Hermenautika

Neverovatno je koliko su neki ljudi sposobni da ulože energije u mišljenje, ali da opet nekako ne mogu da preskoče prepreku koja diferencira mišljenje od meta-mišljenja, već ostaju zarobljeni u određenim misaono-ideološkim okvirima zauvek (Ljubo ili Oziman su klasični primeri toga ovde na forumu).

Zaista neverovatno.
 
Pazi molim te, po tebi ispada da ste Šopenhauer i ti inteligentni, zato jer tvrdite da je vaša suština "nesaznajna", a ja sam glup + lud, zato jer sam to vaše "nesaznajno" ogolio do daske, raskrinkao i učinio ga i moloj deci lako saznajnim.

E, moj Ozimane!!! Bolje da ne pokazuješ svoju "inteligenciju" javno, ćutiš i nađeš neko debelo ćebe i ppokriješ se njime po glavi. I ni slučajno da ne očekuješ da ja tebe proglasim mesijom. Nisi zaslužio. Još uvek nisi dovoljno inteligentan da razmeš da ne postoji ništa drugo što bi moglo da se sazna, do jedino to što Šopenhauer i ti proglasiste "nesaznajnim".


Питање супстанције, питање ткз "ствари по себи" је трансцендентно питање. Та реч "трансцендентно" указује да се ради о нечему сасвим другачијем од свега што познајемо, што сазнајемо. Што не познаје термине, како и зашто. Зато га тако зовемо, не зато што је неко глуп да исто сазна па је чекао Љубу да то објасни. Већ зато што само људско сазнање нема приступ супстанцији, већ једино акциденцији. Као што човек не може видети у мраку тако не може сазнати трансцедентно. Ради се о немогућности људског сазнања уопште, а не нечијег појединачног сазнања. И докле год је неко човек, докле год сазнаје, он не може сазнати несазнајно тј. трансцендентно.

Наравно, неко попут тебе може лупетати како он може, али то је само то, лупетање изникло из незнања филозофских открића о томе. То је као кад неко, ко никада није чуо да не може дисати под водом, умисли да може.
Једини начин да се такав увери да не може дисати под водом, јесте да га загњуримо у воду при чему ће се тај "интелигентни" почети давити и иако невољно морати признати да је дисање под водом изван могућности човековог тела.
Међутим, у твом случају то није тако лако. Теби би требало да се објасне филозофска открића о људском сазнању и његовим границима, а које ти не можеш појмити. Тако да остаје да мислиш да можеш дисати под водом тј. сазнати трансцендентно.

И нико ту не може ништа учинити осим следити ово Шопенхаурово:

Kao što su na turnir puštali samo međusobno ravne, učen čovek ne treba da raspravlja sa neznalicom, jer protiv njega ne može da upotrebi svoje najbolje argumente, pošto ovom nedostaje znanje da ih razume i proceni. Ako u toj bezizlaznoj situaciji ipak pokuša da ih ovom drugom objasni, to će najčešce ostati bez uspeha. Oni će, štaviše, uz upotrebu nekog lošeg i glupog protivargumenta, ostati u pravu u očima isto tako neukih slušalaca.

Има само један начин да глупацима и лудацима покажемо свој разум, а то је: да не говоримо са њима.
 
A zasto niko na ovoj temi nije posao od razmisljanja Gadamera ( recimo, koji, po mnogima, vazi za osnivaca savremene hermeneutike ) ?

Nije on jedini, naravno, kada je o hermeneutici rec, ali...
 
Питање супстанције, питање ткз "ствари по себи" је трансцендентно питање. Та реч "трансцендентно" указује да се ради о нечему сасвим другачијем од свега што познајемо, што сазнајемо. Што не познаје термине, како и зашто. Зато га тако зовемо, не зато што је неко глуп да исто сазна па је чекао Љубу да то објасни. Већ зато што само људско сазнање нема приступ супстанцији, већ једино акциденцији. Као што човек не може видети у мраку тако не може сазнати трансцедентно. Ради се о немогућности људског сазнања уопште, а не нечијег појединачног сазнања. И докле год је неко човек, докле год сазнаје, он не може сазнати несазнајно тј. трансцендентно.

Ko ti je ikad rekao da 'čovjek' išta saznaje???
Čovjek je zadnja stanica na ovoj-ljudskoj liniji individualizovane volja i pažnje saznajućeg Bića.

Čovjek je upravo ono što je to Biće već saznalo u ovom i u svakom sada.
'Čovjek' je odnos duše, razuma i tijela, odnos koji se sjedinjuje u jednoj tački iznad tog trougla, koji se odražava u svom duhu. Duh čovjeka je Svjesnost Bića o sebi-stvorenju. Čovjek nema moć saznanja. Samo Biće-apsolut, koje je svojom individualizovanom voljom i pažnjom centrirano u projekciji 'čovjeka', ima moć saznavanja. Ono saznaje ono što je izvan te projektovane pozicije 'sebe-čovjeka'.

To isto Biće ima moć da po volji promijeni centar s kojim se indentifikuje. Samim tim može da izađe iz okvira 'sebe-čovjeka' i da bude jedno sa ... univerzumom, sa samim sobom-apsolutom, kad sebe doživljava Bogom.
Povratkom volje i pažnje iz sebe-univerzuma recimo nazad u sebe-čovjeka Biće, kao čovjek, biva oplemjenjo saznanjima koja duhom (intuicijom) unosi iz viših sfera svjesnosti ili pak iz Svijesti.
Ne postoji nešto što je nesaznajno.
 
Ko ti je ikad rekao da 'čovjek' išta saznaje???
Čovjek je zadnja stanica na ovoj-ljudskoj liniji individualizovane volja i pažnje saznajućeg Bića.

Čovjek je upravo ono što je to Biće već saznalo u ovom i u svakom sada.
'Čovjek' je odnos duše, razuma i tijela, odnos koji se sjedinjuje u jednoj tački iznad tog trougla, koji se odražava u svom duhu. Duh čovjeka je Svjesnost Bića o sebi-stvorenju. Čovjek nema moć saznanja. Samo Biće-apsolut, koje je svojom individualizovanom voljom i pažnjom centrirano u projekciji 'čovjeka', ima moć saznavanja. Ono saznaje ono što je izvan te projektovane pozicije 'sebe-čovjeka'.

To isto Biće ima moć da po volji promijeni centar s kojim se indentifikuje. Samim tim može da izađe iz okvira 'sebe-čovjeka' i da bude jedno sa ... univerzumom, sa samim sobom-apsolutom, kad sebe doživljava Bogom.
Povratkom volje i pažnje iz sebe-univerzuma recimo nazad u sebe-čovjeka Biće, kao čovjek, biva oplemjenjo saznanjima koja duhom (intuicijom) unosi iz viših sfera svjesnosti ili pak iz Svijesti.
Ne postoji nešto što je nesaznajno.

Немој интуиције звати сазнање, јер оне то нису.
Сазнање има своју основну форму која се састоји од несазнајног субјекта наспрам кога су слике, тј објекти.
То важи за свако сазнање јер је то његова основна форма. Ако те форме нема, такво искуство није сазнање, већ нешто друго.
Много тога је доступно нашем непосредном искуству. Ниси ти изузетан у томе. Цела посткантовска филозофија интуиције заснована је на истом. Међутим, шта ћеш, то нису сазнања.

Обзиром да ти сматраш да јесу. Питање је да ли си ти икада имао уопште неко искуство а да оно није обично гледање објеката.
 
Немој интуиције звати сазнање, јер оне то нису.
Сазнање има своју основну форму која се састоји од несазнајног субјекта наспрам кога су слике, тј објекти.
То важи за свако сазнање јер је то његова основна форма. Ако те форме нема, такво искуство није сазнање, већ нешто друго.
Много тога је доступно нашем непосредном искуству. Ниси ти изузетан у томе. Цела посткантовска филозофија интуиције заснована је на истом. Међутим, шта ћеш, то нису сазнања.

Обзиром да ти сматраш да јесу. Питање је да ли си ти икада имао уопште неко искуство а да оно није обично гледање објеката.

Postoje (neposredna) znanja, postoje (intuitivna) sa-znanja i postoje (umne) spoznaje.
 
A zasto niko na ovoj temi nije posao od razmisljanja Gadamera ( recimo, koji, po mnogima, vazi za osnivaca savremene hermeneutike ) ?

Nije on jedini, naravno, kada je o hermeneutici rec, ali...
Ko ti brani-izvoli...
O Hajdegerovoj opservaciji o tubitku sam se negativno izjasnio,a rekao bih da je to i osnova Gadamerove hermenautike...
Nisu mi Šlabe neki mudrijaši-sve im je nešto Deus ex machina rešenje,a meni su uvek bila iritantna ta univerzalna rešenja
koja se mogu primeniti i na paprikaš i na pihtije,ali i na pisanje ekspresivne pesme ...
 
Intuicija nema veze sa logikom i logičkim pravilima. Intuicija je saznanje koje se ostvaruje duhom. Cjelovito znanje o nečemu (o stvari ili o događaju) se prenosi iz jedne sfere duha u drugi i za to ne zahtijeva logiku. Kada se znanje iz neke druge sfere duha unese u naš duh ono biva dostupno i našem razumu. kojim operišemo. Intelektom tek tad naš razum postavlja neodređenost informacija unešenih duhom (haos) u po njemu logički uređen niz.
 
KREPTOMAN:

Neverovatno je koliko su neki ljudi sposobni da ulože energije u mišljenje,

JA+7 ili MATERIJA +7 nije mišljenje, već mislilac koji postoji i miisli. On je jedina Istina, a njegovo mišljenje... pih...obična paučina, magla, umetnost laganja.
 
Poslednja izmena:
OZIMAN:

Питање супстанције, питање ткз "ствари по себи" је трансцендентно питање. Та реч "трансцендентно" указује да се ради о нечему сасвим другачијем од свега што познајемо, што сазнајемо.

Supstancija je JA+7 njegovh fizičkih i psihičkih sposobnosti i nikakve druge "stvari po sebi" nema. A ono što JA saznaje uz pomoć svojih 7 sposobnosti su njegovih 7 fizičkih i psihičkih manifestacija, tj. radnji.

Што не познаје термине, како и зашто. Зато га тако зовемо, не зато што је неко глуп да исто сазна па је чекао Љубу да то објасни. Већ зато што само људско сазнање нема приступ супстанцији, већ једино акциденцији.

Ne postoji nikakvo "ljudsko saznanje", već uvek i samo SAZNAVALAC KOJI SAZNAJE, kojeg označavamo imenom "JA". On raspolaže sa 7 fizičkih i psihičkih sposobnosti. Kad počne da ih koristi kao fizičke i psihičke radnje, one postaju predmetom njegove spoznaje. To je sva mudrost u vezi postojanja materije, života i prirode. Prosto kao pasulj. Ničeg tu transcendentnog i nesaznajnog nema.

Као што човек не може видети у мраку тако не може сазнати трансцедентно. Ради се о немогућности људског сазнања уопште, а не нечијег појединачног сазнања. И докле год је неко човек, докле год сазнаје, он не може сазнати несазнајно тј. трансцендентно.

Ti si izmanipulisan, blesav čovek i to je problem. Nema nikakve potrebe da JA "vidi" sebe da bi JA znalo sve o sebi. Izmanipulisan si tvrdnjom, takođe onih blesavih da je istinito samo ono što može da se "vidi" koju je još pre 2500 godina odredio Sokrat kao pravilo istinitosti. JASTVO uz pomoć svojih 7 zna da postoji i bez toga da sebe "vidi". JASTVO čak ne može ni da sumnja u svoje postojanje jer i samom sumnjom JA samome sebi dokazuje da postoji. Jer da ne postoji, JA ne bi moglo da sumnja u svoje postojanje. Ja može da sumnja u popstojanje bilo čega drugog, sem u svoje vlastito postojanje. Uostalom sem tog JA ništa drugo i ne postoji. Sve ono što je vidljivo i nije postojanje, jer sve što je vidljivo su samo fizičke i psihičke manifestacija JASTVA, koje ne postoje same po sebi, već uvek i samo JASTVO koje fizičke i psihičke radnje vrši. Kad prestane da ih vrši sve vidljivo nestaje. Kako god okreneš, Sokrat je gadno celo čovečanstvo zahebo, kada je odredio pravilo da je samo vidljivo istinito, jer upravo je obrnuto. Sve što je vidljivo je obična paučina, ćiribu-ćiriba, sad je vidiš, sad ne vidiš. Tako da jedina istina u vezi postojanja ostaje upravo to nevidljivo JASTVO -PAUK, koje uz pom oć svojih "sedam" sve vidljive paučine, zvane vidljiva stvarnost, plete.

Ama kome pričam. Nisi ti dovoljno inteligentan da bi to maogao da shvatiš. kao što ni tvoj Šopenhauer nije bio.

Наравно, неко попут тебе може лупетати како он може, али то је само то, лупетање изникло из незнања филозофских открића о томе. То је као кад неко, ко никада није чуо да не може дисати под водом, умисли да може.

Ne možeš ti sa svojom dečjom logikom razumeti šta je pravo, a šta lažno "filozofsko otkriće". Pravo "filozofsko otkriće" je tek ovo što ja pričam, posle kojeg Šopenhauerovo "otkriće" u vezi "Transcendentnog i nesaznajnog" može da ide na đubrište cele svetske filozofije. Ovo što ja pričam o saznatljivosti svega što postoji više nije filozofija, već iskustveno proverljiva i do kraja logički objašnjiva i razumljiva nauka. Nauka o JASTVU + njegovih 7.

Једини начин да се такав увери да не може дисати под водом, јесте да га загњуримо у воду при чему ће се тај "интелигентни" почети давити и иако невољно морати признати да је дисање под водом изван могућности човековог тела.

Vidiš, tebe je Šopenhauer već jako davno gurnuo pod vodu i to zaleđenu, ispod leda da ne možeš da izmoliš glavu. I za čudo, i nakon mnogo godina još uvek si živ, tj. nisi se udavio. Još uvek trabunjaš o tome da u vodi ne može da se diše. Što je upravo dokaz da te je Šopenhauer slagao, a ti mu poverovao. Jer ni on, ni ti još uvek pojma nemate da sem JA+7 ničeg drugog nema i da je ono suština svega, pa i vode. Ti pojma nemaš da je 70% tvoga tela voda i da si živ i svestan upravo zato što je tvoje JA 70% voda - voda koja diše.

Међутим, у твом случају то није тако лако. Теби би требало да се објасне филозофска открића о људском сазнању и његовим границима, а које ти не можеш појмити. Тако да остаје да мислиш да можеш дисати под водом тј. сазнати трансцендентно.

Ne vredi tebi objašnjavati bilo šta. Ti si poptpuno izgubljen slučaj. Tebi nikada neće postati jasno da sem JA+7 nečeg drugog nema što bi moglo ili trebalo da se sazna i da je JA+7 do kraja i saznatljivo i objašnjoivo i razumljivo.

И нико ту не може ништа учинити осим следити ово Шопенхаурово:

Slepqac sledi slepca.
 
JA KOJI JESAM:

Čovjek nema moć saznanja. Samo Biće-apsolut, koje je svojom individualizovanom voljom i pažnjom centrirano u projekciji 'čovjeka', ima moć saznavanja.

Tačno je da čovek nema moć saznanja samo u slučaju ako pod pojmom "čovek" podrazumevaš ljudsko telo kao organizaciju kretanja i rada supstancije koja se nalazi u sastavu ljudskog tela. Supstancija koja gradi ljudski organizam je ta koja ima moć saznanja. Ona je ta koja raspolaže sa 7 sposobnosti pomoću kojih gradi ljudski organizam. Analogan primer imaš državu kao organizaciju kretanja i rada ljudi, kad za državu, isto kao i za ljudski organizam ne može da se tvrdi da ima moć saznanja, već za supstanciju koja državu gradi - a to su naravno ljudi. Pod uslovom da i ljudi nisu organizacije kretanja i rada supstancije. Tako da na kraju ispada da samo supstancija, tj. ono koje raspolaže sa 7 fizičkih i psihički sposobnosti, prvo gradi ljudski organizam kao sistem svog kretanja i rada, a zatim i državu kao viši stupanj svog organizovanog kretanja i rada uz pomoć ljudskih organizama.

U traganju za supstancijom koja raspolaže sa sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti može u dubinu i širinu da se ide i dublje od ljudskog organizma, tj. u dubinu do ćelija od kojih je građen ljudski organizam ili do atoma od kojih su građene ćelije, sve dok se ne dođe do same supstancije koja raspolaže sa sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti, koja je jedina koja ima moć saznanja i koja uz pomoć tih svojih "7" gradi sve složenije i složenije sisteme svog kretanja i rada. Sve dok ne dođemo do materije od koje je napravljen ceo Univerzum, za koju se danas u nauci zna da raspolaže sa sedam sposobnosti i za koju se u nauci zna da je putem evolucije od sebe same sagradila ceo Univerzum.

Da bi na kraju saznali da ni materija nije supstancija koja raspolaže sa 7 sposobnosti, već da je materija samo jedna od tih seda spspobnosti koja se manifestuje kao radnja kretanja. A da je prava supstancija od koje je sagrađen univerzum NEMATERIJALNA i da se manifestuje kao "kvantni vakuum" - prostor bez materije i materijaln ih formi. Koji raspolaže sa sedam sposobnosti i koji tek kad počne da ih koristi, počinje, putem samopreobražavanja da se manifestuje kao materija, kao biće i kao Univerzum. A koji sebe zove imenom JA KOJI JESAM. To JA KOJI JESAM se nalazi apsolutno u svemu i uz pomoć svojih 7 deluje kao nevidljiva svesna sila i pojava iz dubine svega, dajući svemu vidljivi materijalni fizički oblik i osobine.
 
OZIMAN:

Обзиром да ти сматраш да јесу. Питање је да ли си ти икада имао уопште неко искуство а да оно није обично гледање објеката.

"Gledanje" objekta jeste iskustvo i jeste dokaz o postojanju objekta. Ali je ujedno i iskustvo i dokaz i o postojanju subjekta koji objekt "gleda". Nebitno što subjekt samoga sebe ne može da "vidi". To je ono što Šopenhaueru i tebi nikako ne ide u tintaru da subjekt uz pomoć objekta može o sebi sve da sazna i bez "gledanja" u sebe. Pogotovo kad subjekt na kraju shvati da uistunu nikakvi vidljivi i spoznatljivi objekti i ne postoje i da je svaki "vidlivi" objekt za sebe i u sebi subjekt. Odnosno, da je svaki mogući objekt u univerzumu samo napregnuti i pokrenutu subjekt. Tako da se na kraju sve istine u vezi postojanja sveta do kojih dolazimo gledanjem i spoznavanjem objektata uvek svode na istine o postojanju subjekata koji uz pomoć svojih sedam sposobnosti istovremeno i postoje i manifestuju se i kao subjekti i kao objekti. Subjekt i objekt su uvek i samo dva različita ugla gledanja jednog i istog - čulno i vančulno. Tako da kada je reč o ISTINI, ona nije samo ono što subjekt može o sebi da sazna čulnim viđenjem sebe kao objekta, već i vančulnim opažanjem sebe kao subjekta, koji se uz pomoć svoje sposobnosti naprezanja i kretanja fizički manifestuje kao vidljivi objekt.

Ono što ti i Šopenhauer nikada nećete moći da shvatite jeste da su istine o postojanju i subjekta i objekta međusobno povezane i da čine celinu. Jer subjekt nikada ne bi mogao da postoji kad ne bi bio sposoban da se manifestuje kao objekt, niti bi i jedan objekt mogao da postoji i manifestuje se kao objekt kad u sebi samome i za sebe ne bi bio istovremeno i subjekt. To je ono čega Šopenhauer nije bio svestan. On je samo objekt proglasio vidljivim i spoznatljivim, a subjekt nevidljivim, nesaznajnim i transcendentnim i to proglasio najvećim filozofskim otkrićem i stavio tačku na filozofiju, a zapravo, nije rešio ništa. Niti je dao odgovor ŠTA su ni subjekt, ni objekt, niti KAKO je moguće da oni postoje i ZAŠTO, sa kojim ciljem, smislom i svrhom. Što je i razumljivo, jer bez znanja onih univerzalnih sedam sposobnosti koje su Zakon sveukupnog postojanja se ne može objasniti postojanje ni subjekta, ni objekta, a time ujedno ni postojanje materije, života, ni Univerzuma.
 
Interesantno,Slavojev pristup svakom filozofskom ili društvenom problemu prilično poznajem,a pristup takvim
problemima Nereja niti znam niti sam ih pročitao ...Svaki put piše o drugima i šta oni pišu...:rotf:
Hermenautičar?:sad2:
 
Jednom sam izazvana nekom izjavom, lupila kako ne treba svakome dozvoliti da čita :). Naravno da je to radikalna izjava, ali šta ću, omaklo mi se :).
Ovlaš sam čitala diskusiju, ima tu šta za napisati no da ne dužim, osvrnula bih se na umjenost. Najmanje štete će nanijeti bilo čije tumačenje nekog umjetničkog djela.
Nije svaka knjiga umjetnost. Veliku odgovornost ima i pisac i čitalac kod nekih ozbiljnijih knjiga. E, te ne bih dala svakome u ruke :mrgreen: :kpozdrav:
 

Back
Top