Mačka i mačići
Prikazujem rezultate 1 do 16 od 16

Tema: Mačka i mačići

Nov član
    Učlanjen
    02.10.2017.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Mačka i mačići

Poštovani, nova sam na forumu, registrovala sam se kako bih dobila pomoć u vezi sa svojim kućnim ljubimcima. Imam mačku staru godinu i po dana. Prvi put se omacila pre četiri meseca i dovela jedno mače. Napominjem, živim u kući, mačka i mače su moji ljubimci, hranim ih, čuvam i pazim, ali ne provode ceo dan u kući, s obzirom na to da je lepo vreme. Prošle zime je mačka provodila dane u kući, a noću je spavala u svojoj kućici u podrumu. Imajući u vidu da joj je mače (tačnije, mačak), već poraslo i da sam odlučila da ga zadržim, počinje da se javlja jedan problem. Mače je stalno tu, u dvorištu, dok mačka dolazi samo da jede i više ne spava u svojoj kućici. Ljudi koji su imali više iskustava sa mačkama su mi rekli da je ona napustila teritoriju, s obzirom na to da je on sada u centru pažnje (ili da barem ona tako oseća, iako mi ni u jednom trenutku nju nismo zapostavili). Planiram da izvršim sterilizaciju i mačke i mačka u narednih par nedelja, a veterinar je rekao da bi to i pomoglo u njihovom odnosu. Da li je neko imao slično iskustvo i da li je moguće zadržati ih obe, a da se ne tuku i da jedno ne trpi maltretiranje od strane drugog? Mačak je jako drag i umiljat, volela bih da ga zadržim, ali ne bih da izgubim nju, s obzirom na to da je imam duže. Hvala svima na savetima i pomoći.

Buduća legenda Regina Mills (avatar)
    Učlanjen
    29.01.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    1740

Podrazumevano Re: Mačka i mačići

Uh, vidi, ako macka odluci da ode, otici ce.
    Sterilizacija pomaze kod muzjaka da ne lutaju, kod macaka ne toliko. Ona se najverovatnije oseca ugrozeno zbog malog (koji uskoro nece vise bit mali) i koji je njenu teritoriju preuzeo kao svoju.
    Sterilizacija ce svakako pomoci jer ce oboje biti manje agresivni jedno prema drugome.

Nov član
    Učlanjen
    02.10.2017.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Zaboravila sam da dodam... Nije da ona više ne dolazi, ali ne sedi u dvorištu toliko kao ranije. Kada vidi da on nije tu, ona je tu. Juče je, na primer, ceo dan provela u kući, bez ikakvog problema. Samo, eto, primećujem promenu u njenom ponašanju i pokušavam da nađem načina da rešim problem.

Stara legenda skura58 (avatar)
    Učlanjen
    11.08.2011.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    625
    Reputaciona moć
    17272

Macku ne mozes dresirati.
    Macke dolaze i odlaze kada one hoce.
    Dobro vidimo samo srcem. Suština je nevidljiva očima.

Obećava dominion (avatar)
    Učlanjen
    21.07.2017.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    6

Mačke su po prirodi stvari radoznale, tako da nema šanse da ti budu u kući ukolko imaju mogućnost da budu napolju... nisam siguran koliko će sterilizacija da pomogne u tome.

Nov član
    Učlanjen
    02.10.2017.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Nije problem u boravcima u kući, već u izbegavanju da budu na istom mestu. Naravno da ne pokušavam da dresiram svoju mačku, samo sam, kao što sam već navela, primetila promenu u njenom ponašanju i pokušavam da shvatim da li je uzrok tome mačak.

Učlanjen
    29.01.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    1740

Jeste, jer zauzima teritoriju. Pusti ih, razresice to oni sami. Ali racunaj na to da macka ce najverovatnije da ode.

mimi's mom nije na forumu
    Life ain't not having problems, it's being able to deal with ones ya got.
    Buduća legenda mimi's mom (avatar)
    Učlanjen
    29.11.2007.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    5
    Reputaciona moć
    823

Ni prva, ni poslednja majka-mačka koja teritoriju prepušta podmlatku i seli se dalje. Svakako je dobro za njihovo zdravlje, njeno svakako, a njegovo ako ima punih 7-8 meseci, tj. ako su mu se razvili genitalni sistem i sekundarne polne odlike, da ih odneseš na sterilizaciju, ali možeš da očekuješ da se ona onda trajno odseli. Jer mačka radi što mačka želi, a na tebi je da proceniš je li ti bitnije da ostane kod tebe po svaku cenu, ili da učiniš nešto dobro za njeno zdravlje. I još nešto: nemaš ti dve mačke, mačke imaju tebe. To je čak i moja jedanaestogodišnja ćerka shvatila, da je naš Mirko gazda u kući, ne moj muž, njen otac, niti ja.

I sad nešto razmišljam o Mirkovoj familiji, pošto je rođen i odrastao tu u kraju. Njegova majka i njegova starija sestra su obe imale tu naviku da mačiće raspodele po okolnim dvorištima. Na žalost, on je poslednji od svoje krvne linije jer je jedini kastriran koliko-toliko na vreme.

gospođa Vineti
    Učlanjen
    27.12.2010.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio Maca ^.^ Pogledaj poruku
    Nije problem u boravcima u kući, već u izbegavanju da budu na istom mestu. Naravno da ne pokušavam da dresiram svoju mačku, samo sam, kao što sam već navela, primetila promenu u njenom ponašanju i pokušavam da shvatim da li je uzrok tome mačak.
    ...ne zaboravi(te) da se macka cesto udaljava i zbog lova; kad ima mladunce stalno je u potrazi za hranom, koliko i da dobije hrane kod kuce, ona ce opet u lov. I ne verujem da ce da ode od kuce, ne brini.

mimi's mom nije na forumu
    Life ain't not having problems, it's being able to deal with ones ya got.
    Buduća legenda mimi's mom (avatar)
    Učlanjen
    29.11.2007.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    5
    Reputaciona moć
    823

Malac je 4 meseca? Sad će početi da ga uči da lovi. I njega je namenila tebi, da znaš, braću i sestre je podelila po kraju. Naša Debela je procenila da smo, i pored blizine puta, mi najbezbednija lokacija za čak troje mačića i tad je otprilike počela da im donosi miševe, prvo mrtve, a onda i žive. A ti sa kastracijom malca ipak sačekaj koji mesec, rano je.

Stara legenda skura58 (avatar)
    Učlanjen
    11.08.2011.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    625
    Reputaciona moć
    17272

Citat Original postavio mimi's mom Pogledaj poruku
    Ni prva, ni poslednja majka-mačka koja teritoriju prepušta podmlatku i seli se dalje. Svakako je dobro za njihovo zdravlje, njeno svakako, a njegovo ako ima punih 7-8 meseci, tj. ako su mu se razvili genitalni sistem i sekundarne polne odlike, da ih odneseš na sterilizaciju, ali možeš da očekuješ da se ona onda trajno odseli. Jer mačka radi što mačka želi, a na tebi je da proceniš je li ti bitnije da ostane kod tebe po svaku cenu, ili da učiniš nešto dobro za njeno zdravlje. I još nešto: nemaš ti dve mačke, mačke imaju tebe. To je čak i moja jedanaestogodišnja ćerka shvatila, da je naš Mirko gazda u kući, ne moj muž, njen otac, niti ja.

I sad nešto razmišljam o Mirkovoj familiji, pošto je rođen i odrastao tu u kraju. Njegova majka i njegova starija sestra su obe imale tu naviku da mačiće raspodele po okolnim dvorištima. Na žalost, on je poslednji od svoje krvne linije jer je jedini kastriran koliko-toliko na vreme.
    Ni prva, ni poslednja majka-mačka koja teritoriju prepušta podmlatku i seli se dalje.
    Ili,česće, nosi i ostavlja macice po komsiluku
    Dobro vidimo samo srcem. Suština je nevidljiva očima.

Zainteresovan član Alinor (avatar)
    Učlanjen
    14.08.2006.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    57

Imam macu od 2.5 godine, pre šest meseci je omacila mačiće, dva mačka. Tražila je da svi ukućani budu uz nju dok se macila, ujutro, kad smo otišli da popijemo kafu, došla je po nas da dođemo da ih gledamo kako ih je lepo složila u novo gnezdo. Sve vreme se trudila da ih useli u moju sobu, ali joj to nismo dali, jer ima svoju sobu u pomoćnoj kući. Kad je grmilo, dolazila je da budem sa njom da čuvamo mačiće. Kad je išla u njene šetnje, ostavljala ih je meni na čuvanje. Dojila ih je četiri meseca, iako su oni već uveliko bili prešli na čvrstu hranu. Naučila ih je da budu uredni, da oštre kandže, love, penju se, ... sve što dobra mama-maca nauči mačiće. A onda je, nakon ta četiri meseca, prestala da ih doji, a počela da frkće na njih, čim ih nanjuši. Oni su ogromni, jedan je težak kao ona, a drugi još teži. Više ne spavaju u istoj prostoriji, nego oni tamo gde je nekad bila ona, a ona kod mene u sobi. Ne znam kako da je objasnim da su to njeni mačići, i da nema potrebe da frkće, jer je ona glavna maca, a oni su njeni. Dobro je što imamo veliko dvorište, podeljeno na više delova, pa po danu ona boravi u svom, a oni trče za njom, ali nisu kao ona sposobni da lete po krovu, valjda kapiraju da su teški za takvu gimnastiku i siđu dole na. Međutim, videla sam da im je par puta ulovila miša i odnela, pa je jedan on njih posle ulovio miša, a drugi pticu. Takođe, posmatra ih dok se penju na drveće, posebno ovaj što je teži, ona sedne na krov i nešto im priča, tj. pušta neke zvuke, ali ne preteće.

Zaslužan član hirajgoagain (avatar)
    Učlanjen
    23.09.2007.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    18
    Reputaciona moć
    3938

pa onda deluje da ih nije ostavila, uči ih da love
    e sad jedino da li ih je kao prerano odbila od sise ali valjda nije?
    nisam stručnjak
    valjda su ok, pitaj nekog veterinara, samo valjda posle nekog vremena ne znam da li treba da ostanu s njom??

Učlanjen
    29.01.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    1740

Izrasli su im zubici i to mama-macu boli dok ih doji, zato ih odbija. Nije to nista strasno. Oni ce se vremenom odvojiti, moze se desiti da podmladak odluta svojim putem.

Zainteresovan član Alinor (avatar)
    Učlanjen
    14.08.2006.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    57

Nisu mačići prerano prestali da sisaju, jer to je trajalo četiri meseca Međutim, nakon toga mačka ih više ne toleriše u svojoj blizini, frkće i reži na njih. Jedinu pažnju koju im poklanja, to je da ih nadzire izdaleka kad rade neke akrobacije i ponekad im ulovi malog miša i ostavi da se igraju. Mačići sada imaju sedam meseci, pa su pravi mačori.

Novo pitanje: Da li će mačori iz prvog okota tolerisati mačiće iz sledećih okota, ako imaju istu mamu mačku?

Učlanjen
    29.01.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    1740

Nece, pogotovo sto dolazi februar Macke su vrlo teritorijalne i bice tuce, sto za teritoriju, sto za neku finu cica-macu.

Pravila za slanje poruka

• Ne možete kreirati novu temu
  • Ne možete poslati odgovor
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoju poruku
  •