Topijari - umetnost oblikovanja biljaka

LBarbara

La Femme
Moderator
Poruka
48.276
Pravi topijari se pravi samo od simsira, oblikuje se ostrim orezivanjem i potrebne su godine nege da bi bastovan dobio zeljenu figuru
i to se radilo davno u vrtovima dvoraca u vreme renesanse u Francuskoj, Engleskoj, Italiji.

"Danas, međutim, postoje kalupi - žičane konstrukcije neverovatnih oblika koje bršljen može brzo da prekrije i već istog leta se dobija skulptura u bašti.

Za zicani topijari se obično koriste grmovi, četinari i stabla sporog i gušćeg rasta koji podnose jače orezivanje. To su: tuja, tisa (idealna za visoke kreacije), lovor, šimšir (12 godina je prosečan vek), kalina, božikovina (živi po 300 godina, ali se mogu dobiti samo osnovni oblici)... Sa izradom željenog oblika mora da se počne dok je biljka mala, jer je tada savitljiva i lakše se dolazi do željene forme. Rezidba se izvodi u vreme intenzivnog rasta biljke. Kasnu jesenju rezidbu treba izbegavati, jer će novoizrasli izdanci stradati od mraza. Zimi je neophodno redovno otresati sneg, da se ne bi lomile grane. Topijari treba redovno prihranjivati i zalivati. "

Pa onda lepo krenemo od jednostavnijih oblika...

izlozba-zivih-skulptura-11.jpg


Da bismo stigli do...ccc...

skulpture-od-biljaka-5.jpg


Skulpture od biljaka koje se vama dopadaju ili na koje ste nailazili dok ste putovali po svetu bi trebalo da bude tema...:)



 
Ovo je divno :)
Za ovakvu umetnost potreban je baštovan, što je kod nas retka prilika da ga neko ima. Imam veliko dvorište gde bih mogla ovako nešto imati, ali ko bi to održavao?

Nije moja fotkica, nisam nigde videla dok sam putovala, ali mi se ova sa neta svidela :)

6nfznGo.jpg

Nije to tesko odrzavati, tesko je dobiti zeljeni oblik..odrzavanje se svodi na potkresivanje grancica koje prerastu oblik a to je spor proces..recimo da
se jedanput mesecno secne po koja grancica...
 
nesto slicno imamo na Topciderskoj zvezdi..jedino fali treca zirafa..:D

topciderska-zvezda-3-n1.jpg

E vidis, tako izgleda postupak...sad samo cekaju da brsljen bude dovoljno gust i da dostigne pravu visinu i onda ce ga obikovati...
To ce biti super...:D

- - - - - - - - - -


..a ovo je od trave i to je tesko formirati do zla boga...a najlepse izgleda...
 

Back
Top