Sredio stepenice, zovu ga stranke - ništa im nije jasno
Prikazujem rezultate 1 do 6 od 6

Tema: Sredio stepenice, zovu ga stranke - ništa im nije jasno

Buduća legenda Motorcyclist (avatar)
    Učlanjen
    04.04.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    554

Podrazumevano Sredio stepenice, zovu ga stranke - ništa im nije jasno

Sredio stepenice, zovu ga stranke - ništa im nije jasno

Ekipa mladih ljudi iz Zemuna predvođena Nenadom Hegedišem već dve godine se bori za “Kalvarice“, 127 stepenika za brdo Kalvarija. Sredilii su ih, sami ih čiste i održavaju, a nedavno su dobijene još dve bitke – za rasvetu i protiv šipražja.

Dušan Petričić, Petar Zec, Predrag Koraksić, Bogoljub Kahriman, Momčilo Bajagić, David Albahari, Gezim Ljalja, Miloš Žutić, Dragan Mance, Marko Valok, Isidora Sekulić, Branko Pešić, Karakaševići… Sve njih na jednom mestu možete pronaći na stepenicama za Kalvariju, jednom od tri brda na kojima Zemun leži.

Nekada mesto na koje su roditelji upozoravali decu, mesto za okupljanje raznih sumnjivih tipova, puno špriceva i đubreta. Uglavnom, mesto koje zaobilazite u širokom luku čim počne da se smrkava. Te iste stepenice danas su turistička aktrakcija – očišćene su, na njima su ispisana imena poznatih Zemunaca, a od nedavno je i sređena rasveta.

Za sve to je zaslužna grupa mladih ljudi koja je tek tako odlučila da nešto promeni.

Predvodnik te grupe Nenad Hegediš u intervjuu za B92.net kaže da je ideja od početka bila da se ostavi istorijski trag i napravi turistička atrakcija.

“Na kraju smo i uspeli, posle dve godine borbe stepenice su prezentovane na Danima evropske baštine. Na nama je da to sve sada održavamo, ali i nadležne službe moraju da se aktiviraju. Moja poruka je od početka bila – mladi mogu na stepenicama da nauče nešto novo, stariji da se podsete, a najmlađi da nauče prva slova”, ističe Hegediš.

Prema njegovim rečima, stranke ga sada zovu da im predstavi kako je to uradio.

"Ljudi, šta vam nije jasno. Vama u programima piše zaštita životne sredine. Daj mi primer kako si to realizovao. A nisi, samo si tako napisao. Izađite, skupite se i očistite Zemunski kej. Reciklaža je u celom svetu veliki biznis. Napravili smo i postavili kante uz stepenice da ljudi mogu da čuvaju prirodu. Kod kuće opušak sigurno ne baciš na pod, nego u kantu. A stranke će reći ‘nemamo novca za to’. Stani, nemate za tri kese izađete na kej i pokupite flaše i smeće? Ne znam da li bih mogao sa njima, ne bih da prljam sebe i svoje ime. Mislim, nisam ja sad stvorio neko ime, ali sam nešto kao uradio", dodaje on.

Hegediš navodi da je tokom te dve godine prošao kroz niz zavrzlama sa opštinom i nadležnim javnim-komunalnim preduzećima oko dozvola za rad i izlaska na teren. Kako kaže, “dok im ne sedneš na kičmu – ništa”.

“Pisao sam nedavno JKP ‘Javno osvetljenje’ zbog rasvete koja nije radila. Odgovor je bio ‘da, da, videli smo i primili k znanju’. Od tada je prošlo nekoliko meseci. Za to vreme smo na stepenicama imali i neke manifestacije, a svetlo treperilo kao da smo u disko klubu. Ovo je lokacija koja stvarno povezuje donji i gornji deo Zemuna, deca idu dole u školu, neko ide na posao... Prosto je neverovatno da je tamo potpuno mrkli mrak”, ističe Hegediš.

Osim toga, u isto vreme je pisao i JKP “Gradsko zelenilo” zbog rastinja koje je tokom leta toliko naraslo da je stepenicama jedva moglo da se prolazi. Odgovor je glasio: “Površina se ne nalazi na redovnom spisku površina za redovno održavanje, obratite se nadležnim institucijama”.

“Zvao sam ih više puta i nikada nisu izašli jer kažu da nisu nadležni. Onda sam preko Fejsbuka pozvao ljude da im pišu i zovu ih da izađu. Posle su me neki zvali, pisali mi… Kao ‘ja mogu da ti pomognem’. Rekoh, vidi, ne vi pomažete meni, nego svima nama da tamo može da se prođe. Tu mi se javio i Filip Vukša, pitao koja ulica, šta i kako. Urgirao je valjda gde treba i posle dva dana svetlo je popravljeno. Rekao je kad ste učinili toliko za sređivanje stepenica to je najmanje što mogu da učinim”, navodi Hegediš.

Inače, Filip Vukša je još kao 15-godišnjak počeo svoju borbu za lepši Beograd i već godinama sređuje svoj grad, šalje prijave nadležnim insitucijama, zovu ih da izađu na teren ili sam sređuje šta treba, zbog čega je jednom dobio i kaznu na 60.000 dinara.

Nekoliko dana nakon svetla na “Kalvaricama” je sređeno i zelenilo.

“Za to ne znam ko je urgirao. Došli, izašli su i uradili. Ne znam ko je. Neverovatno mi je da ti tek posle dva, tri meseca, posle toliko cimanja i dopisa drugih izađeš i to uradiš. Moralo je mnogo ranije. Moraš da im bukvalno sedneš na kičmu, a to je njihov posao. Moraš bukvalno da ih prozivaš da bi nešto uradili za šta su nadležni”, kaže 33-godišnji Hegediš.

Kroz nešto slično Hegediš je prošao i 2015. godine kada je počela priča oko sređivanja stepenica.

Ideju za ispisivanje imena poznatih Zemunaca na stepenicama za Kalvariju okačio je na Fejsbuk i napravio stranicu “Zemunci za stepenice”, nakon čega su ga iz opštine zvali na sastanak.

OSTATAK NA
    http://www.b92.net/info/vesti/tema.php?yyyy=2017&mm=10&nav_id=1313750

Borba uma i normale protiv idiota
    Sto sad ljubav, sto sad ljubav ima Steam, kad te vise ne volim...

Elita Роло Томази (avatar)
    Učlanjen
    08.11.2012.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    57
    Reputaciona moć
    398

Podrazumevano Re: Sredio stepenice, zovu ga stranke - ništa im nije jasno

За свако поштовање је ово што ради Ненад.
    И за сваку осуду понашање градских служби, које себе виде као сервисе за рекетирање грађана.
    Ја босиљак садим- мени фридрих ниче!

Zaslužan član eremita (avatar)
    Učlanjen
    02.02.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    2259

Браво за Хегедиша - питање је само како надлежне органе обавезати и натерати да они то раде а не да се праве блесави...
    БИТИ СЛОБОДАН означава стање у којем субјект може деловати без присиле и забране.

Domaćin Milance Skot (avatar)
    Učlanjen
    19.10.2008.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    5
    Reputaciona moć
    91

Ovaj nesretnik ce na kraju da dobije novcanu kaznu kao i onaj momak u Beogradu.
    Sleep and wake and serve.

Moderator
    Učlanjen
    13.10.2006.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    1317

Zbog "unistavanja tudje imovine" ?
    "Vera , sloga i postenje, Srpsko su spasenje".
    "В конце концов все будет хорошо. Если будет плохо, значит, это еще не конец"

Domaćin sin Juga (avatar)
    Učlanjen
    06.01.2016.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    98

Ko na brdu ak` imalo stoji više vidi no onaj pod brdom

Slične teme

1. Kako vam se zovu ljubimci i kako im tepate?
    Autor Sky'sTheLimit u forumu Domaće životinje
    Odgovora: 349
    Poslednja poruka: 17.06.2017., 14:53
  2. KARLO NIZ STEPENICE(MATORO)ALI MOZDA NEKO NIJE VIDEO
    Autor gost 174064 u forumu Humor
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 18.08.2005., 23:48
  3. Odgovora: 5
    Poslednja poruka: 12.08.2005., 20:36
  4. Zasto Stefanovica ne zovu u reprezentaciju???
    Autor ХЕРЦ u forumu Fudbal
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 11.08.2005., 12:25
  5. Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 23.02.2004., 16:20

Pravila za slanje poruka

• Ne možete kreirati novu temu
  • Ne možete poslati odgovor
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoju poruku
  •