Disertatia iliti Velika Ilirija

Ја нисам крив за то што ми смо велика, голема и стара нација.Да није било Отоманско царство данас Бугара би били најмање 50 милиона широм Југоисточној Европи..

Ja ne znam koliko bi bilo Bugara, ali realno, sasvim je verovatno da bi ti bio Srbin 3:)
 
Ја нисам крив за то што ми смо велика, голема и стара нација.Да није било Отоманско царство данас Бугара би били најмање 50 милиона широм Југоисточној Европи..

To su ti vrlo nerealne procene. Pogledaj koliko stanovnika ima čitava Rumunija.
 
To su ti vrlo nerealne procene. Pogledaj koliko stanovnika ima čitava Rumunija.

Погледај колико становника има Енглеска после неколико векова изселивање у Америци, Аустралије,Нове Зеландије итд.
Румунија исто као балканске земље је преживела најезде Монгола и Турака.Убијање стотине хиљада људи у средњем веку смањује данашње становништво са милионима.
 
Погледај колико становника има Енглеска после неколико векова изселивање у Америци, Аустралије,Нове Зеландије итд.
Румунија исто као балканске земље је преживела најезде Монгола и Турака.Убијање стотине хиљада људи у средњем веку смањује данашње становништво са милионима.

Engleska zaista ima preko 50 miliona stanovnika, ali ti govoriš o jednom mitu koji je kod nas na Balkanu popularan, po kojem smatramo da bi svaka zemlja imala stanovnika koliko Engleska. I u Srbiji je to vrlo čest izraz, ali više je mit nego neka objektivna istorijska tvrdnja. Naravno, stradali su mnogi ljudi pod Turcima, ali demografija je jedna vrlo složena stvar koja se ne može svesti na svega jedan činilac tako. Ako mi ne veruješ, eto osmotri stanovništvo skandinavskih zemalja.

U Srbiji se vrlo često kaže da je Srbija pre Turaka imala isto stanovnika koliko i tadašnja Engleska; po tvojoj priči imam utisak da je slična narodna priča zastupljena dosta i u Bugarskoj. Poznosrednjovekovna Engleska imala je stanovnika skoro koliko čitavo Balkansko poluostrvo (odnos približno stičan današnjem, štaviše).
 
Poslednja izmena:
Engleska zaista ima preko 50 miliona stanovnika, ali ti govoriš o jednom mitu koji je kod nas na Balkanu popularan, po kojem smatramo da bi svaka zemlja imala stanovnika koliko Engleska. I u Srbiji je to vrlo čest izraz, ali više je mit nego neka objektivna istorijska tvrdnja. Naravno, stradali su mnogi ljudi pod Turcima, ali demografija je jedna vrlo složena stvar koja se ne može svesti na svega jedan činilac tako. Ako mi ne veruješ, eto osmotri stanovništvo skandinavskih zemalja.

U Srbiji se vrlo često kaže da je Srbija pre Turaka imala isto stanovnika koliko i tadašnja Engleska
; po tvojoj priči imam utisak da je slična narodna priča zastupljena dosta i u Bugarskoj. Poznosrednjovekovna Engleska imala je stanovnika skoro koliko čitavo Balkansko poluostrvo (odnos približno stičan današnjem, štaviše).

Скандинавије је друга прича,тамо је клима веома хладна.То не дозвољава пољопривреда да исхрани већој становништва,зато наталитета увек је био мали.Истовремено на Балкану се налази најплоднија земља у Европи која омогућава исхране десет пута више становника од садашњих.
Ево например Белгија и Холандија укупно имају површина од 70 хиљада квадратних километара (помало од Србије),а становништва од 27 милиона,које чине скоро четири пута више од Србије.

Бугарски историчари кажу исто и за бугарско становништво пре долазак Турака.
 
Poslednja izmena:
Скандинавије је друга прича,тамо је клима веома хладна.То не дозвољава пољопривреда да исхрани већој становништва,зато наталитета увек је био мали.Истовремено на Балкану се налази најплоднија земља у Европи која омогућава исхране десет пута више становника од садашњих.
Ево например Белгија и Холандија укупно имају површина од 70 хиљада квадратних километара (помало од Србије),а становништва од 27 милиона,које чине скоро четири пута више од Србије.

Бугарски историчари кажу исто и за бугарско становништво пре долазак Турака.

Ja nisam nigde napisao da to tvrde istoričari u Srbiji, naprotiv, oni se bore protiv takve i sličnih zabluda. :lol:

Iskreno mi je teško da poverujem da se to tvrdi u ozbiljnoj bugarskoj istoriografiji. Eto citiraj mi jednog bugarskog istoričara.
 
Ja nisam nigde napisao da to tvrde istoričari u Srbiji, naprotiv, oni se bore protiv takve i sličnih zabluda. :lol:

Iskreno mi je teško da poverujem da se to tvrdi u ozbiljnoj bugarskoj istoriografiji. Eto citiraj mi jednog bugarskog istoričara.

По изчисление на наши демографи от ранга на проф. Христо Гандев например ние днес щяхме да бъдем толкова, колкото държави като Великобритания, Франция и Германия, т.е. между 60 и 80 милиона, ако не бяхме попаднали под османско владичество.

https://www.google.bg/amp/s/www.24chasa.bg/amp/3497131

Бугарски историчар,проф. Божидар Димитров тврди ово:D
 
Poslednja izmena:
Pomozi mi, prošao sam tekst, nigde ne vidim podatak o stanovništvu pre dolaska Turaka?

P. S. Profesor? Nisam znao da je predavao negde..? Danas svakako više nije?

У тексту нема податак,проф.Димитров врз основа научни трудова својих колега прави такав закључак.

P.S.Професор Божидар Димитров није предавао у неки факултет,и његова професорска титула је почасна.Његова научна каријера је почела у седамдесетих,када је истраживао у Ватикану средњовековни рукописи о бугарској историје.
Од 1994 до данас је директор Национални исторички музеј.Његово име носи један залив у Антарктика-залив Димитров:mrgreen:
 
У тексту нема податак,проф.Димитров врз основа научни трудова својих колега прави такав закључак.

P.S.Професор Божидар Димитров није предавао у неки факултет,и његова професорска титула је почасна.Његова научна каријера је почела у седамдесетих,када је истраживао у Ватикану средњовековни рукописи о бугарској историје.
Од 1994 до данас је директор Национални исторички музеј.Његово име носи један залив у Антарктика-залив Димитров:mrgreen:

To nema veze sa onim što sam ja napisao.

Tu se govori o tome šta bi bilo kad bi bilo, a ja sam te lepo pitao koji to bugarski istoričar tvrdi da je pre dolaska Turaka u Bugarskoj bio identičan broj stanovnika kao i u Engleskoj (i Srbiji, isto?).

P. S. A što se tiče procene koliko bi bilo ljudi, treba videti dakle šta taj kolega tvrdi, a ne ovako rekla-kazala preko medija. Dakle, da vidimo šta mu kaže izvor i da otklonimo sumnje da se nije tu neka dezinformacija proširila (bilo od samog Dimitrova, novinara koji je to pisao ili koga god).
 
Poslednja izmena:

Back
Top