apsurdom do slobode
Prikazujem rezultate 1 do 18 od 18

Tema: apsurdom do slobode

Veoma poznat hakim bej (avatar)
    Učlanjen
    14.11.2007.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    180
    Reputaciona moć
    1016

Podrazumevano apsurdom do slobode

Desava se da se dekor srusi. Ustajanje, tramvaj, cetiri sata u kancelariji ili fabrici, obrok, tramvaj, cetiri sata rada, obrok, san, i tako ponedeljak, utorak, sreda, cetvrtak, petak i subota u istom ritmu, taj put se vecinom lako sledi. No damo jednog dana uzdize se "zasto" i sve pocinje tim umorom u znaku cudjenja. Pocinje - to je znacajno. Umor je na kraju cina mahinalnog zivota, ali s njim istovremeno zapocinje kretanje svesti. On je razbudjuje i izaziva nesvestan povratak lancu ili konacno budjenje. Po sebi, zlovolja ima nesto odvratno. Ovde, medjutim, ja moram da zakljucim da je ona dobra jer sve pocinje sa svescu i sve vredi samo pomocu nje.
    Alber Kami.
    Postoji li lak izlaz iz apsurda? Da li precicu treba traziti u saznanju ili u analizi? Ko je stranac koji iz ogledala nepristojno zuri u nas, od koga sklanjamo pogled?
    Pobuni se, uvek. Bez obzira na ishod.
    Makar završio u lancima.
    Jedini način da se osećaš kao čovek.

Poznat goranbeograd (avatar)
    Učlanjen
    27.10.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    371

Podrazumevano Re: apsurdom do slobode

ако није прост није излаз.
    пречицом прече а наоколо ближе.
    не пише на челу нег у погледу.
    како објаснити оном ко не жели да схвати?

Buduća legenda
    Učlanjen
    19.09.2013.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    24
    Reputaciona moć
    0

Smisliti svoje ciljeve!
    Apsurd-besmisao vlada kad se nemaju ciljevi!
    Kad se dostigne cilj-smisliti novi,veći lepši!

Ističe se flaj (avatar)
    Učlanjen
    16.10.2011.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    493

Život ne mora da bude uvek dolap, može da bude i ringišpil,
    a nekada je i ...slobodan pad u ambis.
    Stvar karaktera i izbora.
    Ko na vreme uvidi svoje sposobnosti i svoje slabosti i
    odrekne se nesrazmernih ambicija, neće se plašiti tog lika iz ogledala.
    Naći će svoje mesto, pomiriće sa sobom i sa svojim životom
    Život mu može biti slobodan let po nebu
    .
    Apsurdnost je alibi malodušnih, razočaranih i ogorčenih, a oni su vrhunski kompozitori
    jadikovki,
    toliko dobri da mogu dobiti Nobela.

Svako zasićenje traži promenu, promena traži volju i hrabrost.
    Prečice nema.
    Valja živeti.
    nebo je moja zastava

Buduća legenda
    Učlanjen
    30.06.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

necinjenje a mozda i nepodcinjavanje,nije lako, ali je dobra osmatracnica za uspesno sagledavanje

Buduća legenda
    Učlanjen
    19.09.2013.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    24
    Reputaciona moć
    0

Kami je prilikom dobijanja Nobelove izjavio da sloboda oslobađa i od apsurda...
    Smatram da ta dva izraza "apsurd" (besmisao) i "sloboda" nisu dovoljno dobro definisani i da su apstrakcije!
    Jer priroda,ma šta rekli idealisti-naša ,racionalna je na kraju svake balade,niti počinje niti završava s nama.

Ističe se flaj (avatar)
    Učlanjen
    16.10.2011.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    493

Kamijev život i angažovanost je najbolja negacija apsurdnosti postojanja,
    dokaz da nema toga što čovek ne može ako vredi i ako hoće -
    od seljačeta iz daleke zabiti do svetskog filozofa, književnika nobelovca.
    To preživanje o apsurdu meni je uvek izgledalo kao pomodno njanjakanje
    intelektualaca "Kod Flore", koje se proteže do današnjih dana.

Čovek uvek ima izbor, ali ma kakav da je, ne donosi mu slobodu, već obavezu
    i odgovornost.
    Slobode nema, ali ne sme biti ni očajanja.
    Kamen koji je danas tu, veći je nego ikada.
    Valja ga gurati.
    Poslednji put ažurirao/la flaj : 25.09.2017. u 15:05
    nebo je moja zastava

Domaćin
    Učlanjen
    17.07.2010.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    14
    Reputaciona moć
    189

Citat Original postavio hakim bej Pogledaj poruku
    Desava se da se dekor srusi. Ustajanje, tramvaj, cetiri sata u kancelariji ili fabrici, obrok, tramvaj, cetiri sata rada, obrok, san, i tako ponedeljak, utorak, sreda, cetvrtak, petak i subota u istom ritmu, taj put se vecinom lako sledi. No damo jednog dana uzdize se "zasto" i sve pocinje tim umorom u znaku cudjenja.
    Postoji li lak izlaz iz apsurda?
    ne znam, ali milion evra zvuči dobro za početak izlaska iz nametnute rutine...
    jer mi smo robovi društvenog sistema, tegleća marva. bilo bi lepo te lance skinuti pa onda nastaviti unutrašnju borbu sa besmislom

zamislite samo taj horor da za svoju kuću moram plaćati godišnji porez, kao da mi je sistem tu kuću dao na korišćenje
    pa za grobna mesta... itd itd
    traže da radim trećinu dana, kako bi mi isisali svu energiju, a plaćaju koliko za preživljavanje. oziman je pisao o tome, kako zarade nisu slučajno tačno tolike.
    Poslednji put ažurirao/la mekflaj : 25.09.2017. u 17:56
    Recommended for you

Učlanjen
    14.11.2007.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    180
    Reputaciona moć
    1016

Citat Original postavio mekflaj Pogledaj poruku
    ne znam, ali milion evra zvuči dobro za početak izlaska iz nametnute rutine...
    Prijatelj je devedesetih pobegao od ovdasnje gladi, ponizenja, nemastine... Otisao u Australiju.
    Brzo je zaradio vise para nego sto je ikada u zivotu ovde video, hiljade dolara prve plate.
    Kupio je sampanjac, francuske sireve, haringe i kavijar, voce kome ne zna ime...
    Napunio sto, otvorio sampanjac, nabo prvi zalogaj, i shvatio da to nema sa kime da podeli.
    Ostatkom para kupio je kartu i vratio se u ovu bedu. Srecem ga, srecan je, srecni smo i mi samo ne znamo, stalno nam ponavlja.

- - - - - - - - - -

Da li je tezak kamen ili uzbrdica?
    Poslednji put ažurirao/la hakim bej : 25.09.2017. u 21:14
    Makar završio u lancima.

Učlanjen
    14.11.2007.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    180
    Reputaciona moć
    1016

Apsurd ima smisla samo u meri u kojoj ga ne prihvatamo.
    Makar završio u lancima.

Ističe se
    Učlanjen
    13.07.2008.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    5
    Reputaciona moć
    87

Desava se da se dekor srusi. Ustajanje, tramvaj, cetiri sata u kancelariji ili fabrici, obrok, tramvaj, cetiri sata rada, obrok, san, i tako ponedeljak, utorak, sreda, cetvrtak, petak i subota u istom ritmu, taj put se vecinom lako sledi. No damo jednog dana uzdize se "zasto" i sve pocinje tim umorom u znaku cudjenja. Pocinje - to je znacajno. Umor je na kraju cina mahinalnog zivota, ali s njim istovremeno zapocinje kretanje svesti. On je razbudjuje i izaziva nesvestan povratak lancu ili konacno budjenje. Po sebi, zlovolja ima nesto odvratno. Ovde, medjutim, ja moram da zakljucim da je ona dobra jer sve pocinje sa svescu i sve vredi samo pomocu nje.
    Alber Kami.
    Postoji li lak izlaz iz apsurda? Da li precicu treba traziti u saznanju ili u analizi? Ko je stranac koji iz ogledala nepristojno zuri u nas, od koga sklanjamo pogled?
    Možemo reći da je apsurd uopšte čitati Kamijeve apsurde o apsurdima.
    Zašto?
    Pogledajmo to ovako:
    U jednom trenutku osetimo potrebu za određenim zanimanjem, a to znači i načinom uklapanja u zajednicu kao i samog rada.
    Pitajmo se odakle ta naša potreba za tim zanimanjem, radom i saradnjom sa određenom grupom ljudi?
    Jednostavno, mi kao Biće/Duša, imamo potrebe za tačno određenom vrstom iskustava. Tada sve bude privlačno, interesantno i nimalo teško. Onda, dogodi se nešto na šta nismo računali, ne mi kao Biće/Duša, već naše dnevno svesno ili naša humana svest. Iz tog svog skučenog svesnog nismo računali da naš rad nije da zadovolji našu ego prirodu već da zadovolji potrebe nas Bića/Duša.
    Kada na datom poslu ili pokupimo svba ona iskustva koja su nam trebala onda mi kao Biće postajemo dalje nezaintereovani za taj posao. Naš plan i naša potreba je zadovoljena i sada je na redu nova. Možda nas više ne interesuje posao projektanta ili advokata, možda bismo sada prodavali kikiriki na utakmicama Zvezde i Partizana.
    Eh, ali tu se rađa veliki problem. Nismo naviknuti svojim društvenim obrazovanjem, ali i porodičnim, da skočimo sa "konja" na "magarca," i mi čak ni ne pomišljamo da se zapitamo koje naredni posao bi nas privlačio i činio srećnim. Ne jer mi svojim egom želimo društveni vrh koji za datu osobu u datom trenutku može biti čisto razapinjanje sa četiri konja na sve četiri strane sveta. Mi kao Biće/Duša ne marimo za društvena shvatanja i razne umne naprave - koje zovemo pasijama.
    Dakle, Kami nije shvatio baš kao ni čovek današnjeg trenutka da se kroz život može srećno kliziti ako znamo ko je gazda u našem telu, Biće/Duša ili ono malo ego stvorenje koje uvek veruje da je to najveće JA.
    Zato i jeste apsurd ne taj trenutak shvatanja da nam određeni posao i iskustva na njemu više ništa ne znače već to da zatvaramo oči pred samom suštinom života, njegovim smislom, svrhom i ciljem.

Da, nekada su nas oduševljavali mnogi Kamiji, Andrići i koje kakvi nobelovci, ali onogv trenutka kada se osvrnemo malo dublje na život i spoznamo ono što ti pisci nisu uspeli sagledavamo da smo bili pred apsurdom dok smo ih uopšte čitali, pitajući se čemu li su to davali nagrade.

Pa opet, ne možemo negirati, nezavisno od mojih gornjih reči, put i način našeg razvitka ili ekspanzije svesti. Svako od nas baulja istim lavirintima iz života u život dok ne otkrije Onoga ko gleda iz ogledala a ko je najvažniji u sveukupnom postojanju života a to smo uvek Mi kao Biće/Duša prava unikatnost i večita iskra ili jedinica svesti koja i jeste svest i koja je u stalnom usponu ili dozrevanju iste sve do trenutka kada je dovoljno zrela da se suoči sa sobom i izađe iz senke te jednoga dana kaže svopjoj kreaciji uma; "Dosta je bilo. Od sada nadalje Ja preuzimamo kormilo mog života u moje ruke."
    Tada se suočimo sa našim ponovnim rođenjem i tada spoznajemo ko smo mi.
    Naravno, proces bude i malo zahtevniji i malo odgovorniji ali je nezaobilazan baš kao što još nikog nije bilo ko je, pošto bi otkrio istinu o sebi, ikada odustao od realizacije svog životnog cilja.

Citat Original postavio Dragoljub69 Pogledaj poruku
    Kami je prilikom dobijanja Nobelove izjavio da sloboda oslobađa i od apsurda...
    Smatram da ta dva izraza "apsurd" (besmisao) i "sloboda" nisu dovoljno dobro definisani i da su apstrakcije!

Jer priroda,ma šta rekli idealisti-naša ,racionalna je na kraju svake balade,niti počinje niti završava s nama.
    Da, lepo si rekao a on je bio nejasan, jer očigledno da nije ni mislio na pravu slobodu koja se dobija tek pošto pojedinac dosegne svojom svešću one svetove koje filozofija naziva transcedentnim a koji su čisto duhovni, odnosno svetovi čiste svesti.

Sloboda u ovom svetu je, ma koja bila i ma kakva bila samo iluzorna. Mi kao Bića u nižim svetovima nemamo slobodu.
    Nju dosežemo tek kada, kako je rekao Sokrat (Spo)znamo sebe, pa nadalje.
    Tu najvišu slobodu moguće je dosegnuti još za života i mi kao Biće/Duša tek tada uživamo tu slobodu nezavisno da li u ovom svetu i dalje kopamo ugalj u nekom rudniku ili sedimo na nekoj poljani mirišući cveće.
    Tako je zato što u ovom svetu uvek moramo poštovati pravila i zakone ovoga sveta...

Domaćin wirdz (avatar)
    Učlanjen
    25.05.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    171

Mislim, ako recimo zaključite kako je sve besmisleno, onda to ne može biti sasvim besmisleno, jer ste već svjesni da je besmisleno i ta svijest o besmislenosti samim tim daje neki smisao. Znate na šta mislim? Kao neki optimistički pesimizam.

Bukowski

Domaćin wirdz (avatar)
    Učlanjen
    25.05.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    171

mislim da je, za čoveka, sloboda - stanje uma.
    što reče platon, slobodan čovek je slobodan i u zatvoru.
    mada tamo ima oni' guzatora, možda malo nezgodno.
    elem, sloboda je - neprijanjanje.

Učlanjen
    14.11.2007.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    180
    Reputaciona moć
    1016

"Od ljudi takođe proizilazi nečovečno. U izvesnim lucidnim trenucima mehanički aspekt njihovog ponašanja, njihova pantomima lišena smisla, čini glupim sve što ih okružuje.
    Neki čovek govori na telefon iza staklene pregrade. Mi ga ne čujemo, ali vidimo njegovu besmislenu mimiku. Pitamo se: zašto on živi?"
    Makar završio u lancima.

Buduća legenda
    Učlanjen
    19.09.2013.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    24
    Reputaciona moć
    0

"Od ljudi takođe proizilazi nečovečno. U izvesnim lucidnim trenucima mehanički aspekt njihovog ponašanja, njihova pantomima lišena smisla, čini glupim sve što ih okružuje.
    Neki čovek govori na telefon iza staklene pregrade. Mi ga ne čujemo, ali vidimo njegovu besmislenu mimiku. Pitamo se: zašto on živi?"
    Moji telefonski razgovori su retko duži od dve rečenice...
    Ako s druge strane počne neko lalalanje izvinim se da sedim u toaletu i da nije momenat...

Poznat goranbeograd (avatar)
    Učlanjen
    27.10.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    371

Citat Original postavio Dragoljub69 Pogledaj poruku
    Moji telefonski razgovori su retko duži od dve rečenice...
    Ako s druge strane počne neko lalalanje izvinim se da sedim u toaletu i da nije momenat...
    кажи им, бре, истину...
    немаш ти времена ни за клоњу, драгуљче лоло.
    не избијаш с крсте...
    како објаснити оном ко не жели да схвати?

Buduća legenda
    Učlanjen
    19.09.2013.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    24
    Reputaciona moć
    0

Unazad sat vremena sam pet-šest telefonskih razgovora imao...Nikakve veze s Krstom...
    Preko dana me ovde nema-nisam ja tako baš dokon...

- - - - - - - - - -

Ali dobar deo slobodnog vremena "ulećem" na forum,,,Pošto mnogo toga mi poznato-ko kako misli i šta bi tu mogao reči,konstatujem
    samo nove i neobićne postove...Za to mi dovoljno i desetak minuta...

Učlanjen
    14.11.2007.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    180
    Reputaciona moć
    1016

Sloboda je ljudima neprirodna, pa brze-bolje traze novi oslonac. Kad nadju novi oslonac veruju da su slobodni, u stvari su u istom blatu, samo druge boje.
    Kladionica i partija su oslonci coveku koji se plasi pada.
    Samo su izgubljeni slobodni, i sposobni da prihvate istinu, ma kakva ona bila.
    Oni su i ranjivi i opasni po svaki sistem zasnovan na lazi. Srecom po sistem, nema dovoljno hrabrih ljudi.
    Istorija pamti dva hrabra coveka od kojih je jedan potkupljen srebrnjacima a drugi okacen na krst. Svi ostali su prihvatili sistem.
    Prelazak iz jednog sistema u drugi vodi kroz oslobodjenje od prvog sistema. Taj tren slobode se ne pamti, ali se pamti osecaj, ma koliko kratko trajao.
    Makar završio u lancima.

Slične teme

1. Savezna vlada daje garancije da se Seselj brani sa slobode
    Autor crni djordje u forumu Politika
    Odgovora: 8
    Poslednja poruka: 03.05.2012., 22:26
  2. MOST SLOBODE
    Autor dr_Vejn u forumu Srbija
    Odgovora: 328
    Poslednja poruka: 03.11.2005., 14:07