U početku beše...

hakim bej

Elita
Poruka
16.477
Reč? Informacija?
Materija?
Energija?
Vreme?
Veliko prase (big bang)?

Da li je uopšte bilo početka?
Početak je i vremenska i prostorna odrednica.

Ako osvetlimo početak, možemo naslutiti kraj. I obrnuto, naravno.
 
Možda ima predloga. Konačan odgovor je uvek manje važan, važno je razmišljati o njemu.
Pošto konačnog odgovora nema, svaki odgovor može biti tačan.
Uz dovoljno argumenata svako može pronaći svoju istinu. I neće u njoj pogrešiti. :ok:
 
Možda ima predloga. Konačan odgovor je uvek manje važan, važno je razmišljati o njemu.
Pošto konačnog odgovora nema, svaki odgovor može biti tačan.
Uz dovoljno argumenata svako može pronaći svoju istinu. I neće u njoj pogrešiti. :ok:

Za sada ga nema. S. Weinberg je objasnio u knjizi Prva tri minuta šta je još potrebno da bi se došlo do početka, to je ujedinjena teorija sila, ili kako se već zove.
 
Jednako su neproverive, jednako važne, ali ne i jednako uticajne.
Jedna se državnim zakonskim aktima gura u školske udžbenike a druga se javno ismeva.

A obe su jednako neverovatne. Zato čudi otkud toliko strasti i visoke politike da bi se dokazala prednost jedne nad drugom.
 
Svest. Bez svesti nema postojanja.

Ako nije bilo početka, ne može biti ni kraja.
Sve je sada.

Vreme ne postoji. Vreme kao ovakvo je iluzija. Tacnije vremena se moze posmatrati kao niz posledica nasih postupaka kroz paralelne univerzume.
Deja Vu se moze prisvojiti kao nesto sto opravdava postojanje vremena kao niz akcija koje imaju odredjenu reakciju.

Primer:
Sedis u sobi i razmisljas da odes da skuvas kafu.
Ukoliko resis da skuvas kafu postoji niz sekvenci koje moraju biti ispunjene; dakle moras proci kroz vise paralelnih univerzuma od kojih svaki od njih predstavlja jednu i samo jednu sekvencu.
 
Za sada ga nema. S. Weinberg je objasnio u knjizi Prva tri minuta šta je još potrebno da bi se došlo do početka, to je ujedinjena teorija sila, ili kako se već zove.

Сила не постоји ако непостоји и материја.

Може постојати поље сила , али ако, на пример у електромагнетном пољу нема наелектрисаних честица онда нема ни силе. Исто је и са гравитационим пољем које делује силом само на неку масу.

За јаку силу потребне су субатомске честице.

Можда ниси био прецизан.
 
Da, Moca je imao sjajnu ideju ali je ostao nedorečen.
Sila je stvorila materiju i sila je posledica postojanja materije.
Ne može se reći šta je starije.
Vatra je potrebna kao početak. Vatra je uzrok i posledica. Život.
 
Da, Moca je imao sjajnu ideju ali je ostao nedorečen.
Sila je stvorila materiju i sila je posledica postojanja materije.
Ne može se reći šta je starije.
Vatra je potrebna kao početak. Vatra je uzrok i posledica. Život.
Materiju je stvorio Veliki prasak, tako što je Veliki prasak stvorio i perturbirajuće naelektrisanje, a što donekle i jeste osnova stabilnosti jezgra. A opet, Veliki prasak se dešava kroz kolaps singulariteta, odnosno kad crna rupa postane tolika da je onda nestabilna pa se uruši. A da toga nije, postojale bi samo čestice koje ne bi ulazile u sjednjinjenje jezgra...
A vama je u principu već sve objašnjeno! Oko čega se vi još mučite[emoji848]
 
Zašto Velikim slovom kolaps singulariteta Veliki prasak?
Veliko prase možda?

- - - - - - - - - -

Materiju mogu da stvore energija i vreme, niko drugi.

- - - - - - - - - -

Otkud energija, otkud vreme?

Pa valjda zato što je bio veliki kolaps! A običaj je da se Veliki prasak piše sa velikim slovom[emoji16]

A koja energija, a što vreme!?

E pa vidiš. Kod mene svaki sekund kosmosa mora da se zna, jer ja tako jednostavno mogu:manikir:

Daklen, vi koji bi neke stvari da svedete na puko nagađanje, ja se vama izvinjavam što ja tu previše egzaktno nastupam[emoji41]
 
Pa valjda se to zbog toga i zove 'kosmološki model'! Bitno je da imaš relacije koje ne pucaju, naravno u matematičkom smislu. Pa valjda se zato i priča o pomirenju kvantne mehanike i opšte teorije relativnosti dodatno sa Velikim praskom, da se ima relacija. Zasad toga nema! Jedino ovo ja...

Ja ustvari imam samo jedan mali problem, a to je bandoglavost forumaša:roll:
 
Pomirenje je izvesno samo ako ga ja napravim, pošto samo ja imam dobru postavku računanja. Ostali su se malo zaleteli. I naravno, bez praska nema potencijala! Ti objasni potencijale, pa pričaj da nema praska, a ja objašnjavam potencijale preko praska, pre svega one bozonske i jake nuklearne, tako da meni ima prasak...

Pa kažem ti ja, ne može to pomoću nagađanja!
 

Back
Top