Porez na imovinu

malenaaaaaa

Zainteresovan član
Poruka
199
Trenutno sam ocajna.
Imamo previse zemlje (znate ono: previse je samo kada te tuku?) i od 2015 je uveden neki novi porez na imovinu tj zemljiste preko 10ari u gradjevinskom porducju. Nismo dobili nikakav poziv niti resenje o prijavi/placanju istog. Tek nedavno smo saznali da taj porez i postoji :sad2:
Ima li kakav nacin za izbeci placanje toga? Da li ima ko kakvo iskustvo?

Trenutno stanje isplatiti porez=prodati svu zemlju
Licno smatram da taj porez koji je nametnut je preteran jer od tih njiva na tom podrucju ne mozete izvuci ni upola zarade koliki je porez godisnje :dash:
 
Besmisleno je...

Ko god da zivi na periferiji/selu sigurno ima preko 10ari zemlje. Za kucu, dvoriste, 2 kajsije i jednu sljivu... Porez na to je.... cista sitnica, sigurno se moze zaraditi


Odbijam da verujem da je to zaista tako jer to znaci da slusaj koji nema nista i sedi na socijalnom bolje zivi nego neko ko kopa sam sebi rupu :dash:
 
Na zalost na deo zemljista (polovinu) stavljena je "sapa" tj obojeno je u zelenu ili plavu boju i to moze da se proda samo nekom ko je dovoljno lud da pravi sportsku halu (ako sam ja dobro razumela) tamo.
Sto znaci da ne moze da se preparcelise taj deo (godisnje je to 2k evra poreza na taj deo) niti moze da se proda nekoj osobi koja nema odgovarajuci plan/dozvolu da pravi TO sto je planirano na toj zemlji


edit: upravo sada i da prodamo to sto se MOZE prodati, ostace nam maximalno 3-4k .... ako ne uspemo u ovoj godini da prodamo, taman ce nam zaleci za iducu uz manji/veci manjak
 
Poslednja izmena:
Teško je da možete da se izvučete iz toga,jer kamata ide sve veća,odmah i veći problem.Možda je i bolje prodati deo imanja i platiti dugove,nego da vas i psihički maltretiraju.Sa gadovima ne treba imati posla.
 
Kod mene u okolini su se ljudi na placevima obogatili . Kad krene izgradnja onda se za preostale placeve otimaju
a ako tvoj plac gdje je predviđena sportska hala kupi neki glavonja lako će on uz pomoć veza prepravljati planove .

- - - - - - - - - -

Razmisljali smo o tome, ali ima vise zemlje nego clanova porodice

Dio prodati ali se prije toga informisati o cijenama . Odmah uz moju kuću je vlasnik prodao plac za 1000 evra po aru .
Par godina poslije toga su takvi placevi vrijedili 5000 evra po aru .
 
Mi smo cekali da prodje put. To su nekad bile oranice tako da postoje seoski putevi. I samim tim prolaskom puta i pratece infrastrukture cena placa bi skocila za 3-5 puta.
Primera radi, nasa zemlja vredi oko 5e po kvadratu. Na 100m dalje ljudi prodaju zemlju za po 30e pa navise. Ali 100m je mnogo, jer je taj put daleko.

Ta zemlja je peskusa, nije pogodna za poljoprivredu. Naravno moze se tamo sejati ali nema zarade, budes na nuli ili u minusu.
Ta zemlja nije za izgradnju jer je vrlo neravan predeo, nema ni struju ni vodu ni kanlizaciju ni safalt niti bilo sta sto je potrebno za normalan zivot.

Mogli smo mi tu zemlju pokloniti nekom. Pre 10tak godina, covek je nudio 2e po kvadratu.
Neko kaze "mogli ste prodati i sada ne bi razbijali glavom", mogli smo ali nismo to tada smatrali ispravnim :roll:
 
Jeste vi placali godisnji porez na to zemljiste?
Kako je moguce da vas ni jednom pismeno nisu obavestili o novom?To je njihova nadleznost i obaveza.
Zasto niste pitali ako ste placali treba li jos nesto?

Nije mi jasno.Kako mogu dve godine da vam ne daju nikakvo obavestenje o postojanju poreza a onda traze da platite sve za porez koji niste ni znali da postoji.Stvarno ne razumem.
 
Nije mi jasno.Kako mogu dve godine da vam ne daju nikakvo obavestenje o postojanju poreza a onda traze da platite sve za porez koji niste ni znali da postoji.Stvarno ne razumem.
Upravo je tako! Obavezan si da plaćaš porez ali oni nisu obavezni da ti dostave rešenje!

Imao sam stan za koji je uredno plaćan porez. Onda sam jedne godine otišao u poresku upravu da mi daju uplatnicu i dobio obaveštenje da više nema poreza jer je ispod cenzusa.

Godinama nisam dobio nikakvo rešenje i bio sam u uverenju da je i dalje ispod cenzusa. U međuvremenu zakon je promenjen pa se sa kamatama nakupio znatan porez. Ne bih ni znao da nisam prodao stan!

Ponavljam: nikakvo rešenje nisam dobio nikada posle onog obaveštenja da je stan ispod cenzusa!
 
Pa, porez u Novom Sadu za zemljiste se placao do pre par godina. Iz nekih razloga je taj porez ukinut (da li samo u NS ili na nivou pokrajne ne znam) i uvedeno je nesto drugo. To drugo (nisam sigurna za naziv) je ukinuto pre 3-4godine. Tada smo bili i raspitali se u cemu je stvar. Bili u poreskoj i receno je da je sve uredu i da ne treba nista da platimo.

Pre 10tak dana sasvim slucajno saznajemo da je 2015 uveden porez na imovinu. Tako smo smo videli na stanici zalepljen papir da se naknde stete za poljoprivredu moze prijaiti samo ako je porez za zemlju uredno placen.

Pricali smo sa par ljudi koji imaju zemlju (skroman broj - njih dvoje). Oni su dobili poziv da prijave porez pre godinu i pre godinu i po. Jednom je stiglo resenje o placanju pre 2 meseca, drugom jos uvek nije.



EDIT: U tom slucaju, kada ne dostave resenje nemaju pravo da potrazuju kamatu!
 
Poslednja izmena:
Beše slučaj u Sloveniji, zaebali čoveka tako za porez pa mu oduzeli celu kuću
On ih tužio Strazburu, trajalo 7 godina dobio preko 80.000 evra
Skoro bila tema

E jedino je problem - MI NISMO U EVROPSKOJ UNIJI tako da moraju da se kolju zakoni ili kako već...

Lopovska Država uvek može da kaže - "NISMO VAM DOSTAVILI RAČUN ALI VI STE MORALI DA SE INTERESUJETE"
Uredjena Država kaže - "ZEZNULI SMO SE, VI STE U PLUSU A MI MORAMO DA IZBACIMO NESAVESNOG ČINOVNIKA"
 
Trenutno sam ocajna.
Imamo previse zemlje (znate ono: previse je samo kada te tuku?) i od 2015 je uveden neki novi porez na imovinu tj zemljiste preko 10ari u gradjevinskom porducju. Nismo dobili nikakav poziv niti resenje o prijavi/placanju istog. Tek nedavno smo saznali da taj porez i postoji :sad2:
Ima li kakav nacin za izbeci placanje toga? Da li ima ko kakvo iskustvo?

Trenutno stanje isplatiti porez=prodati svu zemlju
Licno smatram da taj porez koji je nametnut je preteran jer od tih njiva na tom podrucju ne mozete izvuci ni upola zarade koliki je porez godisnje :dash:


A da krenes po advokatima redom, posebno ako znas neku kancelariju koja se bavi upravo takvim problemima u vezi poreza, zemljista i slicno.

Garantujem da mogu nekako da izgrade slucaj tako da se mozda i tuzba protiv agencije,drzave ili slicno digne i da se cela stvar (pritom i isplata poreza i kamata) zamrzne bar na neko vreme.


Pisem onako kao laik na osnovu raznih prica i slucajeva koje sam cuo od prijatelja i slicno.

Najgore je svesti na dve opcije, placaj ili prodaj za sicu.


U najgorem slucaju cete dobiti objektivan savet od profesionalca, mozda postoje rupe u zakonu ako se zemlja izdeli na vise ljudi, pokloni nekom ili stagod vec...
 
Pokusali smo sa advokatima, zvali preko 10 ljudi, svi se izjasnili da se ne bave time.

Trenutno je opcija prosta = prodaj za sicu pa plati. Obrnuto nemamo kako
Priznajem da u zadnjem dyepu nemam 15-20k evra.

Nije jos stiglo resenje ali smo svesni da ce ono stici.

Iskustvo sam podelila ovde kako bih mozda nasla nekog ko ima ovakav ili slican problem i kako bih cula druga misljenja, i zahvalna sam na svakom komentaru
 
Pokusali smo sa advokatima, zvali preko 10 ljudi, svi se izjasnili da se ne bave time.

Trenutno je opcija prosta = prodaj za sicu pa plati. Obrnuto nemamo kako
Priznajem da u zadnjem dyepu nemam 15-20k evra.

Nije jos stiglo resenje ali smo svesni da ce ono stici.

Iskustvo sam podelila ovde kako bih mozda nasla nekog ko ima ovakav ili slican problem i kako bih cula druga misljenja, i zahvalna sam na svakom komentaru

Idite dalje, u Beogradu sigurno ima neka agencija (vama treba visa klasa advokata takoreci)

Mali je to trosak naspram tog poreza.

Na primer >
http://www.cplaw.rs/sr/oblasti/poresko-pravo/

http://www.advokat-djordjevic.com/pravne-usluge.php

http://www.aleksic.rs/poresko-pravo

http://www.vp.rs/usluge/poresko-pravo.html


Ove adrese su dobijene cisto guglanjem, sa njima nemam nikakve druge licne veze.
 
Poslednja izmena:
Arkania Slazem se svakako. Ako ne uspemo u NS icicemo za Bg jer zaista drugog resenja nema. Problem je u tome sto kod vecine novosadskih advokata na sajtu pise isto to "poresko savetovanje". Nakon kraceg razgovora ili kazu da ne znaju ili kazu da znaju iako se u razgovoru oseti da o tome znaju koliko i ja - jedan neuk gradjanin

velicanstven - oko 2hekata, manje-vise
 

Back
Top