Herman Nojbaher

dakle nemaš odogovor ??

a tebi odgovor, da okupator je okupirao braon zemlju i šta to znači?

treba da ostane braon zemlja, tjne treba se boriti protiv okupatora?

rasturio porodice, recimo muž u zarobljeništvu a žena i deca gladuju i trpe teror

po tebi, to je u redu?

ne treba se boriti?

- - - - - - - - - -

kako ono kažu za take: BEGANOVA MAJKA NIKAD NIJE ZAPLAKALA
 
Не Проко, није у реду, али није у реду ни да се правиш блесав.
Јасно је да на једној страни имаш окупатора који је окупирао тло и да то није у реду.
На другој страни имаш цивиле који гину и то исто није у реду.

Питање је шта мање није у реду? Није тако једнодимензионално како ти покушаваш намерно да га представиш. Зашто стално намерно сушташ разговор на овај ниво? У чему је фора? Да ли заиста мислиш да су посетиоци форума сламоумни и да можеш да им продаш била шта жуте боје као јаје? Буквално је то твоја логика. Сваком својом поруком понижаваш све читаоце форума.
 
puno priče za malo istine

reci mi jednostavno, da li se protiv okupatora svoje domovine treba boriti ili ga treba služiti?

Ово је једно од оних питања на нивоу - да ли ти више волиш да једеш фекалије или да пијеш урин? Однос држава никада није тако једноставан као што тренутно покушаваш да представиш. Шта је уопште домовина? Ко је окупатор? Шта је борба против окупатора? Да ли је испијање разређивача ефикасна борба против грипа?
 
e moj srbine, ako ti ne znaš ko je bio okupirao srbiju 1941 godine................

- - - - - - - - - -

i da li se treba boriti protiv okupatora ili mu ljubiti čizme, služiti ga, hraniti ga, robovski raditi za njega u njegovoj zemlji...

ako se ne varam preko 100.000 zarobljenih vojnika i oficira je odmah na početku rata transportovano u logore širom nemačke, zar ne?
 
Зна он ко је окупирао Србију 1941 године, али му није јасно како тадашњи сарадници окупатора комунисти постадоше ослободиоци касније.
 
e moj srbine, ako ti ne znaš ko je bio okupirao srbiju 1941 godine................

- - - - - - - - - -

i da li se treba boriti protiv okupatora ili mu ljubiti čizme, služiti ga, hraniti ga, robovski raditi za njega u njegovoj zemlji...

ako se ne varam preko 100.000 zarobljenih vojnika i oficira je odmah na početku rata transportovano u logore širom nemačke, zar ne?

одлично питање за комунисте који су у априлском рату саботирали војску сопствене земље и пуцали јој леђа, а у првим месецима окупације били једино друштво Немцима у окупираној земљи, чак пре самог Љотића...ал чини ли се то мени ил ти то питање постављаш поштоваоцима лика и дела првог герилца окупиране Европе? :roll:

комунистички терористи су по закону морали да ступе у регуларну војску своје земље, а не да формирају паравојне формације за борбу против те исте војске...

ајмо мало чињеница...а мање труле, давно превазиђене пропаганде ;)

нпр где су били комунистички терористи у овом периоду?

 
e moj srbine, ako ti ne znaš ko je bio okupirao srbiju 1941 godine................

i da li se treba boriti protiv okupatora ili mu ljubiti čizme, služiti ga, hraniti ga, robovski raditi za njega u njegovoj zemlji...

ako se ne varam preko 100.000 zarobljenih vojnika i oficira je odmah na početku rata transportovano u logore širom nemačke, zar ne?

i sta je poenta ovoga sto si napisao? ili je i ovo u duhu tvojih celodnevnih bisera :mrgreen:
 
Ako dekica kaze da je Flasica bijo prvi gerliac Evrope nema razloga da mu ne verujemo.:per:

хммм, мислим да то ипак каже Дневник РТРС :D

Радио Телевизија Републике Српске један је од три равноправна емитера у оквиру Јавног сервиса Босне и Херцеговине, која прати дешавања прије свега у нашем ентитету (Републици Српској)

што волим кад добијеш тикове :mrgreen:

:bye:

нееего, хоћеш да видиш ко још каже? :D
 
Poslednja izmena:
e moj srbine, ako ti ne znaš ko je bio okupirao srbiju 1941 godine
Ја сам те врло озбиљно питао она питања. Нисам овде да се завитлавам и прелазим преко тих категорија тек тако.

i da li se treba boriti protiv okupatora ili mu ljubiti čizme, služiti ga, hraniti ga, robovski raditi za njega u njegovoj zemlji...
Све зависи колику цену платиш за неку борбу. Шта ти вреди цела Војводина на твоје име у катастру, ако са друге стране останеш без жене, деце, рођака, пријатеља.... Можда би се радије задовољио само једном варошицом?

ko se ne varam preko 100.000 zarobljenih vojnika i oficira je odmah na početku rata transportovano u logore širom nemačke, zar ne?
Ни они нису морали бити заробљени, зар не? Све што је требало је да не радимо ништа. Али нам демони нису дали мира. Оно, као кад интервентна дође да провали у стан пар спратова испод тебе, а ти изађеш на степениште машући пиштољем и почнеш да се дереш да ти не дају да спаваш... Само што неки уче на грешкама, а ти и даље из непознатог разлога тврдоглаво оправдаваш те глупе поступке.
 
neumesna su poredjenja....

- - - - - - - - - -

da je car lazar tako mislio kao ti pred boj na kosovu, onda do njega ne bi ni došlo, nego bi car lazar bio nedić milan tog vremena

- - - - - - - - - -

ali to pobornici gubitnika nikad ne razumedu,


није важно каква сила нас напада, већ колику светињу бранимо. А највећа светиња је слобода

- - - - - - - - - -

"Ја не одлучујем да ли ћу ићи у битку по томе која је сила која ми прети, него по томе колику светињу браним"

- - - - - - - - - -

car lazar ne bi nojbaheru tog vremena nudio pratnju srpske garde u sve narodnoj nošnji, kao draža što je nudio
 
neumesna su poredjenja....
da je car lazar tako mislio kao ti pred boj na kosovu, onda do njega ne bi ni došlo, nego bi car lazar bio nedić milan tog vremena
ali to pobornici gubitnika nikad ne razumedu,

Ја тебе видим као једног од поборника пораза. Политика коју ти заступаш је директно одговорна за милионе мртвих овде код нас. То није само пораз већ трагедија, такорећи апокалипса.


"Ја не одлучујем да ли ћу ићи у битку по томе која је сила која ми прети, него по томе колику светињу браним"
Каква је то одбрана светиње, када светина гине?

car lazar ne bi nojbaheru tog vremena nudio pratnju srpske garde u sve narodnoj nošnji, kao draža što je nudio
Лепи цитати, али Лазар се суочио директно са Муратом и успео да одбије непријатељску војску којој је требало наредних 70 година да освоји Србију.
Са друге стране, комунисти су се по Србији играли чаркаша и због тих њихових игрица страдао је народ.
 
nudio pratnju srpske garde u sve narodnoj nošnji, kao draža što je nudio
beskrajno ponavljanje gluposti ili lazi bas kao i izmisljotine nece dovesti do toga da to i konacno postane istina ,
:rotf:
neumesna su poredjenja....

da je car lazar tako mislio kao ti pred boj na kosovu, onda do njega ne bi ni došlo, nego bi car lazar bio nedić milan tog vremena
neumesno je tvoje poredjenje lazara i nedica,
da si poredio drazu i lazara to bi imalo smisla, ali u svakom slucaju i ovaj mali napredak u razmisljanju ( barem se nisi usudio da feldvebela poredis sa velikanima srpske istorije :dash:) govori da je boravak na forumu doveo do poboljsanja psihickog zdravlja :mrgreen:
 
Poslednja izmena od moderatora:

O odnosu sa Dražom Mihailovićem, koji je po rečima samog specijalnog izaslanika veoma cenio njegovu borbu da se prestane sa streljanjem talaca u Srbiji, najbolje govori ova anegdota: "Jednom sam primio poziv da dođem, nedaleko od Topole, na degustaciju vina. (...) Jedan moj saradnik odgovorio im je da verovatno neću doći jer je to četničko područje i niko ne može da pruži potpunu garanciju za bezbednost gospodina specijalnog izaslanika za Balkan. Ovaj odgovor otišao je preko četničkog vojvode Kalabića, Mihailoviću.

Draža je, takode preko Kalabića, poslao sledeći odgovor: 'Mi znamo koliko srpske krvi dugujemo Nojbaheru. Zato će on, na području u kome ja komandujem, putovati ne kao ministar, nego kao princ.


Ako Nojbaher želi, staviću mu na raspolaganje, kao telesnu gardu, konjicu, a biće obučeni u srpsku narodnu nošnju!'".


- - - - - - - - - -

e tako draža poštuje okupatora svoje domovine, obećao mu pratnju, gardu sve u narodnoj nošnji ............. bruka do neba, za vek vekova

pročitajte ceo članak, koji piše kako su nemci zajednos a četnicima ratovali protiv partizana
- - - - - - - - - -

http://www.telegraf.rs/vesti/908038...ma-zajedno-smo-ratovali-protiv-partizana-foto
 
ima tamo i interesantnih podataka koje su vise puta vec ovde postavljane pa da se ne ponavljamo,
ali u osnovi tekst je prepun nekakvih anegdota "iz zivota" :mrgreen:
prvo ova ...

Kako tvrdi nemački diplomata, u avgustu 1944. došlo je do susreta Nedića i Draže Mihailovića:
razgovarali su u prostoriji koja je bila potpuno zamračena kako ni jedan ni drugi ne bi mogli da tvrde da su se sreli.

a druga ide ovako....

Herman Nojbaher,

(u toku Drugog svetskog rata postavljen od strane Hitlera na poziciju specijalnog izaslanika za Jugoistok u okviru ministarstva spoljnih poslova Trećeg Rajha,
istog onog rajha koji je u to vreme pregazio celu evropu, pola bliskog istoka i pola afrike )


pise pismo kalabicu (kome su isti ti nemci streljali oca i zarobili zenu i decu i odveli u logor) sa molbom da pismo prosledi svom komandantu
a ovaj onda to pismo salje drazi (za kime su isti ti nemci izdali poternicu i isto uhapsilu zenu i decu i poslali na banjicu) na ravnu goru u kojem trazi dozvolu da dodje do topole da se napije domaceg vina.

ovaj to naravno aminuje i onda draza salje pismo kalabicu a ovaj prosledjuje nojbaheru da nema nikakvih problema i da ce draza licno da mu zavrsi obezbedjenje dok se ovaj naliva rujnoga vina ....

da nije preglupo bilo bi smesno :mrgreen:
 
Задатак Нојбахерове мисије и немачко-четничка формална и неформална сарадња у Србији


За координатора своје нове политике на југоистоку Европе, немачки врх је одабрао Хермана Нојбахера, који се од раније доказао у својим мисијама на Балкану. 25 Хитлеровом наредбом од 24. августа 1943. године Нојбахер је именован за специјалног (изванредног) опуномоћеника Министарства иностраних послова Рајха на Балкану, а октобра 1943. био је послат у Београд, са посебним овлашћењима која су покривала готово све балканске земље: Румунију, Грчку, Србију, Црну Гору, Македонију, Албанију и Санџак, сем територије НДХ и Бугарске.


Његов задатак био је да, у контексту очекиване савезничке инвазије на Балкану, окупи разнородне (и међусобно завађене) војне и политичке антикомунистичке групације ради образовања снажног антикомунистичког фронта у тим земљама под немачком командом, а у источним деловима Југославије и поводом опасности од очекиваног продора јачих партизанских снага преко Дрине у Србију. Политика уступака домаћим (вазалним) режимима требало је да допринесе војном растерећењу немачких снага, стабилизацији региона и његовом успешнијем привредном функционисању. Полазне основе у том смислу Нојбахеру је пружала Хитлерова заповест од 29. октобра 1943. године, у којој су садржане основне претпоставке немачке војно-политичке стратегије на југоистоку Европе: 1) комунистичка опасност захтевала је јединствену противакцију за чије је политичко вођење био задужен специјални опуномоћеник Министарства спољних послова; 2) смернице за свој рад у овом региону Нојбахер би добијао од самог министра спољних послова Рајха, али је у њиховом спровођењу морао да сарађује непосредно са врховним командантом Југоистока и војним заповедником Југоистока; 3) задатак специјалног опуномоћеника подразумевао је политичко организовање националних антикомунистичких снага у земљама Југоистока и њихово усмеравање ка борби против „комунистичких банди“; 4) према Хитлеровој заповести, Нојбахер је располагао и овлашћењима да „установи и спроводи принципе економске политике на Југоистоку“, реорганизује немачке цивилне власти, њихово особље смањи и ојача позиције националних администрација у вођењу управних послова и економије..

М. Ристовић, Немачки нови поредак, стр. 66–67. 24 Исто, стр. 67. 25 Уочи априлског рата Нојбахер је био изванредни опуномоћеник Рајха за привредна питања у Румунији, потом опуномоћеник за петролеум на југоистоку (Румунија, Мађарска), а од октобра 1942. изванредни опуномоћеник Рајха за привредна и финансијска питања у Грчкој. (Војни архив Београд, НМА, 70А-1/50-19).

Herman Neubacher, Sonderauftrag Südost 1940–1945, стр. 127–129; На суђењу пред југословенским истражним властима после рата Нојбахер је у вези с тим тврдио: „Поред овог оптерећења наишла је једна много већа незгода у мом раду. Ја нисам имао никакав утицај на развој догађаја у Хрватској, па ни у Бугарској, дакле две земље које сам од почетка сматрао као најважније седиште опасности у додељеној ми области за рад. У обе земље постојала су нормално акредитивна посланства са којима нисам имао никакве пословне везе. Па ни од централе нисам добио никаква обавештења о тамошњем положају и развоју, јер је министар спољних послова Рајха строго ограничио рад на земљу у којој сам се налазио и онемогућавао свако интересовање за проблем суседних земаља. (...) Највећи недостатак био је и остао најважнији проблем координације: српско-хрватска супротност, који је остао ван мога домашаја. Природна последица био је мој „приватан рат“ против усташког режима, који ми је у круговима Анте Павелића веома брзо донео назив „државни непријатељ бр. 1“. У „загребачком режиму“ Нојбахер је видео „највећу љагу осовинске политике на Југоистоку“. Тврдио је да у Главном штабу није пропуштао ни једну прилику да говори о овом режиму и наглашава како је његово обарање један од најважнијих приоритета на Југоистоку. (Војни архив Београд, НМА, 70А-1а/53;54;59-19). ВОЈНО ДЕЛО, пролеће/2014 330 снага преко Дрине у Србију. Политика уступака домаћим (вазалним) режимима требало је да допринесе војном растерећењу немачких снага, стабилизацији региона и његовом успешнијем привредном функционисању. Полазне основе у том смислу Нојбахеру је пружала Хитлерова заповест од 29. октобра 1943. године, у којој су садржане основне претпоставке немачке војно-политичке стратегије на југоистоку Европе: 1) комунистичка опасност захтевала је јединствену противакцију за чије је политичко вођење био задужен специјални опуномоћеник Министарства спољних послова; 2) смернице за свој рад у овом региону Нојбахер би добијао од самог министра спољних послова Рајха, али је у њиховом спровођењу морао да сарађује непосредно са врховним командантом Југоистока и војним заповедником Југоистока; 3) задатак специјалног опуномоћеника подразумевао је политичко организовање националних антикомунистичких снага у земљама Југоистока и њихово усмеравање ка борби против „комунистичких банди“; 4) према Хитлеровој заповести, Нојбахер је располагао и овлашћењима да „установи и спроводи принципе економске политике на Југоистоку“, реорганизује немачке цивилне власти, њихово особље смањи и ојача позиције националних администрација у вођењу управних послова и економије

http://www.odbrana.mod.gov.rs/odbra...arhiva/VD_2014-prolece/66-2014-1-18-Zoric.pdf

obratite malo pažnje na izvor ;)
 
Задатак Нојбахерове мисије и немачко-четничка формална и неформална сарадња у Србији


За координатора своје нове политике на југоистоку Европе, немачки врх је одабрао Хермана Нојбахера, који се од раније доказао у својим мисијама на Балкану. 25 Хитлеровом наредбом од 24. августа 1943. године Нојбахер је именован за специјалног (изванредног) опуномоћеника Министарства иностраних послова Рајха на Балкану, а октобра 1943. био је послат у Београд, са посебним овлашћењима која су покривала готово све балканске земље: Румунију, Грчку, Србију, Црну Гору, Македонију, Албанију и Санџак, сем територије НДХ и Бугарске.


Његов задатак био је да, у контексту очекиване савезничке инвазије на Балкану, окупи разнородне (и међусобно завађене) војне и политичке антикомунистичке групације ради образовања снажног антикомунистичког фронта у тим земљама под немачком командом, а у источним деловима Југославије и поводом опасности од очекиваног продора јачих партизанских снага преко Дрине у Србију. Политика уступака домаћим (вазалним) режимима требало је да допринесе војном растерећењу немачких снага, стабилизацији региона и његовом успешнијем привредном функционисању. Полазне основе у том смислу Нојбахеру је пружала Хитлерова заповест од 29. октобра 1943. године, у којој су садржане основне претпоставке немачке војно-политичке стратегије на југоистоку Европе: 1) комунистичка опасност захтевала је јединствену противакцију за чије је политичко вођење био задужен специјални опуномоћеник Министарства спољних послова; 2) смернице за свој рад у овом региону Нојбахер би добијао од самог министра спољних послова Рајха, али је у њиховом спровођењу морао да сарађује непосредно са врховним командантом Југоистока и војним заповедником Југоистока; 3) задатак специјалног опуномоћеника подразумевао је политичко организовање националних антикомунистичких снага у земљама Југоистока и њихово усмеравање ка борби против „комунистичких банди“; 4) према Хитлеровој заповести, Нојбахер је располагао и овлашћењима да „установи и спроводи принципе економске политике на Југоистоку“, реорганизује немачке цивилне власти, њихово особље смањи и ојача позиције националних администрација у вођењу управних послова и економије..

М. Ристовић, Немачки нови поредак, стр. 66–67. 24 Исто, стр. 67. 25 Уочи априлског рата Нојбахер је био изванредни опуномоћеник Рајха за привредна питања у Румунији, потом опуномоћеник за петролеум на југоистоку (Румунија, Мађарска), а од октобра 1942. изванредни опуномоћеник Рајха за привредна и финансијска питања у Грчкој. (Војни архив Београд, НМА, 70А-1/50-19).

Herman Neubacher, Sonderauftrag Südost 1940–1945, стр. 127–129; На суђењу пред југословенским истражним властима после рата Нојбахер је у вези с тим тврдио: „Поред овог оптерећења наишла је једна много већа незгода у мом раду. Ја нисам имао никакав утицај на развој догађаја у Хрватској, па ни у Бугарској, дакле две земље које сам од почетка сматрао као најважније седиште опасности у додељеној ми области за рад. У обе земље постојала су нормално акредитивна посланства са којима нисам имао никакве пословне везе. Па ни од централе нисам добио никаква обавештења о тамошњем положају и развоју, јер је министар спољних послова Рајха строго ограничио рад на земљу у којој сам се налазио и онемогућавао свако интересовање за проблем суседних земаља. (...) Највећи недостатак био је и остао најважнији проблем координације: српско-хрватска супротност, који је остао ван мога домашаја. Природна последица био је мој „приватан рат“ против усташког режима, који ми је у круговима Анте Павелића веома брзо донео назив „државни непријатељ бр. 1“. У „загребачком режиму“ Нојбахер је видео „највећу љагу осовинске политике на Југоистоку“. Тврдио је да у Главном штабу није пропуштао ни једну прилику да говори о овом режиму и наглашава како је његово обарање један од најважнијих приоритета на Југоистоку. (Војни архив Београд, НМА, 70А-1а/53;54;59-19). ВОЈНО ДЕЛО, пролеће/2014 330 снага преко Дрине у Србију. Политика уступака домаћим (вазалним) режимима требало је да допринесе војном растерећењу немачких снага, стабилизацији региона и његовом успешнијем привредном функционисању. Полазне основе у том смислу Нојбахеру је пружала Хитлерова заповест од 29. октобра 1943. године, у којој су садржане основне претпоставке немачке војно-политичке стратегије на југоистоку Европе: 1) комунистичка опасност захтевала је јединствену противакцију за чије је политичко вођење био задужен специјални опуномоћеник Министарства спољних послова; 2) смернице за свој рад у овом региону Нојбахер би добијао од самог министра спољних послова Рајха, али је у њиховом спровођењу морао да сарађује непосредно са врховним командантом Југоистока и војним заповедником Југоистока; 3) задатак специјалног опуномоћеника подразумевао је политичко организовање националних антикомунистичких снага у земљама Југоистока и њихово усмеравање ка борби против „комунистичких банди“; 4) према Хитлеровој заповести, Нојбахер је располагао и овлашћењима да „установи и спроводи принципе економске политике на Југоистоку“, реорганизује немачке цивилне власти, њихово особље смањи и ојача позиције националних администрација у вођењу управних послова и економије

http://www.odbrana.mod.gov.rs/odbra...arhiva/VD_2014-prolece/66-2014-1-18-Zoric.pdf

obratite malo pažnje na izvor ;)

Свака част на постављеном проко...да не буде да не похвалим када ваља...

Знао сам неке позитивне ствари у вези Нојбахера али морам да признам да нисам знао ово :ok: :ok: :ok:

Природна последица био је мој „приватан рат“ против усташког режима, који ми је у круговима Анте Павелића веома брзо донео назив „државни непријатељ бр. 1“. У „загребачком режиму“ Нојбахер је видео „највећу љагу осовинске политике на Југоистоку“. Тврдио је да у Главном штабу није пропуштао ни једну прилику да говори о овом режиму и наглашава како је његово обарање један од најважнијих приоритета на Југоистоку. (Војни архив Београд, НМА, 70А-1а/53;54;59-19).

Не знам има ли истине за ону ношњу и пратњу коју си спомињао ал заслужио је и много више од Срба ако је ово истина :ok: :ok: :ok:
 
Првим споразумом, који је потписао мајор Војислав Лукачевић 19. новембра са опуномоћеницима Више команде Југоистока, успостављено је примирје на територији Бајина Башта – Дрина – Тара – Бијело Поље – Рожај – Косовска Митровица – Ибар – Краљево – Чачак – Ужице. Тај споразум обавезивао је његове потписнике на заједничку борбу против комуниста; Лукачевић је обећао да „ни један припадник њему потчињених јединица неће деловати на страни сила које су у рату са Немачком“.
(Зборник НОР-а, XIV том (четничка архива), књ. 3, стр. 929–930.)


Други споразум са Немцима потписали су пуковник Јеврем Симић, инспектор Врховне команде ЈВуО и Никола Калабић 27. новембра; он је дефинисао обуставу непријатељстава у подунавском, космајском, младеновачком, лепеничком, крагујевачком, гружанском, качерском, опленачком, аранђеловачком и колубарском срезу и прихватање истих обавеза као и у осталим случајевима споразумевања.
(Исто, стр. 935.)


Трећи споразум склопио је 14. децембра 1943. самоиницијативно капетан Михаило Чачић, командант Раваничке бригаде ЈВуО, у области Параћин – Ћуприја – Деспотовац којим се обавезао да ће се његове јединице „уздржавати од свих борби и саботажа против немачке војске, њених савезника и домаћих јединица које се са овима заједно боре“. Чачић је обећао да неће нападати руднике и мостове на том простору, док се немачка страна обавезала да ће се „уздржавати од акција против четничких јединица капетана Чачића и неће хапсити припаднике покрета, нити вршити њихова стрељања у време трајања споразума...“ Са немачке стране, споразумом су били обухваћени: јединице немачке војске и полиције, бугарска војска, Српски добровољачки корпус, Српска државна стража, Руски заштитни корпус, српске власти и „сви војнопривредни погони који се налазе у поменутој области“.
(Исто, стр. 937–938.)


Четврти уговор потписао је потпуковник Љубомир Јовановић, командант Тимочког корпуса, 25. децембра 1943. године са Крајскомандантуром у Зајечару: „Четници се обавезују да престану са самовољним поступцима према Немцима и фолксдојчерима“; у циљу заједничке борбе против комуниста Јовановић је обећао да „ни један припадник њему потчињених јединица неће деловати на страни сила које су у рату са Немачком“, да ће „онемогућити обавештајне канале преко којих би непријатељи великонемачког Вермахта могли да дођу до информација о немачким војним покретима...“ Немци су, при том, обећали „пуну слободу кретања јединица ДМ дању и ноћу на целом подручју на које се односи споразум“ и њихово снабдевање. Уговор је важио до 31. јануара 1944. године, са „могућношћу његовог продужавања у случају лојалног спровођења“.
(Исто, стр. 939–940)

bome, upregli nacisti četnike u svoja kola ;)
 
Ти споразуми гарантовали су обуставу међусобних непријатељстава и успостављање примирја између четничких и немачких снага на уговорном подручју и обавезивали њихове потписнике на заједничку борбу против комуниста. Захваљујући њима, четници су имали могућност да обезбеде муницију (иако знатно мање него што су очекивали), санитетски и други неопходан материјал, лечење својих рањеника у немачким војним болницама и формално стекну боље услове у раду на изградњи своје војне организације и попуне јединица. У њиховим штабовима налазили су се немачки официри за везу у саветодавној улози који су у појединим случајевима и координирали операције четничких снага са немачким, Недићевим и бугарским јединицама.

Захваљујући овим уговорима, припадници ЈВуО лакше су успевали да продру у структуру Недићевих формација и апарата власти, али су на другој страни постајали заробљеници немачких интереса и захтева да чувају мостове и друге саобраћајне пунктове, обавезни да протерују са својих подручја четнике који нису били спремни да прихвате колаборацију, макар она била и тактичка. Тако је, на пример, Лукачевић морао да чува саобраћајнице, док је бригадир Чарлс Армстронг тражио од Михаиловића да се мостови у долини Ибра дижу у ваздух. Повлачење британских официра из четничких штабова било је знак да се од Велике Британије немају више чему надати и да се оружје мора тражити на другој страни. Међутим, страхујући да би се четничка сарадња са Немцима под наведеним условима могла неповољно одразити у народу, па и у делу четничких старешина и јединица на терену, у позадини ових преговора доминирало је настојање да им се обезбеди апсолутна тајност. У супротном, четничким командантима сугерисано је да изговор налазе у тактичким разлозима које је диктирала ситуација на терену и борба са комунистима или да их у јавним наступима упорно негирају.

Ова сарадња одвела је многе четнике на партизанску страну па је и то, између осталог, био разлог што су њихови команданти били заинтересовани да очувају тајност потписаних споразума.

Наведено према: Срби у Ратном дневнику Вермахта, стр. 31
 

Back
Top