Srpsko vizantijski - nacionalni stil

gholub

Ističe se
Poruka
2.410
Dakle , mislim na novi , ne stare manastire .:lol:
Shta ima po vashim gradovima od ovoga ?
U Nishu mislim da sam vide jednu takvu gradjevinu .
Ali ne mogu se setiti koja je . :neutral::think:
Inache najpoznatiji primeri ovog stila su dve Korunovice zgrade .
Jedna od njih, poshta kod glavne zeleznicke , nije prezivela rat .
I ako je zdanje i dalje tu , to je neki modernizam , koj ije vishe copavom ustashi prijao .:)
013c-Momir-Korunovic-Posta-2-na-Vilsonovom-trgu-u-Beogradu-1928-29-prvobitn.jpg

Drugo , ptt muzej .
800px-Palmoticeva_prosvetljena-1.jpg
 
Dakle , mislim na novi , ne stare manastire .:lol:
Shta ima po vashim gradovima od ovoga ?
U Nishu mislim da sam vide jednu takvu gradjevinu .
Ali ne mogu se setiti koja je . :neutral::think:
Inache najpoznatiji primeri ovog stila su dve Korunovice zgrade .
Jedna od njih, poshta kod glavne zeleznicke , nije prezivela rat .
I ako je zdanje i dalje tu , to je neki modernizam , koj ije vishe copavom ustashi prijao .:)
Pogledajte prilog 455885
Drugo , ptt muzej .
Pogledajte prilog 455886

Šta znači novi Srpsko vizantijski - nacionalni stil?
Ta nazovi država odavno ne postoji.
 
Srpsko vizantijski stil , u kom su gradjeni nashi stari manastiri .

pecka-patrijarsija_51b0448a84a1d.jpg

ravanica33.jpg


Pochetkom proshlog veka , u doba budjena nacionalizma na celoj planeti , se desilo i kod nas .
Te su pochele da se grade gradjevine sa motivima srpsko vizantijskog iskombinovanog sa tada popularnim art nuvo , secesijom .
I to je novi srpsko vizantijski , altarnativni naziv je nacionalni .
 
Srpsko vizantijski stil , u kom su gradjeni nashi stari manastiri .

Pogledajte prilog 455899
Pogledajte prilog 455900

Pochetkom proshlog veka , u doba budjena nacionalizma na celoj planeti , se desilo i kod nas .
Te su pochele da se grade gradjevine sa motivima srpsko vizantijskog iskombinovanog sa tada popularnim art nuvo , secesijom .
I to je novi srpsko vizantijski , altarnativni naziv je nacionalni .

Mala dopuna dodatnim (kratkim) objašnjenjem iz wikipedije:


Začetak savremenom srpsko-vizantijskog stila leži u romantičarskom duhu, koji je bio preovlađujući u Evropi u prvoj polovini 19. veka, a u srpskim zemljama se javio sredinom veka i bio živ do njegovih poslednjih decenija. Početak stila može se sagledati i kao „otpor“ novopridošlim uticajima „zapadnih stilova“ (klasicizma, neobaroka) u tadašnjoj Kneževini Srbiji.

Prvi primeri bili su „prelazni“;. Kod njih se uočava spoj „zapadnih stilova“ sa elementima vizantijske arhitekture. Tipična primer je Crkva svetog Đorđa u Smederevu, gde se na podužnoj osnovi (odlika Zapada) javlja 5 kupola u obliku tzv. „grčkog krsta“.

Drugo razdoblje vezano je za širenje i jačanje Srbije, sada kao kraljevine (1882-1914). Tokom ovog razdoblja stil se „utvrđuje“. Gradi se niz crkava, ređe drugih vidova građevina. Primeri izvan područja Kraljevine Srbije su retki.

Treće i poslednje razdoblje vezano je za vreme između dva svetska rata, kada dolazi do naglog širenja stila. Stil se javlja širom cele Kraljevine SHS, kasnije Jugoslavije, mada je njegova prisutnost bila mnogo jače izražena u istočnom, „srpskom“ delu delu kraljevine. Primeri koji se javljaju su podjednako i crkvene i svetovne građevine (upravna zdanja, školske ustanove, sokolski domovi, stambene zgrade i kuće i dr.).
Drugi svetski rat bio je prekretnica; Posle rata svi vidovi istoricizma u srpskoj arhitekturi se odbacuju, pa tako i Srpsko-vizantijski stil.

https://sr.wikipedia.org/sr-el/%D0%A1%D1%80%D0%BF%D1%81%D0%BA%D0%BE-%D0%B2%D0%B8%D0%B7%D0%B0%D0%BD%D1%82%D0%B8%D1%98%D1%81%D0%BA%D0%B8_%D1%81%D1%82%D0%B8%D0%BB_(%D0%BC%D0%BE%D0%B4%D0%B5%D1%80%D0%BD%D0%B8)
 

Back
Top