digitalne modulacije.

pivosok

Buduća legenda
Poruka
26.396
Krenuo sam malo da se bavim elektronikom, jer hocu da napravim radio. ALI digitalni, pa me zanima da li ima nesto jednostavno objasnjeno ask fsk, psk Ja sam teski noob sto se tice elektronike. Pre par danas sam uspeo da spojim diodu na plus i minus. Plakao sam od srece
koja je razlika, na primer izmedju dsss i fhss. Moze neko da pojasni.fala.
 
Niko ovde ne emituje digitalni radio. Tv stanice jesu presle na dvb, ali su difuzne radio stanice ostale fm, analogno modulisane.
Na 2 metra i na 70 cm ces zateci uskopojasni am, uglavnom sluzbeni kanali, i amaterski jedan bocni opseg ili oba bez nosioca. Civil band 27MHz je odavno prazan a i on je bio am/fm/usb/lsb. Na 28, 14, 7, 3.5 pa i nizim deljivim bandovima su dx-eri, oni najstariji jos uvek rade cw. I toranj na aerodromu emituje am, 118-125MHz.
Da zakljucim: nema digitalnog radija.
Digitalna je samo telefonija na 30cm (900MHz) ali bez karnivora nema se sta cuti. I televizija, sto tebi nije interesantno.
Ovim prijemnikom mozes slusati fm radio. Umesto kalema savij 15cm pune zice u slovo U i onda 22pF ne mora biti promenljiv. Iako nije nacrtano na LM386 stavi 1uF izmedju pinova 1 i 8, dici ces gain za 20dB.
Hoping se koristi radi zastite komunikacionog kanala pseudoslucajnim promenama frekvencije nosioca. To ti za ovu pricu ne treba.

- - - - - - - - - -

SDR prijemnici su digitalnim kolima napravljeni balansni mesaci, u sustini direktni prijemnici. Onoliko su dobri koliko je precizna simetrija, faza. Lokalni oscilator mora biti cist, digitalni, bez faznog zavrtanja. Faktor rezima 50:50 dobija se upotrebom flipflop delitelja, pa je potrebna dvostruka frekvencija LO u odnosu na prijemni signal. Oni po konstrukciji jesu digitalni, ali primaju analognu emisiju. Njih je do savrsenstva razvio Tasa YU1LM.
Sa qth usred gradskog suma on radi qrp i osvaja konteste. Njegovi prijemnici lako idu od najnizeg KT banda do gigaherca, bez ulaznih filtera i bez promene konstrukcije. Izbor dobrih cipova (analogni multiplekser 4053 nekog egzoticnog proizvodjaca) i spustanje radnog napona daju fenomenalne rezultate.
Ako ti se gade multiplekseri, kupi SRA-1 balansni mesac i dovedi signal iz oscilatora. Dobijen demodulisani signal vezi na audio pojacavac, ili na audio ulaz u komp, i uzivaj.
 
Poslednja izmena:
hakim , koji je tebi najudaljeniji qrpp do 1wata na cw 3,5 mhz , prijemnik atlas 350xl , predajnik samogradnja
el 84 , kroz swr box i power metar , simetrični dipol , meni je bio Vladivostok .
a qrp 5 wati na 144 mhz fm - sporadik - Izrael , ali sa planine . yeasu ft290r
 
Poslednja izmena:
Nemam antenu, ni uslova za postavljanje. Polutalasnu bih morao da razvučem kroz kestenove krošnje i njome povežem dve zgrade, što je za stanare neprihvatljivo.
Zato nisam dx-er nego samo konstruktor.
Qrpp je zaista malo, qrp 4-5W je idealan za dobar dx. Moj dubok naklon za Izrael na 2 metra.
Treba pratiti propagacije.
 
Niko ovde ne emituje digitalni radio. Tv stanice jesu presle na dvb, ali su difuzne radio stanice ostale fm, analogno modulisane.
Na 2 metra i na 70 cm ces zateci uskopojasni am, uglavnom sluzbeni kanali, i amaterski jedan bocni opseg ili oba bez nosioca. Civil band 27MHz je odavno prazan a i on je bio am/fm/usb/lsb. Na 28, 14, 7, 3.5 pa i nizim deljivim bandovima su dx-eri, oni najstariji jos uvek rade cw. I toranj na aerodromu emituje am, 118-125MHz.
Da zakljucim: nema digitalnog radija.
Digitalna je samo telefonija na 30cm (900MHz) ali bez karnivora nema se sta cuti. I televizija, sto tebi nije interesantno.
Ovim prijemnikom mozes slusati fm radio. Umesto kalema savij 15cm pune zice u slovo U i onda 22pF ne mora biti promenljiv. Iako nije nacrtano na LM386 stavi 1uF izmedju pinova 1 i 8, dici ces gain za 20dB.
Hoping se koristi radi zastite komunikacionog kanala pseudoslucajnim promenama frekvencije nosioca. To ti za ovu pricu ne treba.

- - - - - - - - - -

SDR prijemnici su digitalnim kolima napravljeni balansni mesaci, u sustini direktni prijemnici. Onoliko su dobri koliko je precizna simetrija, faza. Lokalni oscilator mora biti cist, digitalni, bez faznog zavrtanja. Faktor rezima 50:50 dobija se upotrebom flipflop delitelja, pa je potrebna dvostruka frekvencija LO u odnosu na prijemni signal. Oni po konstrukciji jesu digitalni, ali primaju analognu emisiju. Njih je do savrsenstva razvio Tasa YU1LM.
Sa qth usred gradskog suma on radi qrp i osvaja konteste. Njegovi prijemnici lako idu od najnizeg KT banda do gigaherca, bez ulaznih filtera i bez promene konstrukcije. Izbor dobrih cipova (analogni multiplekser 4053 nekog egzoticnog proizvodjaca) i spustanje radnog napona daju fenomenalne rezultate.
Ako ti se gade multiplekseri, kupi SRA-1 balansni mesac i dovedi signal iz oscilatora. Dobijen demodulisani signal vezi na audio pojacavac, ili na audio ulaz u komp, i uzivaj.

mozes da mi pojasnis taj circuit. nije poenta da samo prekopiram, ocu da razumem funckiju rada. sta radi uopste to L
 
Leherov vod je provodnik savijen u slovo U.
Ima induktivnost srazmernu dužini provodnika, Q faktor srazmeran debljini provodnika, i karakterisičan podužni kapacitet.
Retko se sam koristi kao rezonator, a najčešće se koristi kao induktivnost u rezonantnom kolu, sa kapacitetom na krajevima.
Udaljavanjem od hladnog kraja povećava se impedansa.
Prednost u odnosu na kalem je veći faktor dobrote. Koristi se na frekvencijama iznad 100MHz, a preko 1GHz je nezamenljiv.
Često se štampa na FR4 ili teflonu, zatim kalajiše i pasivizira, ili galvanski pozlaćuje.
U overtonskim oscilatorima iznad sedmog harmonika je nezamenljiv, zbog visokog Q-faktora.
 
Direktni prijemnik zbog nepostojanja međufrekvencije nema simetričnu. Direktni prijemnik se zasniva na mešanju ulazne frekvencije sa frekvencijom lokalnog oscilatora. Produkti mešanja su razlika frekvencija, u ovom slučaju demodulisani signal, i zbir frekvencija, koji je podignut oktavu više i isfiltriran (i potisnut) kondenzatorom iza demodulatora.
Demodulisana osnovna se uobičajeno vodi na SDR prijemnik.
 

Back
Top