Retrovizori ...

Ribar

Poznat
Poruka
9.164
Trenutno kamere imaju odlične osobine i sa odgovarajućim monitorom mogle bi da zamene retrovizore na kolima. Koliko znam svi se proizvođači još drže ogledala.

Ne verujem da su ogledala jeftinija. Zašto onda?
 
Šta će uveče da snima ta bedna jeftina kamerica? Muljavi selfi? Jesi li nekada probao nešto uveče ili predveče da fotkaš telefonom recimo? na pola metra, na metar, na 100 metara koliko ti treba za retrovizor minimum. I još se mrda u vožnji :lol:
 
Tehnologija nije ni blizu ljudskom oku, to je problem. Night vision ima domet 10 metara max a šta bude sa senzorom kad neko ablenduje? Uopšte tehnologija zahvaljujući kapitalizmu ide puževim koracima. U stanju su 100 godina nesto da prodaju dok se neko ne zajebe i napravi "inovaciju"
 
Dobra kamera i dalje nije jeftinija od retrovizora, a moze lakse da zakaze (zavisnija je od mnogih stvari) nego ogledalo. Ogledalo ce zakazati jedino ako ga slomis.
Za sada, proizvodjaci kombinuju, ugradjuju razne senzore i pomocne kamere za voznju u rikverc, parkiranje, i slicno.
Recimo, moja honda ima tu kamericu za rikverc, i mogu ti reci da je vrhunska stvar - vidi se perfektno i danju i nocu (posto kamera pametna pa prebacuje na IC mod cim je mrak), i bas bas dobro pomaze pri okretanjima, parkiranju, i slicno....
 
Dobra kamera i dalje nije jeftinija od retrovizora, a moze lakse da zakaze (zavisnija je od mnogih stvari) nego ogledalo. Ogledalo ce zakazati jedino ako ga slomis.
Za sada, proizvodjaci kombinuju, ugradjuju razne senzore i pomocne kamere za voznju u rikverc, parkiranje, i slicno.
Recimo, moja honda ima tu kamericu za rikverc, i mogu ti reci da je vrhunska stvar - vidi se perfektno i danju i nocu (posto kamera pametna pa prebacuje na IC mod cim je mrak), i bas bas dobro pomaze pri okretanjima, parkiranju, i slicno....
Nemam dokazanu predstavu o cenama. Samo sam pretpostavio da su bar uporedive.

Retrovizor sa električnim podešavanjem koji se sam sklapa kada se motor ugasi,svakako ne može biti jeftin.

Posebna je priča što kamere ne bi ni blizu toliko štrčale pa bi to bilo bezbednije.

Samo nekakav poklopac na retrovizoru Korse (2003) platio sam (u prodavnici) 720 din. Onda savremeni svakako nisu jeftini.

Verujem da tome dobrim delom kumuje i inercija. Ko ima malo duže pamćenje setiće se da su bicikli sa menjačem decenijama imali isključivo izuvijani ("trkački") upravljač iako su bili namenjeni za svakodnevnu upotrebu a ne za trke. Tek između '80 i '90 su se pojavili prvi bicikli za svakodnevnu upotrebu, sa menjačem i normalnim upravljačem.
 
Mnogo parametara je tu u igri. Menjanje navike jako tesko ide, i moguce je da inzenjeri imaju u planu da jednog dana zamene retrovizore sa kamerama, jer definitivno kamere mogu mnogo toga da pruze, ali promeniti naviku vozaca nije tako lako, a promeniti propise je jos teze, jer retrovizori su definisani u svakom zakonu o bezbednosti u saobracaju svake zemlje.
Mislim da se to vec radi, i to lagano, eto, ta kamera na mom autu je toliko dobra za voznju u rikverc da ja sada vrlo malo koristim retrovizore, dok se zena potpuno prepustila kameri, ne koristi retrovizore vise uopste kada vozi u rikverc. Bice to skroz zamenjeno jednog dana, samo polako ;)
 
Koliko puta ti se desilo da baciš oko u retrovizor a kraičkom oka ugledas auto u mrtvom uglu? Nije to tako jednostavno, ti pogledom u retrovizor perifernim vidom obuhvatiš celu bočnu stranu vozila i ispred u deliću sekunde. To kod kamere neće da može a u pitanju je delić sekunde. O brzoj vožnji da i ne govorim tek tu nema smisla. Kamera je dobra za parkiranje i tu je kraj priče.

- - - - - - - - - -

Širokougaonom kamerom može donekle da se obuhvati taj pojas ali ona daje nerealnu sliku i ljudi sa slabijom percepcijom tek tu nemaju šta da traže.
 
Koliko puta ti se desilo da baciš oko u retrovizor a kraičkom oka ugledas auto u mrtvom uglu? Nije to tako jednostavno, ti pogledom u retrovizor perifernim vidom obuhvatiš celu bočnu stranu vozila i ispred u deliću sekunde. To kod kamere neće da može a u pitanju je delić sekunde. O brzoj vožnji da i ne govorim tek tu nema smisla. Kamera je dobra za parkiranje i tu je kraj priče.

- - - - - - - - - -

Širokougaonom kamerom može donekle da se obuhvati taj pojas ali ona daje nerealnu sliku i ljudi sa slabijom percepcijom tek tu nemaju šta da traže.
Sva tri retrovizora zajedno imaju mrtav ugao neposredno iza kola. Kamerama bi se to moglo izbeći.
 
Sva tri retrovizora zajedno imaju mrtav ugao neposredno iza kola. Kamerama bi se to moglo izbeći.

Upravo se to kamerom iznad registarske tablice (koja, trenutno, sluzi samo za voznju u rikverc i pali se automatski kada menjac ubacim u rikverc) postize: nema mrtvog ugla. Plus, u pitanju je odlicna, sirokougaona kamera, i iznenadjujuce je velika sirina i odlican snimak. Nisu stedeli, a auto je, opet, polovan i kompakt klase. Mogu da zamislim kakve su kamere u novim mercedesima :)

Nevezano za temu, video sam na delu onaj sistem koji vraca auto u svoju traku automatski, kada se vozac uspava! E, to je vrhunska stvar, koja vredi svaki dinar ulozen u nju!
Sledeci auto, ako se bude moglo, kupujem sa tom opcijom :)
 
Upravo se to kamerom iznad registarske tablice (koja, trenutno, sluzi samo za voznju u rikverc i pali se automatski kada menjac ubacim u rikverc) postize: nema mrtvog ugla. Plus, u pitanju je odlicna, sirokougaona kamera, i iznenadjujuce je velika sirina i odlican snimak. Nisu stedeli, a auto je, opet, polovan i kompakt klase. Mogu da zamislim kakve su kamere u novim mercedesima :)

Nevezano za temu, video sam na delu onaj sistem koji vraca auto u svoju traku automatski, kada se vozac uspava! E, to je vrhunska stvar, koja vredi svaki dinar ulozen u nju!
Sledeci auto, ako se bude moglo, kupujem sa tom opcijom :)

... ali se slika pali tek sa rikvercom - na autoputu je nije moguce dobiti.

Stare jugice i slicno treba zabraniti makar zbog bezbednosti.
 
Kako se izboriti protiv maloumnih životinja koje guraju ove divlje ksenone u automobile? U pitanju je golf 6 ili 7.

WP_20171026_17_55_34_Pro.jpg
 
... ali se slika pali tek sa rikvercom - na autoputu je nije moguce dobiti.

Stare jugice i slicno treba zabraniti makar zbog bezbednosti.

Ma, ovo su tek poceci cele te price oko kamera, prvo kamera za rikverc, zatim vec ugradjuju ne neke premijum klase kamere za nigh-vision, i samo je pitanje kada ce poceti, recimo, umesto centralnog retrovizora, da postave neki zaslon koji ce prikazivati sliku sa neke zadnje kamere...
 
Ma, ovo su tek poceci cele te price oko kamera, prvo kamera za rikverc, zatim vec ugradjuju ne neke premijum klase kamere za nigh-vision, i samo je pitanje kada ce poceti, recimo, umesto centralnog retrovizora, da postave neki zaslon koji ce prikazivati sliku sa neke zadnje kamere...

Mozda bi prava mera bila i jedno i drugo... ili vise kamera. A opet, tesko je to sve uklopiti da lici na nesto.
Sa druge strane, tanki ekrani imaju teznji da zaslepe, kada se posle svetle slike u njima pogleda na drugu stranu... Danju nije problem a nocu bi mogao da bude u nekim situacijama.

- - - - - - - - - -

Kako se izboriti protiv maloumnih životinja koje guraju ove divlje ksenone u automobile? U pitanju je golf 6 ili 7.

Pogledajte prilog 460923

Jos gore kada se neko nabije u 'moj' retrovizor. Sta cemo, led tehnologija nije dovoljno brzo stigla.
 

Back
Top