Почела језичка борба боркиња и стручњака

Да ли је разумно на силу из политичких разлога мењати језик

  • Да

  • Само у одређеним случајевима

  • Не


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
Poruka
3.039

Нацрт Закона о родној равноправност отворио болно питање. Граматички мушки род никако не дискриминише жене


ДА ли би лежећа полицајка била родно равноправнији назив? Испуњавамо ли друштвене норме ако жене називамо ватрогаскињама, логопеткињама, возачицама, уролошкињама или ловкињама? Треба ли, раме уз раме са "Марко и Ана су дошли", увести и "Марко и Ана су дошле" или измислити неки нови глаголски облик?

Све ово су питања која је пред лингвисте "бацио" Нацрт закона о родној равноправности. Он инсистира на родно осетљивој употреби језика, а због несугласица међу министарствима и даље чека сагласност Владе Србије и улазак у скупштинску процедуру. Сличне обавезе у поштовању полних разлика, када је реч о титулама и занимањима, усвојене су и важећим законом из 2009. године, што је изнедрило боркиње и психолошкиње, али језик се и даље опире већини неологизама, изведених да би се поштовала родна различитост у изражавању.

Лингвисти објашњавају да граматички род нема полно обележје, те да није реч о дискриминацији жена ако се називају професорима или војницима. У неким језицима, попут енглеског, постоји чак тенденција да се избегавају женски облици (глумац/глумица), управо да не би било доскриминације. Користи се мушки облик, који се сматра неутралним.

За језичке стручњаке проблем практично не постоји, будући да су називи типа доцент, стручњак, граматичар, уредник или спикер неутрални у погледу пола и не могу, као такви, бити потврда језичке дискриминације. Они имплицирају и женско и мушко у исто време - објашњава проф. Ћорић, и додаје да у језичком систему постоје многе категорије у којима се граматички род не понаша у складу са жељама заговорника родне равноправности.

Наш саговорник објашњава да српски језик има релативно богате могућности за прављење полно одређених назива за занимања и звања, а то потврђују примери од најстаријих времена, попут бог-богиња. Објашњава да су, језички гледано, изрази попут боркиња и стручњакиња сасвим исправни, а да ли ће добити широку примену у пракси зависи од корисника језика.

Став проф. др Предрага Пипера, дописног члана САНУ, јесте да језичке промене треба пратити и објашњавати, а не треба их измишљати. Језик сам ствара речи које су му потребне, те ће се, сматра он, број именица женског рода за занимања и звања постепено повећавати.

- Када би за сваку именицу мушког рода за занимање и функцију морала постојати именица женског рода, то би значило да се у српски језик уводи нова граматичка категорија пола, односно родне припадности - сматра угледни филолог. - Могло би се отворити питање да ли ће у тексту прво писати именице мушког или женског рода или ће се њихов редослед ротирати тако да ниједан пол не буде запостављен. Питање би било и који бисмо граматички облик именице користили када не желимо да истичемо пол особе о којој је реч, ако облик мушког рода не би више био подобан за неутралну употребу.

БАБАЦ И ТЕЧИЦА
ПОЈЕДИНИ жаргонски изрази за занимања постоје само у женском роду, јер су их некада традиционално обављале само жене. Такав је случај са бабицама и теткицама. Како данас има и мушких бабица, али и теткица, поставља се питање треба ли и они да добију називе који би задовољили равноправност полова и да ли бисмо их у том случају звали - дедица/бабац или течица?


Термини потребни за прецизније изражавање стварају се спонтано, а тек потом улазе у речнике. То што их тамо још нема не значи да су неправилни. Тако је и са женским облицима назива занимања. Многи облици настајали су и одлазили у историју заједно са појавама које су обележавали.

Академик Миро Вуксановић, говорећи о родној равноправности у језику, указује на друге проблеме, које означава знатно већим од тога да ли ће именице мушког рода добити женске "парњаке":

- Ако је на високом месту одлучено и у некакво поглавље унесено да сваки Србин мора да се зове Српкиња, сигурно ће тако да буде. Лако ћемо то питање и отворити и затворити. Ионако смо у општем метежу истих и различитих полова. Настала је трка ко ће пре да постане - оно што се иште. Све је мање Срба који имају знак храбрости из познате изреке. Као да смо омекшали у свему. Дакле, ако жене хоће да све именице мушког рода добију женске облике, посао им је сувишан. То се већ догодило.

Зато би требало, сматра академик Вуксановић, основати неколико покрета за заштиту мушкости, јер је мушкост отишла међу најмлитавије речи у српском језику:

- То се види по знатно мањим бројевима на пописима становништва и по броју основних школа које се затварају. И требало би истовремено основати велики покрет за заштиту жена које рађају децу, јер су жене које рађају непознате именице женског рода заштићене толико да хоће да озаконе и кажњавање коцем и новцем. Док се будемо погађали како ћемо од мушког назива силом и милом да створимо женски назив, нећемо ни приметити да то неће имати ко да користи. Наш проблем је ишчезавање, а не питање да ли ће кукурек бити и кукурека.


Земљо дембелијо шта си дочекала
Да ти исфрустрирана плавуша којој недостаје кобаја силује језик ко да смо Хрвати
Треба из ината овој лудачи користити све родно не осећајне изразе па макар они били и архаични
 
Bog te, poceli smo da licimo na hrvate

Ово је већ постало видљиво у медијима да се форсира. Отприлике, откада је за премијера постављена Ана Брнабић. А да је дебилно, јесте, као и све што искомплексирани хомо-лоби намеће. И онда кад неко напише "србски" уместо "српски" грми цела Србија и земља се тресе, а кад се хоће мењати дух језика, онда сви стручњаци морају прво тетки лек да однесу.
 
Ма какве "боркиње" бреееееееееее.......... то је начисто малоумно........ то су глупости НЕКОЛИКО ПЛАЋЕНИХ КАРАКОНЏУЛА ЗАДУЖЕНИХ ДА НАПАДАЈУ ЈЕЗИК, ПИСМО и сл.
То су тешке будалаштине....... сва занимања и звања треба да остану као и до сада У МУШКОМ РОДУ - уосталом они који доносе одлуке ТРЕБА СТВАРНО ДА ПИТАЈУ ЖЕНЕ ШТА О ТОМЕ МИСЛЕ А НЕ ДА НАМ НЕКОЛИКО ИДИОТКИЊА УНИШТАВАЈУ ЈЕЗИК.
 
Ministarka - ima
Premijerka - ima
Predsednica - ima
Šefica poslaničke grupe - ima
Poslanica - ima
Koordinatorka - ima

NOSAČICA LISTE - nema :rotf:

У нашем СРПСКОМ ЈЕЗИКУ реч министарка ОЗНАЧАВА ЖЕНУ МИНИСТРА (има комеНдија "Госпођа министарка")
 
Ја сам мушкарац, али сам и једна индивидуа.
Да ли ћу, по овом новом, ја сада бити индивидуац? По овоме, морам бити.

Какав идиотизам, мајко мила.

:dash:
И ја сам безброј пута указивао на исто. Особа је женског рода. Значи ли то да су мушкарци неки особци или особанти?

Ово не само да је сулудо, већ и штети језику. Множина више неће моћи да буде лекари већ лекари и лекарке, иако пол нема апсолутно никакве везе са њиховом професијом.
 
Poslednja izmena:
Ako se lingvisti sloze neka se to primeni u obrazovanju,nemam nikakav problem sa tim.

Ali cujem da hoce da kaznjavaju i to astronomski sa nekim kaznama od po 500 000 din.

Samo jedna stvar,kako mene moze da kazni drzava kada me je ona sama nasilno(osnovno obrazovanje je obavezno) skolovala da izgovaram kako sada izgovaram?

Dakle,kazne su nelegitimne.
 
"Да ти исфрустрирана плавуша којој недостаје кобаја силује језик ко да смо Хрвати "

Isfrustrirana i nasilna jeste,ali joj kobaja ne nedostaje jer se iebe sa drugim svaki dan.

Откуд знамо да министар Зорана није иста ко премијер Ана. Тада знаш тачно шта јој фали.
 
Откуд знамо да министар Зорана није иста ко премијер Ана. Тада знаш тачно шта јој фали.
Колега, то није оно што фали 'нашем' премијеру, нити нас се то уопште тиче.

Тиче нас се то што ради супротно интересима нашег народа и државе, и на то се треба усресредити а не аспекте нечијег привантног живота.
 
Poslednja izmena:
Evo recimo izraz "poslanica " je eklatantan primer kako ne valja umetati rodnu ravnopravnost u jeziku po svaku cenu vec samo onde gde je logicno i sto se vec odomacilo ( uciteljica, nastavnica i sl.).

Jer "poslanica" je ustvari poglavlje iz Biblije, i nema nikakve veze, niti je na mestu da se brka i poistovecuje sa zenama u parlamentu.

Mozda bi "poslenica" bio adekvatniji izraz ako se vec hoce.
 
ali kad krenu sa zanimanjima.... psiholoskinja, pedagoskinja... uzas :roll:

Ружно звучи али ми је још ружније кад кажем - била сам код жене педагога/жене гинеколога/жене психолога. Туц-муц, увек се нервирам због тога.
 

Back
Top