Apstraktno razmisljanje

hakim bej

Elita
Poruka
16.477
Sposobnost apstraktnog razmisljanja imaju oni koji stvarnost ili stvari sagledavaju iz neuobicajenih i neobicnih uglova, a najcesce iznutra. Njihove misli i reci deluju apstraktno samo onima koji ne zele da ucine napor da ih razumeju. Lenjivcima u sopstvenoj zoni komfora. Zato oni koji misle apstraktno pribegavaju lukavstvu i, da ne bi bili nerazumljivi, svoje apstraktne mislli "prevode" na recnik birackog tela, fond 300 reci. Time ne degradiraju svoju misao i ne cine je plitkom, ali prihvataju rizik da zvuci ekscentricno i ludo. Ipak, ni oni ni izgovorena misao nisu ni jedno od ta dva.
 
to je ono što odvaja pametnog od glupog čoveka, bar tako mislim da je rekao profesor sociologije u gimnaziji.

- - - - - - - - - -

mada...

„Ko se gubi u apstrakcijama nalik je životinji koju zao duh vodi sprženim poljima oko kojih se zelene lepi pašnjaci." (Gete)
 
to je ono što odvaja pametnog od glupog čoveka, bar tako mislim da je rekao profesor sociologije u gimnaziji.

To je i ono što odvaja dete od odraslog.
Ali neko uspe da odraste i sačuva dete u sebi. Dete koje vidi i ono što odrasli ne vide, viteza na konju u oblaku, u borbi sa drugim oblakom zmajem.

I sve što čovek vidi postaju dva viđenja: viđenje odraslog i viđenje deteta. Tada je čovek spreman da uči i prihvata i ono što nije očigledno.
 
Kao mali sam imao model sunčevog sistema. U Suncu je, razume se, bila sijalica. Ali pun mesec nije bio moguć jer je prevelika Zemlja uvek zaklanjala Sunce.
Onda sam krenuo u školu i naučio da moj model sigurno nije bio dobar, i nastavnici su to potvrdili, a i ja sam na nebu viđao pun Mesec.
Odrastao sam. Ali dete u meni i dalje postavlja pitanja, i, što je najgore, predlaže odgovore.
Ne sećam se da sam tada bio tvrdoglav, i ko zna čega se još ne sećam.
 
Apriorije i apstrakcije nas udaljavaju od stvarnog sveta i vode u iracionalne ,nepostojeće svetove,koji mogu postojati samo u našim mislima.
Međutim...Razvijanje apstraktnog mišljenja razvija kreativnost i imaginaciju te kao vežbu-igru apsstrakcijama preporučujem u imaginacijama!
 
Apriorije i apstrakcije nas udaljavaju od stvarnog sveta i vode u iracionalne ,nepostojeće svetove,koji mogu postojati samo u našim mislima.
Međutim...Razvijanje apstraktnog mišljenja razvija kreativnost i imaginaciju te kao vežbu-igru apsstrakcijama preporučujem u imaginacijama!

'Stvarni svet' je stvaran onoliko koliko misliš da jeste.
Kad u svoju svjesnost uneseš znanja koja ne potiču iz tvog tjelesnog iskustva ta znanja imaju zadatak i moć da postave pitanje "koliko je stvaran tvoj 'stvarni' svijet?"
 
Sposobnost apstraktnog razmisljanja imaju oni koji stvarnost ili stvari sagledavaju iz neuobicajenih i neobicnih uglova, a najcesce iznutra. Njihove misli i reci deluju apstraktno samo onima koji ne zele da ucine napor da ih razumeju. Lenjivcima u sopstvenoj zoni komfora. Zato oni koji misle apstraktno pribegavaju lukavstvu i, da ne bi bili nerazumljivi, svoje apstraktne mislli "prevode" na recnik birackog tela, fond 300 reci. Time ne degradiraju svoju misao i ne cine je plitkom, ali prihvataju rizik da zvuci ekscentricno i ludo. Ipak, ni oni ni izgovorena misao nisu ni jedno od ta dva.

Lako ti je posmatrati stvari iz raznih uglova ako su ti preci bili drukciji od tebe i vremena u kojem zivis. Tek ako sam proistices iz neceg drugog od savremenog svijeta mozes da ga sagledas odozgo, tako da su svi filozofi imali nedemokratsko porijeklo.

- - - - - - - - - -

A glupavi forumasi, demokrate, najvise mrze "filozofiranje".
 
Ti i Ozi nemate pravo na diskusiju osim sami sa sobom...Zato IŠŠŠŠ!:hahaha:

Diskusija se vodi između različitih karaktera jednog te istog Bića.
U sebi (u apsolutu sa Sviješću) to Biće jeste Bog i u njemu nema nikakve diskusije, jer ono sve jest i zna sve o tome ko, šta i kako ono-što-jest jest.
Dakle, Biće je nestvorivo i nepromjenjivo postojanje a njegova pažnja je beprostorni Centar koji može obuhvatiti sve-što-jeste ili pak samo jedan jedini kvalitet iz svega-što-jest. Ta sposobnost pažnje mu omogućava doživljaj promjene. Promjena je uistinu samo iluzija. Postojanje je nepromjenjivo.
Taj Centar (pažnja, njen fokus) određuje da li kao Biće imamo Svijest-o-sebi-apsolutu ili pak imamo Svjesnost-o-postajućem-sebi-stvorenju.
Kad imamo Svijest onda sve što jeste znamo kao sebe.
Kad imamo Svjesnost onda tako sužena pažnja zahtijeva potragu za onim što jesmo.
Pronalazeći ostatak onoga-što-jeste izvan tog suženog Centra pažnje (izvan projektovane pozicije volje) ostatak svega-što-jeste doživljavamo objektima svoje projektovane predstave.
Sa projekcijom se javlja i Svjesnost o projektovanom stanju volje i pažnje. S projekcijom se osvješćavaju subjekti. Sada, iz projektovanih pozicija osviješćenog sebe-subjekta Biće vodi diskusiju sa svim drugim osviješćenim subjektima, uistinu vodi diskusiju sa samim sobom iz jedne i druge projektovane pozicije individualizovane volje i pažnje.
Jastvo, kao jednina u jednom sveobuhvatnom Centru Svijesti, je postalo mnoštvo sa isto toliko individualizovanih (razdvojehih, iscijepanih) Centara svjesnosti.

Dakle svi razgovori se uvijek vode sa samim sobom iz različitih Centara Svjesnosti.
 
Sposobnost apstraktnog razmišljanja je odlika visoko inteligentnih ljudi.
Skoro sam čitala članak u kome se sposobnost apstraktnog razmišljanja vezuje za kreativnost, ali da maštovitost ne podrazumeva uvek i kreativnost, odnosno: ukoliko čovek ne iskoristi resurse mašte (oblikujući svoje ideje u kreacije, tj. "dela"), onda je kreativno jalov ... A apstraktno razmišljanje je skoro pa to: ako si u stanju da se, na osnovu delimičnih predstava iz realnosti, odnosno onih koje deluju nikada sasvim saznatljivo, vineš u simbolične veze i konstrukcije i pritom doneseš valjani, originalni i na realnost primenljivi zaključak, onda si kreativni mislilac.Genijalci su tri koraka ispred, jer se njihova sposobnost apstraktnog razmišljanja vezuje i za svet koji je svima ostalima nevidljiv.

Ali, da vas malo zabavim.
Danas čitam na netu "mozgalicu" koja glasi:
žena uđe u radnju, i u trenutku nepažnje prodavca mazne 100 evra iz kase.
Malo kasnije se vrati i kupi stvar koja košta 70 evra. Da prodavcu novčanicu od 100 evra i dobije kusur od 30.
Pitanje: koliko je prodavac u gubitku?

Zaprepašćujuće je da je, od stotinak odgovora, bilo samo 5 ili 6 tačnih.
Autor jednog netačnog se predstavlja kao učitelj.
Sad zamislite šta, u kontekstu ove "mozgalice", predstavlja logičko razmišljanje, a kamoli apstraktno ...
 
Poslednja izmena:
Apstraktno
hogar1.jpg
 
Sposobnost apstraktnog razmišljanja je odlika visoko inteligentnih ljudi.
Skoro sam čitala članak u kome se sposobnost apstraktnog razmišljanja vezuje za kreativnost, ali da maštovitost ne podrazumeva uvek i kreativnost, odnosno: ukoliko čovek ne iskoristi resurse mašte (oblikujući svoje ideje u kreacije, tj. "dela"), onda je kreativno jalov ... A apstraktno razmišljanje je skoro pa to: ako si u stanju da se, na osnovu delimičnih predstava iz realnosti, odnosno onih koje deluju nikada sasvim saznatljivo, vineš u simbolične veze i konstrukcije i pritom doneseš valjani, originalni i na realnost primenljivi zaključak, onda si kreativni mislilac.Genijalci su tri koraka ispred, jer se njihova sposobnost apstraktnog razmišljanja vezuje i za svet koji je svima ostalima nevidljiv.

Ali, da vas malo zabavim.
Danas čitam na netu "mozgalicu" koja glasi:
žena uđe u radnju, i u trenutku nepažnje prodavca mazne 100 evra iz kase.
Malo kasnije se vrati i kupi stvar koja košta 70 evra. Da prodavcu novčanicu od 100 evra i dobije kusur od 30.
Pitanje: koliko je prodavac u gubitku?

Zaprepašćujuće je da je, od stotinak odgovora, bilo samo 5 ili 6 tačnih.
Autor jednog netačnog se predstavlja kao učitelj.
Sad zamislite šta, u kontekstu ove "mozgalice", predstavlja logičko razmišljanje, a kamoli apstraktno ...

одлика тих, што су за тебе високо интелегентни, је да продају маглу.
ако ти није јасно, празан омот.
духовност нема везе са начином размишљања.


п.с. љубави, одлично вино.
продавац је на губитку око 40 кинти.
ако се не слажеш не заслужујеш плату.
 
Poslednja izmena:
духовност нема везе са начином размишљања.

Duhovnost ima svu vezu sa načinom razmišljanja. Razmišljanje je uslovljeno nivoom svjesnosti a nivo svjesnosti je uslovljen produhovljenošću.



продавац је на губитку око 40 кинти.
ако се не слажеш не заслужујеш плату.

Nisi trebao davati odgovor. Kakvom logikom ti zaključuješ???
Žena (lopov) je samo zamijenila ukradeni novac novčanom vrijednošću kupljene 'stvari' i kusurom.
Prodavac gubi onoliko koliko ga je pokrala.
 
одлика тих, што су за тебе високо интелегентни, је да продају маглу.
ако ти није јасно, празан омот.
духовност нема везе са начином размишљања.


п.с. љубави, одлично вино.
продавац је на губитку око 40 кинти.
ако се не слажеш не заслужујеш плату.

Dobro je,bar si pokušao...
Prodavac je "krači" za sto jevreja koja mu ona lapila...To se ne nadoknađuje maržom kroz pazar...Manjak na kasi ranego...;)
Nema repke,ali i inače kaže da drugima udelim,onaj Tabov automatski drajver...:mrgreen:
 
виш, 100 ниткова му је врнула, значи нема штете.
испала иста ко и памет-њачући.
...изашла сас 30 прештампаних и робом по набавној цени од 10ак јеврића...
 

Back
Top