Samoodbrana

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
vitlao sam malo danas, uvežbavao bazične pokrete. ali bez fiksirane mete koju bih napadao, nije to to.
inače sam izbacio većinu nameštaja jer me nekako guši i sad imam puno prostora za kretanje i vežbu. izašao bih u dvorište da tamo radim na usavršavanju veštine, ali ne bih da padam u oči komšijama.

@šaolin apostol,
ne, naravno, ne želim nikog ubiti već biti spreman za samoodbranu. nemam poverenja u ljude, naprotiv.
evo, pre par dana smo imali vest kako su upali intruderi kod nekog, silovali ženu, muškarca tukli... e vidiš, tu bi jedan nož uz dozu hrabrosti možda napravio razliku i izmenio sled događaja.
uljuljkuju nas pričicama da postoji nekakav sistem koji nas štiti, a u stvari smo prepušteni sami sebi i na milost i nemilost zakonu džungle...
Šaolin? Šališ se? Shorin-ryu. "Sumarski nacin" :) a to je sumarski nacin "puta prazne (ciste) ruke(sake)". To ti je "vid" odnosno eng. manner jedne borilacke vjestine, a prevod imas tamo ako ukucas u google translation 少林流
a znaci komsiluk zna sto radis, a policija preko kompjutera ne moze da prati sto pises po forumu iako je tvoj komp. REGISTROVAN na tebe, ili roditelje, a zna se tacno ko pise ti ili roditelji, poremecaj neki kompjutera, ili komsiluka, ili oba? NEKA GA NIKO NE UCI KAKO SE KORISTI NOZ I PISTOLJ...
 
Poslednja izmena:
Ti definitivno patis od manjka samopouzdanja,kada bi pre pesnice uvek izvadio noz.
Mene je tako jedan napao nozem,ali je bio kukavica pa nije smeo da bode vec da ispadne frajer,e zato je posle dobio batina da noz nije uzimao ni hleb kad je trebao da sece za rucak.
 
Ti definitivno patis od manjka samopouzdanja,kada bi pre pesnice uvek izvadio noz.
Mene je tako jedan napao nozem,ali je bio kukavica pa nije smeo da bode vec da ispadne frajer,e zato je posle dobio batina da noz nije uzimao ni hleb kad je trebao da sece za rucak.

On od manjka a ti mozda i od viska. Gde ides na ljude sa nozevima. Ima sve vise budala. Sledeci put nece biti takav neki nego ima da te izbode neko. Pazi se i kloni se budala, a imam utisak, da ti, poput Diogena ides svecom i trazis budale. :D

Je l se secas reci Krileta Golubovica - Kaze - Nije me strah da poginem i neko da me ubije, nego me "strah" (ali ne u strah u smislu JAO :lol: ) da me neki mrsavi narkoman, da bi se dokazao nekom i sebi digao samopouzdanje, pridje da se slika, ili da me nesto pita a onda izvadi noz i izbode me, i tako da stradam, na glup nacin. (parafrazirao sam malo ne secam se originala).
 
BTW OVA TEMA JE ODLICAN PRIKAZ ZA SVE TRENERE. Posebno za one koji obucavaju ljude za borbu hladnim oruzjem. Iako na treningu je "sve po zakonu" i radi se gumenim nozevima i drvenim macevima recimo, ti treneri moraju biti mnogo osvesceni i mao i edukovani u smislu vestog procenjivanja licnosti.

Zamisli ovakav kao Mekflaj ti upadne na trening da ga treniras ili ovaj Karateka iz CG. Da li biste ovakve obucavali da vitlaju hladnim oruzjem? Ja sigurno ne. Trazio bih prvo psihijatrijsko uverenje i uverenje iz MUPa da nisu osudjivati.

Eto, mozda je upravo ova moja sugestija nekog trenera spasila brojnih muka i peripetija, i ako se desi neko i ubistvo nekada - zatvaranja kluba i moguca zatvorska kazna.

Jos gore je sto je nekada svako mogao i biti trener i drzati neke treninge po nekim salama i cumezima, kao i teretane, e sada se i to valjda zakonski promenilo na bolje pa se kako-tako pravi neka selekcija licnosti trenera i strucnosti. A trebalo bi takodje praviti i selekciju i klasifikaciju "musterija" zakonski. Pogotovo za maloletne, i pogotovo za ovakve kategorije ljudi "pod rizikom" sto bi rekli, pa onda osobe sa posebnim potrebama itd.
 
Znas i sam da sam magnet za budale,doduse izlazim na mesta gde izbije cirkus cas posla,i najcesce ni kriv ni duzan stradam :D
Inace,kod nas u klubu kad trener proceni da osoba "nije cista" ili sasvim svoja samo na lep nacin kaze da trenutno ne prima nove clanove u klub jer nije sezona.
 
Znas i sam da sam magnet za budale,doduse izlazim na mesta gde izbije cirkus cas posla,i najcesce ni kriv ni duzan stradam :D
Inace,kod nas u klubu kad trener proceni da osoba "nije cista" ili sasvim svoja samo na lep nacin kaze da trenutno ne prima nove clanove u klub jer nije sezona.

Ma znam, zato i kazem - kloni se toga koliko god mozes, ne moras svakom bas da kazes - sta je bilo, ja sam mma borac ajde probaj (neverblanom komunikacijom ne recima sad da mu kazes), ne moras da se siris kad ides to ih razdrazuje :-p i ne moras dugo da ih gledas u oci bas (haha, hajde namerno malo predimenzioniram, da sarkazmom prozovem i te, sto ne smes maltene vazduh disati ili ce ti reci - sha je bilo imash neki problem m, muzne konza znash ti ko sam ja? )

Haha, dobar vam taj trener kralj, "nije sezona". A verujem i da kad primite przenice, posle prvog sparinga pobegnu glavom bez obzira. Tako je i na boksu.

A onda se nastane na Karateu i Kung Fuu (cast izuzecima naravno) i onda zive svoju McDOjo bullshit pricu, mozda cak preko YouTuba stignu i do "kafenog pojasa" ahahah kao nas forumski drugar karateka, unistitelj boksera kikboksera i MMA boraca po Crnoj Gori.
 
Ja sam totalno smiren tip,ali kazu ljudi da imam facu kao kriminalac pa to mozda iritira ljude.
Inace da sednes sa mnom u kafanu,ussraces se od smeha kad vidis kako lupam gluposti i koliko sam zapravo duhovit.Drugari jedva cekaju da se skupimo pa da se smeju od mene.
Totalno sam pozitivan,i kad je neka frka gledam prvo da resim na lep nacin,ako ne,sledeci korak je da ustanem i da odem.Tuca je zadnja opcija,e tu lete zubi na sve strane.
 
BTW OVA TEMA JE ODLICAN PRIKAZ ZA SVE TRENERE. Posebno za one koji obucavaju ljude za borbu hladnim oruzjem. Iako na treningu je "sve po zakonu" i radi se gumenim nozevima i drvenim macevima recimo, ti treneri moraju biti mnogo osvesceni i mao i edukovani u smislu vestog procenjivanja licnosti.

Zamisli ovakav kao Mekflaj ti upadne na trening da ga treniras ili ovaj Karateka iz CG. Da li biste ovakve obucavali da vitlaju hladnim oruzjem? Ja sigurno ne. Trazio bih prvo psihijatrijsko uverenje i uverenje iz MUPa da nisu osudjivati.

Eto, mozda je upravo ova moja sugestija nekog trenera spasila brojnih muka i peripetija, i ako se desi neko i ubistvo nekada - zatvaranja kluba i moguca zatvorska kazna.

Jos gore je sto je nekada svako mogao i biti trener i drzati neke treninge po nekim salama i cumezima, kao i teretane, e sada se i to valjda zakonski promenilo na bolje pa se kako-tako pravi neka selekcija licnosti trenera i strucnosti. A trebalo bi takodje praviti i selekciju i klasifikaciju "musterija" zakonski. Pogotovo za maloletne, i pogotovo za ovakve kategorije ljudi "pod rizikom" sto bi rekli, pa onda osobe sa posebnim potrebama itd.

Имао сам прилике да виђам овакве ликове на разним типовима обука (од тренинга борилачких спортова и вештина до воје обуке) и некако се увек дешавало да су брзо одустајали...

Основни проблем лежи у чињеници да постављач теме самостално увежбава рад са ножем при чему се води искључиво страхом. Мала је вероватноћа да ће таква личност, уколико носи оружје са собом бити у стању рационално да размишља и савлада свој нагон за "самоодбраном", чак и неким ситуацијама које би могли да исконтролишу без наношења штете.
 
Ne znam Dragane, iskreno, mislim da ni ja ne bih uspeo da se odbranim nozem a da nekog ne posecem, mislim kako... A kamoli neko ko ima strast prema nozevima, ili tek pistoljima i slicno.....

A imas mnogo onih koji tako pricaju "meni to treba za samoodbranu SAMO", a zapravo jedva cekaju da nekog recnu time, imaju tu neku potrebu, steta sto nisu otisli za mesare, pa da bar rade nesto socijalno prihvatljivo.

A u nedostatku dok cekaju koga da recnu, reckaju sami sebe - prepune ruke su im nekih oziljaka, koje sami sebi prave, jer misle da ce ostali reci - "woow vidi ovog kako je izreckan, mora da je bio u stotine opasnih tuca i preziveo, znaci to je neki opasan baja mnogo". :bljak:

Cak sam slusao razne price i mozda i teroije zavera da se neki ljudi koji i ne treniraju puno i profi lupaju predmetima po usima da dobiju onakve usi kakve imaju MMA borci i BJJ borci da bi ih okolina takodje percipirala - Wow, vidi ovog, mora da je neki opak MMA/BJJ borac sa puno meceva i iskustva, uh plasimo se od njega sada.
 
šok sprejevi su prilično jeftini, ali treba naciljati oči jbg, više me zanima elektrošoker, što jači to bolje.
po novom zakonu to je sve legalno, cilj je bio omogućiti ženama da se odbrane od manijaka.

ali, šta ako manijak upravo elektrošokerom parališe devojku i ona ne može da mrda neko vreme?
mogu da zamislim šta bi joj sve radio za to vreme. ona bi bila iznenađena napadom, dok nađe svoj elektrošoker u torbi, dok će njemu biti u ruci spreman za upotrebu... ne znam baš kome je zakon tu više pomogao...

odličan video kako jednom rukom uvežbavati promenu položaja noža ubrzati na 2:30, šteta što moj nož nema ovu alkicu na dršci
 
šok sprejevi su prilično jeftini, ali treba naciljati oči jbg, više me zanima elektrošoker, što jači to bolje.
po novom zakonu to je sve legalno, cilj je bio omogućiti ženama da se odbrane od manijaka.

ali, šta ako manijak upravo elektrošokerom parališe devojku i ona ne može da mrda neko vreme?
mogu da zamislim šta bi joj sve radio za to vreme. ona bi bila iznenađena napadom, dok nađe svoj elektrošoker u torbi, dok će njemu biti u ruci spreman za upotrebu... ne znam baš kome je zakon tu više pomogao...

Dobar rezon, i veliki problem.
Ipak veliki problem kod elektrošokera je kontakt između osoba, koji može preneti šok na obe osobe, tako da nije zgodan za samoodbranu i sl. elektro punejnja za pištolje su posebna priča.
Isti problem je i sa suzavcem, kada ste izloženi napadu, teško da ga možete upotrebiti a da ne ugrozite sebe.
Sve se svodi da mogu biti korisni, ali da ipak, ukoliko ste žrtva napada, morate posedovati osnovnu veštinu da sebi omogućite takvu poziciju da se branite, i zadržite prisebnost pre svega.

Ključna stvar kod borilačkih veština i treninga upravo je taj momenat, prisebnost i hladna glava, bez afekta, bez panike, ono što se uči u borbi u svakom borilačkom sportu.
Teško je predvideti ko vas sve i sa kakvim motivom može napasti, ali hodati okolo sa nožem, el. šokerom i biber sprejom ili suzavcem, i gledati ko će vas napasti... nije rešenje, naprotiv.

Ukoliko je pored vas prijatelj/ica i oboje imate osnovna znanja o veštini borbe i samoodbrani, velika je šansa da svaki napad možete lako izbeći ili anulirati, ali napadač uvek čeka da ostanete sami.
Napadač često odustane kada posumnja da žrtva ima neko oružje, ali to nije preporučljivo, ako se već opredelite za sredstvo za samoodbranu, dobro upoznajte način upotrebe i situacije u kojima se preporučuju, kako bi ih adekvatno primenili.
Nekada, ma koliko bili spremni i pripremljeni, nije loše ni pobeći, ukoliko je to moguće, i potražiti pomoć.

Ne tako davno objavljen je snimak dvojice napadača koji napadaju rvača Vlasko Jurij-a u Burjatiji, inače osvajača zlata na lokalnom turniru, koji je po njega bio fatalan http://www.blic.rs/vesti/svet/objav...istva-ruskog-rvaca-uznemirujuci-video/xm3v8en
 
analizirajmo ove dve tuče
kako bi vi postupili?

ja bih pokušao ne biti mekušac, branio bih dostojanstvo svoje devojke (or die trying)

- - - - - - - - - -

Ključna stvar kod borilačkih veština i treninga upravo je taj momenat, prisebnost i hladna glava, bez afekta, bez panike, ono što se uči u borbi u svakom borilačkom sportu.
da.
ali kako to razvijati?
kako ostati hladne glave u situaciji gde te neko npr omalovažava, provocira ili fizički napada
 
evo i drugog videa -

oduševljen sam njegovim vremenom reakcije, koliko mu je malo trebalo da donese odluku šta da radi, neverovatno

- - - - - - - - - -

vidimo i sjajan rad nogu kod njega, kako celo telo učetvuje u akciji, a ne samo par grupa mišića. lik je verovatno školovan za ovakve situacije
 
Ovako nesto je interesantno, ne moze da promasi, :)


NOZ-KAMA-BODEZ_slika_O_55087395.jpg
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top