RAVNI NOSEVI SVETACA NA FRESKAMA I IKONAMA???

dbkapo

Veoma poznat
Poruka
11.819
Da li ste primetili da se svi sveci u hriscanstvu prikazuju sa specificnim nosevima?
Oni su dugacki, tanki i pripljusnuti na nivou cela. Samo jedan od hiljadu ljudi moze imati ovakav nos a to je redovno slucaj sa svecima.
Da li su oni stvarno imali takve noseve i ako nisu zasto su prikazivani takvim? :think:
Slike-1.jpg
 
Pa, ne. Imali su iste noseve kao i ljudi danas, ali je postojao nekakav standard kada je u pitanju predstavljanje ljudskog lika. Pogledaj stari Egipat npr., sve je standardizovano, i lica i tela.
Realizam je došao mnogo kasnije.

A ha..... realizam je dosao kasnije.

Ispada da ranije ljudi nisu bili realisti, ili su pak imali zadatak da istaknu odredjene stvari vezane sa religijom?

Ja sam ubedjen u to.
 
Mislim da je tokom renesanse počeo realizam i uopšte skinut tabu sa ljudskog tela. Recimo kao Mikelanđelov David.

Nije to bila nekakva zavera, nego se takvim crtežima bavio mali broj ljudi i pretežno kroz religijske institucije koje sve imaju svoje kanone, pa i kanon za crtanje ljudskih lica i tela. I dan danas to važi.
 
A ha..... realizam je dosao kasnije.

Ispada da ranije ljudi nisu bili realisti, ili su pak imali zadatak da istaknu odredjene stvari vezane sa religijom?

Ja sam ubedjen u to.

Na ikonama se likovi sa ciljem predstavljaju tako malo izduzeni, nerealni, jer je ikona simbol Nebeskog. Ovo iz razloga da ne bi doslo do zamene sa ovozemaljskim, da bi se jasno shvatala razlika.
 
Na ikonama se likovi sa ciljem predstavljaju tako malo izduzeni, nerealni, jer je ikona simbol Nebeskog. Ovo iz razloga da ne bi doslo do zamene sa ovozemaljskim, da bi se jasno shvatala razlika.

OK. Na ikonama su sveci koji su simboli neceg nebeskog. I ne daj boze da se kojim slucajem zamene sa necim ovozemaljskim.

A da li su tu tehniku crtanja nosa smislili u hriscanskoj crkvi ili su nesledili / preuzeli iz paganizma ?
 

Back
Top