Dalmatinske kamene kuće

Klonirani Šime

Veoma poznat
Poruka
10.431
The-Amazing-Stone-House-of-Brac-5.jpg


:heart:
 

Prilozi

  • resize-of-p1010236.jpg
    resize-of-p1010236.jpg
    106,1 KB · Pregleda: 7
Žbuka® ?

Kako se pravi? Očigledno je dobro vezivo čim toliko traju kuće.


imao sam nekad jednu dalmatinku, pričala mi nešto o tome
valjda je od gašenog kreča, peska, cement i još nešto, ne znam tačno i kojim procesom se sve to radi te ostaje tako čvrsto
samo znam da mi je pričala da su videli žive muke dok nisu srušili neku staru kuću u dvorištu kolko je to bilo čvrsto
 
Žbuka® ?

Kako se pravi? Očigledno je dobro vezivo čim toliko traju kuće.

Ono što je Hrvatima žbuka,
Srbima je malter.
Potpuno isti materijal, ali različiti nazivi....
Da ste enigmate ne biste pitali !


- - - - - - - - - -

Pitam zato što planiram jedan kameni temelj...a i građevinac sam po struci, pa me zanima.

A zanimaju me i pršuta i vino. :njam:

I ja sam bio građevinac dok mi se pravila kuća.
Nosio majstorima malter.
 
Ono što je Hrvatima žbuka,
Srbima je malter.
Potpuno isti materijal, ali različiti nazivi....
Da ste enigmate ne biste pitali !


- - - - - - - - - -



I ja sam bio građevinac dok mi se pravila kuća.
Nosio majstorima malter.

A ja sam dirigovao majstorima kako da rade i ispravljao planove....

Pa su na kraju stepenice za sprat ispale toliko strme da samo sto ne moramo da se vezemo kada silazimo...:hahaha:
 
A ja sam dirigovao majstorima kako da rade i ispravljao planove....

Pa su na kraju stepenice za sprat ispale toliko strme da samo sto ne moramo da se vezemo kada silazimo...:hahaha:

Nije ni čudo.
Ti si svetski čovek, a mi lokalne prdonje !


- - - - - - - - - -

Uvek mi se to sviđalo. Samo krov mora biti crven, onaj valovit crep.
Nešto ovako, mada je ovo Poreč:
pic1
http://2.bp.blo gspot.com/-z_jBKM0UkA8/VEvX1WxWT6I/AAAAAAAABGA/JUm7zXU7o7U/s1600/6.JPG

(spojiti blogspot.. druga slika bi bila kao link da glupavi forum ne obriše link)

A, jesi li razmišlj'o o plavom crepu, a crvenom moru ?
Crep valovit, a more mirno...
To bi bio ugođaj, komšo.
Ne bi mogao da se odbraniš od Nemaca.
Opsedali bi te sve do poslednje kapi....
Loze i prošeka....
 
Žbuka® ?

Kako se pravi? Očigledno je dobro vezivo čim toliko traju kuće.
У Херцеговини се користи мешавина густо припремљеног креча и песка. Добијени малтер је заправо мање тврд од цементног, али ове куће свеједно трају вековима.
 
Poslednja izmena:
Велика је грешка је што се у обнови ових кућа често не користи малтер на основи креча. Онај цементни страшно одудара од боје камена.
 
Krečni malter je elastičniji i duže održava svoja vezivna svojstva i prikladniji je kamenu nego cementni malter. cementni malter sa vremenom gubi vlažnost i kruni se, kao i sama opeka, zato su zidane kuće opekom i cementnim malterom manje trajnosti nego kamene. Ali opet ko će se danas baviti krečom?
Budimo realni kamen je neuporedivo kvalitetniji materijal od opeke jer se stvarao milionima godina za razliku od opeke koja je ništa drugo nego pečena zemlja, instant napravljena.... svako podneblje ima na raspolaganju različite materijale za kradnju kuće, tako da je u kršu kamen, u ravnici opeka, a u šumovitim krajevima drvo.....
 
Poslednja izmena:

Back
Top