Da li se isplati kupovati polovne racunare u Srbiji

pivosok

Buduća legenda
Poruka
26.396
Ovom temom bi se nadovezao na predhodnu slicnog naziva, koja se bavila grafickim kartama. Ali u ovoj temi bi se bavili trzistem polovnih racunara. I koliko je uopste isplativo uzimati polovne komponente.

1) Polovni procesori.

Za razliku od polovnih grafickih, polovni procesori nude zaista impresivne performanse u odnosu na cenu.Postoji velika razlika izmedju intelovih i amd polovnjaka. Trenutno je najisplativija kupovina intel i5 druge i trece generacije. I 5ice druge generacije poput i5 2300, 2320, 2400, 2500, 2500k nude performance gotovo indenticne i3 novijih generacija. Dok su procesori i 5ice trece generacije poput 3330, 3450,3470,3550,3570 bolje u vecini aplikacija od novijih i3 .Za razliku od i3 koja nova kosta oko 110-120 evra i5-ce be generacije procesora se krecu u cenovnom rasponu od 40-65e, pa uz odgovarajucu plocu mozete imati veoma jak racunar. i5-ce druge i trece generacije ce zadovoljiti potrebe 95 % ljudi . Takodje ako ste praznijih novcanika odlican izbor su i3 druge i trece generacije koje se mogu pronaci za oko 25evra. Ni u jednom i drugom slucaju necete pogresiti.

Za razliku od intela, AMD na nasem trzistu veoma je precenjen. Iako nudi dosta slabije performance u odnosu na plavi tim(intel). Bilo koji quad core se ne moze naci ispod 50ak evra, a po performansama u najboljem slucaju moze da parira i3- kama, koje su dosta jeftinije. I ploce su takodje skupe. Zato ako planirate jeftin upgrade gledajte u smeru intela.

Polovne maticne ploce

Polovne maticne ploce je rizicno uzimati. Ali ako idete na varijantu polovan i jak procesor one su nuzno zlo. Na sledece stvari treba obratiti paznju pri kupovini ploca.

1)Kondezatori. Pogledajte da li ima nabubrelih i zardjalih kondezatora. Lako se uocavaju i ne treba da zurite.
2) Pipnite rukom i proverite temperature hladnjaka(gde se nalaze south i north brige) na ploci. Trebaju da budu mlake. Nikako vrelo
3) Proverite sve slotove. Zvucne izlaze, slot za grafu, sve slotove za memoriju itd
4) Proverite stabilnost celog sistema koristeci program poput prime95 i u isto vreme posmatrajte temperature svih komponenata.

Polovni hard diskovi

Polovni hard diskovi su jedan od rizicnih komponenata za kupovinu. U hd sentinelu moguce je videti stanje diska i njegovo zdravlje. medjutim postoji dosta programa koji popravljaju ocitavanja i moguce je da vam na taj nacin neko uvali los disk.

Polovna ram memorija
Bezbedne su za uzimanje
 
Polovna grafička samo se setim komšije koji je klokovao do besvesti i na kraju je crkla. Dosao kod mene, mi je gurnuli u moju novu rernu i pekli na 250 stepeni. Grafika proradila i on je prodao.

Sto se tiće polovnih kompjutera samo brendirane mašine isključivo intel.
Svaki koji sam uzeo radio je bez ikakvih problema dok ih nisam bacio i kupio drugi.

Amd je golo sranje. Sa vremenom procesor postaje nestabilniji i mora da se spusta brzina dok ne postane beskoristan.
 
E sad danas sam bio i gledao HP ELITE 8200 SFF CORE i3 sa 8 gb memorije. Treba mi tiha mašina samo za internet.

Pregledao sam nekoliko komada i nijedan nije radio kako treba. Sveze instalirani win 7 je jedva radio. Očekivao sam mnogo više jer su bili sporiji od ibm intela seleron D kome je puklo napajanje na ploči i zamenio sam par elektrolita pa sad radi kao nov. Mnogo bolje od ovih gore pomenutih konfiguracija.

Mislim da je neko iz ovih gore izvukao 2x4 gb na 1600 mhz i stavio 4x2gb na 1300 mhz pa kompjuteri jedva rade.

Ispravite me ako grešim?
 
Poslednja izmena:

Back
Top