munjevitim udarom.
onda sam zamahnuo da je prepolovim, očekujući kao u filmovima da ću nožem proći kroz nju i da će gornji i donji deo flaše nakon toga sami da se ponovo spoje, ali flaša je jednostavno odletela prilikom udara bez da je prepolovljena i samo tresnula o zid, što me je razočaralo.
možda da je napunim vodom i tako otežam, pa da pokušam...

mada mi nož deluje inferiorno u odnosu na mačetu, ali nije loše imati i jedno i drugo.
planiram kupiti dobru mačetu
 
Смањи ложење на напад ножем, радити вежбе тог типа без подизања свести о самоконтроли јесте одличан пут за затвор...
И ако лично преферирам и одбрамбени и нападачки рад са ножем у твом случају било би добро да узмеш у разматрање оно што ти је Зли препоручио.
 
I zaboravih da dodam, mani se noža to ti ne treba nikako. Ako nekoga ubodeš čak i ako te on napadne fizički može da bude vrlo... zajebano. Radio sam obezbedje vidjao sam svašta. Ako ga ne onesposobiš odmah tj. ubiješ, znaš šta će da se desi ako je taj dovoljno lud pod naletom adrenalina? Pretpostavi sam.
A trenutni zakon kaže ovako: u samoodbrani možeš koristiti silu koja je manja ili jednaka silom kojom si napadnut. Šta to znači? Ako te napadne samo fizički, ne smeš da se braniš nožem čak ni motkom. Ako te napadne nožem onda bi teoretski mogao nožem ali ne smeš pištoljem.
 
@sstrelac, dragan, hvala za ove informacije.
znači šok sprej je sad legalan, odlično. to ću sigurno nabaviti.
pitam se po kom principu on deluje i onesposobljava napadača (da li samo ako mu prsne u oči) i gde se kupuje?
 
мала помоћ око разјашњења шта је дозвољено а шта не по закону о оружју и муницији из 2015.године

ЗАКОН
о оружју и муницији


Категорије оружја​
Члан 4.

Оружје се дели у четири категорије:
1) категорија А – минско-експлозивна средства, аутоматско кратко и дуго ватрено оружје, оружје скривено у
другим предметима и ватрено оружје са пригушивачем пуцња;
2) категорија Б – свако ватрено оружје (кратко, дуго, полуаутоматско, репетирајуће, једнометно, двометно, са
олученим и глатким цевима), осим оног из категорије А и Ц и конвертибилно оружје;
3) категорија Ц – онеспособљено ватрено оружје, старо оружје и његове модерне копије које не користе метак са
централним или ивичним паљењем, ваздушно оружје чија кинетичка енергија је 10,5 Ј или већа или чија је брзина
пројектила 200 m/s или већа и калибра већег од 4,5 mm и оружје с тетивом или опругом чија је сила затезања тетиве
већа од 450 N, односно чија је натезна тежина већа од 101 libri;
4) категорија Д – хладно оружје, гасни спрејеви, уређаји за изазивање електрошокова, ваздушно оружје чија
кинетичка енергија је мања од 10,5 Ј или је брзина пројектила мања од 200 m/s и калибра 4,5 mm или мањег, као и
оружје са тетивом или опругом чија је сила затезања тетиве до 450 N, односно чија је натезна тежина до 101 libre.


Дозвољеност и забрана набављања, држања и ношења оружја

Члан 5.​
Оружје из категорије А не могу набављати, држати и носити физичка лица, правна лица и предузетници, осим у
случајевима предвиђеним овим и другим законом.
Оружје из категорије Б може се набављати, држати и носити – на основу исправе надлежног органа.
Оружје из категорије Ц може се слободно набављати у случајевима предвиђеним овим законом, а држати уз
пријаву надлежном органу.
Оружје из категорије Д може се набављати и држати без исправе и пријаве надлежном органу, у складу са овимзаконом.
 
Kupis lepo muski veliki kisobran i kratak bic sa metalnim vrhovima.To je dozvoljeno,a odbranices se od budale. Kisobran ti sluzi za kisu i sunce,a bic od napada pasa.
I cik, da te neko napadne, :)
 
hvala na odgovorima.

ovaj moj nož ima napred veoma dobru oštricu, kao mač je.
vežbam u sobnim uslovima, pokušavam preciznije da ciljam.
napao sam praznu plastičnu flašu, direktno frontalno i proburazio je munjevitim udarom.
onda sam zamahnuo da je prepolovim, očekujući kao u filmovima da ću nožem proći kroz nju i da će gornji i donji deo flaše nakon toga sami da se ponovo spoje, ali flaša je jednostavno odletela prilikom udara bez da je prepolovljena i samo tresnula o zid, što me je razočaralo.
možda da je napunim vodom i tako otežam, pa da pokušam...

mada mi nož deluje inferiorno u odnosu na mačetu, ali nije loše imati i jedno i drugo.
planiram kupiti dobru mačetu

Sta je sledece, pistolj, pa zatim AK-47 pa mozda neki tenk? Da li ces tada biti samouvereniji i spokojniji? Rekao bih ne. Poceces da nosis i pancir a trazices da kupis i onu spravu sto te cini kamuflazno-nevidljivim kao Predatora u filmu.
 
Pozdrav svima,
Iluzorno je nadati se da će nas policija, ili neko treći spasiti u slučaju životne ugroženosti od strane nekog napadača ili više njih.
Iako mrzim oružje, voleo bih da imam pištolj (za ličnu bezbednost) ali je procedura nabavke komplikovana i ne verujem da bih dobio zeleno svetlo od sistema.

Time mi ostaje samo hladno oružje i borilačka uvežbanost kako bih povećao svoje šanse za opastanak u jednoj takvoj situaciji.

Pa me zanima vežbanje nožem, mačetom i slično. Na šta obratiti pažnju, kako se ispraktikovati?

Imam vojnički američki nož, koji ima zupčanike sa jedne a sečivo sa drugo strane. Na dršci ima kao mali čekić.
Neka moja ideja je da vežem dva jastuka za drvo, jedan bi simulirao nivo stomaka a drugi vrata i da napadam to drvo i tako izgrađujem rutinu.
Iako sam levak, primetio sam da mi je desna ruka jača kada zamahujem nožem.

Koliko ste vi spremni na samoodbranu i da li imate izgrađenu strategiju borbe u slučaju nužde?
Šta imate od kućnog arsenala koji može poslužiti, ili se nadate da će okrenut ključ ulaznih vrata odvratiti eventualne intrudere?

A ti bi htio da te naucimo kako da ubijes nekoga? Samo da ti za pocetak kazem da se noz i ne drzi kako ga drzi vecina kada ga koristi. TO JE SVE...(. . .sto cu da ti kazem, a evo i zasto: ) Neces ti ni za 10 godina nauciti ni kako se noz pravilno drzi, sine...A necu ni ja da ti kazem. Noz se uopste i ne drzi tako kako VECINA misli da se on drzi...za pocetak. Niti se obarac pistolja drzi kako da grzi (kazem bas "grzi") obican policajac ili covjek...to su posebne stvari, i kad bi te to preko foruma neko i bio budala da nauci, toga bi iz DBa odma ubili, i to u tom slucaju s punim pravom!

ARSENAL

Naocari za koje niko ne vjeruje da se njima vidi i onda kad je noc, jer su sa crnim staklima...sa hi-kontrastom
Brojanicu...
Ruke...

:) PAMETNOME DOVOLJNO
 
Poslednja izmena:
vitlao sam malo danas, uvežbavao bazične pokrete. ali bez fiksirane mete koju bih napadao, nije to to.
inače sam izbacio većinu nameštaja jer me nekako guši i sad imam puno prostora za kretanje i vežbu. izašao bih u dvorište da tamo radim na usavršavanju veštine, ali ne bih da padam u oči komšijama.

@šaolin apostol,
ne, naravno, ne želim nikog ubiti već biti spreman za samoodbranu. nemam poverenja u ljude, naprotiv.
evo, pre par dana smo imali vest kako su upali intruderi kod nekog, silovali ženu, muškarca tukli... e vidiš, tu bi jedan nož uz dozu hrabrosti možda napravio razliku i izmenio sled događaja.
uljuljkuju nas pričicama da postoji nekakav sistem koji nas štiti, a u stvari smo prepušteni sami sebi i na milost i nemilost zakonu džungle...
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top