Defragmentacija Linux-a

Rasejani Prorok

Buduća legenda
Poruka
30.233
De ste hakeri ljuti... :D
Danas će se pozabavimo - DEFRAGMENTACIJOM NA LINUX-u

Prvo da pustite muziku da se malo razdrmate:


:zurka:

Kao što ste mogli da primetite svih ovih decenija, na Linux-u programa za defragmentaciju - NEMA
Čak programere ni ne zanima da se time bave.

Objašnjenje je lepo: za razliku od Microsoft Windowsa Linux snima fajlove u komadu
A logika kljuca: sve je ok na početku dok se sistem postavlja, šta ćemo posle par meseci?

Posle brisanja fajlova ili deinstaliranja programa koji nam ne trebaju tu ostaje rupa.
Šta ako sledeći fajl ili program ne može u rupu?
Pitali ljudi ovo na internetu al odgovora "sve je u komadu" - nema
Zemljače, imam dve praznine od po 450 a novi fajl od 500 pa kako će onda?
Ćute ko da si Microsoft pitao za novo sranje a ono staro još nisu popravili.


Tetris.gif


E na scenu dolaze ljubitelji jedine pametne igre na svetu Tetris
Hajde da sami prepakujemo, ko ih šiša sve redom

na slici je recimo disk sa dva sistema, swap particijom i jednom zajedničkom za oba sistema
particija sda2 je naravno sa Linux-om a svetlija boja kazuje da ima nešto slobodnih gigabajta

optimizacija_ext4.png


Pomoću programa GPARTED za particionisanje obavljamo jednostavnu operaciju MOVE/RESIZE
Prepisivanje fajlova na novu lokaciju traje desetak minuta
Kada se proces završi pomeramo LEVO i širimo slobodan prostor na staro
i opet čekamo desetak minuta

Naravno, kernel nije obavešten ni o jednoj akciji nad sistemom tako da se prvim dizanjem sistema pokreće inspekcija
Scena je ista kao kad se zameni kernel sa novim - samo potvrdite "izmenu" tj u otvorenom terminalu otkucajte exit

Zapravo, jedina izmena su presloženi fajlovi na particiji
i utisak u našoj glavi da smo uradili opasno dobar posao - jer ubrzanja kao na Windowsu nema, Linux radi UVEK istom brzinom

NAPOMENA:
Koristi se Gparted LIVE jer vam ni jedan sistem neće dozvoliti promene punih partiicija naživo.

NAPOMENA 2:
A možete i da upropastite sve živo ako se program za particionisanje zaglupi tokom procesa
ili nestane struje a vi je platili.

NAPOMENA 3:
NEK IDE ŽIVOT HAKERSKI
ja uradio maločas pa da javim da može
:super:
 
Poslednja izmena:
nemoj se ljutis, ali linux je zesce sranje..

opušteno...to sranje pokreće servere i onih 9 Super Kompjutera što nas špijuniraju

- - - - - - - - - -

a jel ti meni možeš da objasniš sledeće:
Koju god temu promenim na Linux-u on radi istom brzinom (providnne, neprovidne, za hendikepirane)
a kad stavim Classic Windows temu (da liči na Windows 2000) on leti ko Luda Mara sa sve Kasperskym?
 
opušteno...to sranje pokreće servere i onih 9 Super Kompjutera što nas špijuniraju

- - - - - - - - - -

a jel ti meni možeš da objasniš sledeće:
Koju god temu promenim na Linux-u on radi istom brzinom (providnne, neprovidne, za hendikepirane)
a kad stavim Classic Windows temu (da liči na Windows 2000) on leti ko Luda Mara sa sve Kasperskym?
Linux je veoma dobar.Koristio sam nekoliko vezija Ubuntu-a,pa sam vratio na 14.04 zbog rada nekih priklucnih hardvera,koji mi na to Ubuntu rade besprekorno.Hocu da probam Linux Mint,pa ako uspe da mi pokrene printer i skener,ostao bih na njemu jer su malo noviji od Ubuntu-a koji koristim,Mnogi ljudi samo instaliraju Linux i kad vide Desktop,odma se vracaju na Win.Posto je desktop malo drugaciji od Win.-a,mada kada bi se raspitali i potrudili moglibi da naprave desktop mao na Win.-u.
 
Linux je veoma dobar.Koristio sam nekoliko vezija Ubuntu-a,pa sam vratio na 14.04 zbog rada nekih priklucnih hardvera,koji mi na to Ubuntu rade besprekorno.Hocu da probam Linux Mint,pa ako uspe da mi pokrene printer i skener,ostao bih na njemu jer su malo noviji od Ubuntu-a koji koristim,Mnogi ljudi samo instaliraju Linux i kad vide Desktop,odma se vracaju na Win.Posto je desktop malo drugaciji od Win.-a,mada kada bi se raspitali i potrudili moglibi da naprave desktop mao na Win.-u.

Kao prvo, ljudi ne žele da uče novo zato im "smeta vizuelni raspored"

Kao drugo - isti ti što neće da uče mogu da plaču kad sa novim Windowsom dodje novi raspored svega
ali tada MORAJU

Kao treće - A ŠTA SU UŠTEDELI KAD JE OVO BESPLATNO?

Četvrto - njihov problem

Što se Ubuntu-a tiče, zaista me nervira UNITY a to je razlog zašto Mint ubire slavu
Rekoh skinuh Ubuntu Mate koji je prepakovan Ubuntu, ista verzija kerela,koji eto liči na ona Ubuntu od nekada
Može, znam, da ja to nameštam, al bolje kad drugi već ispodešavaju i sve istestiraju

breezy_cover.png

Nadjoh verziju 5.10 iz 2005-te na dva diska jedan je instalacioni a drugi je LIVE :lol:
Vidim sad valjaju na e-bayu za po 20 evra kolekcionarima :dash:

Nije tad mogao Linux na one jeftine Winmodeme da se kači pa sam morao da nabavim hardverski modem
I on očuvan kao nov - US Robotics za serial port
 
Poslednja izmena:
opušteno...to sranje pokreće servere i onih 9 Super Kompjutera što nas špijuniraju

- - - - - - - - - -

a jel ti meni možeš da objasniš sledeće:
Koju god temu promenim na Linux-u on radi istom brzinom (providnne, neprovidne, za hendikepirane)
a kad stavim Classic Windows temu (da liči na Windows 2000) on leti ko Luda Mara sa sve Kasperskym?

Sto jes jes, za servere su dobri.. za sve ostalo linux je smece.
Ako ti koce teme, to ce pre biti do hardvera nego samog windowsa :lol:
Na cemu pokreces windows? rasberry pi?

- - - - - - - - - -

Kao prvo, ljudi ne žele da uče novo zato im "smeta vizuelni raspored"

Kao drugo - isti ti što neće da uče mogu da plaču kad sa novim Windowsom dodje novi raspored svega
ali tada MORAJU
:

Ma nije stvar u ucenju novog rasporeda nego sto ne zelim da kucam 60 linija da bi skinuo i instalirao 2 programa :lol:
Win se placa sa razlogom, dobijes kvalitet..
 
Sto jes jes, za servere su dobri.. za sve ostalo linux je smece.
Ako ti koce teme, to ce pre biti do hardvera nego samog windowsa :lol:
Na cemu pokreces windows? rasberry pi?

- - - - - - - - - -



Ma nije stvar u ucenju novog rasporeda nego sto ne zelim da kucam 60 linija da bi skinuo i instalirao 2 programa :lol:
Win se placa sa razlogom, dobijes kvalitet..

Da si ti meni živ i zdrav
Imaš download aplikacije za Linuxov softver a ako hoćeš "ručno" samo downloaduješ fajl sa recimo Softpedie
i ubaciš u Gdebi sistemski instalater programa

Šta da ti radim kad si probao Linux u 2005-oj
a taj Windows 10 ti je prepakovana Vista iz 2006-te i isprvljena 8-ca, plaćaš četvrti put jedno te isto :lol:
Da mi procesor drnda aplikacija za statistiku korišćenja nisam blesav
Ja da im plaćam struju?

- - - - - - - - - -

Takvi ko ti misle "sad kad uzjašim Linux ne mogu mi ništa, ima da radim svašta"...
To se zove: nepoznavanje interneta kao otvorene javne komunikacije.

- - - - - - - - - -

vrtela1.png


da vidiš koje efekte na desktopu ima, kako animira prozore i ostale radne površine
ali bitno da Windows Aero štuca čim se malo više pootvara...

- - - - - - - - - -

na taj nacin cistim hard disk od izbrizanih fajlova na linux :lol:

radi kako ti drago, ja sam savetovao najbezbolniji način sa rasterećenom memorijom
sad udjoh u Linux, ipak ima malo ubrzanja u radu :D
 
Kao prvo, ljudi ne žele da uče novo zato im "smeta vizuelni raspored"

Kao drugo - isti ti što neće da uče mogu da plaču kad sa novim Windowsom dodje novi raspored svega
ali tada MORAJU

Kao treće - A ŠTA SU UŠTEDELI KAD JE OVO BESPLATNO?

Četvrto - njihov problem

Što se Ubuntu-a tiče, zaista me nervira UNITY a to je razlog zašto Mint ubire slavu
Rekoh skinuh Ubuntu Mate koji je prepakovan Ubuntu, ista verzija kerela,koji eto liči na ona Ubuntu od nekada
Može, znam, da ja to nameštam, al bolje kad drugi već ispodešavaju i sve istestiraju

breezy_cover.png

Nadjoh verziju 5.10 iz 2005-te na dva diska jedan je instalacioni a drugi je LIVE :lol:
Vidim sad valjaju na e-bayu za po 20 evra kolekcionarima :dash:

Nije tad mogao Linux na one jeftine Winmodeme da se kači pa sam morao da nabavim hardverski modem
I on očuvan kao nov - US Robotics za serial port
Meni Ubuntu radi dobro i dosta sam naucio o njemu,a i sama promena svega naizgled mi se svidja,mada isto mozes da postavis sliku koju hoces za pozadinu,a sto se tice ikonica,bas mi se svidja sto su vertikalne,mada mogu da se postave i u vertikali i na desktopu,ali meni odgovara ovako kako je.Jedino malo ispocetka me malo zbunjuje,kada predjem sa Win.-a na Ubuntu,zatvaranje prozora na netu su sa leve strane,a ja nekoliko puta sve podjem na desnu,da bi zatvorio prozor.Jos jedna dobra stvar za Ubuntu,imaju svoj forum i ako nesto nije jasno,brzo se resi problem,jer ljudi koji rade na forumu,stvarno hoce dobro da ti objasne kako da resis problem.
 
Meni Ubuntu radi dobro i dosta sam naucio o njemu,a i sama promena svega naizgled mi se svidja,mada isto mozes da postavis sliku koju hoces za pozadinu,a sto se tice ikonica,bas mi se svidja sto su vertikalne,mada mogu da se postave i u vertikali i na desktopu,ali meni odgovara ovako kako je.Jedino malo ispocetka me malo zbunjuje,kada predjem sa Win.-a na Ubuntu,zatvaranje prozora na netu su sa leve strane,a ja nekoliko puta sve podjem na desnu,da bi zatvorio prozor.Jos jedna dobra stvar za Ubuntu,imaju svoj forum i ako nesto nije jasno,brzo se resi problem,jer ljudi koji rade na forumu,stvarno hoce dobro da ti objasne kako da resis problem.

ma to su ti samo vizuelna rešenja za izgledm sve to možeš na fino podešavanje
dugmići za kontrolu prozora levo ili desno,
crux, aging gorilla, esco sad mi je na MATE-u favorit Green submarine ali sam stavio Oxygen ikone u slavu blagopočivše Mandrive
Imaš kompletnu vizualizaciju za Windows platforme i XP i WIN7 i WIN10, toliko su verne da zabune prijatelje :lol:

medjutim, ja hoću ovaj fazon kao Macintosh - pull down meni odozgo
Iste aplikacije koristim i na Windowsu i na Linuxu - Firefox, Thunderbird i Winamp (audacious sa vernim izgledom winampa)

https://s19.postimg.org/fm2kd9ytv/pozadina1.png
https://s19.postimg.org/iwqxd5or7/pozadina3.jpg
https://s19.postimg.org/ecc57r0k3/vrtela2.png

I naravno - da radi Ceca
https://s19.postimg.org/wrp7vmj6b/pozadina5.jpg
 
Linux je veoma dobar.Koristio sam nekoliko vezija Ubuntu-a,pa sam vratio na 14.04 zbog rada nekih priklucnih hardvera,koji mi na to Ubuntu rade besprekorno.Hocu da probam Linux Mint,pa ako uspe da mi pokrene printer i skener,ostao bih na njemu jer su malo noviji od Ubuntu-a koji koristim,Mnogi ljudi samo instaliraju Linux i kad vide Desktop,odma se vracaju na Win.Posto je desktop malo drugaciji od Win.-a,mada kada bi se raspitali i potrudili moglibi da naprave desktop mao na Win.-u.

Trenutno koristim Ubuntu Mate, sa fish shellom. Probao i Mint, sta znam, nije lose. Jedino me zeza to sto mi nijedna distribucija Linuxa ne radi smoothly kao Windows, radi malo sporije, cini mi se da je zbog grafickih drajvera. I pritom mi je cpu na 100% skoro uvek kad koristim browser, i pritom isti uzasno zabada, brzo izgubis strpljenje
 
Poslednja izmena:
Trenutno koristim Ubuntu Mate, sa fish shellom. Probao i Mint, sta znam, nije lose. Jedino me zeza to sto mi nijedna distribucija Linuxa ne radi lepo, radi malo sporije, cini mi se da je zbog grafickih drajvera. I pritom mi je cpu na 100% skoro uvek kad koristim browser, i pritom isti uzasno zabada, brzo izgubis strpljenje

Mint mora da pod hitno popravi panel sa konekcijama
Kad imam žični, bežični i mobilni internet on sve pouključuje?
Ubuntu Mate natenane postaviš šta je bitno šta nije

Nego, kako radi Windows 7 na tom kompjuteru?
Windows se recimo guši sa Fejsbukom, na Linuxu mora malo duže vremena da bi došlo do prenatrpavanja
 
Mint mora da pod hitno popravi panel sa konekcijama
Kad imam žični, bežični i mobilni internet on sve pouključuje?
Ubuntu Mate natenane postaviš šta je bitno šta nije

Nego, kako radi Windows 7 na tom kompjuteru?

Radi super, glatko. U pitanju je laptop, sa AMD CPU, 4 jezgra, po 2GHz. 8GB RAM-a, i dve graficke karte, jedna integrisana, a druga je Radeon HD 8570M 2GB DDR3.
Verujem da imam neki problem sa grafickim drajverima.

EDIT:
Windows se recimo guši sa Fejsbukom, na Linuxu mora malo duže vremena da bi došlo do prenatrpavanja

Ovde bas krene da se gusi koju god stranicu da pokusa da renderuje (mislim na Linux, konkretno Firefox, ali nije mnogo bolje ni sa drugim pregledacima)

Inace, kolega mi je malopre preporucio Antergos distribuciju, kaze da je kao Arch, sa Ubuntu lakocom instaliranja :D
 
Poslednja izmena:
ma ti se zavitlavaš sa nama
evo meni komp 10.1" netbook leti Windows leti Linux, samo 1 Gb RAM-a, sve sam ispodešavao, sve čisto
lad me iznerviraju aljkavi ortaci samo ponesem netbook pod mišku i pokažem kako kod mene Windows brže radi nego kod njih
pa kako, pa zašto, pa jao nismo znali...

 
Poslednja izmena:
Radi super, glatko. U pitanju je laptop, sa AMD CPU, 4 jezgra, po 2GHz. 8GB RAM-a, i dve graficke karte, jedna integrisana, a druga je Radeon HD 8570M 2GB DDR3.
Verujem da imam neki problem sa grafickim drajverima.
EDIT:
Ovde bas krene da se gusi koju god stranicu da pokusa da renderuje (mislim na Linux, konkretno Firefox, ali nije mnogo bolje ni sa drugim pregledacima)
Inace, kolega mi je malopre preporucio Antergos distribuciju, kaze da je kao Arch, sa Ubuntu lakocom instaliranja :D
Врло је могуће да је у питању графика. Преузми Сербиан линукс и покрени у живом моду ако и ту прави проблем онда је до проблема са драјверима.
На твојој машини свака дистрибуција би требало да лети, чак и ако би користио само интегрисану графичку картицу.

Што се тиче теме једина успорења система примећујем кад затрпам партиције одређене за систем и корисничке налоге ( /home) ... тек тада постене лењ...
дефрагментацију као такву не радим али редовно бришем разно смеће које се накупи... (јербо волем да утрчим свремена на време и у тестинг складишта (Дебиан је у питању).
 
Него видим да се добацујете на тему Убунту - овај или онај ... треба имати у виду да осим Лубунтуа остале верзије имају исто језгро а разлика се огледа у предефинисаном радном окружењу - односно пакетима који су саствни делови тих радних окружења. Иначе код Убунтуа је то добро постављено - одабиром одговарајућих пакета у омиљеном софтверском центру (синаптик је ипак "тата") добија се и жељено радно окружење са пуном функционалношћу као да сте инсталирали баш ту верзију Убунтуа... Од појаве гном шела и Јунит радних окружења док сам користио Убунту увек сам имао инсталиране и Јунит и Гном шел па и онај јадни покушај назван "класик" ... и није било никаквих проблема...

Него нисам баш испратио развој Матеа - да ли је коначно успео да превазиђе бубице које су красиле последње верзије Гном 2 радног окружења? До недавно сам наилазио на проблеме са Матеом који су постојали на Убунту 10.10 (са Гном 2 радним окружењем).
 
evo aktuelni desktop
https://s19.postimg.org/alvfd0msz/Trg_Republike.png
oxygen ikone a prozori su green submarine, ćirilica... milina...

- - - - - - - - - -

e vidiš ono pingvinče na toolbar-u?
to ti je naš DaemonTools - GCDEMU :super:
Da pored bluetootha.Dobar program probao sam ga i ima ga u Ubuntu softverima.

- - - - - - - - - -

Trenutno koristim Ubuntu Mate, sa fish shellom. Probao i Mint, sta znam, nije lose. Jedino me zeza to sto mi nijedna distribucija Linuxa ne radi smoothly kao Windows, radi malo sporije, cini mi se da je zbog grafickih drajvera. I pritom mi je cpu na 100% skoro uvek kad koristim browser, i pritom isti uzasno zabada, brzo izgubis strpljenje
Ja takve probleme na Ubuntu 14.04,nemam.Mozda je sporiji malo na pocetku,ali posle 2-3 min. sve krenen kako treba.

- - - - - - - - - -

Radi super, glatko. U pitanju je laptop, sa AMD CPU, 4 jezgra, po 2GHz. 8GB RAM-a, i dve graficke karte, jedna integrisana, a druga je Radeon HD 8570M 2GB DDR3.
Verujem da imam neki problem sa grafickim drajverima.

EDIT:


Ovde bas krene da se gusi koju god stranicu da pokusa da renderuje (mislim na Linux, konkretno Firefox, ali nije mnogo bolje ni sa drugim pregledacima)

Inace, kolega mi je malopre preporucio Antergos distribuciju, kaze da je kao Arch, sa Ubuntu lakocom instaliranja :D
Mozda bi trebao tu integrisanu,ako je ne koristis da iskljucis u BIOS-u.Onda bi radila na rxternoj i ne bi trebalo imati problema.
 
NAPOMENA:
Koristi se Gparted LIVE jer vam ni jedan sistem neće dozvoliti promene punih partiicija naživo.

os windows 7 ms je ugradio shrink u disk menagment pa tako kao što i naslov sve govori možete prepoloviti postojeću particiju na dva dela čak i onu na kojoj je operativni sistem
ovo je izuzetbno dobro pošto kreteni koji instaliraju windowse obično u zadnje vreme ne particionišu ništa.
 
ma ti se zavitlavaš sa nama
Bez zezanja, bukvalno je frustrirajuce kad krenem da koristim Web pregledac. Probacu malo da cackam sa tim drajverima, nadam se da ce pomoci.
Od kad imam ovaj laptop, mucim muku sa bilo kojom distribucijom Linuxa

- - - - - - - - - -

Da pored bluetootha.Dobar program probao sam ga i ima ga u Ubuntu softverima.

- - - - - - - - - -


Ja takve probleme na Ubuntu 14.04,nemam.Mozda je sporiji malo na pocetku,ali posle 2-3 min. sve krenen kako treba.

- - - - - - - - - -


Mozda bi trebao tu integrisanu,ako je ne koristis da iskljucis u BIOS-u.Onda bi radila na rxternoj i ne bi trebalo imati problema.

Pokusacu, nadam se da ce biti bolje

- - - - - - - - - -

Врло је могуће да је у питању графика. Преузми Сербиан линукс и покрени у живом моду ако и ту прави проблем онда је до проблема са драјверима.
На твојој машини свака дистрибуција би требало да лети, чак и ако би користио само интегрисану графичку картицу.

Evo upravo preuzimam, pa cu posle da proverim kakvo je stanje
 
Bez zezanja, bukvalno je frustrirajuce kad krenem da koristim Web pregledac. Probacu malo da cackam sa tim drajverima, nadam se da ce pomoci.
Od kad imam ovaj laptop, mucim muku sa bilo kojom distribucijom Linuxa

- - - - - - - - - -



Pokusacu, nadam se da ce biti bolje

- - - - - - - - - -

Evo upravo preuzimam, pa cu posle da proverim kakvo je stanje


Debeli, jel si ovde došao da podjebavaš? :D
Ajd lepo instaliraj Linux ko čovek.. ako ti virtualbox radi sporo žali se Microsoftu a ne nama :lol:
 

Back
Top