Nizak pritisak u kotlu ?

siju i miju

Poznat
Poruka
8.280
Pozdrav ljudi,

Zna li neko da mi kaže zašto je nizak pritisak u kotlu ? U pitanju je gasni kotao .
Da treba još da se dospe vode-to sam primetila,jer su radijatori na spratu pola topli,pola hladni,
da li će se -ako dospem još vode,da li će se pritisak povećati ?

I kako kotao može da radi sa 0,5 bara,a greje se i sprat i da li je to opterećenje za kotao ?
i kad se ono beše sa kompresorom ubacuje vazduh-ja sam zaboravila gde ? da li je to bilo samo pri puštanju kotla u rad ili se to radi zato što je pritisak je pao ?
 
Pa sad jedino ako neko od Novih Beogradjana hoće da se seti kako su oni ložili
Ja odrasto uz centralno... imao sam zbog toga problema u vojske...
Bijo sam ćata kod gospodin kapetan pa je trebalo da mu naložim ujutru
Ja se od muke setijo da odem do drugih kancelarija pa ko u kameno doba uzmem malo njihove vatre preko klsića
Posle sam ja njima piso izveštaje kako ide uz gramatiku
 
misliš eksplodiraju kada se dosipa voda,a ona prethodna je mlaka,topla ?
Pa nisam mentol,voda se dosipa kada je hladna u sistemu i kada je kotao isključen . Eksplozije se ne plašim,nego pitam konkretno.zašto je nizak pritisak ?
Ako neko zna.

ne , nego da voda zagrevanjem povecava zapreminu

i samim tim pritisak

ako ne povecava pritisak onda nema dovoljno vode pa se ne siri dovoljno da poveca pritisak


dopuni sistem vodom
 
http://www.samsvojmajstor.com/porta...ije-grejanja-i-klimatizacije/pritisak-u-kotlu

- - - - - - - - - -

ja sam dosula vodu preko radijatora u kupatilu,ali izgleda nisam dovoljno. Nisam ispuštala vazduh iz radijatora,jer ne mogu sama to da radim. Moraću sutra da se pozabavim time.
I hvala Sarvaš na odgovoru .

Voda se dolijeva crijevom u ekspanzionu posudu . Negdje blizu te posude treba da postoji ventil za dolijevanje vode .
Ekspanziona posuda je slična posudi za vodu u automobilu ( ima sličnu funkciju ) .
 
Najefikasnije je da se vazduh ispušta na mjestu koje je najvišlje . Kod mene je to sušač peškira u kupatilu .
Za ispuštanje vazduha postoje plastični ključevi . Svaki vlasnik centralnog ili etažnog ih ima nekoliko u rezervi .
Ako ih nemaš mogu se kupiti na mjestima gdje se prodaju radijatori .
 
Bila sam prinudjena da prošle zime ispuštam vazduh iz radijatora i dosipam vodu i nije to nikakva filozofija :) pogledam sve na netu kako se radi,a ima baš divnih ljudi koji svoje znanje podele i sa drugima.
Nego,ja sam dosula vodu preko radijatora :D taj mali radijator je prvi koji je povezan od kotla,a za tu posudu sam bezboj puta čula,ali ne znam gde je,kotao je nekako zatvorena,a ja ne bih da eksperimentišem,ko zna šta mogu da zatvorim,otvorim....
 
Ако ти је спратна зграда, притисак у систему (котао, цевоводи и радијатори) треба да буде р = 1-1.5 бара.
Теби је потребно да најпре испустиш ваздух из целог система и то на радијаторима на спрату који су ,,пресечени'' (пола топли пола хладни).
Потом систем допуни са цревом са славине водовода до вентила за допуну који је увек у близини котла на назначени притисак (1 - 1,5 бара).
Вентил за допуну и славине затвори а котао подложи и ти си посао завршила.
Прати радијаторе на спрату дал' су ,,пресечени'', па ако јесу опет испусти ваздух.

ПС: Сада је касно али у пролеће, нађи мајстора за грејање да ти провери манжетну у експанзионој посуди и ако је пукла да је замени а притисак у тој манжетни мајстор ће подесити на исту вредност као за цео систем.
Такође нека провери и функцију сигуроносног вентила па ако је потребно да се замени.
Поздрав и пријатно поред топлих радијатора!
 
Postoji otvoren i zatvoren sustem centralnog grejanja. Ako je sistem otvoren pomalo se gubi voda isparavanjem ali je pritisak u sistemu mali i ne može doći do eksplozije.

Ako je sistem zatvoren, voda ne bi trebalo da se gubi. U slučaju prevelikog pritiska popusti sigurnosni ventil na ekspanzionoj posudi pa opet ne dolazi do eksplozije.

Sam pritisak nije presudan. Presudno je da li je svaki radijator pun. Radijator koji nije pun ne greje, ili greju samo prva dva-tri rebra.

Ako radijatori nisu puni treba doliti dovoljno vode i odzračiti sistem - ispustiti vazduh da u sistemu bude samo voda.
 
a vodu dospi na spratu , kad vec ekspanzione posude nema

u gornjim tackama radijatora

na jednom radijatoru polako dolivas a na drugome neko kontrolise kad pocne da tece.

nece biti 100 posto pun , ali je i bolje tako , posto sama radis
 
Hvala svima na odgovorima !

Zvala sam majstora koji nam je i postavio grejanje i koji se sam greje na gas i čovek se ne javlja.pošaljem poruku,možda nije čuo telefon,ne javlja se... A platili smo mu redovno sve i redovno sve dolaske...nego je p. jer nije imao odgovor na pitanje zašto je potrošnja gasa bila tolika i tolika,a on sam je predložio da je to bolja opcija.

U suštini,koliko sam mogla da shvatim,jer sam pročitala sve što se može pročitatiti,pritisak je postepeno padao jer kod kotla,na cevima kaplje voda,vrlo malo,ali dovoljno da vremenom voda nestaje i onda je samim tim oslabio i pritisak.
Htela sam ja da pozovem ovlašćenog servisera za taj tip kotla ,da pregleda sve i da se dospe voda...ali smo dali 85 000 za gas pa nemam predstavu koliko bi koštao taj dolazak,a već smo se ispucali,sigurno ne bi došao za 2 000 :)
Nego me to zbunilo,prošle godine je doneo on kompresor i sa tim vazduhom ne znam šta je radio.
A čitam na forumima kada je previsok pritisak da se ispušta voda kod kotla.
 
Da li neko zna čemu služi vetilčić na vrhu expanzione posude? Kao ventil od bicikla. Stisnes prstom i on ispušta vazduh. Mislim da to ima veze sa kompresorom koji je spomenula "siju i miju". Na expanzionom sudu piše neki preporučeni pritisci, standardni, max, testirani i sl. A da li se tu misli na vazdušni pritisak ili pristisak vode?? Kako to sve radi? Pumpa tera vodu u krug, naravno. A koja je funkcija expand. posude.
I još jedno pitanje. Zašto se čuje onaj zvuk kad se upale grejači? Ono cvilenje. Nije mi se čulo u početku, jendo 10 dana i onda počelo da cvili.
Hvala.
 
Da li neko zna čemu služi vetilčić na vrhu expanzione posude? Kao ventil od bicikla. Stisnes prstom i on ispušta vazduh. Mislim da to ima veze sa kompresorom koji je spomenula "siju i miju". Na expanzionom sudu piše neki preporučeni pritisci, standardni, max, testirani i sl. A da li se tu misli na vazdušni pritisak ili pristisak vode?? Kako to sve radi? Pumpa tera vodu u krug, naravno. A koja je funkcija expand. posude.
I još jedno pitanje. Zašto se čuje onaj zvuk kad se upale grejači? Ono cvilenje. Nije mi se čulo u početku, jendo 10 dana i onda počelo da cvili.
Hvala.

Hvala,.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Pozdrav! Mene interesuje, da li Alfa peci sa rernom za etazno grejanje od 20 kw, koje imaju pokretnu resetku tzv. "letnji i zimski polozaj", mogu da se u sred zime koriste kao obican sporet, tj sa podignutom resetkom? Znaci, ako je potrebno samo kuvanje, pecenje i zagrevanje prostorije preko plotne, a ne zeli se da se zagrevaju radijatori, tj.sistem, da se podigne resetka do kraja. Da li se takav nacin koriscenja odrazava na ostatak sistema (kondenzacija u kotlu i slicne nezeljene pojave)? Uputstvo nema nista protiv toga, pise samo da je tako kuvanje hrane mnogo brze, ali me zanima kako to izgeda u praksi? Verovatno bi se i voda u kotlu nesto zagrevala, pumpa se verovatno ne bi ukljucivala jer bi temp.vode bila niska, ali takve stvari samo mogu da pretpostavljam, pa zato i pitam. Pec jos nije instalirana, pa ne mogu sam da probam, a hteo bih da znam. Znam da ovo nije najadekvatnija tema za ovo sto me zanima, ali vidim da je dosta aktivna i nisam nasao nijednu srodnu, pa ce se verovatno naci neki korisnik koji se ukljucuje u diskiusiju, pa ce da mi osgovori. Moderatroe, ne zameri mi. Hvala.
 
Pozdrav! Mene interesuje, da li Alfa peci sa rernom za etazno grejanje od 20 kw, koje imaju pokretnu resetku tzv. "letnji i zimski polozaj", mogu da se u sred zime koriste kao obican sporet, tj sa podignutom resetkom? Znaci, ako je potrebno samo kuvanje, pecenje i zagrevanje prostorije preko plotne, a ne zeli se da se zagrevaju radijatori, tj.sistem, da se podigne resetka do kraja. Da li se takav nacin koriscenja odrazava na ostatak sistema (kondenzacija u kotlu i slicne nezeljene pojave)? Uputstvo nema nista protiv toga, pise samo da je tako kuvanje hrane mnogo brze, ali me zanima kako to izgeda u praksi? Verovatno bi se i voda u kotlu nesto zagrevala, pumpa se verovatno ne bi ukljucivala jer bi temp.vode bila niska, ali takve stvari samo mogu da pretpostavljam, pa zato i pitam. Pec jos nije instalirana, pa ne mogu sam da probam, a hteo bih da znam. Znam da ovo nije najadekvatnija tema za ovo sto me zanima, ali vidim da je dosta aktivna i nisam nasao nijednu srodnu, pa ce se verovatno naci neki korisnik koji se ukljucuje u diskiusiju, pa ce da mi osgovori. Moderatroe, ne zameri mi. Hvala.
Što ne pitaš servisera,to ti je najsigurnije .
 
Da li neko zna čemu služi vetilčić na vrhu expanzione posude? Kao ventil od bicikla. Stisnes prstom i on ispušta vazduh. Mislim da to ima veze sa kompresorom koji je spomenula "siju i miju". Na expanzionom sudu piše neki preporučeni pritisci, standardni, max, testirani i sl. A da li se tu misli na vazdušni pritisak ili pristisak vode?? Kako to sve radi? Pumpa tera vodu u krug, naravno. A koja je funkcija expand. posude.
I još jedno pitanje. Zašto se čuje onaj zvuk kad se upale grejači? Ono cvilenje. Nije mi se čulo u početku, jendo 10 dana i onda počelo da cvili.
Hvala.
To je ventil za doduvavanje vazduha,kada opadne pritisak u sistemu.I ta expanziona boca sluzi da pritisak bude konstantan/

- - - - - - - - - -

Što ne pitaš servisera,to ti je najsigurnije .
Moze.Moj Surak je imao takav sporet.Zimi ga je koristio za grejanje,ali je moglo normalno i da se kuva na njemu i pece u rerni,a leti kada je potrebno za neku zimnicu koristen kao obican sporet.
 

Back
Top