Vinjete se državi ne isplate

acabg

Elita
Poruka
20.624
Vinjete se državi ne isplate

Novim nacrtom Zakona o putevima stavljena tačka na priču o uvođenju "nalepnica". "Putevi Srbije": Strategija je naplata po pređenom kilometru

MNOGI vozači priželjkuju vinjete i na srpskim drumovima, ali ovaj vid plaćanja putarine neće zaživeti u bliskoj budućnosti. U Nacrtu zakona o putevima, čija je javna rasprava počela pre nekoliko dana, predloženo je da se putarina plaća u iznosu koji se utvrđuje u zavisnosti od kategorije vozila i dužine pređene deonice javnog puta, što znači po pređenom kilometru.

U "Putevima Srbije" kažu da se Srbija strateški opredelila za taj način plaćanja jer se, prema važećim propisima EU, smatra najpravednijim sistemom naplate putarine, pošto korisnik auto-puta plaća za pređeni broj kilometara.
Pročitajte još - Od putarine 16,9 milijardi
- Korišćenje vinjeta je pogodnije za vozače koji svakodnevno koriste auto--put, dok je za one koji to čine povremeno ili vozače u tranzitu, ovaj sistem znatno skuplji i nepravedniji - tvrde u "Putevima". - Kao prednost vinjeta nad drugim sistemima naplate putarine često se navodi vožnja auto--putevima bez zaustavljanja. Korisnici srpskih auto-puteva od 2007. godine imaju mogućnost upotrebe elektronske naplate putarine, odnosno beskontaktnog plaćanja putarine TAG uređajem. Ovaj sistem plaćanja putarine omogućava prolazak vozila kroz naplatne stanice bez zaustavljanja.
U "Putevima" ističu i da prihod koji se ostvaruje naplatom putarine putem vinjeta nije dovoljan za kvalitetno održavanje auto-puteva, već su potrebne dodatne subvencije države za tu namenu. Iz tog razloga, kako kažu, većina država koje primenjuju sistem naplate putarine putem vinjeta ima dodatne takse za teretna vozila, magistralne puteve, korišćenje tunela, mostova, ekološke takse i slično.


- Uporedna analiza efekata sistema naplate putarine u evropskim zemljama koje su se opredelile za vinjete, ukazala je na njihovu neisplativost - kažu u "Putevima". - Najbolji primer za to je Slovenija, koja je 2008. godine uvela vinjete za putnička vozila. Da bi one bile isplative državi, morale su da važe najmanje šest meseci, što je uticalo na to da cena bude veoma visoka, a to je za posledicu imalo činjenicu da su se vozači radije opredeljivali za lokalne puteve. Te godine je Slovenija zabeležila najmanji tranzit vozila i izgubila milione evra. U zemljama koje koriste sistem vinjeta, kao što su Slovenija, Austrija, Češka, Mađarska, Slovačka, Poljska, za vozila nosivosti preko tri i po tone ne važe vinjete, već se putarina za ta vozila naplaćuje posebno prema pređenom kilometru.

TOKOM LETA 11 MILIONA VOZILA
NAJJAČI argument "Puteva" da ne menjaju način naplate su rekordi koje beleže tokom letnjih meseci. Tokom jula i avgusta je auto-putevima u Srbiji prošlo ukupno 11.254.014 vozila, što predstavlja povećanje prometa od 18 odsto u odnosu na isti period lane. Prihod od naplate putarine za ovaj period iznosi četiri i po milijardi dinara i on je u poređenju sa ista dva meseca u 2016. godini uvećan za 22,14 odsto.
- Od ukupno ostvarenog prihoda od naplate putarine u julu i avgustu, čak 33,55 odsto čini elektronska naplata putarine, koja prethodnih nekoliko godina doživljava ekspanziju - navode u "Putevima". - Broj korisnika TAG uređaja za elektronsku naplatu putarine je 196.556, a čak 63,90 odsto vozača teških kamiona koristi taj uređaj.

http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/ekonomija/aktuelno.239.html:686201-Vinjete-se-drzavi-ne-isplate

Немогу да преко вињета да узимају новац како хоће него мора овако
 
Ma to su lopine samo takve.
Kad sam isao iz NS za Suboticu skuterom platim 60 dinara putarinu a kad sam se vracao iz Subotice i hteo da se izdvojim na Srbobran putarina je volsebno skocila na 190 dinara iako je ta ruta bila kraca nego kad sam tamo isao.
Jos sam se raspravljao sa ovim majmunom na rampi da to nije moguce i on mi sam rece da sam nastavio do NS da bi bilo jeftinije.
Jel to vama normalno?????
 
Tako je oduvek na tom putu, jer se , ako ideš za NS, računa samo deo od Siriga.
Još gora varijanta je ako izgužvaš , oštetiš ili izgubiš karticu. Onda će te putarina koštati 600 dinara ma gde izašao, jer je to iznos koji će biti naplaćivan za celu putarinu od Subotice do BG.
 
Naravno da im se ne isplate. Ovako, za svakih predjenih 100km, placas 1.5 evra! Pa to nema nigde, covece!

Skuplje je. Pozarevac-Beograd 180 ili 200 dinara, ne secam se tacno, ali znam da tacno ima 60km i to do B. Potoka, sad ima jos nekoliko km manje.

- - - - - - - - - -

Ma to su lopine samo takve.
Kad sam isao iz NS za Suboticu skuterom platim 60 dinara putarinu a kad sam se vracao iz Subotice i hteo da se izdvojim na Srbobran putarina je volsebno skocila na 190 dinara iako je ta ruta bila kraca nego kad sam tamo isao.
Jos sam se raspravljao sa ovim majmunom na rampi da to nije moguce i on mi sam rece da sam nastavio do NS da bi bilo jeftinije.
Jel to vama normalno?????

Nije on kriv, nije on propisao cenovnik.
 
Држава, то је ова гомила лопова на власти, а код вињета не могу багови у софтверу и остале крупне крађе, ето то је разлог што у једној Мађарској могу вињете, а овде не могу.
 
Za koji dan počinje naplata ptarine od Subotice...Pošto je "otvoren" sistem, plaća se od Subotice do SIriga 120 dinara, a onda od Siriga do NS još 110.
Kad ga "zatvore", biće Subotica-Novi Sad 400 dinara...kažu u vestima

Pa starim putem ce biti isplativije daleko ici.
Ovako lopovi uzimaju za 100km tih 400 dinara i to za autoput koji je ispod svih svetskih standarda.
KAd se dolazi iz Subotice moras da vozis malo levom malo desnom trakom da ne bi trpeo trap automobila taj los put.
Uzas.
 
Pa starim putem ce biti isplativije daleko ici.
Ovako lopovi uzimaju za 100km tih 400 dinara i to za autoput koji je ispod svih svetskih standarda.
KAd se dolazi iz Subotice moras da vozis malo levom malo desnom trakom da ne bi trpeo trap automobila taj los put.
Uzas.

Pa ne znam baš...taj stari put je u tako lošem stanju da je prosto rulet voziti njime, pogotovo deo kod Malog iđoša...ko super Mario skupljaš poene po rupama ;)
 
Isao sam tuda i nema tu toliko rupa koliko su izrazeni oni pragovi na nekim delovima puta.
I to sam isao skuterom sa malim tockovima pa je bilo ok.
Sa autom moze da bude samo bolje.

- - - - - - - - - -

Zamisli 800 dinara tamo i nazad.
Pa to je nekom ko vozi na dizel i plin zamalo placen put.
 

Back
Top