Предали се партизанима па завршили на дну јаме!

eremita

Zaslužan član
Poruka
117.180
13-jama-3_620x0-620x330.jpg


(Фото: Новости)
Предали се партизанима, па завршили на дну јаме!
8. октобра 2017.

Београд – Тајну о страдању између 200 и 300 српских младића, старих од 16 до 20 година, на измаку Другог светског рата, крила је пећина у селу Мушвете на Златибору.
На дну јаме Церова, фрескописац и спелеолог Димитрије Мирко Ћелић пронашао је скелете страдалника чије су руке биле везане жицом, а пре него што је изашао из масовне гробнице, успео је да преброји десетак костура, док су испод велике хрпе камења извиривале кости ко зна колико још несрећника. Тако се предање најстаријих живих Златибораца, немоћних да своје речи о свирепом убиству заробљених четника на крају рата поткрепе доказима, после седам деценија показало истинитим.
„Радећи иконостас у једној златиборској цркви, упознао сам радника овдашњег јавног предузећа који ми је испричао предање о две јаме, масовне гробнице у овом крају“, објашњава Ћелић. „Пошто сам се раније активно бавио спелеологијом, одлучио сам да са колегама из београдског клуба „Асак“ истражим оближњу пећину. После пешачења кроз шипражје, на брду Церова нашли смо улаз у пећину широк пола метра. Иза пролаза дугог два метра отвара се пространа дворана богата пећинским накитом, на дубини од око 15 метара“.
У делу јаме најудаљенијем од отвора, Ћелић је угледао десетак људских костура. Испод самог отвора, неко је набацао камење. Одатле је вирило још костију, па се не зна колико је још људи овде скончало у мукама.
„Сваки скелет има жицу везану око ручних зглобова. Видео сам још и опанке, цокуле, појасеве, табакере, огледалца, личне ствари настрадалих… Војних обележја није било, јер су их четници највероватније поскидали страхујући од освете и надајући се да ће преживети рат. Видео сам тек на једном каишу значку Савеза скаута Краљевине Југославије“, говори Ћелић.

„Пећина има још два неистражена крака и засада није познато да ли и тамо има посмртних остатака. О овом открићу сам обавестио тужилаштво у Ужицу и председника Општине Чајетина Милана Стаматовића, који је обећао да ће жртвама бити подигнуто достојно обележје“.
Ћелић се по открићу јаме посветио истраживању усуда златиборских страдалника. Према подацима доступним из скромне историјске литературе и предањима мештана, јама на Церови у Мушветама је масовна гробница српских младића четника који су се, после пораза, из правца Босне, преко Дрине враћали својим кућама. Ишли су за Косјерић, Ваљево, у села западне и југозападне Србије… Ликвидирани су надомак својих домова.
„Ови подаци говоре да је реч о позадинцима, без значајног удела у сукобима. Када су распуштени, обећано им је да неће бити кажњени. Они су, међутим, хватани и сурово ликвидирани током 1944. и 1945. године. У литератури се спомиње да их је било између две и три стотине. Те бројке би требало узети с резервом, јер сада када имамо материјалне доказе, злочин је могуће даље истражити“, додаје Ћелић.
Према сећањима најстаријих Златибораца, повратницима из рата победници су обећавали слободу „ако нису окрвавили руке“. Истакнути комунисти су их убеђивали да се предају и говорили им да ће их вратити кућама. Одвођени су у кафану у центру Чајетине, где су славили крај рата и какав-такав срећан усуд, јер им је глава остала на раменима. Међутим, одатле су, уместо кућама, одвођени над јаме и ту без пресуде ликвидирани.
„Долазили су у Мушвете годинама људи из Косјерића, очајни, тражећи кости својих предака, да их достојно сахране. Нису нашли најмилије. Надам се да ће се даљим истраживањем доћи до тога да се сазнају имена страдалника, да ће се због њихових породица сазнати ко су“, завршава своју причу Ћелић, над црним безданом јаме на Церови.
Ту, на Златибору, кости безимених, дуже од седам деценија, чекају да се врате у памћење живих.

Посвећеност свом роду


Димитрије Мирко Ћелић (34), из Пригревице код Апатина, посвећен је проучавању историје Другог светског рата и злочина над српским народом. Дипломирао је на Ликовној академији Српске православне цркве, смер фрескопис, а спелеологијом се бавио активно током студија.
Аутор је споменика страдалим Крајишницима на Банстолу, као и споменика страдалим Апатинцима у ратовима деведесетих година. Писац је „Мигине књиге“ о Момчилу Кузминцу Миги, четнику који је убијен 1946. године, у двадесетој години. Пре ликвидације, Мига се две године скривао на Церу, где је писао песме и приповетке, а Ћелић је ове изгубљене, потресне рукописе пронашао и објавио.

Стаматовић: Меморијал жртвама


„План општине је да пећину у Мушветама уреди за туристичке посете. Претходно желимо да откријемо шта се тачно на овом месту догодило и да српским младићима трагично страдалим од братске руке подигнемо меморијални комплекс. Желимо да пронађемо потомке жртава и да сурово убијене младиће достојно сахранимо по православном обреду“, истиче Милан Стаматовић, председник Општине Чајетина.
Никола Јанковић / Новости
*******************************************

Питам се ХОЋЕМО ЛИ ДОЖИВЕТИ да се после 70 година ОБЕЛОДАНЕ ИСТИНЕ О БАНДИ ЦРВЕНОЈ И ЊИХОВИМ ЗЛОЧИНИМА У СРБИЈИ ???
 
Не постоји ни један једини разлог зашто не бисмо и зашто нисмо ни до сада открили читава стратишта , масовна и појединачна места закопани ( погрешно је рећи сахрањени, јер они нису сахрањени ни до дана данашњег ) сем немања политичке да се открију материјални докази о комунистичком злочиначком тероре над Србима у данима ослобођења и краја рата и у годинама после тога.
Без обзира на промене , које нису мале ( променимо смо друштвени систем, променисмо и државу) још увек се о томе радије ћути и препушта појединцима или групама грађана да раде на томе колико им моћи и средства допуштају.
С друге стране имамо врло добро организоване и политички активне, а и утицајне организације и појединце који и даље, упркос свим материјалним и другим доказима, чак и архивама комунистичке власти, негирају и сеире под паролом : " Па нађите их" над жртвама и њиховим породицама.
Само се у Србији још увек са снебивањем говори о злочинима, и то масовним, оних под чије смо ослобођење пали.
Упркос чињеници да су Срби у том процесу комунистичке власти најтеже страдали о томе се радије ћути, а државна ангажованост на откривањима се спроводи с пола воље и уз безбројне опструкције .
Последње је време да се Срби запитају озбиљно зашто је то тако.
 
Не постоји ни један једини разлог зашто не бисмо и зашто нисмо ни до сада открили читава стратишта , масовна и појединачна места закопани ( погрешно је рећи сахрањени, јер они нису сахрањени ни до дана данашњег ) сем немања политичке да се открију материјални докази о комунистичком злочиначком тероре над Србима у данима ослобођења и краја рата и у годинама после тога.
Без обзира на промене , које нису мале ( променимо смо друштвени систем, променисмо и државу) још увек се о томе радије ћути и препушта појединцима или групама грађана да раде на томе колико им моћи и средства допуштају.
С друге стране имамо врло добро организоване и политички активне, а и утицајне организације и појединце који и даље, упркос свим материјалним и другим доказима, чак и архивама комунистичке власти, негирају и сеире под паролом : " Па нађите их" над жртвама и њиховим породицама.
Само се у Србији још увек са снебивањем говори о злочинима, и то масовним, оних под чије смо ослобођење пали.
Упркос чињеници да су Срби у том процесу комунистичке власти најтеже страдали о томе се радије ћути, а државна ангажованост на откривањима се спроводи с пола воље и уз безбројне опструкције .
Последње је време да се Срби запитају озбиљно зашто је то тако.



Masovna streljanja 1944-45: Oznine „Knjige streljanih”
Komisija do sada popisala 25.000 ljudi streljanih u Srbiji, procenjuje se da će ih biti „više desetina hiljada”. Samo u Vojvodini se broj streljanih civila, uglavnom Nemaca i Mađara, procenjuje na 45.000


Piše: Vuk Z. Cvijić


big_1385383986%7E%7ESpisak-streljanih-Svilajnac-1944.jpg


Skoro svaki zaseok u Srbiji ima stratište u kojem su zakopani uglavnom civili, žrtve komunističkog režima, ubijene bez suđenja, čije se kažnjavanje i danas nastavlja, jer još nemaju pravo na sahranu. Ovo tužno poglavlje istorije Srbije počelo je septembra 1944, a tek 65 godina kasnije država je smogla snage da, dosta stidljivo, uspostavi „Državnu komisiju za pronalaženje i obeležavanje svih tajnih grobnica u kojima se nalaze posmrtni ostaci streljanih posle 12. septembra 1944. godine” čiji je zadatak da utvrdi tačan broj žrtava i popiše ove grobnice.

Komisiju je Vlada Srbije osnovala 9. jula 2009, a tek 29. aprila 2010. godine, Vlada je donela odluku o skidanju oznake poverljivosti sa spiskova osoba streljanih bez suđenja. Nakon tog datuma, članovi Komisije su dobili priliku da pretražuju arhive, pa su tako u arhivi BIA pronašli naredbu 1258. m3 od 1aja 1945. kojom tadašnje Ministarstvo unutrašnjih poslova Demokartske federativne Jugoslavije propisuje da lokacije svih grobnica „narodnih neprijatelja” postanu tajna.

Otpor radu Komisije
Ekshumacija 14. jula: „Korak po korak“
U Srbiji i dalje postoji veliki otpor prema inicijativi da se uopšte i prizna da su partizanske jedinice po naređenju Broza i Vrhovne komande NOVJ činile masovne i organizovane zločine. Da je taj otpor postojao čak i prilikom formiranja Komisije govori i njen sekretar Srđan Cvetković.

„Samo ime Komisije – „Državna komisija za pronalaženje i obeležavanje svih tajnih grobnica u kojima se nalaze posmrtni ostaci streljanih posle 12. septembra 1944. godine” – govori da se tu nešto skriva. Uobičajeno je da takve komisije imaju naziv kojim bi se identifikovale žrtve i počinioci, što ovde nije slučaj. To govori da je za nekog to bilo i dalje preosteljivo. U evropskim, postokumunističkim zemljama najčešće su formirane komisije za popisivanje žrtava komunizma ili komunističkog sistema”, navodi Cvetković.

On dodaje da se, kako kaže, „tihi bojkot” pokazuje i tako što osim male pomoći Ministarstva pravde nijedna druga državna institucija ne finansira ovu Komisiju.

„Često se dešava da u budžetu Komisije nema novca čak ni za gorivo da odemo do neke lokacije. Zato se naš rad uglavnom zasniva na entuzijazmu i želji da profesionalno utvrdimo istorijsku istinu, bez bilo kakvih ideoloških predrasuda”, napominje Cvetković.

Komisiji je počelo besplatno da pomaže privatno preduzeće „Monting” koje ima najsavremenije mašine za skeniranje terena.

„Kada sam video sliku kako Cvetković, sa nekom običnom kašikom pokušava da razgrne zemlju na jednom stratištu, odlučio sam da pomognem, jer sam tada shvatio da je Komisija za tajne grobnice u kojima su žrtve partizana formirana bez sredstava”, kaže za CINS Blažo Đurović, vlasnik „Montinga”.

Do skora su pitanja o masovnim streljanjima nedužnih ljudi po naredbi iz partizanske komande uglavnom pokretali samo članovi porodica žrtava. Decenije u kojima je negirana ova, kako su utvrdile komisije Srbije, Slovenije i Hrvatske, istorijska činjenica, samo su pojačale odlučnost potomaka žrtava da se utvrdi istina.
 
tema je valjda protivteza temama o jajincima j banjici, logoru sajmiste

Наравно да није. Али се и данас показује идеолошка селективност код поменутих стратишта наслеђена из предходног режима , што је такође увредљиво.
 
Наравно да није. Али се и данас показује идеолошка селективност код поменутих стратишта наслеђена из предхопдног режима , што је такође увредљиво.

jeste, jeste

zlocin je zlocin, a cifre su uporedive. tj ocigledne
 
А...шта ти мислиш...ЈЕЛ ИСТО...убити наоружане четнике ( војнике ) ...и...убити ненаоружане четнике који су се предали ( цивиле )...:think:

1.- Био је светски рат,
2.- Био је грађански рат.
3.- Комунци су још у краљевини забрањивани, затварани и убијани. Кад је почео рат буквално је отворена сезона лова на њих. Немци, усташе, четници, сви су их убијали.
Сабери ове три чињенице и добићеш одговор да је исто. Можемо ми са ове временске дистанце да причамо о моралу, женевским конвенцијама али неко кога су ловили и ко је јео корење у шуми неколико година би и мени и теби завалио кундак у бубреге.
 
Само озбиљно оболелим од идеолошке заслепљености може да падне да на памет да прави некакво рангирање масовних злочина и да их сврстава у позитивне и оправдане и негативне.
Комунисти су починили страшне масовне злочине и масакре над цивилима и предатим војницима супарничке стране ( дакле заробљеницима ), не само у току ратних дејстава у завршници рата, него и годинама касније током " Црвеног терора".
За то не постоји никакво оправдање.
 
1.- Био је светски рат,
2.- Био је грађански рат.
3.- Комунци су још у краљевини забрањивани, затварани и убијани. Кад је почео рат буквално је отворена сезона лова на њих. Немци, усташе, четници, сви су их убијали.
Сабери ове три чињенице и добићеш одговор да је исто. Можемо ми са ове временске дистанце да причамо о моралу, женевским конвенцијама али неко кога су ловили и ко је јео корење у шуми неколико година би и мени и теби завалио кундак у бубреге.

И мој отац је био у рату као партизан и комуниста од 39-те...био је прогањан, јео је корење, смрзавао се оскудно одевен, био је у заробљеничким логорима и бежао из њих...прошао је сито и решето другог светског рата..и сремски фронт, али никада...баш никада није убијао " ненаоружане и цивиле "...:nono3: :aha2:

По очевој причи ...та зверства су радиле " специјалне јединице ОЗНЕ " састављене од.. криминалаца и пребеглих усташа...:aha2:

- - - - - - - - - -

Ја сам питао тебе...шта ти мислиш ...у овом времену у коме живиш, јер 1944-45-те ..ниси био ни " у плану "...и не можеш да поимаш " начин размишљања " партизана ...тада...:think:
 
Џаба ти " потпис " ...када се ..ПОТСМЕВАШ - МУЧКИ УБИЈЕНИМА...:roll:
Не будали.
Свако треба да одговара за злочин.
Овде не постоји доказ да се ради о злочину, као и у многим обрнутим ситуацијама.
Ово је типичан маневар продаје магле, које раде и комунци и четнаје.
Ко ти каже да се није радило о ратним репресалијама?
У реду су стрељања по Блајбургу, али сва друга су "сумњива"?
Или су, као и ово- несумњива?:roll:
Олако све то посматрате, господо...
Шта ако су то били- дезертери?
Шта ако уопште нису били партизани?
Мислиш да је "случај Маркале" први пут спроведен у историји ратова?
Од оваквих тема се гадим; једини њихов циљ и смисао је пражњење личних фрустрација пред публиком, политички простаклук "пар екселанс".
 
1.- Био је светски рат,
2.- Био је грађански рат.
3.- Комунци су још у краљевини забрањивани, затварани и убијани. Кад је почео рат буквално је отворена сезона лова на њих. Немци, усташе, четници, сви су их убијали.
Сабери ове три чињенице и добићеш одговор да је исто. Можемо ми са ове временске дистанце да причамо о моралу, женевским конвенцијама али неко кога су ловили и ко је јео корење у шуми неколико година би и мени и теби завалио кундак у бубреге.

Па у паравојним организацијама каква је била и партизанштина, наравно да се не може гледати с дистанце Женевских конвенција, то овај и немало других сличних примара из дана у дана сведоче. А у правим војскама, чин предаје моментално је мењао статус непријатеља, али шта то значи за црвене, кад су се понашали као и усташе, а да будемо реални, неретко си се тако понашали и четници, поготово они разних идеолошких оријентација. Само ето, ројалисти су изгубили рат, па су они завршили у јамама, а да је партизанштина изгубила рат, вероватно би јаме биле напуњене њима. Мада, кад погледам са дистанце, да је победила ЈВуО, чисто сумњам да би се овакве ствари решавале бар без суда?

И како било, победници су добили предност да буду већи злочинци, па стога данас је наша дужност да судимо о њиховим злоделима, а оваква нас подсећају на најружније примере из последњег рата. И док се ми нешто бунимо што нико не признаје злочине над Србима из протеклог рата, ми заправо још увек ћутимо о злочинима над Србима у Другом светском рату, а неко је из тога извукао поуку.

Баш ћемо видети шта ће бити са овом масновном гробницом, да ли ће икоме привући пажњу? Гледам, ни она Комисија за откривање злочина након ДСР од 2012. више није објавила ниједан документ, дакле, неко их је вероватно заврнуо.

Унуци злочинаца очигледно с поносом бране наслеђе својих предака.

Некоме су преци оставили Обилића и Светог Саву, а некоме јаме, ови као породичну традицију негују ћутање о јамама.
 
И мој отац је био у рату као партизан и комуниста од 39-те...био је прогањан, јео је корење, смрзавао се оскудно одевен, био је у заробљеничким логорима и бежао из њих...прошао је сито и решето другог светског рата..и сремски фронт, али никада...баш никада није убијао " ненаоружане и цивиле "...:nono3: :aha2:

По очевој причи ...та зверства су радиле " специјалне јединице ОЗНЕ " састављене од.. криминалаца и пребеглих усташа...:aha2:

- - - - - - - - - -

Ја сам питао тебе...шта ти мислиш ...у овом времену у коме живиш, јер 1944-45-те ..ниси био ни " у плану "...и не можеш да поимаш " начин размишљања " партизана ...тада...:think:

Ja mislim da ratova ne bi trebalo da bude.
Bilo je primera i u ovim ratovima pre 20 godina. Čuvaju se oni koji su bitni suprotnoj strani, ostali su prepušteni dobroj volji onima koji su ih zarobili a među njima je bilo ljudi kojima je ubijen brat, otac, majka, dete. Takvom čoveku je nemoguće objasniti da ne treba da ubije.
Nisam ja izmislio ta pravila, to je tako na svim stranama i svim ratovima.

- - - - - - - - - -

Па у паравојним организацијама каква је била и партизанштина, наравно да се не може гледати с дистанце Женевских конвенција, то овај и немало других сличних примара из дана у дана сведоче. А у правим војскама, чин предаје моментално је мењао статус непријатеља, али шта то значи за црвене, кад су се понашали као и усташе, а да будемо реални, неретко си се тако понашали и четници, поготово они разних идеолошких оријентација. Само ето, ројалисти су изгубили рат, па су они завршили у јамама, а да је партизанштина изгубила рат, вероватно би јаме биле напуњене њима. Мада, кад погледам са дистанце, да је победила ЈВуО, чисто сумњам да би се овакве ствари решавале бар без суда?

И како било, победници су добили предност да буду већи злочинци, па стога данас је наша дужност да судимо о њиховим злоделима, а оваква нас подсећају на најружније примере из последњег рата. И док се ми нешто бунимо што нико не признаје злочине над Србима из протеклог рата, ми заправо још увек ћутимо о злочинима над Србима у Другом светском рату, а неко је из тога извукао поуку.

Баш ћемо видети шта ће бити са овом масновном гробницом, да ли ће икоме привући пажњу? Гледам, ни она Комисија за откривање злочина након ДСР од 2012. више није објавила ниједан документ, дакле, неко их је вероватно заврнуо.

Унуци злочинаца очигледно с поносом бране наслеђе својих предака.

Некоме су преци оставили Обилића и Светог Саву, а некоме јаме, ови као породичну традицију негују ћутање о јамама.

Boldovano, sve si rekao u toj rečenici.
 
Не будали.
Свако треба да одговара за злочин.
Овде не постоји доказ да се ради о злочину, као и у многим обрнутим ситуацијама.
Ово је типичан маневар продаје магле, које раде и комунци и четнаје.
Ко ти каже да се није радило о ратним репресалијама?
У реду су стрељања по Блајбургу, али сва друга су "сумњива"?
Или су, као и ово- несумњива?:roll:
Олако све то посматрате, господо...
Шта ако су то били- дезертери?
Шта ако уопште нису били партизани?
Мислиш да је "случај Маркале" први пут спроведен у историји ратова?
Од оваквих тема се гадим; једини њихов циљ и смисао је пражњење личних фрустрација пред публиком, политички простаклук "пар екселанс".

Да ли би могао то да поновиш родбини оних који и данас трагају за посмртним остацима своји најближиш несталих или убијених , а не сахрањених у време пада под ослобођење, када у Србији није више било окупаторске војске и који су у истој ситуацији као и они несрећни Срби који су узгибили своје најмилије у такође " мирно", или " нератно" време од стране Шиптара ?
Да нема иту неке разлике и селекције ?
 
Не будали.
Свако треба да одговара за злочин.
Овде не постоји доказ да се ради о злочину, као и у многим обрнутим ситуацијама.
Ово је типичан маневар продаје магле, које раде и комунци и четнаје.
Ко ти каже да се није радило о ратним репресалијама?
У реду су стрељања по Блајбургу, али сва друга су "сумњива"?
Или су, као и ово- несумњива?:roll:
Олако све то посматрате, господо...
Шта ако су то били- дезертери?
Шта ако уопште нису били партизани?
Мислиш да је "случај Маркале" први пут спроведен у историји ратова?
Од оваквих тема се гадим; једини њихов циљ и смисао је пражњење личних фрустрација пред публиком, политички простаклук "пар екселанс".

Имаш много питања????, а ниједну " проверену чињеницу " за одговор...:think:
Када ...НИШТА НЕМАШ...немој да ...ПРЕТПОСТАВЉАШ...:nono3:

- - - - - - - - - -
Чему онда ...:lol: -смејање...:think:

Ни ..БЛАЈБИ...се томе не би смејао.
 
За сво троје једно питање.
Што не предате тужбу, него смарате овде по стоти пут са исим мантрама? Чему служе овакве теме?
На форуму тражите "правду", или ширите кампању против црвених, који су или помрли поодавно, или и сами претрпели једнака понижења као и ови, за чија их убиства оптужујете, често и веома непроверено?
Каква је то болесна потреба за свађом са свима, који се ОДМАХ не сврставају у подршку тим харангама?
Не схватате да својим понашањем по овом питању додатно одузимате свако достојанство тим жртвама, неретко и невиним; да, било је реваншизма. Да, било је злочина; да, стрељали су црвени много невиних људи.
И?
Сваки злочин треба казнити. Да би се то десило, потребни су докази.
А они се не износе на форуму, паћеници, него на Суду!
 
Наравно да није. Али се и данас показује идеолошка селективност код поменутих стратишта наслеђена из предходног режима , што је такође увредљиво.

Nema mi tu baš logike . Bog i batina u Srbiji je vojvoda Vučić . Prije njega je predsjednik bio vojvoda Nikolić . Vojvoda Šešelj
je još u devedesetima bio u vlasti kao i vođa četnika sa Ravne gore Vuk Drašković . Čak je i Dražin sin bio u vlasti , četnici
dobili penzije ( nezaslužene - jer rat je trajao puno više od jedne godine koliko su se oni borili protiv Nijemaca ) a ti pišeš o nekoj ideologiji .
 

Back
Top