Aliexpress, par pitanja.

Karasluka

Početnik
Poruka
11
Pozdrav, molim one koji nisu sigurni da ne odgovaraju.
Upoznat sa dobro sa internet prodajom, ali u Srbiji. Zanimalo bi me par stvari oko kupovine iz inostranstva.
1. Carine i PDV. - Znaci, ja kao fizicko lice, ako uzmem paket do 50 evra, ne naplacuju mi carinu. A ukoliko uzmem danas paket od 40, sutra od 50, prekosutra od 100, hoce li oni to sracunati sve zajedno, ili posebno? Da sacekam da mi izbaci obavestenje da je poslato, pa da tek onda narucim drugi, da budem siguran da sam izbegao carinu?
PDV- Na osnovu cega naplacuju PDV? Na cenu proizvoda ili sta? Recimo zanimao bi me PDV od sata koji vedi 40evra/dolara? Sad satove ajd uzimam za primer, svejendo, ali recimo kad bih narucio 3 sata u vrednosti od 40evra( jedan 20 drugi 10 i treci 10) Hoce li oni PDV naplatiti za ukupnu cenu ili za svaki posebno? I da li jos nesto mogu da naplate, recimo pregledanje i otvaranje posiljke i koliko bi to moglo izaci?

Jos nesto, posto se ni carina ni PDV ne placaju kad je roba oznacena kao poklon, da li je moguce da zatrazim od prodavca da mi paket oznaci kao poklon da izbegnem te gluposti pdv i carinu? Recimo da par stapova za pecanje u vrednosti od 40evra oznaci kao poklon i ja ne platim pdv ?

Hvala unapred na odgovorima :)))
 
Evo ovako... Carina i pdv se plaćaju čak i kada primaš poklon. Stopa carine zavisi od vrste proizvoda, za neke se ne plaća a za neke bude i do 50% (čak i više) vrednosti. Može da se desi da ne platiš ni porez ni carinu ali to je retkost. U većini slučajeva plaćaš i carinu i porez.
Cena nema nikakve veze, porez i carinu ćeš verovatno platiti i za nešto što vredi €2.
Carinu i PDV ćeš platiti za svaki paket, tj predmet posebno.
Često se dešava da carinici sami procenjuju vrednost pošiljke čak i ako piše cena. Evo ti moj lični primer, kupio sam hard disk za nekih 3500, carina i porez su me koštali 2500. U drugom slučaju sam kupio matičnu ploču za nekih možda 4000, nisam platio ni carinu ni porez.
Naručivanje iz inostranstva ti je kocka, bar što se tiče naše carine.
 
Rigel, da li si sto posto siguran u to sto pricas? Pricao sam sa ljudima i zvanicno carinici ne mogu sami da procenjuju vrednost. I odakle ti to da se i na poklon placa carina i pdv? Takodje sam pricao i sa ljudima koji rade na carini, i carina se ne placa na vrednost manju od 50evra.

Branimire, koliko te izadje taj PDV kad narucis proizvod?
 
Rigel, da li si sto posto siguran u to sto pricas? Pricao sam sa ljudima i zvanicno carinici ne mogu sami da procenjuju vrednost. I odakle ti to da se i na poklon placa carina i pdv? Takodje sam pricao i sa ljudima koji rade na carini, i carina se ne placa na vrednost manju od 50evra.

Branimire, koliko te izadje taj PDV kad narucis proizvod?

Pišem ti ono što se meni desilo. Kada sam kupovao krimp klešta čekao sam mesec dana da se carina smiluje. Tražili su mi potvrdu da imam firmu koja se bavi uvozom i izvod iz banke. To isključivo zavisi od robe. Ovo ti se u većini slučajeva neće desiti, ali ipak se dešava. Moj drug je imao isti slučaj za nešto drugo.
Carinici MOGU sami da procenjuju vrednost robe. Misliš da su oni sisali vesla? To je kao kad bi ti neko poslao auto a ti im kažeš "to je poklon ne plaća se carina".

Carina se PLAĆA i na robu koja košta manje od €50, ali ne na svu. Imaš na njihovom sajtu šta se carini a šta ne. Neke stvari čak ne možeš ni da kupiš kao fizičko lice (mislim da su u pitanju amaterske radio stanice ali nisam 100% siguran).
Sad sam preturao po papirima i našao overenu uplatnicu za carinu, pokazao bih sliku ali ne znam smem li javno da pokazujem tu vrstu podataka.

X puta smo o ovome na forumu raspravljali, kupovina iz inostranstva ti je zbog naše carine uvek lutrija. Kad god nešto kupujem to imam na umu.
 
Rigel, da li si sto posto siguran u to sto pricas? Pricao sam sa ljudima i zvanicno carinici ne mogu sami da procenjuju vrednost. I odakle ti to da se i na poklon placa carina i pdv? Takodje sam pricao i sa ljudima koji rade na carini, i carina se ne placa na vrednost manju od 50evra.

Branimire, koliko te izadje taj PDV kad narucis proizvod?

Ako sam dobro shvatio propise u osnovicu za oporezivanje i carinjenje ulazi i cena transporta / poste. Tacno je da se na vrednost robe ispod 50 evra ne placa carina, ali zaboravljamo na transport, zato uvek na sajtovima pored osnovne cene stoji i cena transporta. Osnovni pdv je 20 odsto. Prema iskustvima drugih mislim da mozes da zamolis da ti razbiju narudzbu na vise paketa do vrednost od 50 evra. E, sad treba izvagati da li je carina manja od transporta i koliko se to isplati. Ok, kako ce carinik da proceni da je to poklon?
 
Ako sam dobro shvatio propise u osnovicu za oporezivanje i carinjenje ulazi i cena transporta / poste. Tacno je da se na vrednost robe ispod 50 evra ne placa carina, ali zaboravljamo na transport, zato uvek na sajtovima pored osnovne cene stoji i cena transporta. Osnovni pdv je 20 odsto. Prema iskustvima drugih mislim da mozes da zamolis da ti razbiju narudzbu na vise paketa do vrednost od 50 evra. E, sad treba izvagati da li je carina manja od transporta i koliko se to isplati. Ok, kako ce carinik da proceni da je to poklon?

Netačno, za neke stvari koje koštaju manje od €50 se plaća carina. Kupujem stvari iz inostranstva bar 6 godina i znam šta pišem. Jedina prava istina je da nikada ne znaš da li ćeš platiti carinu ili ne. Treba napomenuti da ako kupujete za sebe čak i sa carinom se često isplati naručiti preko neta nego kupiti kod nas.
Npr pomenuti HDD, zajedno sa carinom me je koštao oko 5500 možda do 6000. Ne mogu tačno da se setim cene prošlo je dosta vremena. Kod nas je u maloprodaji bio od 8000 pa i do 10 000, ALI JE IPAK CARINA PLAĆENA IAKO JE KOŠTAO MANJE OD €50.
Drugi primer su krimp klešta koja se apsolutno nisu isplatila, bolje da sam kupio ovde.
Treći primer je radio kojeg sam platio oko €100 kod prodavca a carina plus porez su me izašli oko 600 dinara. Sledeći put kad sam kupovao potpuno isti radio platio sam carinu i porez nekih 100 dinara manje nego prvi put. NEMA PRAVILA.

Imao sam gomilu papira od prošlih narudžbina, ali sam ih nedavno bacio. Jasno ima stavke CARINA i POREZ. Ne treba zaboraviti da ti često naplate poštarinu od skladišta carine do vaše pošte, ali ni to se ne desi svaki put.
 
Poslednja izmena:
U redu, za cenu transporta robe znam, uglavnom biram free shiping, ili i onda mogu da mi naplate nesto?
Za carinu i pdv, ja sam recimo, kontaktirao par prodavaca koji kazu da im je 'declared price' niska, i da je uvek snize. Recimo za jedan stap koji kosta 17$, njihova 'declared price' je 5$ dolara, kako bi se izbegao veliki pdv i carina.
Ja jos nisam siguran za carinu ispod 50e, mozda je zako bilo pre, ali na zvanicnom sajtu pise da se ne placa carina ako ja kao fizicko lice narucim paket ispod 50e, mozda si ti platio nesto drugo, ali sve je kod nas izopaceno tako da je i ovo verovatno, kontaktiracu ja jos par ljudi oko toga.

PDV znaci, ako naplate je 20 posto,od deklarisane cene ili cene koju sam ja platio preko neta?
 
Sve što treba da znaš sam napisao gore, to ti je moje iskustvo i uskustvo ljudi koje znam. Takođe iskustvo drugih ljudi sa neta. Kao što sam pomenuo, o ovome smo na forumu pisali X puta.
Ne znači da ćeš išta ikada platiti kada ti stigne roba ali nemoj da se iznenadiš ako budeš dobio za uplatu i preko 50% vrednosti robe. To što piše za ispod €50 zaboravi.
Te cene što kinezi stavljaju carinu NE ZANIMAJU u većini slučajeva. Najbolje je da probaš pa ćeš sam videti.
Lično uglavnom nisam ništa morao da plaćam ali kada sam ipak dobio račun od carine češao sam se tamo i gde me ne svrbi :D
 
Jeste, citao sam jos o ovome i raspitivao se. Ispada ovako, roba ispod 50e ne sme da se carini, ali oni skoro uvek sami procenjuju, ko **** sta su kinezi staviti, i onda u dosta slucajeva procene vecu cenu nego sto bi trebalo da stave, pa ako je njihova procena preko 50e, lupam predmet od 40e oni procene 70e, ti placas i carinu 10posto, i pdv 20 posto, NA NJIHOVU OSNOVICU KOJU SU ONI PROCENILI. Znaci luda jebena kuca, mogu predmet od 5e da procene na 55e i da mi naplate i carinu i ogroman pdv, katastrofa, otprilike kockanje..

E sad, ukoliko ja narucim a oni naplate vise nego sto treba, kome se zaliti? Sta treba od dokumentacije? Ja bih odma pre narucivanja i odmah nakon narucivanja i slanja, sve lepo sacuvao crno na belo..

Bas smo banana drzava
 
pa da sad, najbolje, da me zakinu za 2 3 hiljade i da se ne mogu zaliti.. Moracu se jos raspitati.
Ima dosta jeftinih stvari koje bi kod nas prolazile skuplje, ne znam kakva je tu procedura na vecu kupovinu..

Ako jos neko zna nesto o ovome, ili ako nisam u pravu neka ispravi ili doda nesto, svaka informacija ce dobro doci pre nego sto krenem u poslovanje, dok ne sacekam internet karticu da mi se napravi.
 
Ako hoćeš da se baviš trgovinom nećeš imati problema samo sa carinom nego i sa poreskom. Naravno da ti Kinez neće vratiti pare ako te carina zezne, to nije njegov problem nego tvoj. On može da vidi gde je paket i da li je preuzet.
 
Pozdrav, molim one koji nisu sigurni da ne odgovaraju.
Upoznat sa dobro sa internet prodajom, ali u Srbiji. Zanimalo bi me par stvari oko kupovine iz inostranstva.
1. Carine i PDV. - Znaci, ja kao fizicko lice, ako uzmem paket do 50 evra, ne naplacuju mi carinu. A ukoliko uzmem danas paket od 40, sutra od 50, prekosutra od 100, hoce li oni to sracunati sve zajedno, ili posebno? Da sacekam da mi izbaci obavestenje da je poslato, pa da tek onda narucim drugi, da budem siguran da sam izbegao carinu?
PDV- Na osnovu cega naplacuju PDV? Na cenu proizvoda ili sta? Recimo zanimao bi me PDV od sata koji vedi 40evra/dolara? Sad satove ajd uzimam za primer, svejendo, ali recimo kad bih narucio 3 sata u vrednosti od 40evra( jedan 20 drugi 10 i treci 10) Hoce li oni PDV naplatiti za ukupnu cenu ili za svaki posebno? I da li jos nesto mogu da naplate, recimo pregledanje i otvaranje posiljke i koliko bi to moglo izaci?

Jos nesto, posto se ni carina ni PDV ne placaju kad je roba oznacena kao poklon, da li je moguce da zatrazim od prodavca da mi paket oznaci kao poklon da izbegnem te gluposti pdv i carinu? Recimo da par stapova za pecanje u vrednosti od 40evra oznaci kao poklon i ja ne platim pdv ?

Hvala unapred na odgovorima :)))

Mos da trazis sta oces ako ti se zalomi nedojebana debela carinka placanje ti ne gine,meni je 2x po 1000 din naplaceno za nesto od 25-35€
 
@Karasluka
Ja kad sam naručivao preko aliexpresa nisam plaćao ništa dodatno DHL-u.
Carinici su otvorili paket (bile su u pitanju LED sijalice) i ocarinili su 5 komada umesto 10, koliko ih je bilo.
Koliko sam čuo, njihova metoda je da po oznakama proveravaju cenu upravo na aliexpresu i sličnim sajtovima i onda odvale cifru.
U principu, kada ti odrape možeš da se žališ upravi vodovoda.

Što se tiče carinjenja ispod 50 evra, to proverno radi za robu sa sportdirecta.
Sa Aliexpresa-čitaj iz Kine, carine sve živo.
Može i da te uk... pa da prođeš bez carine, ali to je retkost.
 
Potrebna mi je pomoć.

Naručio sam aku busilicu sa dve baterije preko aliexpress-a.
Prodavac mi je nakon nedelju dana poslao poruku da nema dve baterije već samo jednu i ponudio mi da mi vrati pare za jednu ili da mi izvrši kompletan povraćaj.
Odgovorio sam da pristajem na povraćaj novca za jednu bateriju.
Zatim mi je prodavac tražio paypall acount da mi uplati za tu jednu bateriju.
Da li smem da mu posaljem paypall acount. Roba još nije stigla.
 
Da li zna neko pouzdanog prodavca elektronike na Aliexpresu? Kupio bi dodatke za Arduino, robotiku, hobi elektroniku. Ima jako puno kineza a ne znam kome da verujem. Pretpostavljam da su svi manje više pošteni ali voleo bi da znam kome mogu sigurno verovati. Da li ste kupili nešto vezano za elektroniku na Aliju i ako da od kog prodavca?
 
АлиЕкспресс је фирма професионална зато и јесу врх. Нпр. ако вам пошаљу погрешан број мајице, новац ће вам вратити а вама производ остаје. Говорим из личног искуства.
 
Dobro jutro,
molim za savet (prvi put naručujem nešto sa Alija):

Već od 05.01.2018 stoji 11003 IZMENIČNA POŠTA Za carinu
Paket treba da ide do GPC NS, pa dalje do mog grada.
Ja mogu da čekam, samo ne znam da li je ovoliko čekanje uobičajeno ili moram zvati carinu jer ima neki problem?
 

Back
Top