U početku beše...

Nije šija, nego vrat!

U čemu je razlika kad kažemo da je kretač jastvo koje raspolaže sa 7 bsposobnosti ili kad kažemo da je jastvo kretač koji raspolaže sa sedam sposobnosti. S obzirom da su Kretač i Jastvo jedno i isto. Odnosno, s obziropm da kretač ne može da bude kretač ako za sebe i u sebi nije jastvo koje raspolaže sa 7 sposobnosti i s obzirom jastvo ne bi moglo da bude jastvo kad ne bi bilo sposobno da se kreće i bude kretač.

Ma, šalio sam se s tobom...
Nazvao si energiju kretač - a sve je isto.
Drugačiji naziv (termin) ne znači . da se radi o nečem zaista drugom.

Ama, čoveče, tebi nije jasno da je otkriti i ustanoviti prirodni zakon, jedno, a nešto sasvim drugo objasniti i razumeti prirodni zakon. Ustanoviti, tj. otkriti pirodni zakon može svako. Prirodni zakon je i to kad svi ljudi sveta svakog dana kad u jutro ustanu obavezno idu u klozet da pišaju. To i malo date može da primeti, otkrije i kaže: "to je prirodni zakon". Ali objasniti i razumeti prirodni zakon je malo teže od toga. To može samo onaj ko razume formuju "JA + 7" po kojoj se sve u prirodi uvek na isti način ponavlja i omogućuje da sva ta moguća ponavljanja imaju značenje prirodnih zakona.

Iskreno, ne vidim zašto bi morao sve to da znaš, da bi shvatio da se ujutru "bude" svi organi i da bešika daje signal da treba da se isprazni, jer je celu noć(?) punjena.
 
Baš tako, nije šija nego vrat.
I jedan i drugi pričate o kretaču, kao da to što postoji ima igdje da se kreće.
Da bi postojanje imalo igdje da se kreće ono bi moralo da postoji u prostoru. Prostor bi stoga bio nešto apsolutno a ne taj 'Kretač'.
Prostor bi tad bio istinsko postojanje a 'Kretač' samo njegovo šta??? Njegova volja?

Dakle, postojanje nije nikakav kretač.
Postojanje je besprostrono, bestjelesno, te kao takvo očito nije dio prostora, već je prostor njegov manifestujući izraz. Prostor mu je poligon, podloga, prva projekcija koja služi daljoj projekciji objekata; Kosmosa.

Samo postojanje je nepokretno, nema razloga da se kreće, jer sve što postoji, što jeste jeste u besprostornom CENTRU u kojemu je sve prožeto jedno dugim.
U toj sveprožetosti, nema nikakvog kretanja, samo se dešava "SWITCH" and shift of awareness, dakle, dešava se promjena fokusa pažnje (kao kad upališ i ugasiš svjetlo).
Pažnja ima sposobnost da obuhvati cjeloviti CENTAR i da ga prostre u policentričnu predstavu ili pak da se voljom fokusira na znanje-o-sebi, na Svijest u kojoj tad može jasno rasčlaniti i individualizovati svako Ja Jastva.
Jastvo jeste Svijest. Ono sobom govori i potvrđuje šta i kako to što postoji jest.

Pri tom postojanje=Biće nema gdje da se kreće. Biće je apsolut, koji je sveprisutan u svakom aspektu sebe. To je lako za shvatiti ako se može zamisliti besprostornost Centra. Ako ne onda je to nemoguće shvatiti.

Apsolut je nepokretni pokretač.
Nepokretni pokretač je zato što on sam, kao postojanje, ne postoji u prostoru, već prostor postoji u njemu kao njegova manifestacija.


Još samo da mi prevedeš na Srbski tu tvoju ideju o projekciji?
 
Ne može ,zaglavio se u Parmenidovom jednom ili u Plotinovoj emanaciji i koprca se kao riba u meredovu...:mrgreen:



Nisam to rekao u pogrdnom smislu.
Imam slične ideje, ali na mnogo prizemnijem i razumljivijem nivou i to isključivo vezano za materijalni Svemir (odnosno - sve ono što se može realno detektovati).
Pa me interesovalo -da li je još neko razmišljao na sličan način.
 

Back
Top