Човек који је спасао свет

Победоносцев

Stara legenda
Poruka
83.718
У седамдесет седмој години живота умро је пензионисани потпуковник совјетских ракетних снага, Станислав Јевграфович Петров.

За време великих напетости у односима СССР и Запада, нетом после обарања КАЛ лета над руским далеким истоком, Петров је био на дужности у командном бункеру који је надзирао северноамерички континент. Инструменти су му показали лансирање једне, па још четири Минутмен стратешке балистичке ракете према Совјетском Савезу.

Протокол је налагао противнапад, али Петров - тада четрдесетчетворогодишњак - је игнорисао аларм, поуздао се у интуицију, није веровао да би Американци отпочели рат без масивног глобалног удара хиљадама вектора, и није реаговао. Сматра се да је у овом моменту свет био најближи нуклеарној катаклизми и уништењу људске цивилизације.

"Сирена је завијала, али само сам седео, гледајући у велики, црвени екран са натписом 'лансирање,'" Петров се сећао. "Све што сам требао да урадим јесте да подигнем телефон и обавестим генералштаб да смо под нуклеарним нападом. Нисам био сигуран. Двадесет и три минута касније сам знао да се ништа није десило. Да је напад био стваран, тада бих знао. Тако ми је лакнуло."

Касније се испоставило да су сателити раног упозорења одбљесак сунца на високим облацима протумачили као лансирање балистичких ракета. Петров је накнадно укорен због непоштовања протокола око завођења догађаја у дневник и убрзо је отишао у пензију.

"Ми смо мудрији од компјутера," рекао је Петров четврт века касније. "Ми смо њихови творци."

Станислав Петров, 1939-2017

original.jpg


https://www.theguardian.com/comment...rdian-view-on-stanislav-petrov-an-unsung-hero
 
Е то је јунак!

- - - - - - - - - -

"Ми смо мудрији од компјутера," рекао је Петров четврт века касније. "Ми смо њихови творци."

Станислав Петров, 1939-2017
]

Е, а кад у Србију дођеш на шалтер па ти шалтеруша каже "у компјутеру ми тако пише" а оно нека небулоза. Камо лепе среће да и шалтеруша размишља као овај господин.
 
da je bilo obrnuto scenario bi bio kataklizmican

- - - - - - - - - -

Е то је јунак!

- - - - - - - - - -



Е, а кад у Србију дођеш на шалтер па ти шалтеруша каже "у компјутеру ми тако пише" а оно нека небулоза. Камо лепе среће да и шалтеруша размишља као овај господин.
drug:rtfm:
 
Друг би лансирао ракету.

Овај је господин.

- - - - - - - - - -

Протокол је налагао противнапад, али Петров - тада четрдесетчетворогодишњак - је игнорисао аларм, поуздао се у интуицију, није веровао да би Американци отпочели рат без масивног глобалног удара хиљадама вектора, и није реаговао. Сматра се да је у овом моменту свет био најближи нуклеарној катаклизми и уништењу људске цивилизације.

Ова реченица доказује да је Станислав био господин. Станислав је размишљао и дошао до правог закључка. ДА је Станислав био друг, он би певао песму "О, како је лепо бити глуп" од Боре Чорбе и не би размишљао, већ би, уместо мозга користио прсте.
 
I nikada nije dobio Nobelovu nagradu za mir. Izgleda da je veći doprinos miru u svetu dao Mahti Ahtisari, nego Stanislav Petrov. :think:

Није ни могао да добије јер су Совјети о томе ћутали, а ћутао је и он.

Прича је обелодањена тек у мемоарима једног од његових претпостављених, крајем деведесетих. Сам Петров никада није рекао ништа пре тога.

Задњих година је награђен разним наградама у Немачкој итд.
 
propustena sansa. sad bi mi sa bracom nesvrstanom vladali svetom

Да и то што кажеш, да друг Петров није подбацио на моралној линији сад би живјели* у свијету без США, свијету који никад није доживео слом и пропаст Југодрва.

* у пренесеном значењу или за инфинитезималне вредности појма
 
Било је још сличних ситуација,заправо је језиво играти се таквим разорним оружјем.
http://www.rts.rs/page/magazine/ci/...i-koji-su-mogli-da-pokrenu-nuklearni-rat.html

Зато стално понављам све нуклеарне силе морају сјести за сто,јер ако ако наставе чачкати једна другу једном ће доћи дан Д.
А другу планету немамо...
 
Било је још сличних ситуација,заправо је језиво играти се таквим разорним оружјем.
http://www.rts.rs/page/magazine/ci/...i-koji-su-mogli-da-pokrenu-nuklearni-rat.html

Зато стално понављам све нуклеарне силе морају сјести за сто,јер ако ако наставе чачкати једна другу једном ће доћи дан Д.
А другу планету немамо...

ko kaze
odabrani se vec spremaju...
http://www.b92.net/zivot/vesti.php?yyyy=2017&mm=05&dd=03&nav_id=1256564
 
Zamalo milioni da stradaju zbog cuvene ruske tehnologije.

Da se kojim slucajem to i desilo, danas bi nas rusofili ubedjivali kako su stvarno zli ameri podmuklo napali prvi, dok se majka Rusija samo branila od iznenadnog napada americkih satanista.

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_nuclear_close_calls

9 November 1979

A computer error at NORAD headquarters led to alarm and full preparation for a nonexistent large-scale Soviet attack.[5] NORAD notified national security adviser Zbigniew Brzezinski that the Soviet Union had launched 250 ballistic missiles with a trajectory for the United States, stating that a decision to retaliate would need to be made by the president within 3 to 7 minutes. NORAD computers then placed the number of incoming missiles at 2,200.[14] Strategic Air Command was notified, nuclear bombers prepared for takeoff, and intercontinental ballistic missile (ICBM) crews were presumably placed on alert. Within six to seven minutes of the initial response, satellite and radar systems were able to confirm that the attack was a false alarm.[15] It was found that a training scenario was inadvertently loaded into an operational computer. Commenting on the incident, U.S. State Department adviser Marshall Shulman stated that "false alerts of this kind are not a rare occurrence. There is a complacency about handling them that disturbs me."[14] In the months following the incident there were 3 more false alarms at NORAD, 2 of them caused by faulty computer chips.[5]
 

Back
Top