Studija: Kognitivno - bihejvioralna terapija i SSRI antidepresivi pospešuju kvalitet

bRu zLi

Poznat
Poruka
9.401
Studija: Kognitivno - bihejvioralna terapija i SSRI antidepresivi pospešuju kvalitet života



25419613.jpg




Nedavno objavljena istraživanja pokazala su da tretmani za depresiju ne samo da smanjuju simptome, već su povezani i sa umerenim poboljšanjima u kvalitetu života. :)

Studija, (meta analiza) objavljena u časopisu "Cognitive Behavior Therapy" ispitala je dva primarna lečenja za depresiju - kognitivno-bihejvioralnu terapiju (KBT) i lekove antidepresive - selektivne inhibitore ponovnog preuzimanja serotonina (SSRI).

"Savremeni tretmani su u velikoj meri usredsređeni na smanjenje simptoma i smanjenje patnje", objašnjava Stefan G. Hofman iz Bostonskog univerziteta, autor studije. "Iako je ovo važan trenutni cilj, tretman će takođe morati da poboljša kvalitet života pacijenta kako bi bio dugoročno efikasan. Terapija ne bi trebalo da vas tera da se osećate manje nesrećnim, već i da se osećate bolje. "

ssri-placebo-brain-scan.jpg


Koristeći statističku tehniku poznatu kao meta-analiza, istraživači su ispitali podatke 6.255 pacijenata koji su učestvovali u prošlim studijama ispitujući učinak KBT-a i antidepresiva, SSRI grupe. Utvrdili su da se kvalitet života značajno poboljšao nakon SSRI antidepresiva i KBT-a kod osoba koje pate od depresije.

"Sve u svemu, kognitivno-bihejvioralna terapija (vrsta psihoterapije) i farmakoterapija (tretman antidepresivima SSRI grupe), koji su dva najčešća lečenja za depresiju, su umereno efikasni za poboljšanje kvaliteta života u kratkom roku, ali verovatno zbog drugog mehanizma" , rekao je Hofman.

"Mehanizam može biti drugačiji, jer poboljšanje kvaliteta života povezano je sa poboljšanjem simptoma samo kod pacijenata koji su primali KBT, ali ne i kod onih koji su dobili antidepresive SSRI grupe. Poboljšanja u kvalitetu života ostala su relativno stabilna za KBT, ali ne postoji dovoljno podataka da se kaže bilo šta o dugoročnom uticaju SSRI lekova. Ovi rezultati ukazuju na potrebu poboljšanja naših postojećih tretmana kako bi se ljudi bolje promenili na bolje. "

Pojedinačni, grupni i kompjutersko-bazirani KBT za depresiju su imali slične efekte na kvalitet života.

Međutim, istraživači nisu mogli direktno upoređivati KBT sa SSRI antidepresivima zbog metodoloških problema sa prethodnim studijama. Iako su oba lečenja imala slične efekte na kvalitet života, istraživači su morali ipak da izbegnu zaključak da su jednako efikasni.

Kvalitet života se odnosi na opšte blagostanje pojedinca, ali Hofman je rekao da je koncept težak za naučnu procenu.

"Glavna začkoljica, zbog koje se može pogresšno nešto interpretirati je način na koji se procenjuje kvalitet života. Koristili smo široko korišćene standardne mere samoprijavljivanja. Međutim, sam konstrukt (kvalitet života) je veoma teško definisati i još teže izmeriti ", objasnio je on.

"Pozitivni uticaj i sreća su povezani sa ovim konstruktom", dodao je Hofman. "Buduće studije moraju konkretno razviti tretmane koji poboljšavaju te aspekte. Moj istraživački tim je to radio koristeći strategije biti svestan svojih misli, emocija i unutrašnjih zbivanja u sadašnjem trenutku (mindfulness), strategiju dobrote, i meditaciju saosećanja u lečenju kako bi se poboljšao pozitivan uticaj. Rezultati su bili veoma obećavajući:

Za više informacija o trenutnom istraživanju Hofmana:

Departman psihologije na Bostonskom univerzitetu:
http://bostonanxiety.org/currentresearch.html

U studiji "Efekat tretmana za depresiju na kvalitet života: meta-analiza" takođe su sarađivali Joshua Curtiss, Joseph K. Carpenter i Shellei Kind. Objavljenp 25. aprila 2017.

CBT-major-depression-3.jpg
 
Sa jedne strane ovo se zna vec dosta vremena, a sa druge jel cudno da su tek sad dokazali da terapija koju prepisuju poslednjih X godina, radi?:think:

Pa ne samo to. Naravno da se znalo, no oni zele da idu korak dalje izgleda. Vidis, akcenat se baca i na tome, ne samo da se redukuju negativni simptomi - pa da osoba bude srecna sto eto nema vise onih groznih simptoma - vec da SE POBOLJSA ZNATNO I KVALITET ZIVOTA, a to je ono sto je zapetljano i slozeno, jer cak i u zavisnosti od kulture do kulture, menja se koncept toga sta je to "sreca u zivotu i kvalitet zivota" ?

Kod nas je to srozano na najnize moguce grane - "Pa da imam posao i krov nad glavom, za pocetak, da platim struju i vodu i daj boze ako zena i ja uspemo da isteramo samo 1 dete na put, 2 deteta su premija".

Dakle, teze onome sto su godinama prozivali brojni kriticari i "kriticari" - Da se poboljsa i kvalitet zivota i zadovoljstvo obolelih osoba a ne samo da im smanje negativnu simptomatologiju.

A temu otvorih i zbog nekih koji namerno pljuju KBT kao vid psihoterapije, i pljuju bas konkretno moderne SSRI antidepresive.
 
javi kad probas ima li napretka,to jes videcemo po pisaju

Nema sta da iko proba ovde, vec je probano :

"Nedavno objavljena istraživanja pokazala su da tretmani za depresiju ne samo da smanjuju simptome, već su povezani i sa umerenim poboljšanjima u kvalitetu života. "

Probalo je 6255 ljudi.

Naravno, niko ne kaze da je ovo savrsenstvo i da ne moze bolje. Moze. Zato i nastavljaju ljudi da se trude i rade, razvijaju jos usko-specijalizovane pristupe. Pogotovo ova katedra iz Bostona.

Mada jeste zeznuto pitanje pojma "kvalitet zivota", Sta je kvalitet zivota za nas Srbe, a sta predstavlja za Amerikance....A sta za tamo neko pleme u Africi.
 
Neka moja iskustva, znam par ljudi koji uzimaju antidepresive, kažu da im pomažu ali ne nešto preterano značajno, na stranim i domaćim forumima sam pročitao desetine primera, ljudi uglavnom govore da sami zatraže ili im psihijatri manjaju nakon određenog vremna vrste antidepresiva, dok eto znam i za dvojicu koji goovore da su im ssri veoma poboljšali život, za one koji trebaju uzimati i nešto drugo sem antidepresiva je još komplikovanije suditi. Takođe mnogima je teško da primete kako se osećaju pa i kvalitet života, znači trebao bi stati sa strane i biti sam svoj posmatrač i to objektivni. Za psihoterapiju mislim slično, da postoje ljudi koji tu nemaju šta preterano dobiti, koji nekako baš jesu za to bukvalno rečeno i za najveći deo nema šta škoditi e sad koliko će pomoći... Ma da mi smo generalno kao narod za psihoterapiju ili još bolje za neku vezo-šamaro terapiju, mogla bi država da im nađe prostor i delom finansira rad ako želi pomoći ozdravljenju nacije(ne mislim za prostorije za vezo-šamaro), odnosno najnoviji započeti sistem vrednosti celoga sveta i nametanje funkionalnosti je za promatranje i takođe neodrživ.

Sent from Palmotićeva, f block.
 
Ljudi, hajmo ovako.... Da, postoje neki ljudi koji ne reaguju na antidepresive, pa tako i na ove SSRI, moderne, dobre, koji su ucestala terapija.

Pa pogledajmo celu medicinu, ne samo psihijatriju - da li postoji idealan lek za srce, pluca, zeludac, creva? Da li postoji neka osoba koja je hronicno bolesna i koja se po 15ak godina muci, ili neka osoba koja je umrla i nista nije pomoglo? Pa naravno da postoji. To postoji i postojace uvek. To ne znaci da mozemo izvoditi zakljucke da lekovi nisu dobri, oni su ok, ali nisu SAVRSENI, NISU APSOLUT, ni nauka nije apsolut a kamoli tehnologija pravljenja necega sto izlazi iz te nauke. Da je to tako savrseno i apsolutno, zatvorili bi sve naucne centre, istrazivacke, laboratorije, jer ono - dostigli smo kraj, otkrili sve, i sve savrseni funkcionise.

Dakle, BICE BOLJE U BUDUCNOSTI, napredovace i dalje nauka, kao sto je napredovala i od onda kada su shvatili naucnici da se "pustanjem krvi, da izadju zli demoni iz tela osobe" ne lece mentalne bolesti, a ljudi da se ne drze kao zivotinje u podrumima nekih starih zamkova i gradjevina, daleko od ociju javnosti i grada.

Svako od nas sigurno da zna na svom primeru ili cesce, na primeru nekog iz svoje okoline - kako se leci toliko i toliko, i vrlo malo mu pomaze. Sve zivo promeni i nista.
Sad, ima tu uvek i onih pritajenih faktora - nije krenuo/la na vreme kada trebalo, nije pio lekove redovno, nego cim malo bolje, oni prekinu ili sami smanje doze ili izigravaju nadri-lekara.
Gledam tako i za neke druge lekove - Da im lekar i kaze pijte 7 dana mora, oni popiju 2 dana, bude im bolje, i odluce - "Meni je dobro necu vise da se kljukam lekovima, izlecen sam". A onda posle 2 nedelje povrati se opet infekcija ili neka bolest koju imali.

Kao sto rekoh svako zna neki pojedinacni slucaj gde mu nije bio idealan neki antidepresiv ili bilo koji drugi lek. Ali to nije statistika, to nije ono za reci - to ne valja, a posebno se ne moze reci KBT psihoterapija ne valja, jos mi skodi.

Ali zato statistika kaze da su SSRI bez iceg drugog (bez kbt-a) spasili BUKVALNO ZIVOT ljudima. Ne znam za vas, mozda ste mladi, ali ja sam se nagledao svakojakih ljudi i stanja, i verujte, da nije bilo TE TABLETE ljudi ne bi bili medju zivima sada.
A radilo se o toj DEPRESIJI, ili o lenecenom GAP-u ili panicnom poremecaju koji je, kada je iscrpeo snage organizma, komorbidirao u depresiju i na kraju - suicid.
Znam mnoge koji su se i ubili. I nisam jedini. Zna eto i moderatorka ovog pdf-a, bas je pisala jednom, valjda takodje neko iz njenog okruzenja pokusao suicid ili se ubio.

Da zlo bude jace, religiozni autoriteti, kao i uopste laici, ne prihvataju DEPRESIJU ZA BOLEST. Crkvenjaci cak za to imaju i sasvim drugi termin i objasnjenje - "Depresija ne postoji, to nije bolest, to se zapravo zove Uninija, a to je nista drugto no odvojenost od boga". Znaci, gomila shizofrenih nebuloza, koje uopste nisu zasnovani na realnosti.

Kada se na SSRI antidepresive doda kogntivino-bihejvioralna psihoterapija, koja ce jos dodatno biti u buducnosti prilagodjena svakom pojedincu ponaosob, rezultati su vrhunski, i to mozete tacno izmeriti, videti, proucavati na ovom uvenom PubMed NCBI linku, gde su objedinjene sve naucne studije o ovoj temi ikada, sa 3 najkredibilnija medicinska sajta PuBMed, PsychInfo i Cochrane library :

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3584580/
 
Ali za lekove za psihu dugo nema nekog napretka, da li se ne ulaže ili ne istražuje dovoljno nzm, predzadnja linija odbrane kad ništa ne pomaže za depresiju je lek Nadril, poznat decenijama sa dosta nuspojava, opasan, mora striktno da se dozira, rigorozna procedura da ga prepišu, dok za najteže bipolarne ili još gore opet je aktuelna elektro terapija, oboje ne verujem da ima kod nas. Za poremećaje i probleme sa pažnjom uzimaju Modafinil koji je praktično i sintetička droga, nabavlja se na crno, preskup, isto doziranje rigorozno. Ja imam Aspergerov sindrom i u jednom periodu sam uspeo da dođem do tih lekova i koristio ih, pa sam stao i to naglo je bilo zajebano, prvi mi je pomogao da nema uliva u mračne misli, drugi da misli i odluke budu brže i jasnije, takođe period uspešnosti u životu i otvorenih karata između roditelja, nekih osoba i mene sa druge strane, kao da je pomogao da sam u nekoj meri proizvodim, lučim to što mi je potrebno, no trenutno to nije stanje. Psihoterapija je imal trag, ko zna možda bih se bez nje i upoznavanja tog jednog gledišta i dimenzije, odao se alkoholu ili nagojio na 150 kila ili umislio da treba da me kažnjavaju ili tako neke bizarnosti, da ne pričam zbog čega sve sam želeo i išao da se ubijem što mi sad nije ni prioritet, šta mi je sve smetalo, a u dobroj meri je tako kad skontaš da si na kraju krajeva stvorenje koje se bori da preživi, pa šta god i kako god, nek ide koliko ide makar do još jednog proleća.
 
Jeste,proleće je zajebano za vas...
Da se ne lažemo:u pitanju su interesi farmaceutske industrije.Statistićke podatke o pomenutim medikamentima poseduju,
a njima su zadovoljne i lekarske komore inače bi bilo insistiranja na široj lepezi proizvoda...
Približno sam upućen kako to diktirano "tržište" funkcioniše u sve tri zone ...(Legalna,siva i crna-alternativa)...
 
Nisam mislio proleće kao period najvećih šansi za suicid što isto stoji, nego bar još jedno to najlepše godišnje doba, mislim da koliko ima onih što se ubiju što su bolesni toliko ima i onih što se ubiju od bednog života, neispunjenosti, odbačenosti i ostalog sličnog što neretko ide sa bolešću, kao i onih kojima svašta nešto smeta a kad ih slušaš digne ti se kosa na glavi od toga ali šta mogu sami kad su takvi, bar se nadam za sebe da sam to smanjio.
 
Ozbiljno?
Zanimljivo ako je tacno, samo pokazuje koliko je ljudski mozak komplikovana stvar..

Da, ozbiljno, i ja sam reagovao malo onako....kada videh prvi put haha.

Evo npr pa procitaj ako te zanima ili razguglaj i sam:

https://www.scientificamerican.com/article/why-sleep-deprivation-eases-depression/
https://www.scientificamerican.com/article/fighting-depression-by-staying-awake/

Controlled Sleep Deprivation May Help Reduce Depression
http://neurosciencenews.com/sleep-deprivation-depression-7527/

E sad moje upozorenje - Ovo sam samo INFORMATIVNO rekao i okacio. Ne preporucujem ljudima da ne spavaju te da se tako samolece od depresije. Ne preporucujem ni ljudima da sebe samodijagnostikuju da pate od depresija.

Stvari nisu tako jednostavne. San nam je veoma vazan, i to zdrav i jak, cvrst san. Nedostatak sna cini mnogo stete telu. Namerna deprivacija sna je jos mnogo uzasnija.

Sve treba raditi u dogovoru sa izuzetno strucnim licima i nije sve tako prosto i jednostavno kao sto se laiku cini naprvi pogled.
 
@Hypnotoad evo ti jos novina:

"Sleep deprivation – typically administered in controlled, inpatient settings – rapidly reduces symptoms of depression in roughly half of depression patients, according the first meta-analysis on the subject in nearly 30 years, from researchers at the Perelman School of Medicine at the University of Pennsylvania: "

https://www.technologynetworks.com/...-for-nearly-half-of-depressed-patients-291910
 
Podržavam post Miller-a...
KAO PRVO:
Vrste antidepresiva neću nabrajati, jer bi to moglo da se zloupotrijebi za izradu dizajnerske droge slične po efektu kokainu, i čak su i neki ljekovi koji se ne zovu antidepresivima stvarno, kada se u odredjenoj dozi uzmu, i jesu onda antidepresivi a ne "to kako ih zovu" i što su u većim dozama, i hvala internetu što su na wikipedia.org informacije o antidepresivima netačne uglavnom...
KAO DRUGO - Ne samo da je internet pun dezinformacija, nego: zvanični psihijatri su (a ja ih znam) uglavnom ili najveći kriminalci ili ljudi iz DBa koji psihijatriji ni završili nisu, ali: DA, SSRI uništavaju i razaraju MOZAK GORE OD ALKOHOLA ČAK, A ISTO KAKO OVAJ PRIČA (KOPIRA SA SAJTA) DA JE DOKAZANO DA ONI IZ "KBT" I TO JOŠ SA SSRI POMAŽU, POSTOJE NA INTERNETU SAJTOVI GDJE SE TVRDI DA JE DA JE JOŠ POUZDANIJE I SIGURNIJE DOKAZANO DA JEDNOM-U-20-DANA HEROIN SA PSIHOANALIZOM ILI DRUGIM PSIHOTERAPIJAMA POMAŽE U OPORAVKU S V E G A i S V A Č E G A, TAKO DA JE TO ŠTO JE PREKOPIRAO BAŠ OVO A NE TO REZULTAT ILI NJEGOVOG NEZNANJA ENGLESKOG, OGRANIČENOG VRLO ZNANJA, ILI NEZNANJA SVIJETA I INTERNETA I KRAJNJE "DJEČIJE" SUBJEKTIVNOSTI!! A SAD:
SSRI znači (objasniću sve) "Selektivni (probirljivi) za Serotoninski RE-UPTEJK(OBJASNIĆU!) sputavači/sprečavači/ometači tj. INHIBITORI" a RE-UPTEJK je to kada neuron prije sinapse ("presinaptiči") izluči neurotransmiter na sledeći neuron ("postsinaptički"), pa onda on u sebe, da bi mogo opet to da uradi, putem transportera ili Glija tkiva mozga PONOVNO PREUZIMA (RE-UPTAKE) taj transmiter. Obično više neurona vrši uticaj na jedan, i obratno ("konvergencija" "divergencija"). SSR(euptake)I(nhibitors) ometaju kod većine pacijenta jednu od osnovnih ljudskih radnji i uloga, a to je seksualna, izazivaju čak nekad i potpunu ugušenje osjećaja seksualnog "žara" ili zovite kako hoćete...ŠTA SE DESI KADA ONI TO IZAZOVU? DAJU SE SUPROTNO-DJELUJUĆI A "JEDNAKO EFIKASNI" (ZVANIČNO, USTVARI: EFIKASNIJI) ANTIDEPRESIVI, I TO SSRE, SSR(euptake)E(nhanceri) tj. POJAČIVAČI RE-UPTEJKA SEROTONINA koji rade suprotno, i toliko su prijatniji da se u Rusiji korisnicima dezomorfina (najteži opioid) i drugih pre-prejakih droga, od dilera, kada nema više toga, daje SSRE antidepresiv (po običaju) Tianeptin... Imao sam čast da probam Tianeptin, i mogu samo reći...bez komentara...a SSRI sam imao nesreću da probam, i mogu reći: zamalo od escitalopram-a (ESRAM(R)), koji važi za najskuplji ili jedan od najskupljih SSRI, nisam umro...BOG MI JE SVJEDOK i on me možda i spasio tadkoliko šteti organizmu, a to znači i mozgu...
MOLIM MODERATORA DA MI VJERUJE DA SE KUNEM DA JE OVO SVE ISTINA, JER INAČE VIDIM DA JE SKLON DA BRIŠE SVE ŠTO SE NE SLAŽE SA ZVANIČNOM PSIHIJATRIJOM, MOŽDA NE ZNA DA SE NI ZVANIČNI PSIHIJATRI SA NJOM NE SLAŽU, SLAŽE SE OD SVIH LJUDI NA SVIJETU SA NJOM JEDINO VOAJ "Bru Zli"...
 
Poslednja izmena:
Da dodam gornjem postu, posto sam to preskocio: taj SSRI escitalopram, kao kvalitetan, uzeo sam u dozi koju mi je prepisao bio jedan od najcuvenijih psihijatara, i umalo nisam umro.
A od SSRI fluoksetina (Prozac) se poptuno ugasi seksualna zelja, i njega sam probao...

A da nemas ti malo nocebo efekat decko? I trebalo je da izdrzis bar 2 nedelje, pa tek onda da kazes kako ti je... Jeste, SSRI su napravili naucnici da se proba i umalo umre, a ne da pomaze... :roll:

Stivo za tebe, imas sad vremena da citas, posto verovatno kao i prosle godine nisi upisao sledecu godinu na studijama (a mozda si i napustio studije? )

Clanak je dobar, nije neka pseudonaucna glupost, vec ga je pisala tvoja koleginica, PhD in cognitive psychology (zapravo postaces kolega ako diplomiras nekada, do tada si samo neki propao lik koji unosio drogu na fakultet i hvali se time po forumu da je zato da te cene toliko da ti dopustaju drogu da unosis, sto je opasna deluzija ).


 
A da nemas ti malo nocebo efekat decko? I trebalo je da izdrzis bar 2 nedelje, pa tek onda da kazes kako ti je... Jeste, SSRI su napravili naucnici da se proba i umalo umre, a ne da pomaze... :roll:

Stivo za tebe, imas sad vremena da citas, posto verovatno kao i prosle godine nisi upisao sledecu godinu na studijama (a mozda si i napustio studije? )

Clanak je dobar, nije neka pseudonaucna glupost, vec ga je pisala tvoja koleginica, PhD in cognitive psychology (zapravo postaces kolega ako diplomiras nekada, do tada si samo neki propao lik koji unosio drogu na fakultet i hvali se time po forumu da je zato da te cene toliko da ti dopustaju drogu da unosis, sto je opasna deluzija ).
pa nisam ja Spijun pa da studiram psihologiju. Ti se pobrkao loncice malo... Ako ti ikad dokazes tu lazljivu pricu da sam ja ikad studirao psihologiju, sto god oces onda pricaj, ali aj prvo dokazi ti to nama? Ja samo ponekad same Spijune, Spijuniram sto oni rade, i pricam to ljudima koji to nisu sta to oni rade...A ljude ne spijuniram, sa njima pricam. Dijelim ljude na Spijune i Ljudska bica. Zvanicnu nauku vise mrzim nego zvanicnu crkvu i zvanicnu vladu.
Fluoksetin - to je najpoznatiji SSRI, i nevalja nista
Escitalopram - to je, kao, najskuplji i najkvalitetni SSRI, i nevalja nista
Seroxat (paroxetin) - to je, kao, jaci od svih drugih ili tako nesto SSRI, najjaci kod nas u CG, i nevalja nista...
i zasto ja to da ne napisem kad sam sve to probao, i zasto bi bio psiholog, kad znam da bi onda dolazila policija da me pita "o ovom i o onom pacijentu"? NISAM NAIVAN.
Moja najveca greska tu sto sam probao te SSRI je sto sam vjerovao zvanicnoj nauci da me nece najopasnije prevariti...cak i buprenorfn koji oni daju nije buprenorfin, niti je metadon metadon...onaj metadon koji oni daju Zvanicno i zovu ga metadonom. Ti si naivan decko.
 
Poslednja izmena:

Back
Top