Moralnost kao osnova za odabir partnera

...moralnost je kodex ponasanja svakog sistema
da li je Primus Klaudije moralno proglasio svoga konja
za konzula...
Samo je moralnost zastupljena u sex_u
ko je tu moralan
njemu zena i ne treba...
ovde nije prica o sexu, nego o odabiru partnera. jebati se mozes sa svakim,pa i sa , gore pomenutim, konjem:mrgreen:
i da, svaki sistem ima svoj kodex ponasanja.
ali ima pravila koja su vanvremenska i vansistemska: ne ubij, ne ukradi, ne lazi, postuj druge kako zelis da postuju tebe..
ko tu vrstu morala nema u sebi, on ce uvek rado pljunuti na svaki moral i proglasiti ga laznim.
ko ga ima, njemu nije bitno koji je trenutno vazeci sistem, i ko je konzul, a ko konj:)
 
ovde nije prica o sexu, nego o odabiru partnera. jebati se mozes sa svakim,pa i sa , gore pomenutim, konjem:mrgreen:
i da, svaki sistem ima svoj kodex ponasanja.
ali ima pravila koja su vanvremenska i vansistemska: ne ubij, ne ukradi, ne lazi, postuj druge kako zelis da postuju tebe..
ko tu vrstu morala nema u sebi, on ce uvek rado pljunuti na svaki moral i proglasiti ga laznim.
ko ga ima, njemu nije bitno koji je trenutno vazeci sistem, i ko je konzul, a ko konj:
)

:ok:
Primedba koja bi trebala da bude deo osnovnog obrazovanja svake punoletne osobe;
To je pitanje svesti.
 
Moralnost se podrazumijeva, uopšte ne razmišljam o tome

Неће то ићи тако како кажеш. да би човек био неморалан нема потребе да размишља, његови природни нагони ће га водити у неморал. Али да би био моралан мора да уложи напор.
Увек је лакше слагати него рећи истину. Лакше је препустити се него обуздати се. Лакше је бити себичан него мотивисати себе да е буде несебичан.
Моралност се не подразумева она је део процеса сазревања личности, рађање човека.
 
Неће то ићи тако како кажеш. да би човек био неморалан нема потребе да размишља, његови природни нагони ће га водити у неморал. Али да би био моралан мора да уложи напор.
Увек је лакше слагати него рећи истину. Лакше је препустити се него обуздати се. Лакше је бити себичан него мотивисати себе да е буде несебичан.
Моралност се не подразумева она је део процеса сазревања личности, рађање човека.

Па ти можеш вјеровати у то да је човјек мало зло биће, да су његови нагони лоши и да му је ето цивилизација својим ограничењима, законима и сл. укротила то зло. Ја напротив, мислим да је обрнуто. Да је човјек по природи једноставно и добро биће и да зла, компликације и притисци око њега стварају неприродне услове за живот и, природно, извлаче лоше из њега. Мени лично никакав проблем бити уљудан, љубазан, спреман на помоћ и сл. док да би био бахат морам добро да се потрудим, морам бити или угрожен или изазван. Такође и са истином, сама излази и о њој не размишљам, за лаж већ морам добро размислити и потрудити се и мислити на посљедице, мислити како да успјешно слажем. И наравно, питање је шта посматрамо под моралом. Да ли мислиш на онај универзални који се своди на - не штети другом или на ове тривијалне конвенцијске морале, типа неморално је бити у полигамној вези и сл. За ове друге се, истина, и мораш потрудити да би их испоштовао будући да их је доста противприродних. Теби ако је, iпак, лакше лагати и бити себичан него обрнуто мислим да имаш проблем и види да се то ријеши.
 
Па ти можеш вјеровати у то да је човјек мало зло биће, да су његови нагони лоши и да му је ето цивилизација својим ограничењима, законима и сл. укротила то зло. Ја напротив, мислим да је обрнуто. Да је човјек по природи једноставно и добро биће и да зла, компликације и притисци око њега стварају неприродне услове за живот и, природно, извлаче лоше из њега. Мени лично никакав проблем бити уљудан, љубазан, спреман на помоћ и сл. док да би био бахат морам добро да се потрудим, морам бити или угрожен или изазван. Такође и са истином, сама излази и о њој не размишљам, за лаж већ морам добро размислити и потрудити се и мислити на посљедице, мислити како да успјешно слажем. И наравно, питање је шта посматрамо под моралом. Да ли мислиш на онај универзални који се своди на - не штети другом или на ове тривијалне конвенцијске морале, типа неморално је бити у полигамној вези и сл. За ове друге се, истина, и мораш потрудити да би их испоштовао будући да их је доста противприродних. Теби ако је, iпак, лакше лагати и бити себичан него обрнуто мислим да имаш проблем и види да се то ријеши.
Ево ова твоја прича доказује колико је лако слагати.
Можда ти верујеш да је ово што си написао истина али знај да си прво себе слагао а онда покушао и нас.
 
Ево ова твоја прича доказује колико је лако слагати.
Можда ти верујеш да је ово што си написао истина али знај да си прво себе слагао а онда покушао и нас.

Ништа ја нисам слагао. Ти ако си нешто уочио образложи. Уосталом, ако си признао да ти је лакше лагати и бити неморалан не мора то бити код свих људи
 
If she lets you keep your weed in her bra, wife that bitch :lol:

a sad ozbiljno -
pokušao sam skoro romansu sa devojkom sumnjivog morala. pod tom frazom pre svega mislim na to da ona lako stupa u seksualne odnose i kresnula se sa puno likova. pravi ženski predator.
ali bio sam u fazonu, budi liberalan, nastupi bez predrasuda i svega...

iako ne volim konzervativne ljude, tradicionalne vrednosti itd, ubrzo se uverio da sve te stare muške priče kako takve žene treba izbegavati zaista imaju osnova. dok sam pokušavao kao neku vezu graditi sa njom, ona je sedela na više stolica i kresnula je dva tipa paralelno dok je izlazila sa mnom. to mi je sama rekla, jer kao ja nisam ništa preduzimao a ona je ovulirala i tada joj libido mnogo skoči te nije mogla da izdrži. uvideo sam da nemam na čemu da gradim vezu sa njom i da je jaz između nas nepremostiv a i ona se sama oladila od mene, tako da je bilo obostrano razilaženje.

mišljenja sam da se partneri moraju naći oko istih vrednosti i da na tome grade vezu. ne moraju biti slični po temperamentu ali važno je da su na sličnim talasnim dužinama... lično bi mi pasovala neka koja ne podnosi malograđanštinu, narodnjake, snobove, mejnstrim, partokratiju... a sa druge strane, da voli sličnu muziku, filmove, knjige, da imamo sličan način života itd... ono što bi se reklo voleo bih da je kao ja, samo žensko :lol:
 
Ova konstatacija na kraju ti je fantastična :D Samim tim što je žensko ne može da razmišlja kao muškarac. Mi imamo različite mozgove. Ali moguće je naći partnera koji je na sličnim talasnim dužinama. Ja sam imala sreću da sam bila sa muškarcem koji je bio moj mentalni par - samo muško. I imao je mnogo tipično muških osobina-koje su mi bile drage baš zato što su muške. Dopunjavali smo se. Neke stvari koje su meni bile problem on je rešavao bez napora-i obrnuto. A često se dešavalo da smo dolazili do istih zaključaka ali na drugačiji način. Kada je čovek mlad teraju ga hormoni ali kako sazreva to se menja i otkrije da su mu važnije neke druge stvari. Ako je imao sreće i pameti onda je sa osobom sa kojom ima o čemu da razgovara i sa kojom deli iste moralne vrednosti.
 
Pa, da pokušam da dam mali doprinos ovom podforumu.
Voleo bih da čujem vaše mišljenje.
Za razliku od nekih prošlih vremena, u kojem su nam roditelji (stariji i mudriji) birali životnog saputnika; kada je mnogo bitnije bilo kakav je ko čovek, od fizičkog izgleda i svega drugog, (osim, možda, materjalnog :) ) danas to nije slučaj, već sami imamo mogućnost za to, pa i mladom i nezrelom dobu. Naravno, svako ima pravo na sopstvene greške i izbor.
Ali, sve manje vidim da je privlačan, naročito ženama, sam karakter i moralnost muškarca. Čitajući ovde, a i u razgovoru sa njima, uvek se u prvi plan stavljaju: lepota, novac, intekekt... vrlo često žene privlače diametralno suprotni likovi; dakle oni sa malo ili nimalo morala: kriminalci, probisveti i barabe.
Po Frojdu u osnovi moralnosti je očinska figura. Dakle, naša deca 'nasleđuju osećaj morala od partnera kojeg izaberemo. A vaspitanje je posmatranje svojih roditelja i njihovog ponašanja, više nego sistem nekih kazni i podučavanje.
Da li se sitem vrednosti i moralnost urušio usled pogrešnog izbora partnera mnogih? Da li je vama, žene, prilkom izbora partera, njegova moralnost uopšte bitna? Muškarci, trudite li se da budete moralni i koliko često vaše ljudske osobine privuku nekoga? Da li razmišljate o tome da će vaše ponašanje biti temelj moralnosti vaše dece? Koliko je vama bitna moralnost kod žene?
I sve ostalo što vam padne na um, a ima veze sa temom.
Izvolte.

Prvo mi definiši moralnost. Šta je to moralnost, ko to određuje? Osim univerzalnih moralnih normi - ne ubiji, ne povredi (fizički), ne otmi, ne kradi - mada mi je i ovo diskutabilno jer ima situacija kada je čovek jednostavno prinuđen da ukrade da bi preživeo - šta je to, koj moj, moral? Šta jednog prosečnog muškarca određuje kao moralnog - broj žena sa kojim je bio ili nije bio? Jel dobar domaćin ili raspikuća? Sposoban nesposoban? Šta, koje to tačno kriterijume, pod 1, 2, 3, 4.... mora da zadovolji da bismo ga, evo svi, nazvali "moralnim muškarcem".

Pošto mi taj termin, odnosno krierijumi koji ga određuju, nije baš najjasniji, ja ću se zadovoljiti nekim koga sam eto tako zbog nekih njegovih dobrih, pa i loših osobina, zavolela. Nemam pojma da li je moralan, i ne zanima me previše, dok god me kao ženu-partnerku uvažava, pazi i čuva. I važan mi je fizički segment veze (meni lično).
 
E pa gospodjice, sad ste naleteli na minu...

Ljudi rade upravo to.....podesavaju definiciju moralnosti onako da bi ispali moralni , a da bi im bilo pod nogom...

Cela ova tema je prikaz totalne nezrelosti i neshvatanja sta je moral.
A odmah ce da skoce na mene, kao a ti znas...sto pokazuje da se nece ni mrdnuti od ovog sto je prva recenica mog posta.
Da li vredi da nesto napisem?
Ne.
Verovali vi ili ne, dati znanje detetu i dati znanje propalici (a forumasi i forumasice su propalice u tom smislu da ce sve podrediti onome sto su pozeleli i zamislili, odavno je jasno da vrlo malo ljudi cita a jos manje se trudi da razume nekog drugog, nego uglavnom lobira, a tu cak i tudje napisano , ako je samouvereno , ispada da lomi svojom zestinom i voljom...

Ima nekih sitnih uboda, ali odmah zatim i prikaza da taj ko je ubo blage veze nema sta je ubo...

Npr Koto, zgodna je za primer za ovo...
Ubola je da postoji Moral, tj svevremensko, nezavisno od trenutnog stanja u nekom lokalu (lokalnoj sredini) = veliko M
Onda je suzila taj Moral na par odnosa i relacija, jer nije shvatila reci koje je sama rekla...
Postoji i moral, tj ono sto je trenutni dogovor sta je postovana a sta nepostovana vrednost kod medjuljudskog ponasanja.
To je najprostiji zakljucak onoga sto je rekla.
Onda ne bi morala da sece Moral da bi ugodila moralu.

Zatim je pomenula osobu koja ako ne poznaje Moral, pljunuce na svaki moral.
Tu vec postaje jasno da samo konstruise postapalice i floskule , i eto ti cuda, Gruzanin, koji inace obozava konstrukcije koje sakrivaju sustinu i omogucavaju lazno kicenje vrlinama, odmah zablista i uperi reflektore u njen post...tj aminuje ga...

Jednostavnom primenom logike, srednjoskolac ,koji ne pati o toga da bude prihvacen ili da se uvuce nekome, bi dosao do sledeceg..
Osim Morala, svevremenskog, postoji moral, ovovremenski.
Osim morala koji je neki drustveni dogovor oko dozvoljenih i vrednovanih aktivnosti , samim tim cini deo raznih modela ponasanja u drustvu, postoji i Licni moral.
On je ono sto osoba vrednuje iz svih tih medjuljudskih ponasanja, vrednovanja i aktivnosti...
Vezan je za svaku osobu pojedinacno i pod uticajem je vaspitanja, afiniteta, iskustva, i javnog morala, tj lokalnog morala..
Da ne bih napravio istu gresku, procitacu zadnju recenicu...
Rekao sam da postoji javni moral, i to lokalne sredine...Npr Leskovac...i stvarno postoji...
Da li je isti sa Srbijom celom, nije...
Dakle postoji razlika izmedju morala neke sredine i morala drustva...
Moral lokala je cesto iznad morala drustva, jer ljudi vise interaguju i vise zavise jedni od drugih...
Zato je moguce u selu ne zakljucavati vrata, jer se ljudi pridrzavaju tih vrednosti u tom odredjenom selu, iako su lopovi van sela...
Imao sam cimera koji je lopov, i to nije krio...imao je puno para i naravno da je imao pravilo da nikad nista iz sobe nece nestati...

Itd...
Tek za mozganje onih koji bi vise, moral je vezan za razlicite modele ponasanja u drustvu, ne samo jedan...jer se moze covek ponasati na vise nacina ne krseci moral ma koliko truo on bio, a moze biti i podskupova krsenja, malo, ono sto smeta...specijalitet Srbije (ne Balkana).
Moral se moze vezati i uz ono sto vam prodaju kao m za b, tj npr kazu vam profesionalna etika, sto nema puno veze sa etikom, ali je ustvari profesionalni moral tj prilagodjeno vrednovanje i naglasavanje nekih odnosa i obicno nije puno uskladjeno sa Moralom...
Profesionalna etika sluzi da se zastiti poslodavac, obicno, a ne da se ne razara drustveno ili ekonomsko tkivo neke sredine..
 
Da ja naglasim nesto sto je meni vazno...

Koto je izjavila da mozes da se ebes sa bilo kim...
To je takodje rezultat nekog morala, tj uz neki drugi moral to nije moguce..
To sto je bas taj moral ebanja sa bilo kim danas popularan i cest, nije slucajno i nije bez uticaja...

A pamet , kao i moral i dupe , imaju svi i svi su posteni, moralni i pametni koliko im treba...

Cisto radi prakticnog dejstva...HPV virusi se prenose i seksom sa kondomom, kao i crvi razni, npr Askarijaza...
Naravno veca sansa dobiti nesto ako ga primas u bulju, ako ebuckas dok je meca, ako je neko u odmaklom i nelecenom stadijumu zaraze ili bolesti..
Kondom je vrlo vazna stavka u pretvaranju nemorala u moral, tj relativizovanjem posledica otvara se prostor za pretvaranje necega sto je nemoralno u moralno jer nema opasnosti od stetnih posledica na prvi pogled...

Tako da se moze reci da je fizicka zastita ili zdravstvena zastita sastavni deo gradjenja morala...
Retko kad je mentalna zastita, dushevna zastita i duhovna zastita deo gradjenja morala...
Cak se danas forsira svadjanje i asertivnost, koji ne da ne uzimaju u obzir mentalnu , dushevnu i duhovnu zastitu nego namerno narusavaju taj mir da bi se dobila neka korist, dosadom do zvezda...
 
Prvo mi definiši moralnost. Šta je to moralnost, ko to određuje? Osim univerzalnih moralnih normi - ne ubiji, ne povredi (fizički), ne otmi, ne kradi - mada mi je i ovo diskutabilno jer ima situacija kada je čovek jednostavno prinuđen da ukrade da bi preživeo - šta je to, koj moj, moral? Šta jednog prosečnog muškarca određuje kao moralnog - broj žena sa kojim je bio ili nije bio? Jel dobar domaćin ili raspikuća? Sposoban nesposoban? Šta, koje to tačno kriterijume, pod 1, 2, 3, 4.... mora da zadovolji da bismo ga, evo svi, nazvali "moralnim muškarcem".

Pošto mi taj termin, odnosno krierijumi koji ga određuju, nije baš najjasniji, ja ću se zadovoljiti nekim koga sam eto tako zbog nekih njegovih dobrih, pa i loših osobina, zavolela. Nemam pojma da li je moralan, i ne zanima me previše, dok god me kao ženu-partnerku uvažava, pazi i čuva. I važan mi je fizički segment veze (meni lično).

Pa, samo definisanje toga šta je moral i moralno jeste tema za filozofiju. Šta više, tamo i postoji takva tema. Već sam rekao da poenta ove teme nije definisanje morala danas ili uopšte? Držimo se toga da je moral nešto što je dobro, ispravno i pravedno; ljudska vrlina; želja čoveka da se uskladi sa drugima, društvom, a u ovom slučaju partnerom? Pa čak i ako je to lično shvatanje šta je moral i moralno. Koliko je bitno da imate slična etička pitanja kao i partner? Koliko tome pridajete značaj i da li uopšte razmišljate o moralnosti nekoga; koliko to može da vas privuče ili odbije?
Bilo kako, ostavio sam i prostor da se piše otvoreno, a dao sam samo par smernica.
Ima tu i podosta pitanja u raznim porukama pre ovih...
Pretpostavljam da niste čitali sve poruke...
 

Back
Top