Turska porucila Americi: Nismo vasa kolonija - proteracemo americkog ambasadora!

Тихи

Starosedelac
Poruka
162.303
Top Turkish officials have lashed out at the US, stating that Turkey “is not a tribal state” and does not need Washington’s permission to detain and prosecute suspects. The Turkish prime minister promised to “retaliate” over the suspension of non-immigrant visas.

Turkish President Recep Tayyip Erdogan has strongly criticized the US decision to suspend issuing visas to Turkish citizens, following the arrest of Metin Topuz, a Turkish citizen employed at the US consulate in Istanbul.


59dcea7ffc7e93247b8b4567.jpg


“There is nothing to discuss with the US if the administration initiated the visa row,” Erdogan said on Tuesday, while speaking at a joint news conference with his Serbian counterpart, Aleksandar Vucic, in Belgrade.

Erdogan questioned whether the move was made by the US ambassador to Ankara or the administration itself.

If Turkey’s ambassador to the US made such a move on his own, “we would not keep him there for a second,” Erdogan said, as cited by the Turkiye newspaper, adding that in that case the row could simply be resolved by the US sacking the ambassador and overturning the ban.

The Turkish president denounced US Ambassador John Bass, stating that “we don’t see him as a representative of the United States in Turkey” and adding that senior Turkish officials would not receive his farewell visits.

While Turkey retains the right to detain and prosecute its citizens working for the US, Washington should ask itself how and why such “spies” infiltrated their diplomatic facilities in the first place, Erdogan said.

“The US needs to evaluate: How did these spies get in here? Who put them in here? No state will allow such spies. Turkey is not a tribal state,” Erdogan stated, apparently referring to Topuz and another consulate employee for whom the Turkish authorities issued a detention warrant.

The president’s remarks were echoed by Turkey’s PM, Binali Yildirim.

“Turkey is not a tribal state, we will retaliate against what has been done in kind,” Yildirim told ruling Justice and Development Party (AKP) MPs on Tuesday.
Read more
General view of the U.S. Embassy in Ankara © Qin Yanyang / Global Look Press Washington wants answers before giving Turks visas again – US ambassador

While promising “retaliation,” Yildirim also took a somewhat reconciliatory stance, urging the US to be “more reasonable” and resolve the visa row “as soon as possible.”

“Who are you punishing? You are making your citizens and ours pay the price, this is not being serious. You can't run a country with emotional decisions,” Yildirim said.

The recent flashpoint in Turkey-US relations emerged last Wednesday with the arrest of Topuz, a US consulate employee in Istanbul, over alleged links to the US-based cleric Fethullah Gulen, whom Ankara named as a mastermind behind the 2016 botched coup attempt.

The arrest was criticized by the US embassy in Turkey as “devaluing” for relations between the two countries.

On Sunday, the embassy suspended issuing non-immigrant visas to Turkish citizens, citing Washington’s need to “reassess the commitment of the government of Turkey to the security of the US mission and personnel.”

Ankara responded with a tit-for-tat move, suspending visas to US citizens and issuing a detention warrant for a second US consulate worker, while urging Washington to reverse its decision.

https://www.rt.com/news/406272-turkey-us-visa-row/


Opasni ovi Turci

Nema sa njima trte-mrte. Samo trte...
 
А затим су се понизно јавили на рапорт Јенсу Столтенбергу у НАТО централи.

Али је мисија испуњена- Тихи ће опет гласати за Ердогана.

Јер Тихијима су битне речи, не дела.

Супротно од латинске пословице.

Зато су Латини створили царство које је постојало 1000 година, а Тихији су створили царство (СССР) које се распало на врхунцу своје моћи.

Зато не треба бити у партији Зјуганова.
 
Opasni ovi Turci

Nema sa njima trte-mrte. Samo trte...


ajde sto ne znas enljeski,nego ne znas ni srpski obzirom da je ova izjava prevedena i kod nas.Izjavio je :" Odlazecem ambasadoru necemo prirediti oprostajnu ceremoniju", sto je uobicajna praksa u diplomatskim krugovima. B-e-n-z-i-n ,bas cudno ovi Turci pisu proterati
 
ajde sto ne znas enljeski,nego ne znas ni srpski obzirom da je ova izjava prevedena i kod nas.Izjavio je :" Odlazecem ambasadoru necemo prirediti oprostajnu ceremoniju", sto je uobicajna praksa u diplomatskim krugovima. B-e-n-z-i-n ,bas cudno ovi Turci pisu proterati

znam engleski i srpski odlicno


If Turkey’s ambassador to the US made such a move on his own, “we would not keep him there for a second,” Erdogan said, as cited by the Turkiye newspaper, adding that in that case the row could simply be resolved by the US sacking the ambassador and overturning the ban.

Ako je americki ambasador samoinicijativno odlucio da ukine vize Turcima - necemo ga drzati u Turskoj ni jedne sekunde tj proteracemo ga

Turska samo trazi od Vasingtona da razjasni da li je ukidanje izdavanja americkih viza za Turke, bio potez Stejt Departmenta ili samog americkog ambasadora u Turskoj.

Turska je ponudila Americi da sama protera svojeg ambasadora iz Turske ako zeli poboljsanje odnosa i razresenje diplomatskog rata.
 
znam engleski i srpski odlicno



Ako je americki ambasador samoinicijativno odlucio da ukine vize Turcima - necemo ga drzati u Turskoj ni jedne sekunde tj proteracemo ga

Turska samo trazi od Vasingtona da razjasni da li je ukidanje izdavanja americkih viza za Turke, bio potez Stejt Departmenta ili samog americkog ambasadora u Turskoj.

Turska je ponudila Americi da sama protera svojeg ambasadora iz Turske ako zeli poboljsanje odnosa i razresenje diplomatskog rata.
Hebete Google prevodioc :lol: "Da turski ambasador u US ucini to na svoju ruku,mi ga ne bi drzali ni sekunde,.u prevodu odmah bi ga smenili."Tihomire Pajserovicu
 
Hebete Google prevodioc :lol: "Da turski ambasador u US ucini to na svoju ruku,mi ga ne bi drzali ni sekunde,.u prevodu odmah bi ga smenili."Tihomire Pajserovicu

ja daleko bolje znam engleski od tebe

evo pitaj pobedonosceva ili nosferatua za prevod

If Turkey’s ambassador to the US made such a move on his own, “we would not keep him there for a second,” Erdogan said, as cited by the Turkiye newspaper, adding that in that case the row could simply be resolved by the US sacking the ambassador and overturning the ban.

ova recenica znaci na srpskom sledece

Da je turski ambasador u Americi uradio isto sto i americki u Turskoj "ne bi ga drzali tamo ni jedne sekunde" rekao je Erdogan , citiran od strane Turkiye dnevnog lista, dodajuci da se problem moze resiti tako sto ce Amerika proterati ambasadora i ukinuti zabranu izdavanja viza.

Sve u svemu , ne trazimo dlaku jajetu, ocito je da su odnosi Amerike i Turske - NIKAD GORI
 
Ердоган само лупа, по обичају. Ипак, до погоршања турско-америчких односа је јасно дошло, и то озбиљних. Америчко потезање курдског питања, тако болне тачке за Турску, је нешто што Турска не може опростити.

То је добра вест за остатак света.
 
ja daleko bolje znam engleski od tebe

evo pitaj pobedonosceva ili nosferatua za prevod



ova recenica znaci na srpskom sledece

Da je turski ambasador u Americi uradio isto sto i americki u Turskoj "ne bi ga drzali tamo ni jedne sekunde" rekao je Erdogan , citiran od strane Turkiye dnevnog lista, dodajuci da se problem moze resiti tako sto ce Amerika proterati ambasadora i ukinuti zabranu izdavanja viza.

Sve u svemu , ne trazimo dlaku jajetu, ocito je da su odnosi Amerike i Turske - NIKAD GORI

alo bre tihomire ispalio si se
znam engleski i srpski odlicno

If Turkey’s ambassador to the US made such a move on his own, “we would not keep him there for a second,” Erdogan said, as cited by the Turkiye newspaper, adding that in that case the row could simply be resolved by the US sacking the ambassador and overturning the ban.

Ako je americki ambasador samoinicijativno odlucio da ukine vize Turcima - necemo ga drzati u Turskoj ni jedne sekunde tj proteracemo ga


.
vidis li kako si preveo ?
 
Zar nisu ovi donedavno surovali sa Amerikom i oborili ruskog pilota?


I otkad su srpske patriote opcinjene osmanlijama koji su nas raubovali 500 godina?


Jel ovo neka nova vrsta ludila ili je to samo zbog toga sto su se povezali sa Rusima?

mi smo opcinjeni pucanjem americkog NWO-a tj pax americana...

Mi zelimo smrt americke okupacije sveta, tako da toplo pozdravljamo svaki njihov gubitak, promenu strane bilo koje drzave koje su do sada drzali pod kontrolom
 

Back
Top